Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Някой с ДДС?
Автор: amplified   
Дата:   19-03-11 19:08

Здравейте колеги и колежки :)
От почти 3 години мечтая за пентакс 300/4 или 200/2.8, че са ми станали вече фикс идея.
Естествено само финансите ме спират та тази тема е породена от това.
Разбира се покрай SDM не мога да си позволя да рискувам с втора употреба и затова трябва да е нов.
Има ли някой така добър и желаещ колега, който може да ми помогне да изтегли ДДС-то, за да мога аджеба да си го позволя тоя обектив.
Разбира се за тази услуга ще бъде платено.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: CTEHATA   
Дата:   19-03-11 19:16

Човече, предлагаш организирането на данъчна измама чрез публичен форум!
Ами направо си потърси ортаци за обир на банка с обява в държавен вестник. Ако не те хванат - парите за обектива няма да са проблем, ако те хванат - няма да ти е до обектива [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: asahi   
Дата:   19-03-11 19:17

Преди десетина години си върнах едно ДДС по много интересен начин. Бях си харесал монитор, но ДДС-то ми идваше в повече. По това време снимах професионално и копирах в едно фотоателие. Уговорих се със собственика да взема фактура за монитора за неговата фирма, а той да ми върне ДДС-то с копиране на снимки. И вълкът сит, и агнето цяло. Още ми е кеф като се сетя. Мониторът отдавна отшумя, разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: djfroggy   
Дата:   19-03-11 19:22

Каква данъчна измама е това? Та нали почти всички фирми го правят?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: NeDDRaG   
Дата:   19-03-11 19:31

djfroggy написа:

> Каква данъчна измама е това? Та нали почти всички фирми го
> правят?

Ами не всички. По закон ДДС не се възстановява, ако са закупени стоки, които не са свързани с дейността на фирмата. Или които е очевидно, че не са за фирмата. Т.е. например да вземеш климатик, а фирмата да няма офис. Или в случая - фирмата няма апарат, купува обектив. Е, понякога може да се мине, зависи кога кой и как ще прави ревизия, ако прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: amplified   
Дата:   19-03-11 19:46

Ами затова питам в Фотографски форум, защото може да се появи колега, който може да начислява фотоапарати и обективи на фирма. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: 798099   
Дата:   19-03-11 19:48

Асахи, това не е ли данъчна измама? Къде остана твоята праведност?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: ejko   
Дата:   19-03-11 19:51

Ми някакъв вид измама е... Принципно си се разбирайте за тези неща устно, така във форума е странно. Не че нещо ми пречи де..., просто така ми седи малко...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: amplified   
Дата:   19-03-11 19:53

Аре бе, да не почвам за данъчна измама и за бмв-тата дето летят по улиците на не знам си коя фирма и всички данъци и простотии на тая държава, която само дебне да пукнеш и да ти заминат простите усигуровки.
С тия моите 600 лева много ще обеднее държавата [smilie10]
Дано се намери някой все пак [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: georgi969   
Дата:   19-03-11 19:56

разпостранението на едно нарушение, не оправдава тези които го правят.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: asahi   
Дата:   19-03-11 19:56

79, тогава не бях праведен [smilie5]
Споко, не е измама. Обясних само обвивката на случая, а има и отвътре. Всичко беше счетоводно изрядно. На документи нищо не бях получил, даже бях дал.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: 798099   
Дата:   19-03-11 19:59

Усилен, аз те подкрепям, но за съжаление не мога да ти помогна.

Въпросът ми не беше към теб, а към Асахи. Защото, ако четеш постовете му, за него "законът е над всичко". Независимо от реалните му приложения в живота. Да, така е, стига да не го засяга лично.

Пожелавам ти да намериш такава фирма![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: amplified   
Дата:   19-03-11 20:05

[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: vinse   
Дата:   19-03-11 20:29

кви данъчни измами, кви 5 лева, то ако нещо подобно беше измама, до са ме окошарили данъчните няколко пъти [cool]
Ако купуваш нещо, което е свързано с дейността на фирмата ти, си приспадаш ДДС без абсолютно никакъв проблем.
Не съм запознат какво е положението с фото техника, но вероятно на amplified ще му свърши работа примерно някой който има фотоателие и покупката на обектив е нормален разход за него. Фактурата се пише на собственика на ателието, той си приспада ДДС напълно законно, няма лъжа няма измама.
Съществува и друг начин ама той вече приспада към измамите [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: 798099   
Дата:   19-03-11 20:47

Винсе, чети внимателно!!! Ако не ти е ясно - питай!

