Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: nomadsl   
Дата:   05-01-11 12:12

Повод за тези няколко слова е статията на Яна:

http://jannii.wordpress.com/2010/12/30/свещената-ресторантска-крава/#more-197

Според една отколешна мъдрост, всеки истински мъж трябва задължително да разбира от няколко неща. А именно оръжия, кулинария, вино, жени и коне. Все ми се струва, че така изброени това са основно интереси на салонния
/манежен/ мъжкар. Липсват изкуствата и философията, а така описаната ерудиция е по-скоро за доказване на егото в кръчмарски препирни. Но днес оръжията се криминализираха, конете преминаха в кулинарията, а за виното и жените засега няма да отварям дума. Ще говоря за кръчмите.

Тук ще отворя една скоба. Трябва да призная, че аз съм човек, който, ако трябва да избира как да прекара два часа - би избрал хубава книга, филм, фотография - нежели да ги прекара с една пържола. Казвам това, за да поясня гледната си точка.
Интересна фигура е българският кръчмар. По условие негова основна жизнена задача е да предоставя вкусна и питателна храна на клиентите си. Но изглежда той не мисли така. Същото е и с неговият готвач. Отварям менюто в наскоро посетен ресторант - “Таван” на бул. България. Вместо точно и пълно описание на предложенията - над 70 % от думите вътре бяха чуждици. И то не такива, които да нямат пряк български еквивалент. То не бяха “..сос от мустарда..”, “..италианска полента..”, “..антипасти..”, “рукола”, “дип”, “мус”, “канапе”, “барбекю”. И още, и още, и още. Преди да съм опитал нищо, оставам с впечатление за агресивна парвенющина. Искам менюто на български. Смутен, сервитьорът ми казва - ами това е на български. А какво е мустардов сос? Горчица - убедително отговаря той. А “полента” качамак ли е? Да. А защо не пише качамак? Той не отговаря.
Гореописаната ситуация не е уникална, а типична. Намирам я в много други места. Помня и гозба - полента по етруски в софийски итал. ресторант. Явно римската имперска или републиканска администрация е проспала контрабанден канал на царевица от Америка, векове преди Колумб да я “открие”.
Според мен по всичко личи, че българският кръчмар/готвач не обича попрището си и не желае да се идентифицира с него. Той мисли за себе си, като артист и лингвист. Но не артист, който тихо, последователно и жертвоготовно работи върху творчеството си. Българският кръчмар/готвач държи да е под светлината на прожекторите и върху страниците на лайфстайл списанията. Материалността на манджата или ястието е тясна за него. Той се стреми към високи духовни стойности. Преди няколко години закусвалните за пържени пилета KFC бяха изцяло облепени с рекламния текст - “Духовна храна”. И днес “духовна храна” се чете и по други заведения. Интересен феномен е това. Трябва да имаш особено самочувствие, за да мислиш, че като пържиш пилета, ти всъщност си на “ти” с високите стойности на човешкия дух. Показателно е, че при описанието на манджи или ястия по страниците на някои списания /напр. Бакхус/ се използват понятия и квалификации, като: симфония, анонс, прелюдия, ефирен, поезия, плътен звук, лирика, протуберанс, звънтящ и т. н. То бива метафори, бива чудо. Всички тези виртуози на сача и тигана замисляли ли са се защо литературната и музикална критика не се натиска в своите описания да използува лексиката на готварството и кулинарията? Само да не си помислите, че българският готвач/ресторантьор е встрастен почитател на дизайна и изкуството. Да, ама не. Когато първите лястовици на минимализма започнаха да прелитат над България, той изтълкува в това единствено възможност да предложи по-малко и да поиска повече. Всъщност цялата тази демагогия е подкрепена и удобно се ситуира в деформираното обществено пространство. “Поезията” на майсторите на тигана, заедно с естетическите висини на “чалгофешъна” и философските “прозрения” на жреците от лайфстайла услужливо се самоотразяват и безпардонно проявяват претенцията си на стожери на съвременната култура. И всеки, който не желае да посвети времето, енергията и живота се на безкрайна консумация на техните гръмки оферти се самоопределя, като маргинал и неудачник.
Започнах да пиша този текст воден от желанието си някъде просто да се нахраня, а защо не и вкусно. Без мисълта ми да се откъсва от важните за мен неща и без натрапчиво да ми се внушава, че докосвайки чинията аз се докосвам до висше творение на човешкия дух. Разбира се, приемам че майсторството в кулинарията може да донесе удоволствие и наслада в определена вкусова и рецепторна сетивност, впрочем, както и всяко друго майсторство. Но винаги ще бъда много далеч от идеята, че това готварско умение е симетрично с постиженията на Гьоте, Кант, Шекспир или Достоевски.

