Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: didesignbg   
Дата:   26-07-10 16:30

да, разбира се, и това сме го дъвкали.
Просто формулата за резолюция на система е такава.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: NeDDRaG   
Дата:   26-07-10 16:51

написа:

> Да реформулираме тогава въпросът - за какво ни служи тази
> формула? Какво е практическото и приложение?
>
> Доколкото разбирам, тя ни показва при какви фок. дължини и
> бленди бихме постигнали накаква еталонна рязкост за печат на
> определен форнат хартия.[smilie11]

Не. Нищо подобно. ДОФ (ДРИП) ни показва единствено и само едно нещо. Ако сме фокусирали някакъв обект на определено разстояние с определена бленда какво разстояние пред и какво зад точката на фокусиране ще изглежда рязко изобразено. Или в какъв интервал от разстоянието до обекта ще имаме рязко изобтажение. Пример:

Снимаш момиче. С фулфрейм апарат например. Обектив 85мм бленда 2.8. Фокусирал си върху зеницата, която е на точно 5 метра от теб. Тази формула/ този калкулатор ни показва, че ще имаме рязко изображение в интервала от разстояние от 4.73 метра до 5.31 метра, или 27см преди 5-те метра и 31 сантиметра след тях. Или съответно общо 58 сантиметра зона на рязкост. Ако отвориш блендата на 1.2 тази зина става 24 см, по 12 пред и зад.
При кроп 1.5 фокусираш пак на зеницата, която пак е на 5 метра от теб, пак с 85 мм обектив, бленда 2.8, зона 39, 19 пред и 20 зад, при бленда 1.2 - зона 16, по 8 отпред и отзад.
При 1.6 кроп - 2.8 - 37, 18 отпред, 19 отзад, бленда 1,2 - 15 см по около 7 и нещо отпред и отзад.
Означава само това и нищо друго. Т.е. тези разстояния са реалните разстояния между обекта и парата по време на снимката. т.е. когато си снимал момичето то е били на реални 5 метра от апарата. Ако си го снима лък с този фулфрейм и 85 мм обектив на бленда 1.2 от 1 метър, то зоната на рязкост е едва 1 сантиметър и тогава, ако си фокусирал върху зеницата, тя ше ти е на фокус, но ухото и носа няма да са. И това не зависи дали ще се печата или не, на какъв размер... Предназначението на ДОФ калкулаторите е единствено за ориентир, когато снимаш нещо евентуално да се ориентираш как с какъв обектив, на каква бленда да снимаш за да получиш определен резултат като зона на рязкост. Т.е. помага в избора. Но не е някаква база за сравнение.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tofo   
Дата:   26-07-10 17:32

И това не зависи дали ще се печата или не, на какъв размер...
Зависи и още как! Ако направиш контактно копие- всичко ще ти е ДОФ... [beer] Затова на калкулатора в първия случай имаш СоС 0,03мм - 5 пъти по-малък от най-малката различима точка. Като увеличиш тези 5 пъти си стъпваш точно на 0,15. Които 5 пъти от друга страна значат от Лайка - на снимка 10*15см.

И Иводам,
За да вкараш във фф кадър една ябълка с един и същи обектив, трябва да я снимаш от по-близо, за да ти заеме примерно 50% от площта на кадъра, отколкото ако снимаш с 1,6 кропка.
Съответно ДОФ-ът е различен.

