Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: BOriSoFF   
Дата:   19-03-10 15:34

Че напоследък чукча няма време да чете клубЪ [smilie5]

Та въпроса ми е наистина ли е задължително да имам такава карта, ако желая да излизам от страната (България) след 1ви Април?


Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: boreto   
Дата:   19-03-10 15:39

Не е задължително, но ако се случи да си пациент, плащаш от джоба си.
Не ми е ясно като се прибереш, можеш ли да си осребриш разходите


Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: 798099   
Дата:   19-03-10 15:41

Задължително или не, кашата е пълна.

Подадох документите на 24.02., защото смятахме да пътуваме извън БГ по Великденските празници. Трябваше да стане за 14 календарни дни. Миналия петък ми казаха, че няма да го бъде преди края на другата седмица, т.е. 01.04. А и тогава не било съвсем сигурно.

Добре, че пътуването пропадна по други причини.

Всъщност, никой не казва пред кого е задължителна! Работата ми намирисва като онази, със "задължителната" смяна на номерата на колите...


Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: neuromancer   
Дата:   19-03-10 15:46

Не е задължително, това е някаква пълна глупост.
Аз живея извън Европа и нямам такава карта, значи ако си дойда в Бг, после няма да ме пуснат да изляза? Смешки.
Ако имаш време, извади си все пак, за да си нямаш проблеми ако нещо се случи. Ама 798099, какви са тия два месеца, какво е това чудо...

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: BOriSoFF   
Дата:   19-03-10 15:50

Това тук не е съвсем достоверен източник [smilie7]



И на мен не ми се нрави тая история, ама във фирмата са ни юрнали да си издадем въпросната карта...та се чудя защо е тая паника [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: Todd   
Дата:   19-03-10 15:53

Това са глупости ....

Ами ако не искам да ми плащат ???

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: snoopoff   
Дата:   19-03-10 15:53

Незнам дали е задължително. Аз като ходих във Франция си направих такава, ама никъде не са ми я искали...

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: BOriSoFF   
Дата:   19-03-10 15:55

И аз това се питам, Тоде! Не им искам безплатното здравно осигуряване! И ако не съм си платила здравните вноски за последните 36 месеца, излиза, че не мога да напусна България?!

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: zizero   
Дата:   19-03-10 15:57

Аз си направих такава карта. Важи 1 година и ми я направиха за срока, който казаха - 14 дни. Безплатно се издава, само 20 стотинки за бланки.

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: ejko   
Дата:   19-03-10 16:06

Не е здължително да имаш... Ако ще пътуваш спешно и нямаш във всяка туристическа агенция ще ти направят застраховка за около 5лв...
По-добре да не се случва нищо, но ако все пак нещо дребно стане е добре да може да отидеш на лекар...

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: djogata   
Дата:   19-03-10 16:07

Не знам дали мога да съм полезен, защото правилата може да са различни за различни страни от ЕС, но ето информацията за тази карта от датските власти:

ЕС-здравната карта е от значение в следните случаи:

- Отивате на ваканция, по-дълга от един месец, в страна от ЕС

- Отивате на практика, или au-pair в друга страна от ЕС

- Отивате да учите в друга страна от ЕС

Картата важи за 5 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: ejko   
Дата:   19-03-10 16:12

сега прочетох линка ти..., не знам вече..., мове и така да са го направили...! Те какво ли не правят :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: CanoniO   
Дата:   19-03-10 16:12

Не картата и срока са проблема...
Гишето, мизерията, опашката от 120 човека, бланки, "тук не е информация", това ме спира....
Във Варна има едмо място, където да се случва горното изнасилване.. В София колко са гишетата?

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: snoopoff   
Дата:   19-03-10 16:13

Тая карта е пълен ташак [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: Lalinda   
Дата:   19-03-10 16:29

В София местата са 4.

Защо просто не си търсите тази информация в мрежата, а давате ухо на слухове?

Издадох си карта без никакви проблеми, бланката струваше дори 12, а не 20 ст., попълних я на ръка, жената на гишето бе изключително учтива. Когато я попитах кога ще бъде готова картата, след 14 дни ли, тя каза, че ще стане и по-рано.

Мисля, че бях подала документите на 10 февруари, взех си я на 26-ти, тъй като трябваше да пътувам на 28-ти, не съм чакала кой знае колко, пет минути, през които разговарях с една от чакащите жени пред мен.