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: da.fo   
Дата:   19-03-11 20:54

Ако беше обектива Nikkor [cool] - можеше да послмалим с едни 10 % напълно законно ...ама пусти PENTAX не ми се връзва [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: biso   
Дата:   19-03-11 21:33

ДДС-то е за държавата/както са казали кесарьовото - кесарю/
купуваш си кеф приспадаш му ДДС-то - още по-голям кеф ...
след време, ако се наложи да бракуваш "кефа" ... поради спиране на дейност или ликвидиране на наличности дължиш приспаднатото ДДС до стотинка

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: 798099   
Дата:   19-03-11 21:41

А, оказа се, че има и други, дето знаят къде е истината... Бисо, [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Същото важи и при продажба на въпросните ДМА. Альоу, де ги счетитата сега, а? Както и радетелите за законност...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: asahi   
Дата:   19-03-11 21:44

Всичко зависи от амортизационния план, а той се определя от...?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: biso   
Дата:   19-03-11 21:44

питай не старило, а патило[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: dimi2007   
Дата:   19-03-11 21:47

Същото важи и при продажба на въпросните ДМА. Альоу, де ги счетитата сега, а?
-------------


Смеем се, смеем се.....[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: biso   
Дата:   19-03-11 21:48

Автор: asahi
Дата: 19-03-11 21:44

Всичко зависи от амортизационния план, а той се определя от...?

от когото и да зависи, след амортизирането дължиш приспаднатото ДДС на 100%

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: 798099   
Дата:   19-03-11 21:50

Ми то си е за смях...Някои хора бъркат топка с тиква. Какво общо има амортизационният план с физическата липса на ДМА?

Дими, я обясни, моля!

Плачат за данъчна проверка, естествено. [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (19-03-11 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: dimi2007   
Дата:   19-03-11 22:01

Точно така - преди всяка ревизия, се прави инвентаризация с председател - ревизора/одитора....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: 798099   
Дата:   19-03-11 22:03

Хайде сега, одитор! Ти какво, нещо намекваш ли?[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: biso   
Дата:   19-03-11 22:03

на него ли даваш част от ддс-то

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   19-03-11 22:20

Няма данъчни измами, няма 5 лева. Изобщо не е задължително и това, което се купува да бъде зачислено като ДМА. По съвсем официален и легален ред си стават нещата, стига обаче да знаеш как [smilie7]
Преди години си купих тяло за 3к лева и си взех ДДС-то до стотинка.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: 798099   
Дата:   19-03-11 22:22

Официален, да, легален - не! Дими, я кажи!

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   19-03-11 22:24

Е.. щом ти казваш, значи няма начин.. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: 798099   
Дата:   19-03-11 22:27

Има бе, човек! Не съм казал, че няма. Ама е заобикаляне на закона.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: dedopop   
Дата:   19-03-11 22:45

Питах 10 човека с фирми по ДДС за същото. Не става, гледат да са на 0, нито дължат, нито теглят. Щото едно искане за възстановяване на ДДС им носи проверка. И ако искат да им се върне 5000 лв ДДС, проверката ще намери причини да им лепне глоба за 4500. Затова операцията се обезсмисля.
Не се пъхай сам в беля. От началото на 2010 г. е така. Преди е ставало, вече не.
Става ако предложиш 6 цифрена сума за теглене, за по-малко трудно ще се навие някой.



Публикацията е редактирана (19-03-11 22:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: atrifonov   
Дата:   19-03-11 22:50

Автор: da.fo
Дата: 19-03-11 20:54

Ако беше обектива Nikkor [cool] - можеше да послмалим с едни 10 % напълно законно ...

аз се интересувам от това твое предложение[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: Gruyu   
Дата:   19-03-11 22:55

дотук - 30%[smilie5] ......добре че нямам магазин за фотогафска техника - да съм се гръмнал досега!!!..78 пъти

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: Orlin   
Дата:   20-03-11 10:08

Счетитата са в творческа отпуска до 31 март. Дотогава не ги търсете.

Както някой по-горе каза всичко е официално, но не е легално. Не че не става - ако е добре обмислено - става. И пак не е законно.

На първо място закупената техника става собственост на фирмата с ДДС. И тя може да си я поиска. Или данъчен да поиска да я види. Или да пита за какво аджеба на Плод-зеленчук му е необходим Канон Марк 2.