Точно така, но заради другата част на формулата-променяш разстоянието до предмета.[beer]



И май всичко иде като при спора около нарисуваната на асфалта цифра, за която единия от едната страна вика, че е шест, а другия - девет.[smilie5]



Публикацията е редактирана (26-07-10 17:54)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   26-07-10 18:03

Иво, досега не виждах постовете ти. Някаква яка десинхронизация ще да е причината[smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tziko   
Дата:   26-07-10 21:06

"Снимаш момиче. С фулфрейм апарат например. Обектив 85мм бленда 2.8. Фокусирал си върху зеницата, която е на точно 5 метра от теб. Тази формула/ този калкулатор ни показва, че ще имаме рязко изображение в интервала от разстояние от 4.73 метра до 5.31 метра, или 27см преди 5-те метра и 31 сантиметра след тях. Или съответно общо 58 сантиметра зона на рязкост. Ако отвориш блендата на 1.2 тази зина става 24 см, по 12 пред и зад.
При кроп 1.5 фокусираш пак на зеницата, която пак е на 5 метра от теб, пак с 85 мм обектив, бленда 2.8, зона 39, 19 пред и 20 зад, при бленда 1.2 - зона 16, по 8 отпред и отзад....

Не разбирам много, но това не ми се струва логично. При никви промени на бленда и разтояние до обекта с един обектив, и промяна само на матрицата (от ФФ на Кроп), ще се промени кадрирането/зрителния ъгъл но не и ДОФа. Или аз нещо пропускам? Ако има някъде начертано нягледно, ще съм благодарен на едно линкче.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: ivodam   
Дата:   26-07-10 21:07

tantris: Споко, нищо историческо не си пропуснал [smilie7]. Всъщност знам какво те притеснява, ама не го обясняват като хората разбирачите.

Един обектив (твърд) има определена проекция, която е фиксирана и не зависи от това, на какво тяло ще го сложиш. От тялото зависи само каква част от проекцията на изображението ще използваш, която той предоставя. Съответно, всеки обектив си има скала на дълбочината на резкостта, в зависимост единствено от това, колко е отворено очето на диафрагмата. Навремето тези скали и си ги рисуваха върху обективите.

Ако на статив, без да се мести, се сложи един обектив и първо му се закачи един фулфрейм, снима се нещо и след това, без нищо да се променя, се закачи кропка с еквивалентна гъстота на пикселите на единица площ, и се снима същото, и след това се направят разпечатки на двете снимки с еднаква гъстота на печата като пиксели на инч (снимката от фулфрейма ще стане по-голяма, като сантиметри естествено), и с ножица се изреже снимката от фулфрейма с фактор, равен на кропфактора на кропката, то двете снимки вече стават неотличими (или поне би трябвало, на теория).

На тантрис, а предполагам и на много други хора, проблемът им в случая е, че излиза от тия разни калкулатори, че на двете снимки, от фулфрейма и от кропката, трябва да има различна дълбочина на рязко изобразяваното пространство, което не е ясно откъде и за сметка на какво трябва да дойде, все пак става въпрос за една и съща плоска, двумерна проекция от една и съща оптика...

[smilie7]



Публикацията е редактирана (26-07-10 21:10)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tofo   
Дата:   26-07-10 21:18

Ми тъй, де...[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tziko   
Дата:   26-07-10 21:37

ivodam и аз точно като тебе си мисля. ама се зачетох на накрая на темата и се очудих кво става.



Публикацията е редактирана (26-07-10 21:42)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: darksorrow   
Дата:   26-07-10 21:46

ти му говориш, оно си рупа ли, рупа...

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: ivodam   
Дата:   26-07-10 22:05

darksorrow: Не се дръж грубянски, още повече, че си написал по-горе нещо, което следва да обясниш, защото няма кой знае каква логика.

ако използваш един и същ обектив, на една и съща бленда, фокусиран на еднакво разстояние и променяме САМО формата на кадъра, но не и кадрирането, от кроп сензор ще получиш 1.6 пъти ПО-ПЛИТЪК ДОФ

Когато didesignbg обяснява, че нещата имат смисъл САМО при запазване на мащаба на снимания обект, разбиран като заета площ от кадъра, т.е. когато нещата опират до различно предметно разстояние, всичко е ясно; но това, което си написал, няма логика така, както е написано (виж ми примера по-горе с изрязаната снимка - де-факто се опитваш да кажеш, че изрязването на една снимка с ножица ще й промени ДОФ-а).

