Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13     всички  напред  последна
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: tonyf   
Дата:   07-03-11 06:12

ПП: забравих - във филма сравнението освен със знаменитите ТКЗС-та, беше и с още по-знаменитите АПК-та (Аграрно-промишлени комплекси). Един човек, стар препатил комунист, който наистина много разбираше от политика и стопанство, веднъж ми каза, че най-голямата икономическа грешка на комунистическия режим е ликвидирането на кооперациите.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: universum   
Дата:   07-03-11 07:50

АПК-тата бяха успешни. Много се крадеше но и много се произвеждаше. Нямаше запустели ниви на времето.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: stzz   
Дата:   07-03-11 08:30

За документалния филм да вметна-пропуснали са да отбележат % от населението заето в сектора.
[smilie3]
При 2-4% няма био, има ГМО!
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: niro   
Дата:   07-03-11 10:55

Хехе, boni едно време през 80-те на няколко пъти бях ходил до Любимец и вече се носеше майтапа, че пилотите като загубели ориентир, се оправяли от отраженията на найлоните в Любимец. [smilie5] И много разгънато градче е - вървиш по 2-3 км да се придвижиш от едно място на друго, а м/у къщите - огромни дворове, всичко в оранжерии ;)Вярно е, че още тогава мн. хора от там бях забогатели от това [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Gruyu   
Дата:   07-03-11 11:05

по въпроса за пръскането с препарати: един познат на леля и вуйчо от плевенско твърдял, че непосредствено след всеки дъжд измивал обилно с вода доматите отгоре додолу и без да ги пръска с нищо и не се оманявали и загнивали...другия номер бил да разпъне лятото найлон над тях, за да не ги вали дъжда и ги поливал само с чешмяна/ кладенчева вода.....това лято съм решил да пробвам номера с измиването след дъжда с 20 корена домати, дано не ме домързи

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mce   
Дата:   07-03-11 12:07

"Гледах навремето един интересен документален филм за селското стопанство в България. Беше съпоставка между кооперативните съюзи от царско време и модерните ТКЗС-та. Съпоставяха счетоводни и търговски документи, статии и коментари в чуждата и българската преса, архивни кадри, разкази на кооператори, разкази на текезесари (някои от тях оцелели бивши кооператори).

Та какво ме впечатли - значи по времето на кооперациите не са ползвали хербициди и пестициди. Не са използвали генно-модифицирани семена и растения, а само естествено селектирани. Не са използвали свръхмодерни технологии и свръхмодерни машини. Не са тровели земята (дори и сега земята в България е минимално отровена в сравнение с тази в Западна Европа). Обикновено наред с тогавашната техника са използвали проста животинска тяга, дървесна, растителна и животинска тор, меден сулфат, вар, засяване на култури, които се защитават взаимно и прочие еко [smilie5] способи.

И какво се оказа - кооперациите са изкарвали добиви на декар равни или до четири пъти по-високи отколкото добивите през ерата на развитите и механизирани ТКЗС-та (която ера нали уж минава за връх в производителността). И продукцията на кооперациите май е била "био" и "органик" по днешните стандарти. И по-голямата част е била излишък за износ. Та ако всичко това е било така, склонен съм да мисля, че гмо-та са просто опит да се наложи една новоизмислена многомилиардна индустрия и един основен дял от стопанството да се направи зависим към определен изкуствено създаден ресурс."

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   07-03-11 12:18

Какво значи био..., медния сулфат, какво е? Не е ли химия и за добива и не се ли използва сярна киселина? А туй чудо варта, все едно не е химия..., вярно че гасенето на варта е един от най-старите познати химични реакции, но все пак си е химия. То от там се почва:)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   07-03-11 12:24

пред мен имам етикет от течна тор за разсади, картофи и т.н. и като гледам съдержа: Азот 6,6%, Фосфор 4%, Калий 5,1%, Желязо 0,01%, Бор 0,15%. Микроелементи- мед, цинк, манган, молибден...
Общо взето не е кой знае колко вредно, в сравнение на медния сулфат и варта...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: JeT   
Дата:   07-03-11 12:26

... продукцията на кооперациите май е била "био" и "органик" по днешните стандарти. И по-голямата част е била излишък за износ ... гмо-та са просто (поредния) опит да се наложи една новоизмислена многомилиардна индустрия и един основен дял от стопанството да се направи зависим към определен изкуствено създаден ресурс ..." - както се казва "Ха, добър ден https://photo-forum.net/joro/emoticons/money09.gif"

За съжаление това е точно така. До този извод стигнах и аз, след като преглеждах преди няколко години записките на дядо ми какви реколти е получвал (преди 9.IX.1944г.) и ги сравних с информацията от днешната кооперация в селото ни. В допълнение бих искал да спомена и факта, че макар с днешните сортове, често да се получават малко по-високи добиви, то качеството на житото е доста по-ниско. Затова се налага да се слагат добавки ("Е"-та разни) в брашното, преди да стане годно за направата на хляб. Добавките - отново носят печалби на производителите на "химикали".