Досега съм правил тази процедура само веднъж - през 90-те години с един компютър. Спестих ДДС-то, след 3 години фирмата се дерегистрира... и се наложи аз да и върна обратно част от него. Нейде към половината.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: Navy   
Дата:   20-03-11 10:20

Май и от ЕУ да купиш като физическо лице - пак има ДДС [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: gpi72   
Дата:   20-03-11 10:20

Няма логика след като ДМА се амортизира да се дължи обратно цялото ДДС по простата причина първо, че стойноста на ДМА до момента на амортизация е пренесена върху приходите и ДДС-то вече е платено един път и второ, че стойността на амортизираното ДМА вече не е същата като при момента на закупуване. Не пишете глупости като не знаете нещо бе хора.

И да добавя нешо за морала и престъпленията спрямо държавата. Не считам за неморална такава постъпка, защото държавата в лицето на държавните си служители се държи далеч по-престъпно спрямо мен в частност а вероятно и спрямо повечето от вас. Та от там и такъв вид мислене е добре култивирано у нас от любимите ни управници! Примери няма да давам, всеки от вас сам ще се сети за такива!



Публикацията е редактирана (20-03-11 10:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: Navy   
Дата:   20-03-11 10:38

Не е незаконно да плащаш по малко ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   20-03-11 11:33

Не само че не е противозаконно да плащаш по-малко, а и има достатъчно начини за напълно законно избягване на някои данъци. Просто човек трябва да попадне на необходимите условия за това, защото това не винаги и при всички случаи е възможно. Има си специални пинизи още докато се прави покупката, докато се оформят фактурите, изключително важно е собственика на фирмата, която ще "придобие" техниката да е разбран човек, който да има желание да ви свърши тази услуга. Освен това като говорим за връщане на ДДС не става дума за връщане на данъка от държавата, а за невнасяне на същия от фирмата. Т.е фирмата е изправена пред избора дали да плати ДДС-то на вас, вместо на държавата. В общи линии за фирмата файдата е нулева.
Така че не е нужно кой знае колко много мислене за тая работа, просто има начини. О, да, и всички са напълно легални [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: NeDDRaG   
Дата:   20-03-11 11:56

asahi написа:

> Всичко зависи от амортизационния план, а той се определя от...?


Абе уж се определя от самото търговско дружество, ама... До скоро работеше един мой софтуер за ДАНЪЧНО ПРИЗНАТИ АМОРТИЗАЦИИ.


Автор: ksuhorukov
Дата: 19-03-11 22:20

Няма данъчни измами, няма 5 лева. Изобщо не е задължително и това, което се купува да бъде зачислено като ДМА. По съвсем официален и легален ред си стават нещата, стига обаче да знаеш как
Преди години си купих тяло за 3к лева и си взех ДДС-то до стотинка.

Напротив, задължително е да се вписват като ДМА следните активи:
1. Над определена сума.
2. Ремонтируеми
3. Които могат да се ползват повече от един отчетен период.


Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: dimi2007   
Дата:   20-03-11 12:10

Освен това като говорим за връщане на ДДС не става дума за връщане на данъка от държавата, а за невнасяне на същия от фирмата. Т.е фирмата е изправена пред избора дали да плати ДДС-то на вас, вместо на държавата. В общи линии за фирмата файдата е нулева.
-------------

Некква безмислица се заформя......


Става дума точно за възстановяване на ДДС от страна на държавата.
Фирмата не е изправена пред никакъв избор - плаща ДДС на продавача, ти й плащаш основна цена, държавата й възстановява ДДС.

Иваче е забавно, как е официално и легално, щот можело да бъде официално, но нелегално или легално, но неофициално. А по същество е достатъчно да не е ФИКТИВНО.

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: Navy   
Дата:   20-03-11 12:14

[smilie4] ддс знаете ли що е

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: dimi2007   
Дата:   20-03-11 12:21

Косвена такса "алъш-вериш".

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: Navy   
Дата:   20-03-11 12:22

От ДДС не може да избягашшшшш

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: dimi2007   
Дата:   20-03-11 12:27

Ми не бягай - кой те кара....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: Navy   
Дата:   20-03-11 12:28

Е кой ти каза, че бягам..
Аз само го използвам хи хи хик

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: gpi72   
Дата:   20-03-11 12:32

Navy [smilie24]! Съвсем точно казано. Въпрки това молбата в тази тема съвсем практично погледнато си е взаимно изгодна и за фирмата която ще направи услугата - печели 10% корпоративен данък разсрочен през срока на амортизация на ДМА-то и за този който маже да си спести ДДС-то. После въпросното ДДС ще бъде внесено на държавата чрез принадената стойност на стоката/услугата която фирмата предлага защото в нея трабва да влиза и амортизацията на ДМА-то и готово. Все пак формално такава операция е не законна но само ако това може да се докаже.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: dimi2007   
Дата:   20-03-11 12:50

После въпросното ДДС ще бъде внесено на държавата чрез принадената стойност на стоката/услугата която фирмата предлага защото в нея трабва да влиза и амортизацията на ДМА-то и готово. Все пак формално такава операция е не законна но само ако това може да се докаже.
----------

Нека не се отплесваме чак толкова....

