Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: За езика в този форум
Автор: nik1   
Дата:   06-03-09 13:10

peopenevsky написа:

>
>>
> Накрая малък пример. В моя край от миналата година чувам по
> кафетата да викат на сметаната (тая в малките опаковки по
> няколко грама за кафе) кърма. И все по вече и повече хора
> използват тая дума.
> Сигурно след 2-3 год отиваш на кафе и поръчваш сувсем нормално
> кафе с кърма и персонала те разбира точно какво искаш ....



... и като ти плеснат една цица на масата...


Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: CanoniO   
Дата:   06-03-09 13:12

peopenevsky,
в моя край отдавна започнаха да викат на женските полови органи "сливи", ама като отиде жена на гинеколог, не казва "бОли ме сливата". Така ще стане и с тази кърма. Ще има каруцари, които си я ползват тази дума, но това ще остане само във вашият край и няма да добие приемственост. Не се плаши :))

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: Insight   
Дата:   06-03-09 13:16

"вдигам честотата" може да се отнася за какво ли не, "овърклоквам" аз го разбирам доста по-еднозначно за PC. Разбира се можеш да уточниш, "Вдигам чесотата на компютъра"... обаче става твърде дълго. Да не говорим, че самата процедура "овърклокване" включва и други дейности като повишаване на напрежението на процесора, което не се подразбира от "вдигам честотата".... на практика "вдигането на честотата" е само част от това, което се разбира под "овърклокване".


За "фолдър" - "папка" е добра алтернатива и аз нея ползвам, за "файл" обаче не се сещам добър заместител на български.

... та на въпроса, дай тогава думите, които НЕ ТИ ХАРЕСВАТ и имат ПОДХОДЯЩ ЗАМЕСТИТЕЛ на български за да бъде дискусията по-конкретна?

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: kali222   
Дата:   06-03-09 13:17

Е, нищо ново под слънцето... Всичко се повтаря.
Добри Войников е описал въпросния феномен по един много забавен начин в "Криворазбраната цивилизация" още през далечната 1871г.
Не знам какво може съвремието да добави.

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: gorbi   
Дата:   06-03-09 13:17

приемственост......[smilie18] Интересно тоя баща каруцар, като отиде да търси на сина си каруцар - булка, как ще сменя сливи за смет....[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   06-03-09 13:44

Рече слива та се сетих за популярното в старозагорско понятие "джуч".

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: alsash   
Дата:   06-03-09 13:49

peopenevsky ...остави езика ,вземи сапунерката си и щракни нещо.....защото май бъркаш форума

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: neuromancer   
Дата:   06-03-09 13:54

Как може да напишеш такава тирада и да ползваш "правопист", "сапунджий", "финни", "по големи"?
Кой ще те вземе насериозно?

Не е ли по-добре да се опитаме пишем поне малко грамотно, вместо да се заяждаме за "сапунерки"? Аз имам сапунерка и не се чувствам обиден ако някой я нарича така. Виж, "сапунджии" видях за първи път в тая тема.

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: kolcho   
Дата:   06-03-09 14:21

peopenevsky написа:


Добро утро,

За моя правопист наистина сте прави, отвратителен е.
.......................

Споко - нямаш никакви проблеми с правописТа.
Просто такова животно няма , а както е казал един умен човек "няма животно - няма проблем!"
[smilie3] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: PuertoVaras   
Дата:   06-03-09 14:34

peopenevsky написа:

> Горе темата я разделих условно на две, първо за чуждиците и
> второ за езика във форума, а вие най много се хващате по
> първата част. Дайте да наклоним темата по втората, която според
> мен е по важна.


Точно когато хората са измислили думата "сапунерка" за да няма глупавото "утразуум" или "компактен апарат" peopenevsky обвинява в лош език.
Та чуждици или жаргон или напудрени драснипалниклечковски думи - изберете сами.
(каква ли е вярната дума за жаргон - сленг? тарикатско говорене?)


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   06-03-09 14:35

danbi написа:
> Друг абсурд е т.н. "ултразвуков мотор". Какво му е
> ултразвуковото? Движи се със скорост по-голяма от тази на
> звука? [smilie10]

Никакъв абсурд не е. Ултразвуковото са му честотата на вибрациите на статора.

Ако се движеше със скорост, по-голяма от скоростта на звука, щеше да е свръхзвуков, не ултразвуков. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   06-03-09 14:37

Му-ха-ха-ха

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: kaiser.soze   
Дата:   06-03-09 14:40

ай, danbi пак го фанаха в издънка. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: peopenevsky   
Дата:   06-03-09 15:42


Не ставайте дребнави за правописа ми, важна е темата за която беседваме. Всеки ме разбра за какво става дума, въпреки големите ми правописни грешки. Тези които са посочили правописните ми грешки видях че също имат в поста си, но не ми се издребнява, важна е темата.

