Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13     всички  напред  последна
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: digitalgab   
Дата:   06-03-11 13:02

Хващайте се на работа. Една дама, бившата съпруга на Ronnie Wood, китариста, (а може и да са се събрали пак знам ли), има един бостан и нива край Лондон, и там отглежда екологични зеленчуци. Само че на същото място има и ресторант. Идват значи знаменитостите, ранг министър-председател, кмет на града, звезди от шоу и музикалния бизнес, дава им се лопатка и пр. инструмент, изваждат си зеленчука, измиват, и се сготвя по всички правила и сервира и консумира. На далавера е.
Хайде хващайте лопатата, благодарете за идеята и целувайте ръка. [beer]



Публикацията е редактирана (06-03-11 13:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 13:20

Автор: odut
Дата: 06-03-11 12:54

Еми няма. Точно това е, че няма смисъл но се прави.
-------------

Кой е луд да разходва пестицид / Х долара на декар/ ако нема нужда, и на какво основание би се твърдяло че се прави !?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: odut   
Дата:   06-03-11 13:43

Прави се по много причини.
Никой не ходи по всичките землища да прави почвен анализ за да разбере от какви торове има нужда, никой не прави анализ на плевелите в различните ниви и дали има нужда въобще от пръскане с хербециди. Никой не прави прецизна прогноза и сигнализация за появата на болести и вредители и т.н. Въпреки това пръскания се правят. Не че всички са безмислени но има и такива, които се правят некомпетентно, а причините за това са много. Една от тях е некомпетентни агрономи, а друга некомпетентни търговски представители на големи компании за препарати, на които единствената им цел е да продават а земеделеца да хване процент отстъпка от цената им.
Да не говорим за оранжериите където борбата с акари, нематоди, белокрилка и болести по зеленчуците се води буквално като се облива с пестециди. Не вярвам и там всяко едно пръскане да е оправдано научно.
Много пръскания се правят без да се взема в предвид резистентноста, която се проявява към съответния вредител и като не помогне с правят други пръскания с още по отровни пестециди. Абе темата е голяма.
Това е в БГ за другите държави знам, че нещата имат тенденция за намалявне на химията и увеличаване на нейната ефективност ама и там не вярвам всичко да е както трябва.


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 14:11

Автор: odut
Дата: 06-03-11 13:43

Прави се по много причини.
Никой не ходи по всичките землища да прави почвен анализ за да разбере от какви торове има нужда, никой не прави анализ на плевелите в различните ниви и дали има нужда въобще от пръскане с хербециди.
----------

Това са абсурдни твърдения - какъв анализ примерно на плевели да се прави !?!?

Основно, в растителната защита плевелите се делят на 2 вида, а способите на третиране са също 2.
При единия ветод, ако видиш че е избуял ботурак, требе ли за го изследвам, за да се уверя че е ботурак....[smilie18]
При почвеното третиране на горните, за всеки микро и макро ареал, се знае 99% коя плевелна популация доминира, набитира и т.н.

За обливането ще се въздържа от коментар...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 14:15

Пропуснах, че отстъпката колкото и да е голяма, е по-малка от основната цена, която всъщност е доста солена.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: odut   
Дата:   06-03-11 14:25

dimi2007
Ми сигурно е така а като видиш житна дървеница и веднага пръскаш кво те интересува там анализ, ПИВ и т.н. тя житната дървеница е житна дървеница.[smilie18] [smilie18]
Да се беше въздържал от самото начало или поне да беше казал каквото искаше да кажеш.
Аре че не ми се спори днес все пак почивам не като някой работи дето почивен ден нямат.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 14:38

Като видим житна дървеница, напрау караме цистерните в Раундъп, и поливаме ли, поливаме.......така хем торим наволя, хем борим маната.......[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 14:48

Пък и кво му плащаш - 2 лева на цистерна.......[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: odut   
Дата:   06-03-11 15:06

[beer] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mce   
Дата:   06-03-11 15:16

не чухме само с к'во ГМО-храните дават повече продукция от другите? и, при тях не се ли ползват скъпи пестициди като Раундъп, които стават все по-скъпи.. не чухме и за това, че ГМО-растенията не дават здрави семена и всяка година трябва да купуваш нови семена, познайте от кого и на каква цена..

