Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Увеличаване на системен дял- начини
Автор: harvester_vn   
Дата:   29-04-11 12:09

Я да се изкажат компютърните спецове..
Искам да увелича системния дял на харда, че ми идва малък.
Кой е най-безболезнения и безопасен начин да се направи това?

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: harvester_vn   
Дата:   29-04-11 12:10

За Win7 става въпрос.
Дяла от който искам да взема майко гигабайти и да ги прехвърля към системния се води Logical drive



Публикацията е редактирана (29-04-11 12:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: C41   
Дата:   29-04-11 12:16

С shrink volume от диск мениджмънд не става ли?
С PQMagig също става.[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: didesignbg   
Дата:   29-04-11 12:20

Безопасен няма.
Правил съм го Acronis Disk Director, Partition Magic, Gparted. Последния е безплатен.
Ако имаш желание можеш да опиташ и с вградената в седмицата функция за преоразмеряване.
Каквото и да пробваш първо направи имидж.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: harvester_vn   
Дата:   29-04-11 12:20

То сигурно ще стане, но се интересувам кой е най-безопасния начин. Искам да сведа до минимум риска от принудителна преинсталация [thankyou]



Публикацията е редактирана (29-04-11 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: netLady   
Дата:   29-04-11 12:28

С ЕАSEUS Partition Master съм го правила успешно, но само веднъж. Не ми се е налагало други проби да правя.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: boyanb   
Дата:   29-04-11 12:33

най безопасния начин е да си купиш допълнителен нов хард

[cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: abc.xyz   
Дата:   29-04-11 13:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: terminator   
Дата:   29-04-11 14:57

EASEUS Partition Master Home Edition Free 8.01

теглиш от тук, инсталираш и ... след 5 до 30 мин. си готов. Лесно, надеждно и сигурно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: didesignbg   
Дата:   29-04-11 15:00

Преди да го правиш, независимо с коя програма.
Изчисти всички ненужни файлове, временни файлове и друг подобен боклук.
Пусни една дефрагментация.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: CTEHATA   
Дата:   29-04-11 15:03

Напълно безопасен начин няма.
В случая по-опасната операция ти е смаляването на вторият дял и преместването му, за да се освободи място за първия. Обикновено самото разширяване, при наличие на място е бърза и лесна операция с по-малки шансове за провал.

Не забравя, че едно просто спиране на тока може да коства загуба на информацията от целия дял. Ако си с лаптоп, първо зареди батерията!

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: dobriman   
Дата:   29-04-11 15:03

винаги има риск.
Най-малкото мое да спре тока, докато го правиш и отиде....
(мен ми се случвало да спира ток, докато партишън меджика работи и знам какво е).

Прави си имидж първо, както казаха по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: klez   
Дата:   29-04-11 15:08

Прецаквал съм и аз партишън точно с преоразмеряване... (c pqmagic) както казаха и по-горе задължително бекъп преди да правиш каквото и да е

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: terminator   
Дата:   29-04-11 15:11

Дори и да спре ток, има риск да загуби иинфо от втория дял (несистемния). "Разширяването" на системния дял не толкова опасна манипулация, най-малкото става за секунда. По-бавната и по-уязвима част от дейността е "свиването" на другия дял - там се налага да се преместват физически по диска данни и то немалко и наистина ако спре тока ... мама си джаса става.
Това с правенето на имидж при сегашните обеми на дялове и дискове е почти мисия невъзможна. Като гледам моите два системни дяла са по 100GB - какъв имидж и на какво (а и за какво) да го съхранявам. А за другите дялове/дискове имидж на практика не мога и да си го помисля да правя - три диска: единия около 1.6TB, другия 2TB, третия само 640GB [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: harvester_vn   
Дата:   29-04-11 15:20

Става въпрос за лаптоп, батерията държи около час и нещо при по-високо натоварване, така че при спиране на тока няма опасност.

Пробвах с вградената в Win-a функция, но трябва да конвертирам диска в dynamic. Другите програми май също го изискват. Бях чувал някакви лоши неща за това.... Може ли да оплескам нещо? То винаги може де, но все пак... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: realnoncho   
Дата:   29-04-11 15:25

EASEUS Partition Master e добра програма, само ще иска рестарт като променяш системни дялове и прави нещата преди включване на Windows.