Искам да се върна нарочно пак към 'овърклоквам', няколко съфорумци го преведоха като изнасилвам и се кефят.
Ами аз точно за това говоря, кой беше тоя преводач или откъде вземахте тоя превод. От няколко възможности вие пак вземахте най грозната и гадна дума.
Друга идея не ви ли дойде ами изнасилвам.

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: asahi   
Дата:   06-03-09 15:46

Ти май не си учил български в България.

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: feliz   
Дата:   06-03-09 15:48

взехте, не "вземахте" [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: CanoniO   
Дата:   06-03-09 15:54

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Македонец ли си бре човек? Името ти и стила на писане много напомнят. Извини ме, ако не е вярно[smilie18]




Виждаш ли, колко е смешно, неграмотен човек да дебатира върху езикова проблематика?

за която беседваме - по която беседваме
откъде вземахте - от къде взехте

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: feliz   
Дата:   06-03-09 15:56

Пеневски, по-добре спри до тук [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: peopenevsky   
Дата:   06-03-09 16:08


Не съм македонец, ама не практикувам често българския и явно правя много грешки.

Сигурно e прав CanoniO че съм неграмотен, ама какво да правя, ще се мъча да се уграмотявам, но темата е друга.

Аз нямам проблем да отворя друга тема (за правописа) и да ме хулите колко съм неграмотен и колко ми е лош правописа, ама сега нали говорим за друго, за което въпреки лошия ми правопис разбрахте точно за какво става въпрос

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gorbi   
Дата:   06-03-09 16:09

бе по-добре въобще спри... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: feliz   
Дата:   06-03-09 16:12

по-добре се Ограмотявай като четеш повече, не като пускаш странни теми [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: val2007   
Дата:   06-03-09 16:15

kolcho написа:
> peopenevsky написа:

> Мисля че така правим форума неатрактивен и не привлекателен, и му сваляме доста ниско нивото, което не би било редно за хора на изкуството като нас.
> ....................
>
Прав си в някои наблюдения,ама не отчиташ следното:
> 1.Фотограферите са относително затворена общност. Като всяка ЗО - имат си собствен сленг. Тоя тук се формира на базата на езика на компютърните маниаци:вид едноклетъчни, които първи преди години налапаха въдицата на новите фототехнологии. Като така - езикът е примитивен, налудно повлиян от английския, при това не само на лексикално равнище - голяма част от пишещите са по същество полуграмотни в широкия смисъл на термина.Това, обаче, не е особена проблем - полуграмотността е характерна черта на
епохата, така че този вид хора са напълно в свои води. Няма драма. Както и няма начин този вид изказ да се преформатира с призиви.
> 2. Идеята, че тук сме се събрали "хора на изкуството" е......., меко казано, несъответстваща на ситуацията в това кафене. Фотографията е кичозно занимание по дефиниция и претенциите за "изкуство" в масовия смисъл на думата са комплексарски. Не че няма фотографи, които са истински творци, ама те са пренебрежимо малцинство на фона на армията от посредствени себелюбиви щракльовци.Към които принадлежа и аз, разбира
се[smilie3]
Такива работи[smile]

============================
[smilie24] [smilie24] [smilie24] Абсолютно Желязно наблюдение. Подписвам се с две ръце под него...
Бих искал да добавя, че най-разюздените развратители на българския език според мен са журналистите. Особено в някои тлъсти седмичници.
Англофилията сред програмистите и "хардуеристите" е разбираема, но не бих я оправдал никога... Някои от тях все пак водят доста яростна война за езиково пре-почистване. Примерно - във форумите на Хардуербг.ком... Има какво да се научи от това място...[smilie24] [smilie24]
Мисля, че най-безгрижни в това отношение са ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ФОРУМДЖИИ... но това - що за птици са те, и какво поражда масовото им размножаване, е съвсем отделна тама... [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (06-03-09 16:16)

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: kolcho   
Дата:   06-03-09 16:15

peopenevsky написа:

Сигурно e прав CanoniO че съм неграмотен,
....................
Споко, пич - първата работа на неграмотния човек с активни мераци на интелектуалец е да се заеме с грамотността на другите / защото всичко това, за което си се пробвал да говориш по-горе все е проблем на грамотността, само че в широкия смисъл на думата/.
Така че - в нормата си, няма страшно[smilie3] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: stormfx   
Дата:   06-03-09 16:21

kolcho [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За езика в този форум
Автор: peopenevsky   
Дата:   06-03-09 16:26


Абе 'feliz' никой не те кара да четеш. Като не ти харесва мойта тема, чети други които ти харесват. Толкова е просто!

Аз си казвам мнението (на лош български език), искам да чуя на другите. Какъв ти е проблема.

Знам че ми е отвратителен българския, но пък ме изтърпете. Какво е това 'спри' и т.н. Аз да съм казал на някого да спре да пише щото не ми пасва мнението му?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.