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: darksorrow   
Дата:   26-07-10 22:25

Иво, гледай ся.

аз се интересувам предимно от фотография, не инженерна оптика. като човек с интереси в първото, гледам да съм добре информиран за практическата страна на нещата, във формулите ме няма, затова като опра до тях, отварям линкове като следния.

аз казах същото, каквото каза гусин Боб Аткинс тук в точка 2 директно след началото на статията:

http://www.bobatkins.com/photography/technical/digitaldof.html

ако има неразбирателство, то е ако не съм се изразил правилно в това, което си болднал - има се предвид да не се променя кадрирането, което се получава вследствие на различния зрителен ъгъл между кроп и ФФ за един и същ обектив, не изразнвяването им, така че да са еднакви (:



Публикацията е редактирана (26-07-10 22:25)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: ivodam   
Дата:   26-07-10 22:47

darksorrow: Гусин Аткинс разглежда кропка и фулфрейм с различна относителна гъстота на пикселите, различен размер на пикселите и различно конфузионно кръгче. Тези величини не зависят непременно от размера на сензора като такъв - с тая мания за блъскане на пиксели може да се окаже, че следващият фф на Канон може да е с по-малко кръгче от това на кропката 10Д, цитирана в статията му. Мисля, че оттук идват заблужденията - "конфузионното кръгче" зависи пряко от физическия размер на пиксела, не на сензора! (Конфузионното кръгче, или както там се казва на български, не може да бъде по-малко от общия размер на два съседни пиксела).

Прецизирай си, може би, израза "променяме формата на кадъра, но не и кадрирането". Подозирам, че под запазване на кадрирането имаш предвид същото, за което стана дума по-горе - запазване на мащабите в рамката на кадъра. Но при променен формат на кадъра това ознава, че ще трябва да преразгледаш израза "фокусиран на еднакво разстояние" и тогава нещата ще си дойдат на мястото.

[smilie7]



Публикацията е редактирана (26-07-10 23:08)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   26-07-10 23:08

И сега като намесим и дифракцията, уйде конят у реката[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: ivodam   
Дата:   26-07-10 23:11

tantris: Дифракцията внася само определено лимитиране след определено ниво, нищо принципно не променя.

Ти не каза какъв ти е зорът.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   26-07-10 23:33

Няма зор. Просто му се дивя на калкулатора. Че имам подобен и в телефона.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tofo   
Дата:   27-07-10 09:34

Калкулаторът си е яко прав. Веднъж си играх няколко дена с екселски таблици и формули, за да разбера, че резултатите излизат офцалютно като на калкулатора. Открих топлата вода, де. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: NeDDRaG   
Дата:   27-07-10 09:41

написа:

> "Снимаш момиче. С фулфрейм апарат например. Обектив 85мм бленда
> 2.8. Фокусирал си върху зеницата, която е на точно 5 метра от
> теб. Тази формула/ този калкулатор ни показва, че ще имаме
> рязко изображение в интервала от разстояние от 4.73 метра до
> 5.31 метра, или 27см преди 5-те метра и 31 сантиметра след тях.
> Или съответно общо 58 сантиметра зона на рязкост. Ако отвориш
> блендата на 1.2 тази зина става 24 см, по 12 пред и зад.
> При кроп 1.5 фокусираш пак на зеницата, която пак е на 5 метра
> от теб, пак с 85 мм обектив, бленда 2.8, зона 39, 19 пред и 20
> зад, при бленда 1.2 - зона 16, по 8 отпред и отзад....
>
> Не разбирам много, но това не ми се струва логично. При никви
> промени на бленда и разтояние до обекта с един обектив, и
> промяна само на матрицата (от ФФ на Кроп), ще се промени
> кадрирането/зрителния ъгъл но не и ДОФа. Или аз нещо пропускам?
> Ако има някъде начертано нягледно, ще съм благодарен на едно
> линкче.