ДДС въобще не е част от принадената стойност, а данък оборот, който се плаща от крайния потребител.
Все едно да речем, че фирмите дето не се набутват с подобни услуги, ще формират по-ниска себестойност, и ще продават повече.


Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   20-03-11 13:40

Като не можете и не знаете, ще плащате [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: gpi72   
Дата:   20-03-11 13:41

Не се отплесваме дори никак. Това е философията и смисъла на ДДС. Точно за това ДДС е Данък Добавена Стойност а не данък оборот!



Публикацията е редактирана (20-03-11 13:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: navy   
Дата:   20-03-11 13:41

Ох, всяка една фирма иска да внася ДДС [smilie2]

Особено напоследък...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: dimi2007   
Дата:   20-03-11 14:04

Автор: gpi72
Дата: 20-03-11 13:41

Не се отплесваме дори никак. Това е философията и смисъла на ДДС. Точно за това ДДС е Данък Добавена Стойност а не данък оборот!
-----------

Нали не твърдиш, че при двата начина, при 1000 пари продажби, при ДДС варианта ще влезат повече или по-малко данък, при еднакъв % !?!?

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: navy   
Дата:   20-03-11 15:36

Проблема е в мисленто относно това ДДС...


уффф... че мързеливо неделно [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: gpi72   
Дата:   20-03-11 16:17

Автор: dimi2007
Дата: 20-03-11 14:04
написа:
Нали не твърдиш, че при двата начина, при 1000 пари продажби, при ДДС варианта ще влезат повече или по-малко данък, при еднакъв % !?!?
****

Не съм сигурен, че разбирам въпроса ти. Едното е ДДС вариант а другото какво е? С какво да го сравня?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: dimi2007   
Дата:   20-03-11 16:20

С данък оборот/продажби.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: gpi72   
Дата:   20-03-11 17:24

Данък оборот в България все още няма. Дефинирай как го замисляш за да смятаме и гледай Зам. Премиера Дянков да не види щото ще ни го натресе. [smilie18]

ДДС не е еквивалентно на данък оборот главно поради смисъла на образуването му и целта която се преследва с него. Целта е да бъде натоварен крайния потребител еднократно а не продавача което се случва с данък печалба примерно а предполагам и би трябвало да се случи с данък оборот. Като не професионалист ще се опитам да дефинирам. Всеки който добавя стойност към даден продукт дължи на хазната 20% ДДС върху тази добавена стойност при данъчното събитие. Ако има данък оборот тогава той би се натрупвал при всяко данъчно събитие върху стоката. Копуваш краставици - плащаш данък оборот. Нарязваш ги и ги препродаваш - пак данък оборот. Ефакта е лавинообразен.



Публикацията е редактирана (20-03-11 17:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: NeDDRaG   
Дата:   20-03-11 17:32

написа:

> Данък оборот в България все още няма. Дефинирай как го замисляш
> за да смятаме и гледай Зам. Премиера Дянков да не види щото ще
> ни го натресе. [smilie18]


Данък оборот в България имаше. Замести го ДДС. Само че ДO лесно се избягваше. Необходимо беше само да поискаш фактура за фирма или др. Да не е за частно лице.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: dimi2007   
Дата:   20-03-11 18:07

Автор: gpi72
Дата: 20-03-11 17:24

ДДС не е еквивалентно на данък оборот главно поради смисъла на образуването му и целта която се преследва с него. Целта е да бъде натоварен крайния потребител еднократно а не продавача което се случва с данък печалба примерно а предполагам и би трябвало да се случи с данък оборот. Като не професионалист ще се опитам да дефинирам. Всеки който добавя стойност към даден продукт дължи на хазната 20% ДДС върху тази добавена стойност при данъчното събитие. Ако има данък оборот тогава той би се натрупвал при всяко данъчно събитие върху стоката. Копуваш краставици - плащаш данък оборот. Нарязваш ги и ги препродаваш - пак данък оборот. Ефакта е лавинообразен.
-----------

Напротив, напротив.....

Точно при ДО се натоварва крайния потребител.
Преди него никой не го плаща, като има за целта нужното удостоверение.

Не при ДО, а при ДДС ефекта е лавинообразен - купуваш краставици да ги препродадеш - ДДС, купува ги друг и ги нарезва да ги опакова и препродаде - ДДС, и т.н.

