Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Amigo   
Дата:   20-02-11 21:20

През 2060 г. може и да няма селско население - това е прогнозата е на Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека към БАН. [smilie8]
В случай, че сегашните тенденции към силно негативен естествен прираст, огромна смъртност и нищожна раждаемост в България продължат, през 2060 година няма да има селско население.
Около 200 села са призраци, а 500 села са с население от 10 до 50 жители и ще се увеличават. При 60-процентно намаление на селските жители за периода 1946-2010 г., броят на селата е намалял около 15%. [smilie8]
"Районът на Северозападна България е един музей на депопулацията", коментира ученият. Там естественият прираст е минус 20.2 пункта. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: slivenski   
Дата:   20-02-11 21:21

да [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: vikitovikito   
Дата:   20-02-11 21:21

[smile] Няма да го биде ?


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: arakiss   
Дата:   20-02-11 21:22

ще се прероди ли или обърках темите [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: мара   
Дата:   20-02-11 21:22

чудим се за кво се поддържа тоя институт на бан, кат мое само да питат у форумо и веднага ще им кажем....

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Amigo   
Дата:   20-02-11 21:22

да се прероди, ама нещо душите не искат там да се прераждат [smilie11] [smilie8] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: matataupa   
Дата:   20-02-11 21:25

2060g.??????

Неоправдан оптимизъм е това[smilie8] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: arakiss   
Дата:   20-02-11 21:25

казва се "северозападнала" [smilie5]
там земята е по-плодородна от делиормана, ама на душите не им се бачка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   20-02-11 21:26

Моето ще го има - за вашите не знам .

От вас зависи ...

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Amigo   
Дата:   20-02-11 21:30

arakiss написа:

> казва се "северозападнала" [smilie5]
> там земята е по-плодородна от делиормана, ама на душите не им
> се бачка [smilie5]



това не е така [cool] просто държавата не стимулира и не подпомага хората, които биха искали да се реализират в селското стопанство... [smilie8] имам приятел от детство в Старозагорския край и знам от него какви ядове имаше точно с държавни институции и мутроиди в лицето на БСП+ДПС [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: iva_drag   
Дата:   20-02-11 21:34

А от БАН казват ли нещо за селянията?


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: мара   
Дата:   20-02-11 21:35

а, и тва е така. аз знам поне 2 случая на близки хора, на които им се вгорчи живота и ги отказаха. с изнудване и заплашване. при тва - след като бяха си изплатили заемите и някакси бяха се справили с циганската напаст. в момента, в който вече почнали да виждат някакви пари от труда си....

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Amigo   
Дата:   20-02-11 21:50

Заради демографския срив гимназистите оредяват с 6000 - 200 паралелки останали празни през миналата година [smilie8]

Рекордно малко ученици ще приемат след 7 клас гимназиите тази година заради демографската криза. Школата в цялата страна ще опустеят с 6000 тийнейджъри, които са повече от достатъчни да запълнят всички столични гимназии в 8 клас, показа проверка на „Монитор”.

Причината е, че точно 14 години навършват родените през 1997 година, когато заради хиперинфлацията и ниските доходи повечето семейства не планираха деца.

В момента просветното министерство реди план-приема за учебната 2010/2011 година, а директорите в цялата страна са в паника как да запълнят школските редици от септември. 57 421 са всички седмокласници тази година, сочи официалната статистика на МОМН. Това е

най-големият срив в приема за последните три години.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   20-02-11 21:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   20-02-11 23:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: asahi   
Дата:   20-02-11 23:50

Не мож' ма върна на село!

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 00:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 02:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: asahi   
Дата:   21-02-11 08:13

Ролейката живее 25 години назад и още толкова източно от действителността.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 10:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 10:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: мара   
Дата:   21-02-11 10:58

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: arakiss   
Дата:   21-02-11 11:01

дан изпадна в еюфория [smilie25] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Danvan16   
Дата:   21-02-11 11:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   21-02-11 11:37

Вчера си говорихме с едни приятели за времената кога по къра имаше толкоз продукция че нямаше кой да я обере

та ученици , войници ,студенти и всякаква друга сган ходеха на бригади .

И пак нямаше обиране - голям процент потъваше в калта .

Кой ли я произвеждаше .... след като и фабриките бяха пълни с народ .

Консервният комбинат в Пазарджик го строиха италианци - българите го разрязаха и закараха на белканто .


Сека кърищата пустеят , народа бачка в Гърция ,Кипър ,Испания и Португалия и чака някой да му оправи държавата .

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Gruyu   
Дата:   21-02-11 11:55

селата около градовете няма да умрат никога, даже напротив - през последните години хората с пари се изнасят масово в села до 20-30км от града, защото няма сравнение спокойствието, чистия въздух и т.н. с градската помия, но далечните села си загиват безвъзвратно...даже и децата на турците не искат вече да живеят на село, а бягат по градовете и чужбина

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Danvan16   
Дата:   21-02-11 11:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   21-02-11 12:02

Мдааа , ще го автоматизират . С автоматични виетнамци или некаква друга марка [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Защото автоматичните българи се изнесоха по чужди ниви ...[smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: pmartinov   
Дата:   21-02-11 12:27

Няма да го бъде .

И то много по-рано .

Само след 15 години .

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 13:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 13:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: lillia   
Дата:   21-02-11 13:19

Моето село си го бива и ще го бъде[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 13:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   21-02-11 13:29

Автор: Todd
Дата: 21-02-11 12:02

Мдааа , ще го автоматизират . С автоматични виетнамци или некаква друга марка

Защото автоматичните българи се изнесоха по чужди ниви ...
-----------------------


Нема как да са почужди ниви щот там ползвали машини [smilie18]

Тоде, верно ли вашето ТКЗе било без машини !?!?

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: lillia   
Дата:   21-02-11 13:34

В Рударци живея от около 4 години. Нашите са Софиянци[smilie7]

Ми зимата живеят към 3000 човека може би. Нямам точна статистика. Лятото са някъде към 10 000. Екстра е. Чисто и планинско.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 13:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 13:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 13:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: lillia   
Дата:   21-02-11 13:48

Автор: Rolleiflex2005
Дата: 21-02-11 13:38

Ти нещо искаш да си доказваш ли? Много си настървен по темата за селата. Че какво им е, аз с радост станах селянка, след като родното ми място заприлича на какво? Не ща и да помириша блок в който се бута всякаква нахитряла измет дет си хвърля водата от вмирисаното си сирене през прозореца[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   21-02-11 14:28

Някой ако може да автоматизира гледането и брането на картофи в Равногор или Нова махала да дойде - язе ша му стана спонсор !!!

Картофите от равнините си ги яжте вий .[smilie5]

Или орането на нивите в село дето един прословут john deere си изяде ляба за половин час и пичовете с Т150-ките умряха от смях .

Лесно е да се оре в Добруджа - ела ори и автоматизирай родопите и чаловете из тях.

Камъните са по-голями от трактора а като завали руската кал дето е спряла немските танкове е нищо пред червенака като се рамекне.


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   21-02-11 14:32

Тоде, ти нищо не знаеш - в града има всичко и без да садят - "автоматизирано" е......[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 14:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 15:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 15:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-11 15:22

В тази тема аз съм съгласен с Ролифлекса - това, което е написал досега. [smile] [smilie6]

Да ви кажа, понеже съм прекарал доста време на село едно време, спомням си какъв бурен селскостопански живот имаше тогава. [cool] Около нас бяха градини, нямам предвид градината на дядо ми и на селяните около него, а говоря за големи насаждения с грозде, памук, овошки... Животинки наоколо - крави, овце, кози... [smilie8]
Всички управления досега дружно съсипаха българското село. [cool] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 15:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   21-02-11 15:35

Автор: Amigo
Дата: 21-02-11 15:22

Да ви кажа, понеже съм прекарал доста време на село едно време, спомням си какъв бурен селскостопански живот имаше тогава. Около нас бяха градини, нямам предвид градината на дядо ми и на селяните около него, а говоря за големи насаждения с грозде, памук, овошки... Животинки наоколо - крави, овце, кози...
Всички управления досега дружно съсипаха българското село.

--------------------

Изглежда политиката тогава е била да се изхранваме от собствено селско стопанство, а не от вносно.....

И понеже Кремиковци беше на печалба, от нея се субсидираше селското.
Нема Кремиковци - нема селско.....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 15:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 15:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   21-02-11 15:39

Ееееех селяниии .....

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-11 15:39

[thankyou] [thankyou] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Gruyu   
Дата:   21-02-11 15:43

все по-високата безработица и кризата могат да върнат принудително малка част от хората по селата и ако решат да се прехранват от селско стопанство държавата здраво да ги подкрепи в началото

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 16:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: fizo   
Дата:   21-02-11 16:28

Аз съм роден в София и живея тук близо 30 години. Нямам търпение да дойде лятото за да мога да отида на вилата си. Само там си почивам истински. 1 седмица там ме зарежда за месеци мъка,нерви и проблеми в София. Уж имаме толкова много нови технологии и улеснения в града, а в крайна сметка водя толкова труден и изнервен живот пълен с проблеми. Не мога да си обясня тази работа. Имаме повече пари в града по-хубави коли, по-хубави дрехи по-хубави мебели , кина , театри, клубове и тн. И въпреки това никак не ме правят щастлив тези неща. Нямам никакво свободно време за себе си, толкова ми е натоварен деня, че трябва да пия 1-2 вечер за мога да заспя нормално. Сутрин ми се иска да се завия през глава и да не излизам никъде като знам какво ме чака.

п.с. Според мен след определн брой години хората лека полека ще започнат да се връщат в селата. Този период обаче няма да е много скоро.



Публикацията е редактирана (21-02-11 16:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 19:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 20:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 20:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: asahi   
Дата:   21-02-11 20:19

Скоро присъствах на разговор в магазина относно картофите. Обсъждаха се френски картофи по лев и нещо. Зеленчуковата борса е наблизо, та спорещите страни имаха достатъчно аргументи. Та магазинерът каза: Мога да заредя български евтини картофи, но са по-нетрайни, имат лош търговски вид и клиентите не ги купуват. Тези френските вървят повече, нищо че са по-скъпи.
На пазарчето в Слатина, на 200 метра от магазина, има евтини български картофи, лук, даже и боб. Всъщност бобът не е евтин, щото е от шарения.

Ролейчо, вносът на селскостопанска продукция не затрива българското производство. Затриват го прекупвачите. На пазарчето има достатъчно българска стока и достатъчно клиенти за нея. Домати по това време традиционно няма, но български краставици и марули има. Стоката си има разни особености.
Отскоро си имаме Агенция по храните. Да ни е честита и дано оправдае съществуването си.

