Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   17-05-10 00:06

това е линк към подписката

не агитирам никого, всеки носи глава на раменете си и може да прецени:

Има ли интерес България от разбиването на БАН?

Има ли интерес родната наука от разпиляването на уникалния научен ресурс на българските изследователски институти към чужбина?

Иска ли българския народ да ликвидира най-високо оценената от Европа българска институция?*

Има ли българския народ интерес от експроприацията на имотите на книжовното ни дружество и подаряването им на заинтересовани олигарси?

Искат ли политиците ни, ГЕРБ и министър-председателят на страната ни да са унищожителите на първата българска модерна институция, създадена от М. Дринов, В. Левски, В. Д. Стоянов, В. Друмев и други възрожденци?


Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: nsirakov   
Дата:   17-05-10 00:09

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: sirkhann   
Дата:   17-05-10 00:12

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: Lalinda   
Дата:   17-05-10 00:15

Иска ли българскияТ народ.

Има ли българскияТ народ интерес.

Явно иска, че и има интерес, уви.

Падението е толкова дълбоко, че вече няма накъде.

Впрочем, тук имаше доста теми именно против българската наука, при това не само в БАН.

Не, никой не иска да я унищожава, дори вътре в нея искат реформирането й.

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: AndreyIst   
Дата:   17-05-10 00:59

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: dePhil   
Дата:   17-05-10 02:14

Българският народ може да иска много неща - защо никой не взема да го попита?

В България има наука и извън БАН, а в някои области - въпреки БАН.

В БАН има цели научни институти с хора, които излагат и Академията, и българската наука. Излагат ги до степен, че обезсмислят съществуването на Академията въобще. Пример - Икономическия институт.

Моето мнение е, че България категорично няма интерес от БАН в текущия й вид.

От достатъчно много време в публичното пространство (вкл. и тук) ясно витае посланието, че ако Академията не се вземе в ръце и продължава с козметичните мерки - някой друг ще го направи и тогава тези мерки ще са брутални.

Какво прави ръководството на Академията? Петиции и прокламации в стил "БАН направи България космическа държава!" (което, впрочем, е абсолютно невярно - България я направи "космическа държава" българо-съветската дружба, а не БАН).

Така че - когато се иска нашата подкрепа, нека все пак да е ясно какво и кого трябва да подкрепяме и спасяваме?

Малкото хора, като Андрей1, които искат шанс да работят или - ОГРОМНОТО количество търтеи, които се чудят как да запазят статуквуто и да яхнат алибито на някаква идея и обществен идеализъм?

Кого и какво точно да спасяваме? Науката? Самовлюбената феодална летаргия?
И двете заедно, понеже е така от десетилетия?

Ако Академията не може да роди един сериозен радикален план за бързо самореформиране - тогава наистина по-добре без нея.

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: Diandimov   
Дата:   17-05-10 03:31

Винаги съм мислел, че БАН е някакво сенчесто място, пълно с пенсионери.
Чиято работа е да издават разни речници всеки десетина години.
Но какво значение има това, Дио е паснал away...

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: djfroggy   
Дата:   17-05-10 05:50

За съжаление БАН е пълна с феодални старчета,както и повечето ни университети.Крайно време е нещата да се променят.Ако нямаш някое старче зад гърба си,пътят към наука и реализация на българка почва ти е напълно затворен.Казвам го от личен опит.Долу феодалните старци!

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: netLady   
Дата:   17-05-10 07:37

dePhil лични наблюдения ли имаш или говориш по разкази на очевидци?
djfroggy - изразът е "синодални старци"

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: asahi   
Дата:   17-05-10 08:25

БАН имаше възможност да се самооправи. Сега ще я оправят зорлем.

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: boreto   
Дата:   17-05-10 08:39

Нямах намерение, ама ми писна и ето:

Производител съм. Занимавам се с приложна наука. Ст.н.с.инж. Имам 13 патента (не се плашете от цифрата) и куп свидетелства за промишлен образец (или как там се казваха...)

От мен се очаква да изкарвам прехраната за себе си, близките ми, работещите за мен, да си плащам данъците, за да се изхранва отбраната, здравеопазването, вътрешния ред, образованието, администрацията и ... науката!

Аз спазвам моите ангажименти.

Близките ми се грижат за мен. Работещите работят за мен. Отбраната се кълне, че ще ме отбранява, ако се наложи. Здравеопазването се грижи за родителите ми, като му дойде времето ще се грижи и за мен, колкото може. Полицията (въй, въй) ме пази. Образованието се погрижи за децата ми. Администрацията не се надскача, но каквото може прави...

А, май забравих науката. Какво прави науката за мен? Нищо! Науката работи само за себе си или поне не за моята област на приложение...
Тя и да иска не може да направи нищо. Няма такъв механизъм. Каквото и да поискам като производител, не може да стане. (Например някаква сертификация или технология или познание...) Иска ми пари. И то много. Въпреки че съм си платил моята част от нейната издръжката.

Е, за какво ми е такава наука? Не мисли ли науката, че трябва да се грижи за този който и изкарва прехраната?