Пропускаш. В изчислението на ДОФ влиза и СоС, та от там идва и разликата в дофа. [beer] [beer] И това, което казва иводам, за напечатаната - да, ама е за филм.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: ivodam   
Дата:   27-07-10 10:09

NeDDRaG: Тъй де, всичко опира до конфузионното кръгче. До неотдавна се е приемало по дефолт (и е било така наистина), че при цифровите апарати на фулфреймите пикселите са бая по-едри, яки плочи, и кръгчето съответно бая по-големо. Това обаче вече не е така, трябва да се гледа във всеки отделен случай каква е конкретната работа и трябва да се избягват обощенията от сорта кропката еди какво си, а фулфрейм еди що си.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tofo   
Дата:   27-07-10 10:32

Какви пиксели омешахме бря! Нали въпросът е за формата? В този случай носителя няма нищо общо, стига да може да покаже конф. кръгче. Горния пример си е съвсем логичен и аз нещо не мога да стопля какво точно не е ясно. [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: NeDDRaG   
Дата:   27-07-10 10:53

написа:

> NeDDRaG: Тъй де, всичко опира до конфузионното кръгче. До
> неотдавна се е приемало по дефолт (и е било така наистина), че
> при цифровите апарати на фулфреймите пикселите са бая по-едри,
> яки плочи, и кръгчето съответно бая по-големо. Това обаче вече
> не е така, трябва да се гледа във всеки отделен случай каква е
> конкретната работа и трябва да се избягват обощенията от сорта
> кропката еди какво си, а фулфрейм еди що си.
>
> [smilie7]

Да де, ама конфузното кръгче е рзалично при фулфрейм и кроп.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   27-07-10 11:05

Така, конфузното кругче е с еднаква големина за всички матрици. Формулата изхожда от това, че при кроп площа на кадъра е по-малка от тази при ФФ и като увеличим да принтнмем при кропката ще имаме по-голямо увеличение съответно на конфузното кръгче отколкото при ФФ. Обаче така получените резултати за ФФ и кроп не са кръстово съпоставими. В смисъл, че зоната с най-изразен фокус при кропката ще бъде винаги по-малко на фокус в сравнение с ФФ.

От цялата тая галимация излиза, че ДОФ обхваща тези зони на изображението, при които след отпечатване на даден формат конфузното кръгче има определен размер, вместващ се в критериите за острота.

Случаят за мен е изяснен. Най-вече разбрах какво се има впредвид под ДОФ.



Публикацията е редактирана (27-07-10 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: ivodam   
Дата:   27-07-10 11:12

tantris: Така, конфузното кръгче е с еднаква големина за всички матрици.

Е не, клонинг, това не е така и не може да е така, още ще трябва да попрочетеш. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tofo   
Дата:   27-07-10 11:14

Баш си е така. Иде реч за диаметърът на КК в/у матрицата, което при по-големия печат ще се побере в рамките на 0,16-0,20мм. [smilie24]Точно това кръгче ни показва калкулатора.
Уточнение: Говорим за проектираното кръгче в/у матрицата, а не необходимия му диаметър за отпечатване в по-голям размер.



Публикацията е редактирана (27-07-10 11:23)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: ivodam   
Дата:   27-07-10 11:24

tofo: Напротив, носителят е от съществена важност, с оглед на способността му да поеме с определена резолюция и определено конфузионно кръгче проекцията на обектива, която е една и съща. Ако другите характеристики са еднакви (размер и гъстота на пикселите), самият формат не е нищо, той е въпрос на една ножица, какъвто груб пример дадох. От тази гледна точка няма особена логика в това, всъщност за мен няка никаква логика, като снимаш една зеница от точно 5 метра, с един и същи обектив, на една и съща бленда, в едниния случай с фф да имаш рязко изобразена зона от 58 см общо, а без да мърдаш, само като смениш тялото с кропка, да имаш изведнъж 39 см. Това само по себе си, без допълнителни уточнения, няма логика.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: danvan16   
Дата:   27-07-10 11:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.