Чувал съм, че в Щатите 2% от населението се занимава с фермерство и въпреки това изнасят сериозни количества селскостопанска продукция.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: мара   
Дата:   21-02-11 20:25

асахи, евтини български картофи НЯМА.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: samara   
Дата:   21-02-11 20:27

... ми няма да го бъде бе, поне моето [smilie23] [smilie8] ... жалко за което, харесваше ми [smilie24] [smilie21] ... и ми харесва, все още [smilie7] ... и не само на мен, ама кво от това, няма бъдеще, жалко [smilie23] [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: IvoZafirov   
Дата:   21-02-11 20:51

Като гледам по всички големи градове и най-вече в София, българското село и всичките му мурафети процъфтяват.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   21-02-11 21:50

Автор: asahi
Дата: 21-02-11 20:19

Ролейчо, вносът на селскостопанска продукция не затрива българското производство. Затриват го прекупвачите.

Чувал съм, че в Щатите 2% от населението се занимава с фермерство и въпреки това изнасят сериозни количества селскостопанска продукция.
------------


Ха-ха-ха.....прекупвачите.....[smilie18]

През 2008 САЩ удвоиха субсидиите.
Но селското е по-сложна материя, не е като одиторството.....[smilie18]

Сещам се, че в селото на Асахи, земеделските производители издавали и фактури за млеко - нищо чудно и с ДДС да е било.....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-11 22:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Stoychev   
Дата:   21-02-11 22:21

Rolleiflex2005, подкрепям те! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: asahi   
Дата:   21-02-11 23:11

Ролейка, ако имах и бледното съмнение, че през последните 10 години си хвашал мотика, щях да има минимален повод да ти се вържа. За мен е въпрос н ажелание в кой да е български град или село в официалното работно време да си купя местна сезонна земеделска продукция. Какъв бил пазара няма как да знаеш, защото не можеш да видиш какво има в мазите и хладилниците на хората. Имам поглед върху моите познати, родители и комшиите на село. Те нямат твоите притеснения.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 23:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   21-02-11 23:16

Германия и Чехия не си ликвидираха кооперативите, превърнаха ги в акционерни дружества и сега имат селско стопанство а ние нямаме такова каквото ни е необходимо.
От това имат интерес търговците на едро само.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 23:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   21-02-11 23:25

Навсякъде ли всичко се обработва?
Навярно и кравефермите процъфтяват. Струва ми се в София много народ мисли че млякото някъде се произвежда чрез синтеза. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   21-02-11 23:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   22-02-11 00:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   22-02-11 00:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   22-02-11 00:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   22-02-11 01:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   22-02-11 01:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   22-02-11 01:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   22-02-11 01:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: asahi   
Дата:   22-02-11 01:25

Ролейка, и идеите, и изразните ти средства са, меко казано, неактуални. А че мотика не си хващал слоро е ясно.

И аз не съм хващал скоро, ама обърнах преди десетина дена парника с правата лопата. За Великден ще имаме марулки [smilie21] И картофи ям от собственото производство, и зеленчукови консерви, вкл. лютеница. Нали знаеш какви домашни лютеници правим тъдява?

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   22-02-11 01:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   22-02-11 01:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   22-02-11 02:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   22-02-11 02:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   22-02-11 02:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   22-02-11 02:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   22-02-11 02:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   22-02-11 02:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: asahi   
Дата:   22-02-11 08:47

Ролейка, правиш абсурдни причинно-следствени връзки, базирани на необосновани предположения. Ще взема да обобщя, че дано имаш повече факти за изкривяване:
В България потребителят може да консумира селскостопанска продукция от:
1. Местно производство, предлагано в магазини от търговци и по пазари от търговци или прозводители. (Борсата не я броя, но за близкоживеещите също е вариант. Оттам си купуват грозде за вино, например.)
2. Вносни продукти в магазини и на пазари от търговци.
3. Собствено производство. Някои живеят на село и произвеждат за себе си и продават излишъците, други имат т.нар. "връзка със селото". Аз се ползвам от второто, защото родителите ми имат селска къща и през уикендите си почиват там.

Парникът ни е малко по-голям - 50 кв.м., но се срещат и по-малки. В двора садим зеле, домати, краставици, чушки няколко вида, боб на вейки, асма с грозде, няколко плодни дръвчета. Дворът се полива от кладенец с ел. помпа. Имаме и друга площ с картофи, боб и тикви, няколко овошки. Така е в повечето дворове на селото. Хората, отглеждащи животни, имат и ниви с царевица, овес и т.н. По-едрите стопани имат трактори, по-дребните ползват животинска тяга. Ние не гледаме животни и ползваме услугите на съседи за оране с трактор или кон, в зависимост от случая.

Разкажи за твоите селскостопански дейности, плс. Ако може и за последните 10 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: J0R0   
Дата:   22-02-11 09:36

Сека кърищата пустеят , народа бачка в Гърция ,Кипър ,Испания и Португалия и чака някой да му оправи държавата .


Народът бачка където иска.
За разлика от преди.
Ако на някой толкова му е домиляло за безплатен задължителен труд, бригади, трудови войски и т.н. да ходи в Северна Корея, Либия и Куба, че да си припомни как е.
Докато ги има.
(Щото гледам че и там на хората много не им харесва да са роби)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   22-02-11 09:54

Не мога да се сетя защо тогава се пускат теми от сорта "Ядем буклуци " За хляба , за месото , за млякото ...

А толкоз много специалисти по селско стопанство се явиха [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Аз поне съм орал с ДТ-20 та мога да кажа две думи .

https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/dxrq6439.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: J0R0   
Дата:   22-02-11 10:04

Въпорс на приоритети.
Аз предпочитам да ям днешните "боклуци" и да съм свободен, отколкото някой да ме кара на принудителен труд и да ме убеждава, че ям най-здравословната храна.

Между другото такива боклуци, с каквито ни храниха в КЕЧ-а, никога след това не съм ял.

[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   22-02-11 10:05

В кеча пък беше такъв купон - издълбан цял хляб пълен с боб чорба [smilie24] [smilie24] [smilie24]

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Така ми носиха обяд от стола новобранците че ме мързеше да ходя до там .

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   22-02-11 10:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   22-02-11 11:28

Мани, няма ги компетентните тука да кажат какви са проблемите в животновъдството и производството на млечни продукти.
Миналата пролет гледам на едно място, няма значение къде, орат нивичката с рало и животинка. Нямат пари за трактор. Какво да говорим.
Трябва да взема да сканирам ленти които снимах с Еликон 35С в една датска ферма през 1994, и да кача тука за сравнение.



Публикацията е редактирана (22-02-11 11:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   22-02-11 11:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   22-02-11 11:41

Не, ферма еднофамилна, животновъд крави за мляко отглеждаше, имаше си трактор и други машинки за фуражните площи, вътре при кравите си е с характерната миризма но доста намалена, компютеризирано даже за онова време, добра система за вентилация, кравите отделят доста топлина и той я хваща с вентилацията и я прокарва през радиатори в дома си за отопление. [smile]

Мой миленок тракторист,
Ну а я - доярочка,
Он в мазуте - я в говне,
Чем же мы не парочка?



Публикацията е редактирана (22-02-11 11:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   22-02-11 12:42

Миналата година април месец като бях в Турция трябваше да ги снимам техните села в азиатската част ...

Може и да нямаше във всяко село магазин но пред всяка къща имаше Ню Холанд или Тюркиш Фиат тракторчета .

Нищо че във всяка къща имаше пещ на двора и си печаха хляба сами .

Следващият път .... тая година сме в Лутраки.

[smilie5]

Предишният като бяхме там не беше валяло дъжд 2 години а нивите бяха по-зелени от нашенските .


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: lillia   
Дата:   22-02-11 12:50

Автор: Rolleiflex2005
Дата: 21-02-11 15:00

Автор: lillia
Дата: 21-02-11 13:48

Автор: Rolleiflex2005
Дата: 21-02-11 13:38


Нищо не искам да си доказвам защото то е ачик. Не ми отговори на въпроса, от какво се хранят и издържат рударчани. Колко работни места имо общо в селото и то при добре изградена туристическа инфраструктура. Достатъчно ли е дохода от туризма да се самоиздържат тези 3000 жители, или пернишките мини предлагат работа. Иначе чест и почитание към всеки селянин, но стотиците села в страната за съжаление не са туристическа дестинация, нямат в региона въгледобивни мини, а единствените работни места са в кметството, в училищата пред закриване, в детската градина и в някой магазин който дава на версия с разплащане на пенсия защото населението е и безработно и безпарично, макар и селата им да са в съседство с районният град. Не са имали късмета да се намират в полите на Витоша, да са в пернешката община и да имат минерални извори и възможност за работа даже в София за която транспорта не е проблем.


Ами нали ти казах че го бива селото и че ще го бъде. Ти и сам стигна до този извод. Има прекрасно училище, дъщеря ми учи там. Има няколко фирми които са складове за дървен материал и не само и други строителни материали, два големи магазина за хранителни стоки и няколко малки магазина. Има фурна в която винаги има топъл хляб. Има двама лекари в селото. Има минерална вода, има туризъм, плаж, малко са зле кръчмите само, прекалено са народни.
Аз работя в София, съседите ни наоколо всички са Софиянци и бизнеса им е в София.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: asahi   
Дата:   22-02-11 14:46

Лиле, стига с тази гнюсна пропаганда! Щом ролейката казва, че не става, значи не става. Харесай си друго село.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   22-02-11 14:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: грегари   
Дата:   22-02-11 19:18

след седмица, като излезе преброяването, ще знаем колко е гот на село. и ще има да се джафкате пак, защо хората бягат от хубавото.
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   22-02-11 19:34

4100 [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   22-02-11 23:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   22-02-11 23:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   22-02-11 23:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: asahi   
Дата:   22-02-11 23:52

... и доматите с колците.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   23-02-11 00:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tochnia   
Дата:   23-02-11 13:29

12 млн. декара възстановена земя пустее...

От 7 млн. дка за 20 години поливните площи са намалели на 350 000 дка.

в момента поне 12 млн. дка пустеят, съобщи вчера председателят на Селскостопанската академия проф. д-р Светла Бъчварова.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3635751

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kodko   
Дата:   26-02-11 10:54

Самотна България

Фотоесе за запустелите села в България

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   26-02-11 11:30

Когато преди 20 години правителството на Филип Димитров започна да разрушава АПК/ТКЗС за да унищожи базата на врага - БСП, те едва ли са си давали сметка какво ще се случи в дългосрочен план. Водени от наивната вяра, че за няколо години ще оправят страната.
Вярно е, че в Англия селското население е твърде малък процент, но при нас имахме някакви традиции все пак. Както и всички въможности да бъдем Швейцария на Балканите.
Като премахнаха ТКЗС и масовата продукция на домати да речем, пазарната нужда остана. Тя бе запълнена от търговците на едро с продукция от съседни страни. Изглежда сегашното статукво е изгодно единствено на тях.
Обаче, струва ми се хората на село си искат отново кооперациите. Сега, един собственик може да лъже че обработва земя, а всъщност да обработва само сеното дето расте на нея и да получава помощи. Но една кооперация също може да получава помощи, за да може да обработва земята с техника, щото сега като е разпокъсана техника не може да влезе. И така.

Сегашните ги бива да изработват стратегии за вационална безопасност, но никакво виждане за бъдещето и оцеляването на страната не показват.