Но ... какво да се прави, такива са правилата на измисленото в USA "консуматорско общество" - накрая всички се оказваме "живия материал" в процеса на печеленето на повече пари.



Публикацията е редактирана (07-03-11 12:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: JeT   
Дата:   07-03-11 12:47

ejko, ето ти малко информация за употребата на медния сулфат: "Синият камък се употребява в селското стопанство - най-често под формата на т.нар.бордолезов разтвор (разтвор с масова част на CuSO4 (1%), смесен с варно мляко до неутрална реакция) се използва срещу маните и другите плесенни и гъбични заболяванияпо лозите и зеленчуците... Преди много години лозарите от френския град Бордо напръскали лозята с разтвор на син камък и гасена вар Ca(OH)2, за да запазят гроздето от крадци. Случило се нещо неочаквано – лозите се спасили от заболяването „мана”. „Разтворът на Бордо”="бордолезовият разтвор" станал известен на цяла Франция и на целия свят."

Бих искал да те успокоя, че вековната употребата на дървени стърготини, оборски тор, "гасена вар", "син камък", пепел и др. не са успели да увредят човешкото здраве.

Но напр. "безвредните" изкуствени торове, вече са причинили т.нар. "закисляване" на почвата в най-нискта част на землището на село - там дори тревата не расте на височина не повече от 2см. Преди години един тарикат се беше изхитрил да сади там марули, но резултата беше плачевен - и като реколта и като съдържание на забранени съединения в реколтата.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   07-03-11 13:59

За съжаление това е точно така. До този извод стигнах и аз, след като преглеждах преди няколко години записките на дядо ми какви реколти е получвал (преди 9.IX.1944г.) и ги сравних с информацията от днешната кооперация в селото ни. В допълнение бих искал да спомена и факта, че макар с днешните сортове, често да се получават малко по-високи добиви, то качеството на житото е доста по-ниско.
------------

Джет,

дай некоя цифра, моля - интересно е да сравним преди 9ти и сега /сега или ТКЗСтата, на практика е същото/ !?!?

Благодаря предварително !

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   07-03-11 14:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   07-03-11 14:36

Автор: tonyf
Дата: 07-03-11 06:05



И какво се оказа - кооперациите са изкарвали добиви на декар равни или до четири пъти по-високи отколкото добивите през ерата на развитите и механизирани ТКЗС-та (която ера нали уж минава за връх в производителността). И продукцията на кооперациите май е била "био" и "органик" по днешните стандарти.
-------------


Че е било органик през първата половина на 20 век, спора нема, и до тук.

Това, че кравата, вола, кокошките и кучето могат да насерат достатъчно тор, за наторване и на два декара,я стигне - я не, камо ли на 2-30 декара.

А за добив без никакъв тор - нека Тод, и може би Грую да кажат.....[smilie5]

Жалко, че и Тракториста не не обажда.....[smilie18]


Филмът е бил, че добивите са били таман 4 пъти по-малко, но ЗА СМЕТКА НА ТОВА е било,,,,почти или напълно органик.....[smile]



Публикацията е редактирана (07-03-11 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   07-03-11 14:49

На отворкото rollei, ще припомня, че любимото му БКП спести на всички истината за чернобил и народа се напаса с добре наторена с радиация маруля, кисело млЕко, яйца, спанак и гъби печурки[smilie18]
Разбира се другарите не пасяха от същата маруля.
Резултатите от това обилно торене продължават да избуяват под формата на всякакви аномалии и ранни тумори при младежите родени по онова време.

Замълчи другарю рабирач.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: JeT   
Дата:   07-03-11 15:35

dimi2007, ето ти малко данни:

Дядото (в Добруджа) е изкарвал средно 240-250кг. пщеница от декар. Иимало и "лоши" години с по 160-185 кг/дк.
Сеел е два вида пшеница - белокласа и червенокласа(високо съдържание на глутен-при дъвчене става като дъвка). Около 1/3 до 1/2 от реколтата му е била изнасяна в Европа като семена за посев, поради високото качество.
Нашите са работили заедно с още една фамилия - имали са три общо-купени машини, използващи животинска тяга. Наемали са и до 20-на цигани за сезонната работа на полето. Обработвали са общо до ~600 декара (в зависимост колко аренда са вземали за сезона - освен собствената земя). Най-богатия човек в селото е имал 460 декара собствена земя. Зеленчуци и плодове са отглеждали в собствения двор-градина (~8 декара). Гледали са и животни - вкл. два коня само за "представителни" нужди.
Въпреки, че са имали много животни, месо се е ядяло доста рядко - максимум около 1/3 от дните в годината. По този повод баба ми често се шегуваше, че: "Комунизма явно е овълчил хората в България:)".

В днешно време в т.нар. Кооперация изкарват (след третиране с какво ли не) - средно 350кг./дк. Абслютния рекорд на бившето АПК е 550кг/дк., но този среден добив е постиган два пъти и данните са вземани само за най-добрата и равна част от селската мера, а не за цялата площ. Сега в селото почти не се отглеждат животни - само две-три стада крави от по 10-на животни.