При ДО само крайния продавач го добавя в цената си и попълва документите за отчитането му - съответно и вероятностите за по-голема събираемост са по-малки.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: amplified   
Дата:   20-03-11 21:10

И какво стана накрая? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   20-03-11 22:48

Тук ще ти дадат всякакъв акъл, но не и това, което ти трябва. Има специалисти по всичко. А накрая... просто потърси последния ми пост.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: lansky   
Дата:   20-03-11 22:51

стана, че много баби хилаво бебе... или както фотографите се хилят на снимките на счетоводителите - така сега счетоводителите се хилим на фотографски напъни в областта на законите и счетоводството...

към питащия дето си търси фирма да му даде ДДСто... принципно има такива, но трябва да са ти другарчета, защото:

ако този месец - (март примерно) купим твоя обектив на моята фирма за 3000 + 600 лева ДДС и приемаме, че нямам никаква друга дейност (за по лесно) то този март ще имам да взимам от държавата 600 лева ДДС... април ако не ги приспадна, месец май също.... то тогава до 14 юни трябва да подам декларация, с която СИ ИСКАМ тези 600 лева да ми ги дадат ефективно. до месец се назначава проверка до още два месеца тя приключва и още месец се чака да си получи фирмата парите... или тези 600 лева отидоха някъде към ОКТОМВРИ (или трябва да си ми мноооооого голям приятел да ти дам 600 лева сега и да ЧАКАМ ДА ИМАМ ДА ВЗИМАМ ТЕЗИ ПАРИ след 6 месеца)

горе някой правилно се опита да обясни, че ако в март обаче имам 5000+1000ДДС продажби - дали ще дам 1000 ДДС на държавата, или ще й дам 400 на нея и 600 на човека с пентакса, но от разбирачи като бисо биде яко оплют. (това естествено за пръв път се случва в този форум)

брак - пак бисо се изказа доколкото помня.... може преди време да се е връщало ДДС... ама сега има едни чл 79 и чл 80 в ЗДДС, които съвсееееем други идеи имат за брака... има го ЗДДС в мрежата - бисо да го отвори и да си го прочете (амортизациите ИМАТ значение, точно с цел БАЛАНСОВАТА СТОЙНОСТ на актива - това е цената на придобиване минус начислените амортизации - счетоводните, не данъчните)

та как да е де, че много дълго стана... с две думи


ако си купуваш обектив за 3000+600 лева принципно се иска 300лв ДДС (половината) за да може ти като краен купувач да си на кяр с 300лв, и аз като фирма да съм на кяр с 300 лева (естествено моя кяр ще бъде и амортизациите както правилно написа, но пък може да се наложи да оправям, червена каса, защото точно пък в този момент в чекмеджето може да имам само 100 лева, пък видите ли съм платил 3600 на доставчик Х)




Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: Orlin   
Дата:   21-03-11 00:18

Ууу... Лански, ти пък толкова подробно го обясни, че съвсем го обърка. Кажи му "Дай половината" и не обяснявай. :)

И пак да спомена, че официално не значи че е легално (легално значи законно за тези, които не шпрехат латински).

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: ksuhorukov   
Дата:   21-03-11 00:32

Орлин, за да е още по-ясно, легално също означава да не нарушаваш нормативно установените правила. И пак да спомена, че в горния пример (който е близък, но не и съвсем точен и подходящ), в примера който дадох аз категорично и по никакъв начин не се нарушават такива. Всичко се случва на базата на официално издадени платежни документи от търговците и декларирани по установения ред пред органите.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: lansky   
Дата:   21-03-11 02:20

орлин, единственото "нелегално" нещо в цялата схема е, че вместо фирмата да ползва обектива, го ползва истинският купувач. Нелегалното е дотам, че не може фирмата да му дава нещо безплатно - сиреч, ако дойде данъчен в един момент в мойта фирма и каже къде е обектива... "ами днес сутринта го дадох под наем на един приятел за 25 лева... хоп пускаш една фактура за 25+5ДДС и си готов"... както каза някой нагоре - ревизия, инвентаризация... в момента, в който ти потрябва като бройка - може да привикаш собственика да го покаже - я на одитор, я на данъчен (одиторите принципно проверяват едни фирми с едни обороти дето обектив за 3 бона е НЕСЪЩЕСТВЕН...ама това е друг въпрос, а на данъчния какво ще му покажеш... освен ако не е върл фотограф... едва ли ще разбере...)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой с ДДС?
Автор: amplified   
Дата:   21-03-11 04:02

Обектива е 2130лева не е 3000 :)
Така по-добре ли е, не играем толкова на високо [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.