Ако българската наука се грижи за напредъка на човечеството, нека човечеството и плаща. Както виждам Андрей точно това прави. Евала! Аз като част от човечеството съм готов да му плащам своята част. Но не и на цялото блато. Реформа трябва незабавно. И ако знаещите не я направят, ще я направят можещите. За съжаление можещите не знаят какво правят. Ама това е положението.


Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: Marillion   
Дата:   17-05-10 09:00

dePhil [smilie24]

БАН като институция няма да се закрие. Просто някои хора драпат със зъби и нокти да не бъдат изритани от топлите местенца, които са узурпирали.

Въпросните хора умело манипулират останалите, като им обесняват, че ще затворят БАН, ще ги уволнят всичките, ще продадът имотите й и т.н...

Стига глупости. Трябва да се работи и то в полза на държавата. Ако не ви харесва - създавате си нова академия и се самофинасирате. Щом искате пари от държавата ще играете по нейната свирка.

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: 798099   
Дата:   17-05-10 09:28

След това, което са написали dePhil и boreto, едва ли има какво повече да се коментира.
Кратко и ясно!

За тези, които не са разбрали, аз съм ЗА това да има българска наука и български учени. Но, това не означава да има БАН във вида, в който я има в момента!


Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: serjy   
Дата:   17-05-10 09:55

Някои знае ли, в какво точно ще се състои реформата в БАН, налагана от правителството? Каква реформа подкрепяме? Много по-лесно е да се бутне нещо отколкото са се съгради. Не проумявам точно защо са най-належащи промените в БАН? Всичко в тая държава е перфектно и остана само БАН да "оправим". Никак не седят чисти мотивите за атаката срещу академията. Само заради това подкрепих петицията. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: Diandimov   
Дата:   17-05-10 10:14

Сигурен съм, че може и да има надарени хора в БАН.

Също така съм сигурен, че те биха били по- плодотворни на други места, други държави и прочее.

Следователно е по- добре да се разтури БАН и кадърните да отидат да се реализират някъде наистина, а не да киснат в прахоляка в очакване нещо да се случи.

От това България няма да загуби.
Няма и да спечели, но и явно не иска.

В края на краищата учените принадлежат на света, както и техните открития. Не само на една държава.

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: serjy   
Дата:   17-05-10 10:35

Срещу имагинерните основания за реформи седят съвсем реалните интереси за имотите на БАН. Ама дай да бутаме, в това българина е най-добър. После що ни е такава държавата [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: dePhil   
Дата:   17-05-10 11:11

netLady, serjy [smilie24]
По абсолютно лични впечатления говоря.
Ама нека оставим моите лични впечатление - тук има доста хора, които или имат фирма, или се самоиздържат, или са на мениджърско и експертно ниво.

Искате ли да ги попитате колко от тях разпознават нещо интересно и значимо за българската икономика, българските фирми и техните истински, ежедневни проблеми в работата на 100ината юнаци в Ик.институт на БАН? http://www.iki.bas.bg
Ще си позволя да копирам от сайта им всички "научно-приложни проекти" по които работят в момента.
И така - целият институт (около 100 човека!) ще сътворят в близките 2 (две!) години следните 4 (четири!) важни проекта за българските икономика и бизнес:
1. Развитие потенциала на докторанти и млади учени за интердисциплинарни социално-икономически изследвания. Срок за изпълнение: август 2009 - август 2011 г.
2. Икономически анализи за водоползването в Р България (по поръчка на МОСВ). Срок на изпълнение: 2009-2010 г.
3. Докторантурата - инструмент за формиране на иновативен научен потенциал в България. Срок за изпълнение: 2009-2010 г.
4. Характеризиране на антропо-генетичната идентичност на българския народ. Срок на изпълнение: януари 2009 г. - декември 2011 г.

Тези 4 проекта са смисления и практически полезен труд, което българското общество ще получи от тях, срещу своите данъци, според самия Икономически институт. Тоест - това ще ни каже нашият "научно-икономически елит" за най-важните и практически проблеми, пред които са изправени нашата икономика, нашето общество, нашите фирми и мениджъри.

Някой да вижда думички като "Криза", "банки", "Гърция", "капиталови пазари", "данъчно облагане", "пенсионна система"?

Тези 4 проекта и възможността да са все така полезни, актуални и дейни, се иска от нас да защитим от посегателствата на правителството.

Това е моята позиция по тази тема, бих се радвал ако някой успее да даде смислен довод, защо ние - Обществото - трябва да защитаваме и да плащаме за горния нАучен потенциал и какво точно ще загубим, ако го загубим?

Ако една академия, не може да се самоуправлява и се напълнила с търтеи, ако тази академия не може да си отсее зърното от плявата, то тя или се научава да го прави, или я закриват и покрай сухото изгаря и суровото. Това е.


Отговори на това съобщение
 Re: ПЕТИЦИЯ ЗА СПАСЯВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ!
Автор: Diandimov   
Дата:   17-05-10 11:18

Ми аз много повече подобни неща виждам, като гледам някои от филмите на Тодор Колев!

П.П. - нито кинематографа, нито Тодор Колев по някакъв начин са били продукт на напъните на БАН!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.