Истинския проблем обаче е качеството на житото. Малкото останали в селото стари хора казват, че е доста по-зле от това което са виждали на времето от "старите" сортове. От друга страна са забелязали, че при прекомерно третиране с Амониева селитра(тор), макар и да има по-висок добив, житото става "трошливо" и за да стане приличен хляб се налага да се слагат добавки.

П.П. Rolleiflex2005, ясно е, че няма връщане назад. Мултинационалните фирми диктуват "играта", а на борсите се продава жито с тонове. Колкото повече тонове си изкарал - токова по-повече ще продадеш.
А пък "раята" на кой му пука с какво преяжда ... ако не им е вкусно, просто ще добавят малко повече овкусители и "аре у лево"...



Публикацията е редактирана (07-03-11 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   07-03-11 16:32

Джет, много реални данни и напълно приемливи !


Кооперацията в нашто село, винаги са се радвали на ср. добив от 2-250кг./дк. и то при сиви горски почви /предбалкан/.

Но минаги бих приел, че добивите от контролни площи, независимо от подбраните терени, са критерий за използваната технология, щото винаги са били спадвани технологични срокове, необходими и НАВРЕМЕННИ операции и т.н.
Докато с общите площи винаги е било проблем не само организационен, но и климатичен.

И все пак, в Плевенско например, под 500 кг. го имаха за слаба ракия.....[smilie5]


Въпреки всичко, твоя пример не може да се смята за представителен, в смисъл - колко процента са били с по 200 дк. !?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   07-03-11 16:39

Добре, навремето редували ли са културите..., примерно пшеница с фасул или си произвеждаш едно и също?
Просто се чудя, земята как не се изтощава ако не се тори с химия...?
Казвам предварително, че не се заяждам, а питам, защото тези неща хич не са ми ясни...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: nastradin2   
Дата:   07-03-11 16:42

Редуваха се задължително! Това всеки агроном го спазва стриктно! И сега е така. Иначе нещо става с почвата...учихме го навремето по "Селско стопанство", ама кой да помни информация отпреди два века...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: elrisha   
Дата:   07-03-11 16:51

Такааа...аз филмчета не съм гледала,но помня че баба ми е разказвала как навремето,когато дядо се е пенсионирал от гражданската авиация и е минал в селскостопанската, са ходели редовно да пръскат с какви ли не химии. Имало е и специални ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ полета,от където дядо ми е носел ябълки с големина на детска главичка за да види баба ми с очите си за какво става въпрос...
[smilie8] [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   07-03-11 16:54

Нали никой от горепишещите не си мисли че ако ползваш само с оборски тор е биологично чисто ????

Нямате идея какви показания дават химическите анализи при прекомерното му използване .

Изкуствените тогаз са като нежен дамски парфюм пред него !!!!

[smilie5]

Аз ползвам само кокоши курешки за моя двор [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: elrisha   
Дата:   07-03-11 16:54

Иначе..на вилата си боцваме по няколко корена домати, бобец,лучец... а бабата ходи и мъкне едни кофи с ла.на от краварника..

Майка ми пък слага от онези белите топченца(изкуствена тор) на розите[smilie8] Не съм забелязала да стават по-големи и червени от нея,ама..[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: elrisha   
Дата:   07-03-11 16:56

Тоде, знаеш си аз,че трябва да си гледаме кокошки,ама..не щат и да чуят даже! Мноо миришели![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   07-03-11 16:59

Кое мирише ??? Кокошките ??? Не ги къпете редовно за това [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Миришат само ако ги храните с комбинирани фуражи - иначе Ц .

И некой герест петел да кукурига заран !!!

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: JeT   
Дата:   07-03-11 17:40

"...Въпреки всичко, твоя пример не може да се смята за представителен, в смисъл - колко процента са били с по 200 дк. !?!? ..."

Естествено, примера ми е "представителен" само за Добруджа - в "Софийското равно поле" и 50-60 декара обработваема земя са си "много" :)

В Добруджа преди 9.IX.1944g., доколкото са ми казвали, (нямам достъп до статистически данни) при земеделците разделението е било следното:

> "много богати" = мин.300-400 /или повече/ декара собствена(!) земя;
> "богати" = мин.150-200 декара /или повече/;
> "средна класа" = 90-150 декара:
> "бедни" = 50-60 декара или по-малко.

Разбира се, границите на "имотност" са условни(!) и зависят също и от броя членове в семейството/рода и др.

Дядото е имал ~120 декара собствени, но е обработвал (и не само той) доста земя "на аренда" и е плащал рента на реалните собственици - адвокати, търговци, учител, лекар и др.

П.П. ejko, вярно е че са редували културите (жито, слънчоглед, нахут=леблебия, царевица, боб, картофи), но не знам в какъв ред. Торили са - основно с оборски тор, а макар и рядко са оставяли незасети парцели, за да си "починат".



Публикацията е редактирана (07-03-11 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   07-03-11 17:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.