Обущарю, не по-високо от обущата.


Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: CanoniO   
Дата:   05-01-11 12:38

Един мъж трябва да разбира от 2 неща:

как да прави пари
и
как да се опази от другите мъже в джунглата.

Всичко друго не е типично мъжко, може да е цел на всяка жена.




А относно кулинарната парвенющина - прекалено ми е лесно да осъзная факта, че много от съвременните гурме фенове са изкарали детството и младостта си на лук и сланина, с типичното разредено, слабо, селско вино...



Публикацията е редактирана (05-01-11 12:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: serjy   
Дата:   05-01-11 12:45

и как да опази парите си от жената до него [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: iPonche   
Дата:   05-01-11 12:59

Сефте, от това писание огладнях. Отивам да хапна селски мекици с яйце и сирене [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: Todd   
Дата:   05-01-11 13:15

На село си имаме кръчма !!!

Там гурмето е боб чорба , овчи наложени пържоли ,трушия от собственото каче и пържени картофи от нивата зад кръчмата .

Виното си е домашно ама даже можеш да говориш с човека де го е правил .

И е най скъпата кръчма в селото - аз ям обикновенно там .

В ресторанта е по-евтино ама нема ко да се яде .[smilie5]

Секви префърцунени имена на манджите понякога в другите заведения които посещавам даже не ги чета .
Може би за това не ми правят впечатление .

Вчера в едно кръчме ми направиха голяма изненада за обяд - имаха в менюто тепсикебап с кисело зеле .Превъзходно беше сготвен !!![smilie24]
Даже и чесън на скилидки предлагаха .

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: danvan16   
Дата:   05-01-11 13:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: lillia   
Дата:   05-01-11 13:45

А относно кулинарната парвенющина - прекалено ми е лесно да осъзная факта, че много от съвременните гурме фенове са изкарали детството и младостта си на лук и сланина, с типичното разредено, слабо, селско вино...


[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: CanoniO   
Дата:   05-01-11 13:50

Ми така де, как ще направиш снобарски ресторант, с парите от нивите в Добруджа? И как ще те обслужи персонал, който е ставал в 4 часа, да чисти на животните?

Та в нормалните гурме спотове по света, шеф готвача печели почти колкото собственика...



Публикацията е редактирана (05-01-11 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: Славов   
Дата:   05-01-11 14:03

Ха, ха разредено селско вино, къде пък го видя това .... или такова ви продават.... [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: Jim__Beam   
Дата:   05-01-11 14:09

... Са , треа и да прочета най-горния пост , за да разбера за кво иде реч , дейба .... [smilie7]


... тия копи-пастета , понякога ми идват в повече .... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: CanoniO   
Дата:   05-01-11 14:17

.... или такова ви продават....

в гурме ресторантите - да[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: NeDDRaG   
Дата:   05-01-11 14:17

99.9% от ресторантите в България са за ниво "Закусвалня". Не може да е хем ресторант, хем да ти сервират на гола маса, понякога върху някаква подложка, понякога не... Или ресторант, 4-5 звезди, идва сервитьорката по дънки и с колан-портмоне. Е, поне на някои места се сетят да ти донесът меню, на друго директно: "Какво ще обичате?" На една наборна среща, в дискотеката на хотел Ботевград идва сервитьорката:
- Какво ще поръчате?
- Ами като за начало едно меню.
- Ми нямаме меню,
- Е аз тогава как да избера какво да поръчам, като не знам какво предлагате?
- Ми имаме всичко.
- Така ли? Ми донесете ми бутилка Наполеон.
- Ъъъ, ми то такова, Наполеон нямаме, Ко е туй?
- Нали имахте всичко.
....