колкото до био-храните - да, положението е такова, че всичко е отровено дали нарочно, за да искаме да купуваме после био- на ненормално високи цени, дали за да се следват плановете на евгениката за депопулация, дали от профанщина и лакомия.. факт е, че повечето храни са чиста химия.. дори и тия, които си позволяват по-горе епитети като "балъци" и т.н., предполагам, биха предпочели домат от градината на баба си (оставям настрана темата био срещу градината на баба за сега), вместо домат, купен от голям хиперматкет с пластмасов вид и вкус на ... нищо. разбира се в био-пазара има много хитреци, слагащи огромни и неоправдани надценки, спор няма, но това не променя факта, че повечето от храните ни са химия и че откакто човечеството ползва масово химия в селското стопанство и в медицината, страда все повече болести, от които преди това не е страдало.. био храните са бъдещето, само проблемът е, че с отравянето на всичко, ни карат да ги купуваме на ненормално и неоправдано висока цена.. хранителните добавки са необходими именно за компенсиране на липсите в храните.. разбира се и там има много ментета и измишльотини, има и хубави.. на повечето цените наистина са надути много, особено когато се разпространяват на мрежов маркетинг, но всичко ще се орегулира с времето.. пък, ще видим накрая кои са истинските балъциhttps://photo-forum.net/forum/smileys/tongue.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 15:17

Лека работа, odut [beer]

И да не пропуснете примоциите на Циба-Гайги [smilie24]



[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   06-03-11 15:24

Аз съм съгласен с много неща. Но винаги съм се чудел, след като качеството на живота пада, хранителната стойност на продуктите се понижава, а медицината ни тъпче с все повече химия, която ни кара да се разболяваме все по-често и по-лошо, защо тогава средната продължителност на живота постоянно расте, а в глобален план смъртността във всички социални групи намалява все повече. Вярно раковите заболявания са по-чести от преди 50 години, но в глобален план живота и смъртността вървят във все положителна за индивидите насока...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   06-03-11 15:33

по-добри условия на живот, по добра хигиена.
едно време са умирали от зъб или инфектирана рана. нещо което днес почти не се случва. така си мисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   06-03-11 15:36

е да де..., но не може условията хем да са по-добри, хем да казваме "Вече нищо не е както преди"... Може би има някаква златна среда..., но изпадането в крайности не е добро...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mce   
Дата:   06-03-11 15:39

"по-добри условия на живот, по добра хигиена."

[smilie24]

заболеваемостта от инфекциозни болести е намаляла драстично, продължителността на живота може и да расте, но пък е живот в който повечето време си болен от нещо, което може и да не мори, но те мъчи сериозно.. та, качеството на тоя по-дълъг живот също не е фактор за пренебрегване.. не е за пренебрегване и намаляването в репродуктивните способности и при двата пола..


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   06-03-11 15:41

бабите и дядовците ми не бяха по здрави от майка ми и баща ми...
Не мисля, че сме по-болни от преди...



Публикацията е редактирана (06-03-11 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   06-03-11 15:42

малко се пресилват тези неща...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   06-03-11 15:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mce   
Дата:   06-03-11 15:59

условията са по-добри защото храната е в повече, а не защото е по-качествена.. няма недохранване, питейната вода е чиста, спазва се хигиена.. от друга страна обаче във всичко има все повече химия и това влошава качеството на живот, макар и да не се мре.. един астматик например може и да не умре, но постоянната консумация на кортизонови препарати води до наднормено тегло с неговите си неудобства и последици..
понятия като "по-здрави" пък са доста относителни, да не говорим, че бабите и дядовците ти също са поживяли доста по време на масовата употреба на химия и сравнението точно между родителите ти и тях не е особено меродавно.. ежко, по-интересно ще е при теб и твоите деца как ще е спрямо баба ти и дядо ти и особено спрямо техните родители..


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   06-03-11 16:15

"храната е в повече, а не защото е по-качествена"
може би цената за това за химиите. Техния бум в щатите почва през 70', в България края на 70', началото на 80'. Процесът е почти необратим. С покаването на консумацията в световен мащаб и особено след началото на управлението на Рейган, началото на 80', нещата вече са извън контрол...
Иначе наднорменото тегло (аз съм астматик и съм дебел) много повече бих го отдал на количествата консумация, отколкото на друго. Тези фикции как "от въздуха се пълнее", са за жени диетички...
Макар че действието на на някой лекарствата на теглото не може да се отрече, а и не може, предвид, че го пише на листовките към лекарствата. Всяка химия в тялото не би могло да действа само в една насока. Дори да действа положително на 1-2 неща, то със сигурност промяната на биохимията няма как да не действа отрицателно на друго...
И все пак всяко нещо си има цена. Като искаме света да не страда масово от глад, трябва да си дадем сметка, че консумацията не може да се покачва без да се заплати цената за това.
Лошото е че много от Био ориентираните хора не си дават сметка, че едно нещо е за сметка на друго. Аз не съм много Био, но гледам да правя каквото мога по силите си, но биотерористите ми идват нангорно...