Аз само 1 път съм имал проблем с нея - един лаптоп прегря и се изключи докато се местеха дяловете и се затри всичко [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: terminator   
Дата:   29-04-11 15:38

@Харвестер, досега да беше го разпънал тоя партишън с EASEUS Partition Master-а.
@Клез, Partition Magic много отдавна няма никаква поддръжка и се чудя как все още има хора дето изобщо я стартират [smilie11]



Публикацията е редактирана (29-04-11 15:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: harvester_vn   
Дата:   29-04-11 15:39

Точно EASEUS Partition Master пробвах, но за да увелича C иска първо да го конвертирам в Dynamic disk, което малко ме притеснява. С останалите дялове работи нормално.

Имам ли основания да се притеснявам от това конвертиране?

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: CTEHATA   
Дата:   29-04-11 15:51

Да, имаш. После ще е доста по-трудно да измъкнеш данни, ако се прецака нещо.

Със някоя програма (аз лично бих ползвал Gparted от жива Linux дистрибуция, но не се наемам да препоръчам това на всеки) смали и премести D:, така че "след" C: да остане място.
Тогава вече виж с какво ще разшириш C:.

Не ги прави наведнъж промените. По-лесно ще ти е.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: abc.xyz   
Дата:   29-04-11 16:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: harvester_vn   
Дата:   29-04-11 16:05

Thankyou people!

Утре ще си поиграя. Ако не се появя до обяд, да знаете че преинсталирам Windows [smilie5]

п.п. Не че ме е страх, няма какво да изгубя от него, но изобщо не ми се занимава с инсталации



Публикацията е редактирана (29-04-11 16:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: terminator   
Дата:   29-04-11 16:31

Като конвертираш C: в динамичен диск после под Win7 към него можеш логически да долепяш колкото си искаш части от други дялове. Много по-чисто е да си преоразмериш физически дяловете - при евентуална преинсталация върху или форматиране на динамичен диск могат да станат още по-големи каши.
Ама както си решиш, де.
От доста години копирам дискове и преоразмерявам дялове с данни с продуктите на Acronis и EASEUS и досега не съм губил данни. Дори интерфейса на програмите е достатъчно интуитивен и за обикновения потребител. Както казах по-горе - до сега щеше два пъти да си го направил това за което питаш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: asahi   
Дата:   29-04-11 16:47

Acronis от Hiren Boot CD [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: danvan16   
Дата:   29-04-11 16:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: mr_kras   
Дата:   29-04-11 17:15

Аз съм го правил на win7 с вградената функция, но при празен несистемен дял. Системния се разширява без никакви загуби (което е и логично). При несистемния както ти е писал didesignbg е добре да направиш дефрагментация или още по-добре backup, ако имаш къде. Имай предвид, че операциите с дяловете се правят само надясно, т.е. ако свиеш (shrink) несистемния дял, ще ти създаде нов партшън, който обаче не можеш после да съединиш със системния. Имай предвид и че ако си направил image системния си дял преди разширението и после пуснеш restore, системния ти дял ще се върне на стария си капацитет.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: netLady   
Дата:   29-04-11 17:48

terminator написа:

> Дори и да спре ток, има риск да загуби иинфо от втория дял
По-бавната и по-уязвима част от дейността е "свиването" на другия дял - там се налага да се преместват физически по диска ....


Ako дяловете са два - може от несистемния диск да отцепи един нов, трети, който после да го присъедини към системния. Това ми се струва най-безболезнено.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: analgina   
Дата:   29-04-11 18:20

Аз, като човек без задълбочени компютърни познания, се справих преди няколко месеца с Partition Magic. В един момент имах едно пространство от несистемния диск, което не беше в никакъв дял, но се справих. И загуби нямах в края на операцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: tonyboy79   
Дата:   29-04-11 19:08

Paragon Partition Manager последният път, но бавно става.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличаване на системен дял- начини
Автор: tyunkata   
Дата:   29-04-11 20:17

Правил съм го може би 10-15 тина пъти, най-често с Акронис Диск Директор. Досега не съм успял да счупя файлова система, но винаги съм бил запознат със състоянието на диска или съм го диагностицирал преди това.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.