Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: CTEHATA   
Дата:   21-02-11 08:15

Имам много конкретен и все по-спешен за решаване въпрос, относно вярната технология за външна топлоизолация. На ринга са XPS (Фибран) и EPS (стЕреоПор). Google не можа да ми помогне, попадам само на "статии" от търговци.

Имам да изолирам отвън нова еднофамилна къща. Добри тухли с няколко камери (Поротерм).Варова мазилка и вътре и вън, за да може всичко да е равно и изолацията да се лепи на гребен. Добра дограма с трислойни стъклопакети. Стоителна влага вече практически няма (измазано миналият Юли и проветрявано обилно след това).

По време на целият строеж се залагаше, че изолацията ще е 5 см., т.е. сериозна смяна на дебелината ще доведе до разнообразни недомислия.
От самото начало, бях убеден, дори и не помня защо, че XPS е по-добрата версия на EPS във всяко отношение, освен цената. В последните няколко седмици, двама търговци на изолация неистово ме убеждават, че EPS е по-добрата идея, като единственият що-годе смислен аргумент е "дишането" му.
Срещу влагата смятам да използвам главно проветрение, климатици и сравнително високи, просторни стаи. Не мога изобщо да си представя как дишането през латекс, грунд, шпакловка, мазилка, тухла, мазилка, лепило, EPS и декоративна мазилка ще направи нещо смислено.

Ако някой може да ме убеди в избора на EPS или XPS, ще съм му мнооого благодарен!


Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: didesignbg   
Дата:   21-02-11 08:34

Каменна вата.
Ако не ти стигат стотинките - EPS за тухлената част, XPS само за бетонните колони. С еднаква дебелина и висока плътност. Аз си платих за такъв на Баесеф, но не е задължително, някои хора казват че е излишно харчене. Особено в случая за къща е голяма квадратура.
Нещата както винаги опират и до добър майстор.


Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: ivenchev   
Дата:   21-02-11 08:35

Виж кое се услажда повече на мишките и съответно избери другото ... [smile]

"колективният разум във ФФ" -> ослепителна тъмнина, оглушителна тишина ... [smilie8]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: Todd   
Дата:   21-02-11 09:09

В основите ниско долу без значение дали е камък или бетон - фибран .Нагоре по тухлите заплануваното 5см стиропор .

Моята е цялата с 5 см - сега за сега вече 3 години никакви забележки нямам .

Но и майсторите требе да са ок - материалите само не стигат .

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: aleksi77   
Дата:   21-02-11 09:15

И аз имах същата дилема преди няколко години за външната изолация на вилата ми....
Избрах стиропор - 5см.
Бях доволен от избора си докато не изолирах апартамента си с каменна вата - нищо общо със стиропора. Температурата е доста по-висока и влажността постоянна.
Определено каменната вата е най-добрия материал за външна изолация, още повече че е естествен материал, негорим и позволява на стената да "диша"...

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: Todd   
Дата:   21-02-11 09:17

Има значение плътноста на пресоването на материалите .Моята мисля беше 25 -ца .Не помня вече .[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: cicomanco   
Дата:   21-02-11 09:21

Каменна вата! Стиропорът старее и след 5-тата си година започва да се разлага.

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: alsash   
Дата:   21-02-11 09:21

като Тод...

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: djogata   
Дата:   21-02-11 09:34

Казвам го за десети път в този форум: 15см минерална вата + клинкер (фасадни тухли) [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 09:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: cicomanco   
Дата:   21-02-11 09:36

Смей се...и други се смяха и сега правят изолация повторно...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 09:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: rtv   
Дата:   21-02-11 09:44

XPS под нивото на земята (ако и там ще топлоизолираш) или до нивото на снега (ако се задържа зимата и не го ринеш). EPS нагоре... Ако имаш финанси - минерална вата на плочи. Но с минералната вата няма как да се събереш в 5 см. Ако отопляваш стаите непрекъснато, т.е. зимата в тях температурата да не пада под 12-15 градуса или имаш осушаващи климатици, това с "дишането" не ти е от значение. Иначе зиме-лете пълниш стените с влага и ако не отопляваш редовно стаите, консервираната в стените влага или ще доведе до мухъл или до външен замръз... Но ако стените отвътре са ти замазани с блажна боя или не смяташ да живееш повече от 15ина години в тази къща, слагай каквото ти хареса "на цвят" :-)

Но каквото и да е, да ти го измажат, както пише по книжките, защото особено преди година-две се нагледах на упражнения по лудост, вкл. крайната минерална мазилка директно върху EPS-a.