Междувременно научих, че в една от другите поликлиники (издадоха ми картата в 22-ра, на Плиска) имало две отделни гишета, едно за подаване на докуминти и друго за получаване на готовите карти и че дори се обаждали и казвали, че при тях нямало никакви клиенти!

Според мен, за пореден път сте жертва на някаква типично българска суеверна психоза и истерия... Няма безплатни обеди, пък и кой от вас заминава в чужбина, за да ползва първа или спешна помощ?

Картата, така или иначе, не покрива всички здравни услуги, които може да се наложи да ползвате в чужбина, а само спешната и първата помощ.

Доколкото видях и чух на място край гишето, за пенсионери картата е безсрочна, но нито аз, нито вие сме пенсионери, нали?

Впрочем, на картата не пише никъде, че важи за една година, а само кога е издадена (освен ако съм недовидяла нещо).

Мда, очевидно е, че ако истеризирате проблема, няма да получите карта и след 2 месеца, след като куцо и сакато се е юрнало на келепира...

Пък и картите не съществуват от тази година, къде сте били досега и защо решихте, че трябва да си ги издадете точно сега?

Лично аз ползвам застраховката, на която имам право покрай банковата си сметка. Не ползвате ли подобни банкови продукти?

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: BOriSoFF   
Дата:   19-03-10 16:32

Ако не е задължителна, предпочитам да не се занимавам. Застраховката помощ при пътуване в чужбина ми върши работа, издава се за 5 мин в който и да е застрахователен офис [smilie7]



Публикацията е редактирана (20-03-10 09:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: zizero   
Дата:   19-03-10 16:37

Лалинда, на гърба на моята карта пише:

Дата валидност: 23.02.2011 г.

Тоест важи точно 1 година.

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: BOriSoFF   
Дата:   19-03-10 16:37

Лалинда, до сега винаги съм си правила застраховка, преди да изляза от България. Юрнала съм се сега, защото в ефира се въртят разни слухове, че от 1ви Април картата е задължителна при излизане от страната... Опитах се да намеря достоверна информация дали това е истина, но не успях.

За това реших да питам пътешестващото форумно общество [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: zizero   
Дата:   19-03-10 16:40

"От 1 април европейската здравна карта става абсолютно задължителна при пътуване в чужбина, съобщиха от здравното министерство. Всеки, който не я покаже на границата, няма да може да напусне страната. И сега това е изискване на Закона за здравното осигуряване, но няколко месеца хората ще ползват гратисен период преди санкциите. Целта на императивния режим е при всеки здравен проблем в чужбина гражданинът да е сигурен, че ще получи помощ без пари, обясниха от здравното министерство. Застраховките няма да са достатъчни.Сега масово хората не се възползват от това си право, а единици са тези, които си правят медицински застраховки. Медицинските застраховки по принцип не могат да бъдат алтернатива на картите, категорични са от здравното министерство. Причината е, че те се правят за определен риск, не покриват всички възможни проблеми.Освен това били краткосрочни, докато картата се издавала за 1 година. Затова след 1 април дори човек да има медицинска застраховка, той няма да има право да напуска страната, ако не притежава европейската карта.На 25 януари изтича и гратисният период за хората, които не си плащат здравните вноски, но искат да пътуват в чужбина, припомниха от НЗОК. Новото е, че вече ще се следи, дали платецът е изряден за 36 месеца назад. Ако човек, който досега не си е плащал вноските, трябва не само да се издължи, но и да подаде декларация - с номер 7, в териториалното поделение на НАП. Документът се попълва по принцип от всички самоосигуряващи се до 1 март.Картата, с която българите могат да ползват безплатна медицинска помощ в страните от ЕС, се издава гратис по местоживеене от упълномощени фирми преди самото пътуване. Адресите на офисите са публикувани на сайта на здравната каса www.nhif.bg, а информация може да се получи и на телефон 080014800. За издаването на електронната карта се попълва формуляр на място. Необходимо е копие от личната карта, както и цветна снимка паспортен формат.Европейската здравна карта важи в страните от ЕС плюс Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и Швейцария. Тя служи на всички временно пребиваващи граждани (туристи, студенти, командировани и т.н.), за да получат лекарска помощ без излишни формалности и без да се плаща на място."


http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=339303

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: Kanonir   
Дата:   19-03-10 16:42

"едно за подаване на докуминти..."