Публикацията е редактирана (26-02-11 12:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 14:57

Автор: digitalgab
Дата: 26-02-11 11:30

Когато преди 20 години правителството на Филип Димитров започна да разрушава АПК/ТКЗС за да унищожи базата на врага - БСП, те едва ли са си давали сметка какво ще се случи в дългосрочен план. Водени от наивната вяра, че за няколо години ще оправят страната.
Вярно е, че в Англия селското население е твърде малък процент, но при нас имахме някакви традиции все пак. Както и всички въможности да бъдем Швейцария на Балканите.
----------------

Както казва Румен Аврамов, случило се е каквото е можело да се случи.....

А за да бъдем като Швейцария, ни са нужни едни 3-400 години независимо и неутрално развитие.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: arakiss   
Дата:   26-02-11 15:15

и повече швейцарци....

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   26-02-11 15:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 15:48

dimi2007,

Шеметуваш и ти. Какво е било на българското земеделие? Традиции, опит, пригодни високодобивни сортове, концентрация на земя и мощности, подготвени специалисти, добра фондосъораженост, 90% механизирани процеси, производство от лук и спанак, всякакъв зеленчук до дини, праскови, кайсия, ягоди, грозде и сливи.
-------------

Може и да е имало, но това немаше как да осигури доходи на такъв огромен брой селско населене, при положение че със сходна механизация в една развита страна осигурява заетост на неколко % население + немалък процент сезонни работници....щото както се вижда, дори и "роботизацията" на запад не елиминира тази необходимост.....[smilie5]

Селата и малките градове ще си отмрат, както са отмрели на запад, но там това стана още през първата половина на 20 век.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: J0R0   
Дата:   26-02-11 16:20

Не знам дали сами си вервате на тия глупости дето ги пишете, ама май за съжаление - да.

Правителството на Ф.Д. разрушило ТКЗС-тата, божееее...

От 1989 до 1997 ВСИЧКИТЕ ПРАВИТЕЛСТВА с изключение на тия 7 месеца, в които управлява Ф.Д., са на БСП или са крепени от БСП.
Та Филип Димитров ли съсипа България за тия 7 месеца управление?

Щото тия фалирали ТКСЗ-та супер много произвеждаха по времето на двете Луканови правителства, нали. Затова магазините и складовете бяха пълни със стока.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   26-02-11 16:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   26-02-11 16:26

някой да каже как са играли хора на площада, когато са основавали ТКЗС [cool] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   26-02-11 16:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: matataupa   
Дата:   26-02-11 16:36

Дими цитира Дими и отговаря на Дими... явно измерението е друго...или забрави да смениш профила[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Или и мен ме мързи да чета, което си е дефолтно, де[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   26-02-11 16:41

хората от градо идват да си откинат от корен и да си платят за това

даже сме го правили не един път/ ходим на нивата, ем берем ягоди, ем си го плащаме, ем ти ви [smilie18] [smilie18]

удовоствието цена няма [thankyou]



ПС,селата са отмрели на запад в смисъл. че не миришат на тор и урина [smilie18]
[smilie18]

разгледайте великобритания на гугл мапс и вижте колко необработваема земя има.


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 16:43

Автор: Kaloyan_Radomirov
Дата: 26-02-11 16:22


Къде на запад са отмрели селата ве? Хахахаха...
Като си малък производител, правиш ЕКОФерма и хората от градо идват да си откинат от корен и да си платят за това, така се прави вече . . . Но простият български селянин не го може това и ще му трябват години за да ги стигне
------------


Ако там свалят импортните тапифи, нулират субсидиите и спрат дотациите на експорта, и куче нема да остане по селата.....

Пий по-малко и по-качествен алкохол.....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   26-02-11 16:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 16:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   26-02-11 16:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   26-02-11 16:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 16:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   26-02-11 16:55

Автор: dimi2007
Дата: 26-02-11 16:43


Ако



[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 16:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Tekumze   
Дата:   26-02-11 16:57

J0R0 [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: nastradin2   
Дата:   26-02-11 16:59

Ох....[smilie2] И ние ще остареем...и на нас ще ни се присмиват младите...[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   26-02-11 17:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 17:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 17:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: itilien   
Дата:   26-02-11 17:14

Kaloyan_Radomirov нещата не са баш така.
Тия неща може да действат в някое туристическо село, където идват хора с добра покупателна възможност. В повечето села обаче няма как да го направиш, защото няма на кого да продадеш. Повечето народ в БГ няма покупателна възможност да се храни с "еко" продукция. Да, ако му продаваш краставици и домати от село на цените от пазара, тогава сигурно ще ги купи. Само че тук изникват няколко проблема - първият е, че твоята продукция има значително по-висока себестойност от тази, която се отглежда индустриално, внася се на едро и се прекупува. Вторият е, че твоята продукция от забутаното село трудно ще стигне до пазара в града, а ако стигне, това ще е повишило значително цената и.

Ето и пример. Един приятел ми предлага да му пращаме от село зеленчуци през лятото. Само че между селото и София има 250 км. Тоест тия зеленчуци трябва да се изпратят с колет. Това ще оскъпява доста цената им и ще ги подлага на транспортни рискове. Колко хора обаче могат да си позволят да плащат двойно или дори тройно, за да ядат хубави зеленчуци ?


За съжаление, всичко, което казва ролея за селата е вярно. Умират трагично.
В моето село са останали 150 души, а в началото на 90-те бяха към 500, в началото на 30-те са били 2000. Има към 400 къщи и само 150 души. Като разтуриха ткзс-тата хората се сдобиха с крави и по това време имаше стадо от към 50 крави и стада от по 150 козе и овци. До едно време ги поддържаха, но трудът по кравите е брутален, а изкупните цени на млякото достатъчно ниски, за да не могат да избият разходите и да откажат всеки от идеята да гледа крава. В резултат на което в момента в цялото село има само 2 крави, собственост на един човек.
Останало е едно смесено стадо от овце и кози, което е толкова малко, че едва задържа козаря да ги пасе при моментната месечна такса от 4 лева, която взема за едно животно. Не може да събере минималната заплата даже.

Хората измряха, а тия които останаха застаряха и не могат да гледат нито животните, нито да обработват нивята. Комшията преди години имаше петнайсетина овце, 2-3 кози, кон, 2-3 крави, пуйки, кокошки, 2 прасета, обработваше една нива 15 декара, както и няколко други по-малки. Сега има една две кози, кокошки и пуйки. Нивата вече не си личи, че някога е била обработвана. Така е и при много други хора.

Има само един човек в селото, който разполага с техника и повечето хора са му дали земите си под аренда - точно както каза ролея - по 20-25-30 кила зърно (царевица или жито) и по 1 литър олио от декар.
В селото има 8 работни позиции. Кмета, секретарката, двама души, които работят към кметството, пощата, пенсионерския клуб и един клуб за работа с деца, като последните два клуба имат единствените функции да снабдяват двама души със заплати. Както и една продавачка в един магазин. Отделно има две кръчми, едната от които съществува, колкото да запълва времето на собственика, защото в нея ходят 4-5 души на ден и няма нищо друго освен бира, 3-4 алкохола и хляб. Не може да си избие парите за дървата през зимата.

Та такива са нещата по селата

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   26-02-11 17:15

Ха ха ха ха .... големи селяни ей .

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 17:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 17:45

....



Публикацията е редактирана (26-02-11 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 17:46

Едно "автоматизирано" американско ТКЗе....виждат се и автоматичните берачи на Тод.....[smilie18]


От Профсъюза протестирали, че вноса на автоматите изеждал леба на местните мотики....



https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/niab0904.JPG
http://www.menwithfoilhats.com/wp-content/uploads/2010/07/migrant_workers_ji.top_.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   26-02-11 18:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: belbo   
Дата:   26-02-11 19:53

Интересна тема. Доста неясни позиции на,Rolleiflex2005 и dimi2007. Господа, искате:

а/ западното селско стопанство да загине
б/ в България да се върнат ТКЗС-тата
в/ а+б
г/ нещо друго

изяснете си позицията, господа [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   26-02-11 19:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   26-02-11 19:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 20:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 20:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: n1x0n   
Дата:   26-02-11 20:17

Което е вярно - вярно е, нещата са такива, каквито са - най-вече заради печалбите при вноса. Че от търговийка се печели по-лесно, отколкото с копане.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: arakiss   
Дата:   26-02-11 20:19

Автор: danvan16
Дата: 26-02-11 20:03

А защо пропусна как се е влизало в ТКЗС?
Като си решил да се връщаш 60 години назад, поне го направи по малко въздухарски [smilie8]


ех и ти, хората си мислят, че никой не знае за
ЗАБРАВЕНАТА СЪПРОТИВА

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   26-02-11 20:21

https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/ydzm9159.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   26-02-11 20:23

https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/plcw8287.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   26-02-11 20:24

https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/svlu2198.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   26-02-11 20:26

Я ми кажете кое правителство прокара в парламента решението за ликвидация на АПК/ТКЗС?
Какво като са управлявали други правителства?
Виновни за съдбата на селото са именно тия които разрушиха една система, вместо да я запазят и усъвършенстват. Чехия и Полша така ли направиха, напротив техните АПК станаха АД.
Даже и в Русия беше така. Но при нас, дай да рушим, разграбване и крадем. Това беше.

На някои, които са намерили личното си спасение в големия град изглежда ги боли фара за селата?


Селско стопанство без уедряване не може да се прави, затова кооперациите един ден ще се върнат.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   26-02-11 20:26

да стане по фотографска темата

https://photo-forum.net/static/forum/2011-02/tlmj3609.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   26-02-11 20:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: matataupa   
Дата:   26-02-11 20:28

100[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 20:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   26-02-11 20:32

данван 16 написа:
Сега в цял свят нещата и на село и във фабриките са автоматизирани, а хората работят в съвсем други сфери.

Градското чедо не знае откъде се хваща мотика и навярно си мисли че млякото от магазина се синтезира в лаборатории?

Кой ще ти направи съвременно селско стопанство, без кооперации, АД и държавно участие?

Може би Божков и Гергов?

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 20:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   26-02-11 20:46

Изглежда няма в страната воля от никъде за спасяване и развитие на селското стопанство. Иначе има организации, иницииативи, фондации, телепрограми, не знам какви си служби и службички дето прилапват парите. Мотика за тях всичките!

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 20:50

Автор: n1x0n
Дата: 26-02-11 20:17

Което е вярно - вярно е, нещата са такива, каквито са - най-вече заради печалбите при вноса. Че от търговийка се печели по-лесно, отколкото с копане.
----------------


Търговиййката е добре, но износът също е търговийка....!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   26-02-11 20:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 20:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 20:55

Автор: digitalgab
Дата: 26-02-11 20:46

Изглежда няма в страната воля от никъде за спасяване и развитие на селското стопанство. Иначе има организации, иницииативи, фондации, телепрограми, не знам какви си служби и службички дето прилапват парите. Мотика за тях всичките!
------------------


Както ни повтаря толкова пъти, селското носи такава нищожна заетост, толкова дребен процент дял от националния доход, така че разтурването на ТКЗтата и опустяването на селата ще ни направи първата "гражданска" нация.