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: Gruyu   
Дата:   21-02-11 10:07

може и нищо да не слагаш - ние сложихме миналото лято 5см стиропор на вилата, а единия от старите майстори псуваше по същото време всички студопори, фибрани, пвц дограми и производните им[smilie18] ..сестра му живее отдавна във Финландия и той непрекъснато ни разправяше как къщата и миришела на гадно - на изолация[smilie18]...и как постоянно отваряли да се отмиришело , и че у нас няма нужда от никакви изолации, а само от хубава дървена дограма и дебела външна мазилка за да може да диша, че у нас температурите падали рядко под -15 градуса, но жената го обяви за изкукуригал....и сложихме стодопора



Публикацията е редактирана (21-02-11 10:08)

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: Myth   
Дата:   21-02-11 10:10

КАкто вече са казали долу в ниското, фибран XPS нагоре EPS. Колони трегери плочи и изобщо бетона се облича с XPS (фибран).
Най-добре разбира се каменна вата. И както са казали, за да е дълготрайно, тайната е в правилното изпълнение на целия процес. Всеки производител и търговец си има брошура, в която е описан процеса, погледни някоя.

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: Todd   
Дата:   21-02-11 10:18

Автор: djogata
Дата: 21-02-11 09:34

Казвам го за десети път в този форум: 15см минерална вата + клинкер (фасадни тухли)


В село има една такава но това се залага още при строежа .
Моята 50 и нагоре годиншна колиба де е половината кирпич нема такъв шанс .

Така че това сегашното положение ме устройва идеално . Даже няма мазилка върху шпаковката на стиропора - директно с някаква силиконова боя и шапка на тояга [smilie5]

тя 50 години кара без нищо та нямаше оплаквания сега направо пее...

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: CTEHATA   
Дата:   21-02-11 18:22

Ватата я забравяме, ако изляза навън с 15 санта, вместо 5, ще съм здраво прецакан.

Относно "EPS на тухлата, XPS на бетона", някой има ли аргумент, различен от финансовия?

Иначе основите са облечени във Фибран, 4 см, както и долният край на настилката. Въпросът е - от земята нагоре.

И последно - за изпълнителят, това категорично ще са хората, построили къщата. Нямам никакво намерение да сменя фирмата в края на изпълнението.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: Todd   
Дата:   21-02-11 18:28

Аз фибран ползвам за влагоизолация - справя се отлично !!!

Сърфове си правят хората от него , лодки ....


[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: kote   
Дата:   21-02-11 22:22

за изолация- глина малко лайна и слама
повтаряш процедурата през 5 години дорде си жив
накрая завещаваш къща по- здрава от нова и с по- добра изолация съобразена с климата

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: hotsnail   
Дата:   21-02-11 22:28

Значи поне 8 санта трябват за смимслен ефект - това май го пише и по разни правителствени сайтове дето дават заеми с ниска лихва.

Обаче е по-добре 10 санта.

ЕПС е за вертикални стени - май е по евтино

XPS е за плочи. Под замазката се слага. XPS-а има голяма товароносимост.

Инак XPS има същите топлоизолационни качества както EPS.

Мойта къща мало ме е яд е с 8 санта.

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: Rosencho   
Дата:   21-02-11 22:40

Ами щом не може повече от 5см навън, тогава става 5см фибран външно и още 4-5см вътрешно на всички външни стени (може и стиропор)[cool] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: CTEHATA   
Дата:   21-02-11 23:18

Kote: лайната екструдирани, или експандирани?


>Инак XPS има същите топлоизолационни качества както EPS.
хмм?

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: Marillion   
Дата:   21-02-11 23:23

долу фибран, горе стиропор.

Не го мисли много.

Щом други варианти нямаш /повече от 5 санта/...

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: CTEHATA   
Дата:   21-02-11 23:30

Ако реша да са 7, ще намеря напасванка. 15 вече идват ... ненапасваеми.

Отговори на това съобщение
 Re: XPS vs EPS - запитване към колективният разум на ФФ
Автор: hotsnail   
Дата:   21-02-11 23:35

CTEHATA има по разни сайтове описани термоизолационнит еим свойства. Двете са полистирол със въздух - няма ралзика в това колко добре изолират.

XPS-а има механична устойчивост.

Взимай 8 EPS и лепи смело. Ако искаш по бетона лепи XPS - не мисля че има смисъл обаче.

Щом си стигнал до стиропора до лято май ще се нанасяш. Със здраве [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.