"Няма безплатни обеди"


документи

обяди


"хубавата", вече и "грамотната" с претенциите![smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: zizero   
Дата:   19-03-10 16:43

http://www.nhif.bg/bg/d_news.phtml?ID=819

Ред за издаване на ЕЗОК и на удостоверение за временното й заместване



Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК)

Европейската здравноосигурителна карта и Удостоверението за временното й заместване са индивидуални документи. Въз основа на тези документи при престоя си в друга държава членка осигурените лица могат да ползват спешна и неотложна здравна (медицинска и дентална) помощ - според законодателството на съответната държава на престоя.

Евентуалното доплащане за дадена здравна услуга, както и заплатените потребителски такси са за сметка на осигуреното лице и не подлежат на възстановяване от НЗОК.



ЕЗОК се издава от фирма "КИМ - 2000" ООД, работеща по договор с НЗОК, срещу представяне на следните документи в регионалния офис на фирмата (по местоживеене на осигуреното лице):

· заявление по образец (получава се в офис на фирмата), с цена 0,12 лв.;

· копие от личната карта;

· актуална цветна снимка паспортен формат (44х35 мм.).

За лицата до 14-годишна възраст се прилагат допълнително: копие от акта за раждане и копие от международния паспорт на детето, както и от документа за самоличност на родителя.

Подаването на документи за издаване на картата става по местоживеене – в регионалните офиси на фирмата. Документите се подават, и готовите ЕЗОК се получават лично или от нотариално упълномощено лице.

За да се издаде ЕЗОК, лицето следва да е с непрекъснати здравноосигурителни права. Картата е индивидуален документ и не дава права на членовете на семейството на титуляра на ЕЗОК.

В случай на подаване от пълномощник е необходимо снимката, имената и подписът на осигуреното лице върху оригинала на попълненото заявление, да бъдат заверени от местен нотариус (в България или в държава от ЕС, държава от ЕИП, или Швейцария) или от българска консулска служба в съответната държава.

Срокът за издаване на картата е три седмици.

При изтичане на срока на валидност се издава нова ЕЗОК - по същата процедура.

Издаването на ЕЗОК е безплатно за гражданите.



Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК.

При липса на практическа възможност да се уреди получаването на ЕЗОК или при ползване на здравна помощ в ЕС от здравноосигурен гражданин, който не разполага с ЕЗОК, се издава Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК. Удостоверението е безплатно и се изготвя от съответната РЗОК по постоянно местоживеене в срок - най-късно в деня, следващ датата на подаване на заявлението.

За издаване на Удостоверението гражданите подават лично, чрез пълномощник, или по пощенски път заявление по образец до директора на РЗОК с приложено копие от документ за самоличност. Удостоверението дава същите права, както и ЕЗОК, но е със срок на валидност не по-дълъг от два месеца.

При необходимост Удостоверението за временно заместване на ЕЗОК може да бъде изискано и чрез чуждия здравноосигурителен фонд в държавата по престоя, както и чрез лечебното заведение в чужбина, в което осигуреното лице е постъпило по спешност за лечение.



За издаването на удостоверението, временно заместващо ЕЗОК, не се заплаща такса.

(Заявлението за издаване на Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК е достъпно от електронната страница на НЗОК, в рубрика «Международно сътрудничество», подрубрика «Европейска интеграция», «Ред за издаване на ЕЗОК и удостоверение за временното й заместване”.)

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: Todd   
Дата:   19-03-10 17:02

Та да се върнем на въпроса - ако ме нема в списъците на НЗОК ко прайм ???

Просто си вървим ...

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: BOriSoFF   
Дата:   19-03-10 17:05

Ми, сори, Тоде...не можеш да си печеш дупиту вече на гръцкото море [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: Todd   
Дата:   19-03-10 17:06

Да бе .... аз без талон обиколих половин Европа .

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Коментирахте ли вече европейската здравна карта?!
Автор: Стефан   
Дата:   19-03-10 17:12

Там е работата, че според тези малоумници, които са го измислили, който не се е осигурявал, го пускат без проблеми, а който е изрядно осигурен, ще го спират моля ви се заради някакво фърчащо листче което няма нищо общо с личните документи [smilie22] Пълен абсурд, който няма да издържи и 5 минути в съда, ама трябва ли някой да ги осъди за да престанат да създават проблеми на хората [smilie8]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.