А с парите от ЕС за "автоматизация" на селското, таман ще се закърпят дупките по улиците в градовете.


[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   26-02-11 20:59

В Англия, 3% от трудовата сила са в селското стопанство, 60% в сферата на услугите.
Ние към това не трябва да се стремим, няма да шашнем никого с компютри и технологии. Силата на страната винаги е била в селското стопанство, още от 20- те години че и много преди това. Втори Стамболийски ни е нужен.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 21:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: n1x0n   
Дата:   26-02-11 21:02

Търговиййката е добре, но износът също е търговийка....!?!?

Износ на какво?
На зеленчуци, произвеждани:
- с нашенска работна ръка, която в световен план изобщо не е толкова евтина
- в условията на практическо отсъствие на дотации
- в условията на липса на застраховки за земеделска продукция
- в условията на 2-3 степенна прекупваческа верига, съставена от хора, които преговарят с шамари
- без механизация, без инфраструктура

а големите проблеми почват след това.

Ходи ти изнасяй...

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   26-02-11 21:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   26-02-11 21:07

Ами дотам я докараха съзнателно и преднамерено. На дребния производител можеш да му казваш цената. Или да внасяш отвън. Като е дребен разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 21:12

Дигиталгаб, няма как, основно със селско да сме добре.

Попадна ми справка за Колорадо, онези с "автоматизираното" селско...[smilie5]
На 1 зает се падат около 70 дк. за обработване, респективно - доход.
По спомен от нашто село, в ТКЗто имаше около 17 000 дк. обработваема земя и около 300 души по ведомост за заплати, т.е. около 55 дк. на заето лице.

Даже се зачудих, как в ТКЗто, само с мотики, обработват почти колкото в САЩ с автомати !?!?

Сигурно желанието за изпълняване на партийните и комсомолските поръчения е давало криле на работниците.....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 21:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 21:20

Автор: n1x0n
Дата: 26-02-11 21:02

Търговиййката е добре, но износът също е търговийка....!?!?

Износ на какво?
На зеленчуци, произвеждани:
- с нашенска работна ръка, която в световен план изобщо не е толкова евтина
- в условията на практическо отсъствие на дотации
- в условията на липса на застраховки за земеделска продукция
- в условията на 2-3 степенна прекупваческа верига, съставена от хора, които преговарят с шамари
- без механизация, без инфраструктура

а големите проблеми почват след това.

Ходи ти изнасяй...
---------------


Пропусна да отбележиш, че одобряваш разтурването на ТКЗтата......[smilie5]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   26-02-11 21:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   26-02-11 21:31

Не съм другар, а дърт, бивш седесар, изгубил илюзиите си за синьото и за червеното заедно.
Не може единствено със селско стопанство, но може заедно с туризъм и лека промишленост.
И не си представям селското стопанство без кооперации, АД и държавно участие.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   26-02-11 21:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tnt   
Дата:   26-02-11 21:38

опрайхте ли селото!?

Някой от вас да е гледал плодове или зеленчуци някога? А да е кандидатствал за субсидии или за европейски пари?

мдаааааааааа [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 21:42

Автор: digitalgab
Дата: 26-02-11 21:31


Не може единствено със селско стопанство, но може заедно с туризъм и лека промишленост.
И не си представям селското стопанство без кооперации, АД и държавно участие.
-------

Фърли некой пример да подобна държава !

Като ученици се възхищавахме, как Швейцария, само с туризъм и часовници били първи по стандарт.....[smilie5]
После се оказа, че произвеждали и турбини за електростанции, и още, и още.... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: matataupa   
Дата:   26-02-11 21:43

Аз съм гледал едни растения. После - край[smilie5]

Брал съм всякакви зарзавати и въобще ядливи неща от клони, храсти и от земята съм изравял даже.

Голям кеф е, ма как, мамка му са израснали там- никва идея си нямам[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tnt   
Дата:   26-02-11 21:43

Мато, не се приема! Не е професионално някак [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: matataupa   
Дата:   26-02-11 21:47

Махал съм и колорадски бръмбари от картофени насаждения, ако искаш ДА ЗНАЕШ!!!

Както и съм изравял попови прасета.

Освен това веднъж с топката направих една черта през на една бабка разсада- като от Тунгуския метеорит следата... яко ме кле..

Сега го броя за разреждане на насажденията...един вид- култивиране...

Ял съм и череши- това брои ли се[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: J0R0   
Дата:   26-02-11 21:48

Първият порив на демократите да разбият поливните полета и аквадуктите за гравитачно поливане
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Кои точно демократи, би ли ги посочил?

Пак ще кажа:
От 1989 до 1997 ВСИЧКИТЕ ПРАВИТЕЛСТВА с изключение на 7 месеца, в които управлява Ф.Д., са или директно назначени от БСП или са крепени от БСП (Л.Беров).

Та за кои демократи става дума?
От двете правителства на Андрей Луканов?
От правителството на Димитър Попов?
От правителството на Любен Беров?
От правителството на Жан Виденов?

Може ли малко по-конкретно? С имена и години.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: matataupa   
Дата:   26-02-11 21:51

агент от ДС ще го направиш бе, Жоро- имена и години[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tnt   
Дата:   26-02-11 21:51

Жоро, аз имена и години не мога да ти дам. Само кажи, ако обичаш, мислиш ли, че селското стопанство в България не е разбито?

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 21:57

Автор: tnt
Дата: 26-02-11 21:51

Жоро, аз имена и години не мога да ти дам. Само кажи, ако обичаш, мислиш ли, че селското стопанство в България не е разбито?
--------

Що да е разбито - земята си седи - тегли се инвестиционен кредит /банките вече са западни и щедри/, автоматизира се, произвежда се и се залива световния пазар - както се направи и с градското стопанство.....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 21:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 21:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tnt   
Дата:   26-02-11 22:02

ей ся ще се залее всичко! Говорие, колкото да не заспите

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: matataupa   
Дата:   26-02-11 22:04

Ти кат не си работила на Кър кво търсиш в темата[smilie8]

Остави ни, професионалистите да си мъдруваме за бъднините на насъщния и за бедстващата българска нива[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tnt   
Дата:   26-02-11 22:05

ми Мато, работила съм. А в семейството имам 2ма дето не само са учили, работили и работят, ми и милеят за къра....

Ама вие си мъдрувайте де, не ми пречите [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 22:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tnt   
Дата:   26-02-11 22:08

Данване, а ти к'во си заслужил? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: asahi   
Дата:   26-02-11 22:08

Ено текеесе има кръстено на нейно име [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: J0R0   
Дата:   26-02-11 22:09

Естествено че е разбито.
Само че е разбито от комунистите, които управляваха през тия 8 години.

Кой обяви фалит на България през 1990-а?
Андрей Луканов го обяви.
Фалит на държавата и невъзможност за плащане на външния дълг.
Кой и кога натрупа тоя външен дълг? "Демократите" ли?
Къде изведнъж изчезна това цветущо селско стопанство за което тук пише Ролейфлекса?

Кой създаде силовите групировки? Кой създаде паралелните структури дето стояха на входа и изхода на предприятията? Кой източи от банките спестяванията на хиляди хора, делили цял живот от залъка си?
Пак ли "демократите"?

Кой пусна печатницата за пари в България?
Помните ли? Ако не помните, да кажа - Жан Виденов.
Кой раздаваше тия напечатани пари?
Венцислав Йосифов, шеф на Първа Частна банка, дето жена му сега ще ражда дете на Станишев. И дето беше кандидат на БСП за кмет на София. И ченгето Атанас Тилев, шеф на Банка Земеделски кредит.

На кого раздаваха парите?
На синчето на кръволока Мирчо Спасов - Румен Спасов, жена му Веска Меджедиева и групировката около тях, които изнесоха милиарди извън страната.

Не знам тия глупости дето ги пишете за кого ги пишете, надявате се на късата памет на хората ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tnt   
Дата:   26-02-11 22:09

бля-бля медал трябва да ви се раздаде... скоропостижно [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: matataupa   
Дата:   26-02-11 22:14


Хедшот[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   26-02-11 22:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   26-02-11 22:24

Мдааа... заключението е че никой от вас нищо не разбира от земеделие !!!

Само си правите вятър ....

А истината е че даже в Родопите дето по селата продават картофи и боб са внос от Китай...

Ама аре да не ви отварям очите .

До там са я докарали държавните чиновници - не министри и президенти.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   26-02-11 22:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   26-02-11 22:33

Веднага след Освобождението - и преди опита от края на ХХ век - става ясно, че всяко първоначално натрупване е съпроводено от появата на “кредитни милионери” и от корумпирането на кредитната система.
Първите актьори на стопанската сцена неизбежно усещат изкушенията и сладостта от това да се разполага безконтролно с парите на другите. По статиите от този период може да се състави истински речник на методите за декапитализация на дружествата от собствените им акционери, на безбройните канали за раздаване на вътрешни кредити, за безконтролността на сивата икономика и съпътстващото я преплитане между политически и икономически структури.

Статиите на Ст.Караджов [Спестовните дружества в България, СпБИД 1896/3], на А.Ляпчев [Дружествата от правно и икономическо гледище, СпБИД 1898/3-4], М.Сарафов [Нашите осигурителни дружества, СпБИД 1897/1] или Ив.Цонев [Как се прави ревизия и проверяват отчети, СпБИД 1896/8-9; Контрола над нашите акционерни и спестовни дружества, СпБИД 1899/1] са въведение както към ситуацията от края на ХIХв., така и към тази от края на настоящето столетие.

Румен Аврамов - Стопанският 20 век

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   26-02-11 22:34

Четиво за Жоро и ко. Не е процъфтявало селото при комунизъма, но не направиха и нещо за да го спасят. Решението за разтурване на АПК беше взето от правителството на СДС и с това останаха в историята, колкото и да има други обстоятелства.

: Икономическата катастрофа на социализма

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   26-02-11 22:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   26-02-11 22:42

СЕЛСКОСТОПАНСКОТО РАЗЛОЖЕНИЕ

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: J0R0   
Дата:   26-02-11 22:45

Автор: digitalgab

Четиво за Жоро


[smilie18]

На теб ако ти трябват четива за да се ориентираш, на мен не са ми необходими.

Всичко това съм го преживял лично, всичко се е случвало пред очите ми.
Това е моят живот.
Нямам нужда някой друг да ми казва какво е било.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   26-02-11 22:47

Моят живот е по дълъг от твоя. Факт е че решението за разтурване на АПК бе взето от правителството на СДС, без значение на последвалите събития. Като с това всъщност се набутаха и свършиха черната работа на някои други. Но както става ясно, упадъка на селското стопанство не е тръгнал оттам, само дето се затриха едни лайна за да се сменят с други.