Публикацията е редактирана (06-03-11 16:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   06-03-11 16:23

Още ли спорите? [smilie5]

Аз започнах да купувам органик зеленчуци преди около десет години, когато продукцията в селския магазин беше така намазана с ваксии, че марулите лъскаха като полирани даже след десетото измиване със сода. Ваксите явно не притесняваха много другите селски обитатели, защото за тях салатата към стека се състоеше от боб -консерва със свинско. Аз обаче ядях марули и омазаното положение ставаше нетърпимо. Whole Foods магазините в Далас,TX и един местен органик магазин в Шрийвпорт,LA, който продаваше зеленчуците от градините на местните фермери, ме спасиха тогава. И тъй като на село всичко беше голямо и най- вече мащабите, нямаше проблем да пазарувам в радиус от 200 мили, от Далас, TX до Шрийвпорт, LA.

Малко преди това, в Ню Йорк юнивърсити, се присмивах на Джейсън за това, че яде органик. Казвах му: "Това с органик храните е поредната измама, само за да ти вземат парите". Джейсън, двадесет и четири годишен градюейт студент от Бруклин, ме слушаше без да спори, след което отиваше и купуваше органик кафяв ориз с органик маруля за вечеря.

Та така, от мълчанието на Джейсън, започна еволюцията. Сега чета всички етикети.

Но забелязах нещо интересно. Когато купя химически зеленчуци, изхвърлям поне половината, защото не стават за ядене и се скапват отвътре /като болни от рак/. Същото е и с месото. Когато купя органик, никога нищо не хвърлям. Така по-скъпото, всъщност, излиза по-евтино. При нас "органик" е с около 20-30% по-скъпо, но често намаляват цените и се изненадвам да го видя на щанда дори по-евтино от останалото.


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   06-03-11 16:28

Съни, и при нас е вормално цените да са 20-30 до 50 процента по-скъпи, но реално се продават на двойни, тройни, че и повече пари - защото е модерно, и защото се продават в твърде малко тежкарски супермаркети. Надявам се в близко време масово да излязат производители и да се намират такива зеленчуци и по пазарите и малките магазини, където повярвай, цените няма да са в пъти по-високи. Аз лично моята продукция ще продавам на цени около и до 20-30 процента над конвенционалните, според зависи от добивите, дай-боже да не опра до прекупвачи, които после да я пробутват на тройна цена [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 19:02

Автор: mce
Дата: 06-03-11 15:16

не чухме само с к'во ГМО-храните дават повече продукция от другите? и, при тях не се ли ползват скъпи пестициди като Раундъп, които стават все по-скъпи.. не чухме и за това, че ГМО-растенията не дават здрави семена и всяка година трябва да купуваш нови семена, познайте от кого и на каква цена..
-----------


1. Не се казва нездрави семена, а безплодни, но на теория е така и с другите хибриди.

2. При Бт царевицата напр., се икономисват 1 път хербицид /дори и с два е трудно да се ликвидира многообразието от популации плевели за разлика от Раундъп, който е ТОТАЛЕН/, и се спестява пръскането срещу свредела.

3. Не е нужно да познаваме от кой и колко - семената и хербицида се продават комплект.
Този Раундъп не е онзи "Раундъп".

Има си темнологични карти за всеки сорт. Има и достатъчно години реколти и не е нужно да се гадае и предполага, кой -колко и как....



Публикацията е редактирана (06-03-11 19:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: de5   
Дата:   06-03-11 19:03

сега сме кекави от както се занимаваме с доктор Емилова и водорасли и хапчета
на дядо ми не му беше много литър вино на ден, но варел 200 литра нафта сам го товареше и това 90 са години не кила килата за мъж си бяха около 100 цепенето на дърва бе женска работа мъжете цепеха пъновете

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: tonyf   
Дата:   07-03-11 06:05

Гледах навремето един интересен документален филм за селското стопанство в България. Беше съпоставка между кооперативните съюзи от царско време и модерните ТКЗС-та. Съпоставяха счетоводни и търговски документи, статии и коментари в чуждата и българската преса, архивни кадри, разкази на кооператори, разкази на текезесари (някои от тях оцелели бивши кооператори).

Та какво ме впечатли - значи по времето на кооперациите не са ползвали хербициди и пестициди. Не са използвали генно-модифицирани семена и растения, а само естествено селектирани. Не са използвали свръхмодерни технологии и свръхмодерни машини. Не са тровели земята (дори и сега земята в България е минимално отровена в сравнение с тази в Западна Европа). Обикновено наред с тогавашната техника са използвали проста животинска тяга, дървесна, растителна и животинска тор, меден сулфат, вар, засяване на култури, които се защитават взаимно и прочие еко [smilie5] способи.

И какво се оказа - кооперациите са изкарвали добиви на декар равни или до четири пъти по-високи отколкото добивите през ерата на развитите и механизирани ТКЗС-та (която ера нали уж минава за връх в производителността). И продукцията на кооперациите май е била "био" и "органик" по днешните стандарти. И по-голямата част е била излишък за износ. Та ако всичко това е било така, склонен съм да мисля, че гмо-та са просто опит да се наложи една новоизмислена многомилиардна индустрия и един основен дял от стопанството да се направи зависим към определен изкуствено създаден ресурс.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.