Автор: Amigo
Дата: 19-11-09 14:07
Искат забрана за показване на пушещ човек
19 ноември 2009 / News.dir.bg
Медиите трябва да бъдат санкционирани много сериозно, когато показват хора по телевизията с цигара в уста, каза д-р Тодор Хинов от Коалиция против тютюнопушенето.
„Това не е въведено, но ние ще настояваме по този въпрос. Аз лично съм виждал известни личности, политици и дори спортисти с цигара на екрана. Как да убедя детето, че това е нещо лошо, когато то вижда как известна личност пушат на екрана. Не е възможно, нали? Трудно е”, коментира Хинов по повод днешния Международен ден без тютюнопушене, предаде "Фокус".
По думите на Хинов в последните години не се прави нищо в борбата с тютюнопушенето сред децата и възрастните.
„Казва се - законите са чудесни, забранено е пушенето в заведенията и в болниците, но навсякъде продължава да се пуши. Т.е. нищо не е направено по този въпрос. Никакъв контрол не се провежда. Няма никакви санкции”, изтъкна Хинов.
Според него санкциите трябва да са финансови и има два начина, по които някой може да бъде отказан от цигарите. Единият начин е като му увеличиш данъците и акцизите. Вторият е като го санкционираш, ако пуши на обществени места.
"Начинът на контрол първо трябва да започне да се прилага от Министерството на здравеопазването, от Министерството на образованието и от Министерството на труда и социалната политика, тъй като там също се пуши. Да не говорим за парламента”, коментира Хинов.
Той е категоричен, че няма да има ефект от борбата с тютюнопушенето, ако контролните органи не бъдат ясно обособени - да се знае кои са, да им се търси сметка, а също и да се стимулират за направени наказания, санкции и глоби за неспазване на закона - на заведения за обществено хранене, на здравни заведения, дори на училища.
В България сега няма място, където да не се пуши, каза още специалистът.
Според данните на Хинов до 10 години е паднала възрастовата граница на пушачите сред децата.
"Най-много пушат средношколците – след шести, седми, осми клас. От една компания от тридесет деца поне двадесет пушат. А цигарите и алкохолът довеждат до подготовка към наркомания. Детето започва да опитва леки наркотици да се прави на герой. Трябва да се обясни на децата защо не трябва да бъде така не само под формата на личен пример, но и под формата на игри. Трябва да използваме интернет пространството, тъй като децата от 10 години нагоре започват да използват интернет много активно", смята още д-р Хинов.
|
|