Публикацията е редактирана (26-02-11 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   26-02-11 22:48

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   27-02-11 00:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   27-02-11 00:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   27-02-11 00:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   27-02-11 00:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   27-02-11 00:38

https://photo-forum.net/joro/emoticons/1381.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   27-02-11 00:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   27-02-11 00:45

E какво сега, Ролея не казва истината ли?
Ако до 1992 г. селското стопанство вървеше към упадък, то в същата година започна разрушението и разграбването.



Публикацията е редактирана (27-02-11 10:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   27-02-11 01:20

е и?

---

Ролея ме разплака с неговите поливни полета и гравитачно поливане


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   27-02-11 01:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   27-02-11 01:26

Автор: digitalgab
Дата: 27-02-11 00:45

E какво сега, Ролея не казва истината ли?
Ако до 1992 г. селското стопанство вървеше към упадък, то в същата година започна разрушението.
-------------

Тогава лихвите по кредитите бяха вече към 60% - и американските корпорации биха фалирали........

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: itilien   
Дата:   27-02-11 02:02

kaiser.soze - всъщност тази инфраструктура е от първостепенна важност, ако искаш да има някакъв нормален добив от каквото и да било посято. Иначе можеш да разчиташ само на оня отгоре. Крайния резултат е непредсказуеми, по-често ниски добиви. Покрай моето село е имало три напоителни системи. Едната е била гравитачна, захранвана от малко язовирче, другите две с помпени станции захранвани от реката. Сега естествено единственото, което е останало от тях са някакви бетонни обрасли канавки. Тръби, помпи ехееее, минало забравено. Ако сега трябва да се правят напоителни системи, трябва изцяло наново. Без това няма как да се развива сериозно земеделие.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: J0R0   
Дата:   27-02-11 11:59

Rolleiflex2005 - изказванията ти са манипулативни и неверни (защо ли не ме учудва)

1. Подценяваш аудиторията тук. Ако не знаеш в България властите са три: законодателна (парламент), изпълнителна (правителство) и съдебна.
Парламентът излъчва правителство, а правителството управлява държавата и носи отговорностите за нещата които са случват. Президентът в България има почти декоративни функции. Да се цитират президентите е толкова нелепо, колкото и да се цитира кой е бил патриарх по това време.

2. Не аз, а ти и още два трима политизирахте темата, с изказванията, че "демократите" разбили селското стопанство. Прав си, аз от селскко стопанство не разбирам, но затова съвсем ми е ясно кой и защо разсипа България.
Ако си бяхте говорили за напоителни системи и оран, изобщо нямаше да се меся в темата.

3. Да дойдем по същество: Годината е 1990-а. Нито един от т.н. "демократи" не е припарвал до властта. Не я е и помирисвал дори. Правителството е на Андрей Лукавнов, преди него са все тоталитарни правителства, назначавани от бай Тошо.
И какво е положението в България?
Режим на тока - два часа има, два часа нема.
Магазините - празни, каквито не са били и през Втората световна. В ограмния супер в Надежда нямаше дори консерви, единствените стоки бяха на рафта за електроматериали.
Бензинът - с купони. По 20 литра на месец на автомобил.
Сутрин комшията ми звънеше в 4 и се зареждахме на опашката пред магазина, защото в 6.30 докарваха няколко касетки мляко и хляб.
А и двамата имахме малки деца.

България ВЕЧЕ беше разбита, разграбена, оглозгана и опостушена. Официално обявила фалит през международната общественост. Спряла да изплаща външния си дълг и пред прага на граждански размирици и бунтове.
КОЙ Я ДОКАРА ДО ТОВА?
Айде, обясни ми как дузина недоволни поети и философи и един луд йеромонах са докарали до това дередже страната. Смешно е.

4. Понеже сме на прага на улични метежи, Луканов подава оставка и на негово място идва уж "независимия" Димитър Попов (съдията, който осъди на смърт 18 годишен младеж, за това че надраскал надгробната плоча на Людмила Живкова - присъдата е изпълнена). По негово време се освобождават цените (което при липсата на реална конкуренция и пазар си е чист пладнешки грабеж), раздават се куфарчетата с пари на определени хора и се започва източването на българските предприятия. "Наши" фирми са на входа и изхода на предприятията, а държавата им плаща задълженията.

5. Това което се опита да направи правителството на Филип Димитров беше именно да се спре източването на държавата. Ф.Д. обяви, че няма да се наливат повече държавни пари в губещи предприятия.
Тогава "демократът" Тренчев, много загрижен за очакваната безработица, заби нож в гърба на Ф.Д. и комунистите (+ "демократа" Доган) катурнаха кабинета.
7 месеца беше това управление и е смешно да се говори, че тоя кабинет е направил нещо реално, независимо добро или зло. Остана си само с едните намерения, които откъдето и да ги погледнеш бяха добри. Защото не е честно някой да снабдява предприятието със суровини по свободни цени, държавата да плаща дълговете на това предприятие, щото е държавно, а пак "наш човек" да изкупува продукцията по държавни цени и да си я пласира на пазара на свободни цени. (Това и за ТКЗС-тата важи).

6. Следващите 4 години правителството на Л. Беров направи точно обратното на това, което беше декларирал Ф.Д. Наливаха се маса пари в държавните предприятия уж да ги "съживим", а на практика червени фирми обираха печалбата, по описаната по-горе схема.
По същото време беше и разцветът на силовите групировки. Държавата направо абдикира от задълженията си към гражданите. Толкова беше безсилна, че бивш мой колега работеше като пресаташе в това правителство, а някаква мутра му се беше самонастанила в имота и той не можеше да я изгони. Викаше, Боже, Боже, познавам министъра, приятел съм с главния секретар на МВР, а не мога да се оправя с един криминален тип, какво остава за обикновените хора...
(Това правителство изкара целия си мандат крепено от БСП и ДПС)

7. Следващият кабинет беше на Жан Виденов. Май единственото неразграбено бяха останали спестяванията на хората. Излишно е да казвам, че БНБ и търговските банки се управляваха от хора, червени до мозъка на костите си, имената им съм цитирал по-горе в темата. Но понеже аз съм "необективен" и почти кьорав, вземи прочети доклада на вътрешния министър Н. Добрев до Жан Виденов.
С две думи схемата - правителството печата фалшиви пари, без покритие, БНБ ги налива в банките, от там ги теглят едни наши хора, синчета на бившата БКП върхушка, обръщат ги във валута и изчезват с тях.
В един момент тая пясъчна кула се срива, за три дни доларът става 3500 лева, спестяванията на хората са обезценени. Който е имал пари за един апартамент, може вече да си купи бутилка ракия с тях.
По магазините отново няма нищо, който има каквито и да е пари изкупува като луд квото и да е, защото на следващия ден тия пари вече са нищо.

8. И дойдохме до 1997 и Костов, който по принцип е виновен за всичко :)

-----------
Та селското ни стопанство не е на Марс, то е част от тия процеси - икономика и политика.
За тях говорим. Те са същественото.
А ти ми цитираш разни треторазрядни палячовци от онова време - Алексяндър Йорданов или Христофор Събев какво били казали на някой площад...
Несериозно е.


-----------
Като погледнах написаното, то стана една кратка история на "прехода" :-)))

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: IvoZafirov   
Дата:   27-02-11 12:04

Еееееех! А Йоло Денев какви истини говореше...


[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: n1x0n   
Дата:   27-02-11 12:31

Нито Joro нито Ролея са напълно прави, защото истината е точно по средата.

Нито е крадено само по времето на управление на СДС, нито пък само по времето на червените... което не знам за кого е изненада, имайки предвид, че говорим за боклуци от едно котило.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: arakiss   
Дата:   27-02-11 13:17

разбира се, добре е да се втълпява, че всички са маскари, нали [smilie23]

J0R0 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   27-02-11 13:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   27-02-11 13:21

Да, бившият комсомолски работник или секретар викаше по митингите на СДС, че и депутат стана.
Картинка повтаряна и на други места.
Жоро право каже, но относно инициативата, извършителите и мотивите за разтурване на АПК/ТКЗС премълчава. Колко народ се юрна тогава седесар да става, та да докопа нещо.
А темата не може да не се политизира, понеже решения на определени политически сили доведоха до сегашното състояние.



Публикацията е редактирана (27-02-11 13:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: J0R0   
Дата:   27-02-11 14:32

Никсъне, ти правиш впечатление на умен човек, недей с тия заклинания... За какво управление на СДС говориш, какво точно са "управлявали" и откъде са го "управлявали"?
Това че след 1989 има опозиция не означава че тя е "управлявала".
Това че някакви хора се показват по телевизията и изказват алтернативни идеи, че някакви хора се събират по площадите, не значи че "управляват".
Цялата политическа, икономическа и банкова система в страната през тия първи 8 години се управлява от БСП.
Включително и през 7-те месеца на Филип Димитров.
За какво управление на СДС преди 1997-а ми говорите не мога да разбера?



Всичките тия изказвания ми звучат като една бабичка, която по време на земетресението беше излязла балкона и викаше с пълно гърло: "Треси се земльо, треси се, то не бе'а СДС-та, то не бе'е чудо!"
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   27-02-11 14:40

digitalgab защо не назоваваш нещата с имена

понеже решения на определени политически сили доведоха до сегашното състояние.


страхуваш се, искаш да изглежда по конспиративно, да е подвеждащо, или просто така си свикнал.[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   27-02-11 15:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: matataupa   
Дата:   27-02-11 15:30

Треси са, земльо, треси са- то не беа СДС-та, не бе чудо.

Бисер[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: kaiser.soze   
Дата:   27-02-11 15:32

Мойсей ги е водил 40 години в пустинята. Зашо ли!?

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: arakiss   
Дата:   27-02-11 16:00

на нас дъл ша ни стигнат 40 [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: matataupa   
Дата:   27-02-11 16:06

Няма- голямото консумиращо село[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   27-02-11 16:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: n1x0n   
Дата:   27-02-11 16:45

разбира се, добре е да се втълпява, че всички са маскари, нали

Не, ти си вярвай че са различни колкото си искаш... [smilie18]

Единиците, които бях различни, се разбягаха още 90-те. Остана онзи боклук, който най-добре вирее в политиката и син или червен - комсомолската закваска му е татуирана на зурлата!

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   27-02-11 17:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: slivenski   
Дата:   27-02-11 17:21

Селото е в нас и ние сме в селото... [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   27-02-11 17:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   27-02-11 17:55

Парламентът по време на правителството на СДС през 1992 г. прие тоя закон:
Законът за собствеността и ползването на земеделските земи

http://lex.bg/laws/ldoc/2132550145

Закона е дълъг но ето тоя откъс:

§ 12. (Нов - ДВ, бр. 28 от 1992 г.) Прекратява съществуващите трудовокооперативни земеделски стопанства и земеделски кооперации, образувани по силата на § 7 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за кооперациите. Прекратява всички съществуващи организации и фирми, регистрирани по силата на Указ № 922 за ползуването на земята и осъществяване на селскостопанската дейност (обн., ДВ, бр. 39 от 1989 г.; изм., бр. 10 от 1990 г.; отм., бр. 63 от 1991 г.) и Указ № 56 за стопанската дейност с имущество и с дялово участие на селскостопански бригади, КЗС, ТКЗС, МТС, АПК и селскостопански институти. Прекратяват се и кооперациите, регистрирани по Закона за кооперациите, когато не е спазена разпоредбата на чл. 33, ал. 3 от същия закон и по устава им е предвидено внасянето на земеделска земя.