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: Славов   
Дата:   05-01-11 14:18

Така може, щото от селата, дето аз си купувам виното е страхотно, и ракията също .... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: juliof   
Дата:   05-01-11 14:19

Колкото и да не им се харесва на някои, статията е показателна.

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: NeDDRaG   
Дата:   05-01-11 14:21

Jim__Beam написа:

> ... Са , треа и да прочета най-горния пост , за да разбера за
> кво иде реч , дейба .... [smilie7]
>
>
> ... тия копи-пастета , понякога ми идват в повече ....
> [smilie21]


Не е копи - пейст. Това са си размисли на номада. И колкото и да не ни харесва, има много истина в написаното от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: CanoniO   
Дата:   05-01-11 14:23

"страхотно" е много относително понятие, за различните вкусове. Ето примерно нейви намери за страхотни някакви чилийски и арежентински вина, които аз намирам за полуестествени, химикализирани и меко казано надценени. Дори да игнорираме пластмасовата им тапа...

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: boink   
Дата:   05-01-11 14:40

кефи ме в българия как почти навсякъде надценката която си слагат на виното варира от 200% до 300% за местните вина, а за някой чуждоземски около 500%. и как вино което се продава на летището за 7 евро тук ми го предложиха за 96 [smilie18] [smilie18] [smilie18]

но рийбоци колкото искаш. гурме рийбоци които незнят какво става в кухнята.

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: siuvigi   
Дата:   05-01-11 14:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: ejko   
Дата:   05-01-11 14:50

Принципно в София има ресторанти, където има покривки, готвачите взимат добри пари и подписват 10 годишни договори за ненапускане и в замяна на това им купуват собствени апартаменти, коли и други облаги, точно както е на запад.
Добре де а този който е писал онова нещо от първия пост, как мисли, че се казва рукола на български? Аз си мисля, че на български е рукола, а иначе и викат "ерука" или нещо такова на латинските езици...

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: Todd   
Дата:   05-01-11 15:06

Аз лично познавам професионални готвачи от които аз готвя десетки пъти по-добре !!!

Но понякога човек попада на уникални места с превъзходна кухня но и тук нещата са като при всеки кеф .

Кой както го разбира .

Аз например не понасям ястие подредено както ги предлагат прочутите готвачи и ресторанти- поне това което показват по телевизиите .

Една купа пълна с добре сготвен курбан с една люта чушка и 2-3 препечени филии ме кефи къде къде повече от некви рисунки с манджа .

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: juliof   
Дата:   05-01-11 15:08

Аз пък си мисля, че рукола на български се казва ГЛУХАРчЕ, ама да не задълбаваме [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: El_Fuego   
Дата:   05-01-11 15:15

juliof, само така си мислиш.

Руколата е от сем. Кръстоцветни и е роднина на зелето, марулите и синапа. Глухарчето е от сем. Сложноцветни и е роднина на слънчогледа и хризантемите.

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: cicomanco   
Дата:   05-01-11 15:17

Във варненски ресторант където влязох преди около 2г. ми дадоха меню!
Отварям веднага на мръвките и ко да видя....
"Пържоли от труп"!!!
Не е истина колко се смях! Бяха вкусни де , но подобна откровеност съм срещал само в Гоцето като бях войник , където местнита индианци викаха на гаджетата си "ципички"....[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Иначе не са виновни момичетата по дънки , най малкото защото такива са им аплатите и изискванията към тях!
Аз рядко се храня в ресторанти и ако нещо не ми отърва просто ставам и си заминавам без да мрънкам....

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: ejko   
Дата:   05-01-11 15:30

хм глухарче:))) Руколата си е рукола, не е глухарче. Веднъж един твърдеше, че руколата е листа от целина, което също не е вярно. Все пак за потвърждение потърсих уикито, което казва:
рукола-Eruca sativa
глухарче-Taraxacum
целина-Apium graveolens
Да точно като синапа нещо май е..., приличат някак :)))



Публикацията е редактирана (05-01-11 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Обущарю, не по-високо от обущата.
Автор: siuvigi   
Дата:   05-01-11 15:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.