Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Търся си твърд диск
Автор: Stoychev   
Дата:   08-10-10 16:42

Не мога да избера сам. От два месеца се оглеждам и нищо. Толкова различни модели, характеристики...
Тези, които са по-навътре в хардуера, биха ли ми помогнали?
Търся външен хард диск или вътрешен с кутия, като мисля, че първият вариант е по-добър.
Ограничил съм се до марките Western Digital, Samsung, Seagate и Hitachi. Имам преки наблюдения върху вътрешни дискове на Maxtor (днешните Hitachi, нали?) и Samsung и не мога да се оплача.
Капацитет - от 750GB до 1TB. Цена - около 150 лева, не повече от 160.
Бях си харесал Samsung G3 Station, но се разубедих след като прочетох за неудобството, свързано с липсата на бутон за изключване (трябва да се изключи или рестартира компютъра) и бавното включване в работен режим - 10-15 секунди.

Ще съм ви благодарен. [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: otkata   
Дата:   08-10-10 16:46

колко твърд [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: ivodam   
Дата:   08-10-10 16:46

Цените вече са наистина много ниски, а всички имат поне по 3 години гаранции, така че кво толкова има да го мислиш... ако ти е за архивиране де, защото за това се използва обикновено външен диск.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: NeDDRaG   
Дата:   08-10-10 16:51

Скоро не съм се занимавал да търся, ама за тези цени, поне за WD забрави. По принцип около 120-130 лв са само харда, 3.5", вътрешен, сата. А иначе, ако става въпрос за УСБ, горе долу толкова ще ти отнеме с почти всички. Зависи за колко време Виндовса ще си качи драйвера.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: realnoncho   
Дата:   08-10-10 17:03

При сегашните цени е по-добре да си вземеш 2,5" за сторидж 640GB.
Заема по-малко място и е удобен [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: OrLIndraGanOv   
Дата:   08-10-10 17:11

За кво ти е бе?



Публикацията е редактирана (08-10-10 17:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: otkata   
Дата:   08-10-10 17:18

Орльо, ай да мушнем 500-600 залъка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: OrLIndraGanOv   
Дата:   08-10-10 17:41

Вече `апнах. Можеш да ме спечелиш с глътки и/или дръпки.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: vinse   
Дата:   08-10-10 18:21

Виж дали може да се намери по магазините Western Digital Black 640GB - добър хард (макар и по-малък от търсения от теб капацитет).
По принцип black серията дава най-малко дефекти (според моите наблюдения). Избягвай blue и green серията, освен ако не мислиш да ги връзваш в RAID, а и по-принцип ако на хардовете ще слагаш нещо важн бекъпа е задължителен
От Hitachi имам наблюдения, но при 2.5' (за мобилни компоти) - не са лоши

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: ALBIREO   
Дата:   08-10-10 19:09

Че какво и е на green серията при Western Digital?

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: papadok   
Дата:   08-10-10 19:17

Миналата седмица си взех този от Reset. Доволен съм много - достатъчно бърз и удобен.

Не се чуди много - иди в Plesio и си вземи Western Digital My Book Essential 1TB, нищо че не е черно, голяма работа. Всички са еднакво ненадеждни ;)

Ако толкова държиш да се вместиш в посочения по-горе бюджет, пак там ще намериш евтин Seagate 1ТБ - 149лв (Препоръчвам го) [smile]



Публикацията е редактирана (08-10-10 22:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: Kanonir   
Дата:   08-10-10 19:43

От която и марка да си вземеш... "всички са едни и същи л-на", така че си вземи най-евтиния с най-много години гаранция. На външните дискове почти всички фирми производители им намалиха гаранцията.

Горе някой спомена Western Digital Black 640GB. Имам WD6401AALS-00J7B0 - оказа се с три плочи според линейния трансфер който показа (това го бистрихме с Дидизайн-а в една тема конкретно за черната серия), но за 40$ с 5г. гаранция както беше на прИмоцията кой му брои плочите [smilie5]

Албирео единственото лошо на зеления хайвер серия и е цената в сравнение с конкурентите. Лично аз следващия път сигурно ще си взема ей това "зелено":

SAMSUNG Spinpoint F4 HD204UI 2TB 5400 RPM 32MB Cache SATA 3.0Gb/s 3.5"

от Ф4 серията на Самсунг само добри отзиви засега....

Редакция - вземам си думите назад за зеления хайвер - изравнили са му цената с конкурентите [smilie24]



Публикацията е редактирана (08-10-10 19:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: didesignbg   
Дата:   08-10-10 21:00

Точно зелен хайвер с отделна кутия ти трябва. Ако е скъп вземай спинпойнт ф3.
Сега ги гледам, точно на 110 лева са и двата. Вземай, който ти е по-насърце, въпреки че като производителност самсунга е много напред.
За 50 лева ще се намери и читава кутия.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: Stoychev   
Дата:   08-10-10 23:12

Благодаря ви за коментарите засега, после може пак да поразпитам. [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: Stoychev   
Дата:   08-10-10 23:13

Всъщност това за бавното зареждане са глупости и въобще не ми е проблем. DVD-ROM-а как го чакам по половин минута, че и повече, да прочете диска. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: 1vo   
Дата:   08-10-10 23:43

Има ли предимство САТА диск с външна кутия вързан чрез ЮСБ пред ЮСБ диск?