С това правителството на СДС свърши черната работа на БСП, които имаха интерес от тоя закон, за да се изкупи земята или да се ползва от големи арендатори.

Ето един любопитен анализ на резултатите:

Законът за собствеността и ползването на земеделските земи започна да дава дефекти още в първите месеци след приемането си и постепенно списъкът с промените му дотолкова набъбна, че само търсач на силни усещания би могъл да се ориентира в многобройните писани на коляно кръпки. В същото време, докато бившите земеделски земи, включени в очертанията на големите градове, предизвикваха голям интерес, много хора, напуснали родните си места, не проявиха никакъв интерес към върнатата им земя "из къра" или "по чукарите" и огромни земеделски площи останаха да пустеят.
Така се стигна до днешната

почти безизходна ситуация

- примитивно земеделие, недостиг на земя, годна за съвременно механизирано обработване, и в същото време - големи пустеещи площи.
Агробизнесът в България се представлява от ограничен брой арендатори, ползващи основно наета земя. Интересите на тази група диктуват политика за окрупняване на земеделската собственост с привилегии за арендаторите по отношение на останалите участници в процеса. Тази философия е залегнала като основна и в последното изменение на многострадалния Закон за собствеността и ползването на земеделските земи.

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2605§ionid=5&id=0001301

Така става ясно защо не е имало интерес да се запазят икономическите структури, инфраструктурата и машинния парк, както бе в Чехия, Полша и Унгария. Там никой не помисли да коли крави и да разграбва техника.

Мисля, че дебатът по нов закон за земеделските земи ще се случи.



Публикацията е редактирана (27-02-11 18:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   27-02-11 18:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: matataupa   
Дата:   27-02-11 18:27

ТКЗС-то в Каравелово, Богдан, Войнягово и района го е създавал на жена ми дядо и.

Честен човек- мир му на праха...
Нищо не е откраднал, а умря толкова бързо, като видя в какво всъщност е вярвал...

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: J0R0   
Дата:   27-02-11 18:40

Автор: digitalgab

Правителството на СДС през 1992 г. прие тоя закон:


[smilie24] ОК

ама май не четеш внимателно...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

1. Законите не се правят от правителството, а от парламента. Писал съм малко по-горе за власите.

2. Точно в посочения от теб линк пише разни неща, земи и ги прочети...

Обн. ДВ. бр.17 от 1 Март 1991 г

Е, как пък го прие правителството на СДС през 1992, пък го обнародваха в Държавен вестник през март 1991. Нещо машина на времето ли?

А март 1991 да подскажа ли чие беше мнозинството в парламента?

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tofo   
Дата:   27-02-11 18:53

А я виж колко време управлява СДС след приемането на закона. 4, май бяха месеца. Големото лапане го направиха комунягите под знамето на ДПС.Кряска бившия председател на ТКЗС-то, че СДС-то го е разтурило- ама машините са минали в неговия двор.[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   27-02-11 18:54

Парламентът по време на правителството на СДС през 1992 г. прие тоя закон:
Законът за собствеността и ползването на земеделските земи

http://lex.bg/laws/ldoc/2132550145

Поправил съм го, преди да пишеш.
Посоченият от мене член е с тази дата:
§ 12. (Нов - ДВ, бр. 28 от 1992 г.) Прекратява съществуващите трудовокооперативни земеделски стопанства и земеделски кооперации,

По моите бледи спомени правителството на СДС беше активният елемент в ликвидацията на ТКЗС.
Другите политически сили също имаха интерес.
Народът беше манипулиран обаче.

И защо Ганю е с това убеждение, че и много като него?

Gan(ю)гоТрий


02.4.2007 г. 00:11:41 Франция и досега си е селска и селскостопанска страна, но освен това е и лидер в ЕС. Освен това не забравя и последния корен лоза в Клошмерл и се грижи за безценното му изкрящо вино.
У НАС тайфа набедени адвокати(Филип-фифи Димитров) и другия престъпник и хептен набеден за ”литератор” Александър Йорданов се вживяха като кравар и земеделец и ЛИКВИДИРАХА по кръчмарски най-важния отрасъл у нас изхранващ селяните, „гражданите” и чиновниците. Ако Фифи Перото не беше изколил кравите, а бе ги запазил или удвоил и въвел картотека и сертификати при последващата „луда крава” в Англия нашето и без това много по-хубаво телешко щеше да е хит в Европа и съответно "луди" доходи. Това беше първата динена кора подложена на икономиката в БГ след което „челният опит” имаше ефекта на доминото за всичко друго.



Публикацията е редактирана (27-02-11 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   27-02-11 19:04

И ако допуснем че СДС нямат вина за сегашното положение, хайде да чакаме тяхната грижа и ангажираност за справяне с проблема който обсъждаме - запустяването и упадъка на българското село. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tnt   
Дата:   27-02-11 19:10

Знаете ли как се взимат европейски пари за селскостопански проект от ЕС?
при синьо, жълто и червено правителство...

Срещу съответния процент по указана банкова сметка. При всички цветове.

Това не го пише в Държавен вестник.

И, след като установите кой е виновен, помислете дали през всичките тези години някой изобщо се е опитал да поправи стореното.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tofo   
Дата:   27-02-11 19:14

И не, че нямат вина, ама на врата им нахлузват и чуждата, дето е и по-голяма. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   27-02-11 20:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   27-02-11 20:41

данване, хайде по сериозно, чети и ти внимателно:

Посоченият от мене член е с тази дата:
§ 12. (Нов - ДВ, бр. 28 от 1992 г.) Прекратява съществуващите трудовокооперативни земеделски стопанства и земеделски кооперации,

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tochnia   
Дата:   02-03-11 05:52

Автоматизирано събиране на картофи в СССР:
https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/frwx6071.JPG
http://englishrussia.com/images/more_pictures_ussr_70_3/43.jpg

[cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: NeDDRaG   
Дата:   02-03-11 05:57

написа:

> Автоматизирано събиране на картофи в СССР:
> https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/frwx6071.JPG
> http://englishrussia.com/images/more_pictures_ussr_70_3/43.jpg
>
> [cool] [cool]
>
>

Шо не спиш бре? А това освен картофи, автоматизирано събира и камъни. В Пирдоп картофите бяха основна култура на ТКЗС-то. И имаше такава машина.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tochnia   
Дата:   02-03-11 06:13

Понеже някои по-горе спореше, че това не можело да се автоматизира... [smilie5]

А и честно казано и аз самият не знаех за тази техника.. а я има от времето на СССР. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: NeDDRaG   
Дата:   02-03-11 08:01

написа:

> Понеже някои по-горе спореше, че това не можело да се
> автоматизира... [smilie5]
>
> А и честно казано и аз самият не знаех за тази техника.. а я
> има от времето на СССР. [smilie8]

Ми честно казано до някъде са прави. Щото предварително требе се мине няколко пъти с машината, та да да се оберат камъните. Принципа на работа е елементарен - загребва се слоя почва, в който се очаква да бъдат картофите, качва се най-горе и се подава на система от вибриращи сита с различна решетка, като се разчита, че буците пръст ще се разбият и пръстта ще изпадне пак долу. Това, което е останало в ситата се събира от едната страна, там има едни гумени ленти, които са като четки, та ако е останало пръст по картофите, да я изчетка и после се товари на камиона. Има и вариант, директно в чували, както е сортиран. Обаче: Нещото работи само при почти суха почва, при оределена влажност нагоре сибира и буци. В ситата остават буци пръст и камъни. Нужна е още една обработка преди да се почне с таз дяволия - от блока трябва да бъдат отсранени стеблата на растенията.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tochnia   
Дата:   02-03-11 08:30

Но все пак е нещо.. все пак е по-добре отколкото нещата да се гледат по "напредналите западни методи", без почва, а да виреят само в разтовор от химикали [smilie8] [smilie8]

Или отбор баби да разкопават лехите с мотиките.. и каквото извадят ненаранено [smilie5] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: NeDDRaG   
Дата:   02-03-11 08:49

написа:

> Но все пак е нещо.. все пак е по-добре отколкото нещата да се
> гледат по "напредналите западни методи", без почва, а да виреят
> само в разтовор от химикали [smilie8] [smilie8]
>
> Или отбор баби да разкопават лехите с мотиките.. и каквото
> извадят ненаранено [smilie5] [smilie18] [smilie18]
>


Не, ползва се една друга техника, вика и се трасина. Пак загребва този слой почва, апк го прекарва през разни сита, но го изсипва зад себе си. Остава само ръчно събиране. Това елиминира необходимостта от още една обработка - за махане на стеблата, събирането на камъни и буци пръст, работи в по-висок диаазон на влажност на почвата. И докато буците пръст не са кой-знае колко голям проблем, то камъните са. Пръстта и камъните тябва да бъдат извозени от площадката, където се сортират картофите. Това става с машина и няколко оператора. Пръстта пада под тази машина и за да се изчисти от там, машината се разглобява. С камъните проблема е, че чупят тази машина. А по-рано ръчното събиране се извършваше от ученици и студенти. От 9 възможни бригади, 6 съм бил на картофи като ученик. :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   02-03-11 09:04

Разрушаването и подценяването на селското стопанство са чист пример за политическо невежество и безотговорност.
Сегашното положение в един град от страната да живее една четвърт (1/4) от населението е пример за нещо на което не са обръщали внимание.

От друга страна има и по сериозни причини да се наблегне върху развиването на селското стопанство. Преди няколко дни на конференция на Американската Асоциация за Съдействие за Развитие на Науките (Association for the Advancement of Science, AAAS) се съобщава че населението на света към 2050 г. може да надвиши 9 милиарда души, което може да има твърде неприятни последствия. Още сега, хранителните продукти поскъпват навсякъде, а тогава хората ще се бият за храна. По мнение на специалистите, четирикратното пренаселване и окончателното обедняване заплашва страните от Африка и Южна Азия. Богатите държави обратно, ще увеличат своите доходи. Но в това няма нищо добро. Повишаването на заплатите неминуемо води до повишававе на апетитите. Особено търсено ще бъде месото. Според конференцията, следствието от тези две причини е че на човечеството в близките 40 години ще е необходима толкова храна, колкото е била произведена за миналите няколко хиляди години.
Освен това, в доклада на AAAS се казва че природните ресурси са взаимносвързани.
Например, за да се произведат 500 г месо са необходими около 3.5 кг зърно.
Възможно е потенциалът на планетата да се изчерпи до към 2030 г. Учените предупреждават, че ако хората в близките години не изменят начина си на живот, ще им трябва допълнителна планета за да оцелеят. По думите им, скоро на жителите на Земята няма да достига храна, вода, че даже и въздух.

http://news.aaas.org/2011_annual_meeting/0225post-17.shtml

На фона на всичко това, вместо развитието на селското стопанство у нас да стане държавна стратегия и приоритет, наблюдаваме боричкания за власт и пари, все едно "след нас потоп".



Публикацията е редактирана (02-03-11 13:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: asahi   
Дата:   02-03-11 09:12

"Повишаването на заплатите неминуемо води до повишававе на апетитите."
Димов, подбирай си източниците на информация, че този намирисва.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: boreto   
Дата:   02-03-11 09:18

И аз съм бил на сума ти бригади, включително и такива със събиране на картофи и на цвекло след трасина. И това беше когато 40% от населението ни живееше на село. Сега са 19% с преобладаващо старци.

Нещата не са розови, но човекът е адаптивен организъм. Всяко поколение има своите проблеми и си ги решава.

Пък и биологичната частица от еволюцията на вселената едва ли може да бъде много перспективна.

Ентропията не прощава...

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   02-03-11 09:19

Асахи, източникът ми на информация е съвсем сериозен, на какво ти намирисва, това е асоциация на учени всъщност.

Не вярваш ли че колкото повече пари имаш, толкова повече неща и по скъпи ще искаш да слагаш на масата?

Самият факт че още сега храните поскъпват навсякъде по света, и че хората се бунтуват и искат хляб и работа, не е ли показателен?



Публикацията е редактирана (02-03-11 10:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: NeDDRaG   
Дата:   02-03-11 09:22

написа:

> Разрушаването и подценяването на селското стопанство са чист
> пример за политическо невежество и безотговорност.

Бе те старите хора са го казали: Не бутай старата къща, преди да построиш новата. Или поне преди да си построил кенефа, щото иначе ще ти лъсне голия задник. В българската поземлена реформа обаче точно това се направи. Ликвидираха се ТКЗС-тата, раздаде се и се разпродаде техниката, добитъка и чак тогава се започна връщането на земите, планове за земеразделянеи т.н. И понеже 93 година работех в поземлената комисия в Пирдоп, видях какво се получи. Добитъка, крави и юници замина в кланницата. щото тези, които имаха право да взимат животни като дялов капитал или си имаха вече крава и не можеха да гледат още, или пък въобще нямаха условия да гледат животни. Техниката премина в ръцете на наследниците на бившите т.нар. кулаци, пак заради многото дялов капитал, които си правеха сметката, че после с тази техника ще обработват същата земя, щото народа ще влезе в кооперацията им или ще им плаща за обработка. Обаче се оказа, че една голяма част от хората не поискаха да влязат в кооперацията и да плащат за обработка, щото и цената която искаха беше висока. Даваха земята под аренда. На онези обаче не им беше изгодно, щото явно си правеха сметка да си избиват обработката на собствените земи. В края на краищата, говедата ги изадохме на салам, техниката отиде за скрап. Тук-там някоя бяла лястовица работи нещо по-крупно, останалото - хората си ряботят по някой и друг декар за собствени нужди, къде на ръка, къде с живтинска тяга, къде с някаква малка механизация... Кланницата отдавна не работи...

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: J0R0   
Дата:   02-03-11 09:24

По тая логика излиза, че лекарят подписал смъртния акт на пациента е виновен за кончината му.

Аз пък казвам, че ТКЗС-тата бяха умрели още при правителството на Луканов (чети по-горе)
При Д.Попов пък се използваха за да се изпомпват чрез тях едни държавни пари, разбира се от определени фирми.

Отделно трябваше да бъде поправена една историческа несправедливост, като насилственото отнемане на земята от хората през 50-те. Повечето от хората бяха все още живи, а тая земя си е тяхна.

Така че ТКЗС [smilie23]

----------

Съсредоточи се върху това кой разграби и опустуши България през тия 8 години (1989-1997).

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   02-03-11 09:31

В Чехия, Унгария и Полша не постъпиха така. Когато разговарям с поляци винаги се чудят как сме могли да разрушаваме, колим, разпродаваме и грабим, вместо да запазим, преобразуваме и подкрепим.



Публикацията е редактирана (02-03-11 09:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: NeDDRaG   
Дата:   02-03-11 09:35

написа:

> По тая логика излиза, че лекарят подписал смъртния акт на
> пациента е виновен за кончината му.
>
> Аз пък казвам, че ТКЗС-тата бяха умрели още при правителството
> на Луканов (чети по-горе)
> При Д.Попов пък се използваха за да се изпомпват чрез тях едни
> държавни пари, разбира се от определени фирми.
>
> Отделно трябваше да бъде поправена една историческа
> несправедливост, като насилственото отнемане на земята от
> хората през 50-те. Повечето от хората бяха все още живи, а тая
> земя си е тяхна.
>
> Така че ТКЗС [smilie23]
>
> ----------
>
> Съсредоточи се върху това кой разграби и опустуши България през
> тия 8 години (1989-1997).


Жоро съгласен съм. За поправянето. Съгласен съм, че ТКЗС-тата работеха на дотации. Ма сега пшък фермерите работят на субсидии. Аналогията е пълна. Но народа е отвикнал да работи земята. Знаеш ли какво беше интересното. Идват разпалени, разпенени: "Искаме си земята, тя си е наша, бащиния ни е, дайте си ни я!" И като излезе комисията с решение или почваха кавгите между наследниците кой колко и къде да вземе, та се стигна брат с брата да не се поглежда или веднага кат вземат решението очнеха да питат няма ли кой да я купи или да я вземе под наем или аренда. Ма повечето искаха пари де. Колкото до ограбването - БСП и тогавашното СДС. Което за мен е старото БКП, ма разделено на две.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   02-03-11 10:19

Това беше най некадърният закон .

Трябваше да се поучат от германците ( вземаш си земята , не я ли обработваш две години ти се конфискува и се продава на съседите ти по парцел )ама не им отърва .

Или други рестриктивни мерки .

Моят прадядо е дошъл от гръцка македония някога .Цанил се е за кравар в селото и понеже нямал имотец кмета му дал от общинската гора да я изсече и да си направи нива за да се прехранва .

Това по ония години още .Кога това ще се случи в тия модерни времена ??? Никога .

Сега е нормално да се видят полета изорани , нагласени и в средата едно заебано келеме .
Такъв собственик е за затвор или поне да му конфискуват парчето ....

Но в България както е обикновенно каруцата е впрегната пред коня !!!

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   02-03-11 10:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   02-03-11 10:24

Абе дебелата тояга помага винаги !!! Но кога я държи измикяр тогава и Оня горе не помага !!!

[smilie7]



Публикацията е редактирана (02-03-11 10:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   02-03-11 10:26

Може би чешката схема щеше да помогне?
Вярно, дебела тояга в яка ръка всичко оправя.



Публикацията е редактирана (02-03-11 10:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: boreto   
Дата:   02-03-11 11:53

В другите страни от блока текезесацията беше много по-слаба. там си съществуваше частното селско стопанство. Само в България текезесетата бяха 100% (уж кооперация), а в СССР колхозите(откровено държавни) бяха 100%. Не знам какво беше точно положението в Румъния и в ГДР.
Затова Чехия, Унгария и Полша минаха без сътресения. А ГДР-то си го оправиха техните западняци.

А иначе повечето изказали се са прави.


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: n1x0n   
Дата:   02-03-11 12:13

Съгласен съм, че ТКЗС-тата работеха на дотации. Ма сега пшък фермерите работят на субсидии. Аналогията е пълна.

Нищо не разбираш, първото е гадно - второто е готино, защото... защото така! [smilie5]

На мен като ми върнаха "голямата" земя - десетина декара някъде по Варненско - та все едно ще я работя някога. Само ме викат от време на време да слушам некви идиотски разправии между 20-тина собственици на подобни смешни парцелчета - на кого да я дадем, кой да я пръска, какво да се сади...
Никога нищо смислено няма да бъде направено на тази земя, докато тя не се управлява еднодушно. И понеже това никога няма да стане - защото всеки селянин там иска да се чувства собственик на земя - така и ще си стои, докато не се стигне до закон, по който ще дължиш глоби, ако имаш обработваема земя, която пустее. Така всички тези парцелчета ще отидат в ръцете на някоя бивша мутра - на безценица и всичко ще е много "честно" и "справедливо".

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   02-03-11 12:42

То и сега става, напр. чувам някаква си група "Адмирал" изкупувала земеделска земя из Варненско.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: tnt   
Дата:   02-03-11 12:44

мда... а мутри из пловдивско правят овошни градини [smilie10] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   02-03-11 12:58

Отдавна мутри са в земеделието ...много отдавна .

Колко пъти съм ви казвал че от всяка черешка на пазара , от всяко зрънце грозде се отделя процент и за тях .

А самите те разправят че нито един председател на разни коопераци земеделски из държавата не се дърпа кога му предложат част от далаверата само и само да продаде продукцията на съкооператорите си на никаква цена .

Което пак ни връща до материала човешки из тия земи ..

Нито един в държавата ....всеки е съгласен да си преебе отбора .

За ко иде реч [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: ejko   
Дата:   02-03-11 13:07

"Колкото до ограбването - БСП и тогавашното СДС. Което за мен е старото БКП, ма разделено на две."
Баща ми се занимаваше със земеделия след 90' и никакви седесари и комунисти до 94' не бяха опрели още до земеделските земи. После при Жан Виденов мутрите много активно навлязоха и там. Баща ми работеха доста големи площи из цяла България и се печелеше добре. Организираха местните селяни да си работят собствените земи, макар че за това получава заплати, а не печалбата от продукцията. После към 95 или 96 дойдоха мутрите при бащата и им казаха, че тая работа с такива печалби не става вече. Бащата уж ги игнорира, за което си плати финансово пре скъпо и трябваше да преустанови дейност. Селяните тогава сами тръгнаха с мутрите и си дадоха земята, за да пустее после. А баща ми повече със земеделия каза, че няма да се занимава...
Иначе първоначално парите бяха комунистически, но след 90' други пари нямаше, въпросът беше какво се прави с тях. Е тези, които почнаха да влагат комунистическите пари в производство, бяха най-прецакани, а който ги открадна, после го признаваха за ценен кадър...

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   02-03-11 13:10

Изглежда, по тоя начин пак ще се стигне до уедряване, разбрали са че в производството на храни има добра печалба.



Публикацията е редактирана (02-03-11 13:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: ejko   
Дата:   02-03-11 13:15

принципно без уедряване няма как да стане... Въпросът е къде ще бъде..., при изкупуването или при самата обработка. Бри БГ мързела, по-добре май да е при обработката, като гледам...