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: Kanonir   
Дата:   09-10-10 00:52

В повечето случаи (зависи от усб адаптера) - не! "ЮСБ диска" е същото - външна кутия със сата диск вътре и адаптер САТА-УСБ, само че заводско събрано.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: 1vo   
Дата:   09-10-10 00:59

Значи по-добре с кутия, след време може да стане вътрешен диск.
Искат ли драйвери външните хардове, в смисъл работят ли безпроблемно под всякакви ОС?

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: Kanonir   
Дата:   09-10-10 01:44

Ами специално за вкъщи, аз за себе си не виждам смисъл от фабричен външен диск - виж ако ще се разнася друга работа!
За домашния - едното предимство вече си го споменал, а инак няма що да се мъчиш през УСБ (освен ако не е УСБ3)- много е бавен трансфера в сравнение със САТА. Има кутии директно на еСАТА, има и адптери САТА + захранване дето пъхаш само диска - ей един за пример - този (има купища други разновидности),
или пък както аз съм си го направил - един сата кабел (моят е 1.5м, виждал съм до 2) на плота и някакво захранване. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: terminator   
Дата:   09-10-10 01:47

Стойчев, първо трябва да решиш и да кажеш 2.5" или 3.5" диск ти трябва. Ясно е че ще е външен, точно затова има значение колко инчов е. Доста отдавна всички дискове са със SATA интерфейс, и голите (дето се слагат директно в компютър/лаптоп) и тези които се слагат в кутии и после кутиите по някакъв интерфейс комуникират с компа. Интeрфейса може да е USB, eSATA, FireWire. Основно външните дискове са с само с USB интерфейс, но някои имат и трите изведени на кутията. Това се отнася и за 2.5" и за 3.5"-вите.

2.5"-вите външни дискове с USB ползват само +5V и се захранват от порта на компа/лаптопа, по-малки и по-леки са. Ако диска е с USB + eSATA за да се ползва еSATA порта (по този порт "вървят" само данни, без захранване) се налага да се осигури захранване - с втори кабел пак от USB порт.

3.5"-вите външни дискове винаги ползват +5V и +12V за нормалната си работа, затова всички 3.5" външни дискове си имат и съответните захранващи адаптери. Самите дискове/кутии са по-големи и по-тежки. Няма ограничения да се ползват по всички портове каквито има изведени по кутията на диска. Ако се ползват с лаптоп донякъде се губи мобилността, защото винаги трябва да се осигури достъп до ел. мрежа в която да се включи адаптера на диска, при ползване към настолен компютър все ще се намери едно гнездо в някой контакт свободно.

По-принцип във фабричните кутии, особено в 3.5"-вите, производителите слагат вътре дискове с по-малко кеш (с 16MB или 8MB) и на по-ниски обороти (5900rpm, 5400rpm, че дори и на 4500rpm) - от т.нар. "Green" серии. В това няма нищо лошо, така или иначе по масовия USB интерфейс скоростта на трансфер на данни не може да надвиши 30-тина MB/sec. срещу 60-70-80MB/sec. достижима скорост по SATA за същите "Green" серии и обикновения потребител едва ли го вълнува точно това. Досега май не знам фабричен 3.5" диск вътре да е примерно на 7200rpm и 32MB кеш. Горе долу същата е ситуацията и при 2.5"-вите, само че при тях "масовите" дискове са на 5400rpm и с 8MB кеш, докато има дискове на 7200rpm и 16MB кеш.
Всички тези приказки са в подкрепа на следното мое мнение: Винаги бих предпочел сам да си избера диск на 7200rpm и поне с 32MB кеш и отделно кутия с интерфейси каквито ми трябват (обикновено USB + eSATA) да си сглобя сам външния 3.5"-ов сторидж. Като цена няма да надвиши цената на готово решение а ето две негови бързи предимства - отделно диска ще е с поне 3г. гаранция (а може и 5) и винаги мога да извадя диска от кутията и да го шибна в нормален компютър - дори и като системен би се справил нелошо.
Досега имам два външни 3.5" диска и поне четири 2.5" за сторидж и пренасяне на информация и съм си ги "правил" винаги по горната схема. В 2.5"-вите само в една от кутийките сложих диск на 7200/16 кеш и то защото самата кутийка има освен USB и eSATA порт, иначе 5400/8 кеш е напълно достатъчен.
А, не на последно място - гледам да избирам метални кутии, не пластмасови. Особено лятно време 3.5" 7200rpm диск като поработи 4-5 часа - доста пече, вервай ми :) Същото и за 2.5" 7200rpm се отнася.

Айде успех с избора :)


Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: 1vo   
Дата:   09-10-10 01:51

Не всички имаме САТА на дъното [smilie5] , та се двоумях външен диск или РАТА, май най-добре е САТА с кутия [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: Kanonir   
Дата:   09-10-10 01:54

за драйверите - нямаш грижа. Има едно друго нещо при новите външни с капацитет - 3Тб, но не ми се пише пък и засега са неоправдано скъпи, така че едва ли ще се натресеш точно на такъв[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: terminator   
Дата:   09-10-10 01:57

1vo, има отдавна IDE -> SATA преходници и не са скъпи. Не се набутвай с IDE (PATA) диск, този интерфейс отдавна умря. Вземай SATA диск + преходник, след време като смениш дъното ще си закачиш диска директно.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: 1vo   
Дата:   09-10-10 01:58

Следва резонният въпрос - каква/коя кутия [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся си твърд диск
Автор: 1vo   
Дата:   09-10-10 02:00

терминатор, вярно има преходници, но все лоши работи чувам за тях - бавни, нестабилни, не тръгват и от сорта.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.