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: NeDDRaG   
Дата:   02-03-11 13:16

написа:

> "Колкото до ограбването - БСП и тогавашното СДС. Което за мен е
> старото БКП, ма разделено на две."
> Баща ми се занимаваше със земеделия след 90' и никакви седесари
> и комунисти до 94' не бяха опрели още до земеделските земи.
> После при Жан Виденов мутрите много активно навлязоха и там.
> Баща ми работеха доста големи площи из цяла България и се
> печелеше добре. Организираха местните селяни да си работят
> собствените земи, макар че за това получава заплати, а не
> печалбата от продукцията. После към 95 или 96 дойдоха мутрите
> при бащата и им казаха, че тая работа с такива печалби не става
> вече. Бащата уж ги игнорира, за което си плати финансово пре
> скъпо и трябваше да преустанови дейност. Селяните тогава сами
> тръгнаха с мутрите и си дадоха земята, за да пустее после. А
> баща ми повече със земеделия каза, че няма да се занимава...
> Иначе първоначално парите бяха комунистически, но след 90'
> други пари нямаше, въпросът беше какво се прави с тях. Е тези,
> които почнаха да влагат комунистическите пари в производство,
> бяха най-прецакани, а който ги открадна, после го признаваха за
> ценен кадър...


Ежко, за друго ограбване иде реч. А иначе - поземлената реформа завърши на всякъде различно. В края на 93 в Пирдоп беше раздадена по-голямата част от земите, в реални граници, благодарение на запазени емлячни регистри, снимки, както и няколко човека, познаващи хората и землището. Но от ТКЗС-то нямаше вече нищо. Края на 94 вече имаше и готов план за земеразделяне. До колкото помня тогава под 1% от земите бяха спорнии се водеха дела. А иначе: Шефа на ликвидационния съвет на ТКЗС-то - от СДС, ама шеф на Ликвидационния съвет, след като беше председател на същото ТКЗС.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: ejko   
Дата:   02-03-11 13:19

NeDDRaG, за това да...

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   02-03-11 13:24

Държавата трябва да си влезе в ролята, да извади дебелата тояга като зададе минимални изкупни цени, и така да ограничи възможностите на мутропрекупвачите да изнудват производителите. Тогава и последните ще имат стимул да произвеждат.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Gruyu   
Дата:   02-03-11 13:47

българското село се крепеше на нашите баби и дядовци Бог да ги прости, като си заминаха те и всичко запустя и умря.......трябва както навремето минаваше яйчаря да изкупува яйцата по къщите... и селкопа изкупуваше(без пари, за да се кредитира промишлеността) доматите и краставиците който иска да предава... така и сега държавата да организира борси, в които да може да се реализира селкостоп. продукция на някаква приемлива цена все пак, защото сега и да произведеш нещо търговеца ще се подиграе с тебе

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: ejko   
Дата:   02-03-11 14:03

оп, обърках се...



Публикацията е редактирана (02-03-11 14:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   02-03-11 14:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: mce   
Дата:   02-03-11 14:36

По времето, за което спорите, бях сравнително млад и нямам категорична позиция, но ми се струва, че Никсъна е прав.. От баща ми съм чувал, че в нашия край, където имаше огромни ябълкови градини, в които по смомен мисля, 90-та, или 91-ва някъде за последно съм ходил на бригада, е идвал Фил Димитров и е казал: "това да го няма".. Дали е вярно, не знам. И да е вярно, най-вероятно е в комбина с ония, за които пък говори Жоро.. Абе всички са маскари.. Лошото е, че с тоя начин на мислене, и да дойде някой свестен, ние мое и да не се усетим.. Ситуацията е патова, освен може би ако не набием канчока на некой и друг от тия баш крадливите, и после следащите ще си имат едно на ум.. Докато всичко е безнаказано, края му се не вижда..


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: navy   
Дата:   02-03-11 14:40

Ибаааси... фотографите станаха копачи и орачи [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   02-03-11 14:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   02-03-11 14:43

Аз имам много спомени, от студентски бригади във Монтанско и Видинско, в сегашна СевероЗападнала България. Огромни количества домати прибирахме. На квартира бях у един стопанин с приветливо семейство, дъщеря и пр.
Връщам се, тях ги няма, но оставена бележка: "Гавриле, знаш де бъчва, знаш де кана, пълни и пи".
Спомени имаме, та затова и вземаме присърце темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   02-03-11 14:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   02-03-11 14:48

Надявам се тези спомени имате Вие, г-н данван16.
Ще бъде добре да ги изложите по подробно, вместо кратките подмятания които виждаме от Вас досега.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Gruyu   
Дата:   02-03-11 14:54

проблема навремето беше, че толкова много се произвеждаше на полето, че ние като ученици по бригадите и нашите родители от заводите не сколасвахме да приберем продукцията...по бригадите буквално сме се замеряли с ябълки,домати и грозде и никой не смее да ти направи забележка само и само да сложиш и нещо в кофата и после в контейнера....а сега нищо - ядем ябълки от италия, грозде и домати от турция, чесън от китай!!....а спомените от бригадите, за лагерите и квартирите из селата си е за нова тема направо!

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   02-03-11 14:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   02-03-11 15:00

И реекспорт на евтин съветски петрол, докато Горбачов не им спря кранчето.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   02-03-11 15:01

Автор: danvan16
Дата: 02-03-11 14:55

Е подробно. Минали работи. Така се случи че 9ти и 10ти клас бях по бригади около София.

В ТКСЗ тата цареше буен упадък, нищо общо с тези по страната.

Мизерия, безстопанственост,...


Брях , ти в кое ткзс си бил ??? Ша кажеш че са немали партиен секретар да ги навиква ???

Не вервам .

Всички знаем че началниците и работниците не можеше да правят каквото си искат защото партията винаги беше нащрек !!!

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: mce   
Дата:   02-03-11 15:02

Не знам колко е било зле положението, със сигурност не беше и цвете, но наистина имаше огромни градини именно в северозападнала България, в които точно както описва Грую, се биехме с ябълки, домати и т.н. като ученици.. Имаше много.. Ако всичко това беше запазено, вместо да бъде изкоренено, сега нямаше да ядем гръцки ябълки с вкус и консистенция на пластмаса.. Те това ми е позициятаhttps://photo-forum.net/forum/smileys/tongue.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   02-03-11 15:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: ejko   
Дата:   02-03-11 15:04

Това дали през комунизма е било много добре, не е обект на спор, защото самия факт, че комунизма пада по икономически причини си е достатъчен факт, за да не може да има спор. То и Кейнс е супер, но просто когато нещо не работи, то не работи...
Но също е факт, че земята се е обработвала повече от сега, значи е възможно..., работата е че за да се прави нещо, то трябва да е рентабилно. И ако ние не можем да произвеждаме ябълки на печалба, то защо да ги произвеждаме???

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   02-03-11 15:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: asahi   
Дата:   02-03-11 15:06

Няколко лета съм изкарал на зърнената площадка на едно ТКЗС в Северозападна България при дядо ми. Никакво очарование.
След 8-ми клас бачках два месеца в едно ТКЗС до Казанлък да си купя първата китара. Мятах бали със слама и сено, преди това зърно обработвахме - никакво очарование. После го учихме по икономика - екстензивно селско стопанство. Веднага се сетих за какво става въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: mce   
Дата:   02-03-11 15:06

за да си ги ядем ние, а не да печелят гърците от нас[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   02-03-11 15:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: mce   
Дата:   02-03-11 15:12

ми, аз ябълки по магазините не съм виждал[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   02-03-11 15:14

Автор: asahi
Дата: 02-03-11 15:06

Няколко лета съм изкарал на зърнената площадка на едно ТКЗС в Северозападна България при дядо ми. Никакво очарование.
След 8-ми клас бачках два месеца в едно ТКЗС до Казанлък да си купя първата китара. Мятах бали със слама и сено, преди това зърно обработвахме - никакво очарование.



Много лета съм поливал царевица - голям кеф .Цял ден в калта .
Сушили сме сено - уникално .Даже не се прибирахме в къщи - спяхме в купите със сеното .

Бали със слама ... цял ден ти боде от осилите врата и гърба .И гъза ти влизат .Прахоляк - черен като циганин и изпечен като кебапче.
Обаче като се метнеш в язовира когато си тръгнеш кефа е неописуем .

[cool] [cool] [cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Gruyu   
Дата:   02-03-11 15:21

хайде да не го обръщаме на политика пак, да говорим само с факти - плодове не ям освен грозде и то в преработено състояние....онзи ден гледам в Карфура едни ябълки-шикълки по 1,30лв и прасето навремето нямаше да ги яде...хубавите сигурно са по 1,70-80 килото - за 4-5 ябълки, което не е никак ефтино за много хора

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   02-03-11 15:23

Коя ябълка е хубава - оная де седи 2 години в склада и и няма нищо ли ????
И изглежда току що откъсната ?


Оная де се скапва за 3 месеца предпочитам аз.

[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: mce   
Дата:   02-03-11 15:26

Пцулютно като Тод. Ама такива ябълки нема вече, освен при бабите на пазара..

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   02-03-11 15:38

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Айвания и Карастоянка !!! [smilie24]

Не некви измислици ...Джонатан , Грени Смит, Муцу , Уайнсеп и нам кви си ГМО

[smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: danvan16   
Дата:   02-03-11 15:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: 798099   
Дата:   02-03-11 16:26

И Златна Пармена. И трите сорта май са само спомен. Освен може би в нечий двор...случайно.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: ejko   
Дата:   02-03-11 16:42

на село в двора има едни киселяци... Пробвах на сок да ги правя тази година- хубав беше, но машината за сок ме нервира да я мия непрекъснато, та накрая изхвърлихме 10-15 кила, като се размирисаха...

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   02-03-11 16:45

Ами оти ги не сготви на ракиджос ???

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   02-03-11 16:47

300
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: ejko   
Дата:   02-03-11 16:48

Щот толкова ми е акъла..., а и не знам как...

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   02-03-11 16:55

Голям син бидон, смачкваш, слагаш, добавяш захар и вода и чакаш да кипне. После носиш на казана. Не че съм правил де.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: Todd   
Дата:   02-03-11 17:00

Не знаеш как се вари ракия ??? Ами дай ябълките на комшията - той ще ти ги свари ...

[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: NeDDRaG   
Дата:   02-03-11 17:45

написа:

> Голям син бидон, смачкваш, слагаш, добавяш захар и вода и чакаш
> да кипне. После носиш на казана. Не че съм правил де.

Ябулките за ракия директно нищо няма да стане. Хубаво е ябълките да се сварят, даже ня пюре ако е, още по добре. Захар и вода се слагат след като изстине. Всъщност ракия от ябълки и/или дюли няй-трудно се вари. Джибрите трябва да са много рядки, щото иначе имат способността да загарят. Разреждането може да се прави и в казана де, не е нужно преди това. Общо взето ябълката пуска малко ракия. Така, че не трябва и да се прекалява със захарта, щото ще стане ракия от захар. Долята е малко по-добре, същопуска малко, но с по-висок градус.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: digitalgab   
Дата:   04-03-11 15:27

Бойко Борисов в Мадрид: "Който има храни, той все едно има петрол". Светна му лампичката че храните са най важната стока днес. Ха да го видим, какво ще направи за селото.

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: dimi2007   
Дата:   04-03-11 15:52

Явно е, че не може да се направи, но пък ЕС дава неккви пари за подпомагане на селата.....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българското село - ще го бъде ли?!
Автор: boreto   
Дата:   04-03-11 18:18

То в Европата има ли села? Май са някакви селскостопански предприятия...
[smilie11]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.