Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: explorer   
Дата:   28-02-09 21:33

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/wsau4433.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Kralj-Marko.jpg


Няма нужда да питам историци, за да разбера това, което съм учил в часовете по история и литература в училище. В "История Славянобългарска" Паисий е описал живота и смъртта на Крал Марко, и това описание не противоречи на изследванията на съвременните историци.

"Марко сгрешил срещу своя баща Вукашин и баща му искал да го убие. Той избягал при турския цар в Едрене. След убийството на Вукашин цар Баязид поставил Марко за малък паша в Прилеп и Охрид. Тоя Баязид, син на Мария, дъщеря на българския цар Александър, син на Шишман Константин, обичал Марко Кралевики по родство - както се рече, и Вукашин, и Марко били от Константиновия род. Много след това имало и друга Мария, сръбкиня, жена на турския цар. Тя се наричала Каламария, дъщеря на деспот Джура. Най-после останал синът на княз Лазар, давал данък на турците и маджарите, имал малко земя в Срем и Смедерево и се наричали деспоти. И така преминали близо сто години. По-сетне турците победили и покорили и тия сръбски деспоти. Марко, синът на крал Вукашин, седял много време в Прилеп, съградил много черкви и имал много войни с арнаутите. Под турците била и Охридската област, но заповядвал Марко. Турци там нямало никак. После турският цар повикал Марко на война във Влахия. Марко отишъл във Влахия. Когато видял християнски кръстове и икони пред влашката войска, заплакал и не искал по никакъв начин да се бие с християни. Така Марко бил убит във Влахия, а турците в това време вместо Марко поставили турски паша".

Не могат съвременните историци да си обяснят, как тъй Марко хем е бил подчинен на султана, хем народното творчество го е възпяло като защитник на християните. Но всъщност няма нито един историческо доказателство, че Марко е бил васал на турския султан. Има документирани срещи и кореспонденция на султана с другите негови васали от региона, но за Марко няма никакъв документ.

Крал Марко е изрисуван на фреските на съградените от него манастири с надпис "Аз, в Христа бога благоверен крал Марко, създадох и изписах този божествен храм". На монетите, които е сякъл също пише "благоверни крал Марко". За смъртта му има и друг източник, "Константин Философ" (биографа на Стефан споменат от Паисий, най-вероятно Паисий използва него като източник), който пише:

"Марко преди битката рекъл на Константин: моля се на Господа да бъде на християните помощник, а аз нека бъда първи между мъртвите в тая рат."

В ония средновековни времена вярата в Христа и понятия като чест и достойнство са означавали нещо. Крали Марко до смъртта си е останал верен християнин, като баща си Вълкашин и чичо си, убити от турците. Може и да не е освобождавал "три синджира роби", но историците свидетелстват, че "синджири роби" наистина е имало, това е факт. Затова наричаме робство този мрачен период от нашата история и всякакви опити, да се изопачи миналото са обречени. Може би ще твърдите, че не е имало и еничари - невръстни деца взети насила за да бъдат обучавани и възпитавани като най-верните войници на султана, или пък е измислица, че турските големци са отвличали българки за харемите си? Робство си е съвсем точната дума.


Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: asahi   
Дата:   28-02-09 21:54

Турската империя в данъчно отношение е била финансов рай. Затова държавността е била на ниско ниво и местните феодали са тъпчели раята. Простият турчин не е живял по-добре от простия българин.

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: Императорът.   
Дата:   28-02-09 22:19

Хе-хе - сега като е данъчен ад, все едно не ни тъпчат. да не говорим, че "държавата" толерира паразитите, а дискриминира данъкоплатците, това в нито една нормална държава го няма.

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: asahi   
Дата:   28-02-09 22:21

Бегай плащай данъци в Дания да те видя какви ще ги пееш.

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: jekopj   
Дата:   28-02-09 22:23

Асахи,не е така,както го пишеш...именно простия турчин извърши кланетата по време на Априлското въстание...
Темата е много дълга и ще се отклоним от заглавието...
Аз съм приготвил средно по големина знаме и ще го окача на трети март,поне като уважение към тези Българи от въстанията,четите,Шипка и т.н.


Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: Императорът.   
Дата:   28-02-09 22:42

В Дания получаваш нещо срещу данъците си, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: asahi   
Дата:   28-02-09 22:48

jekopj, няма да го разрешим сега въпроса, а и не му е времето.

Императора, и в Бг, и в Дания все ще ти е скъпо да плащаш и все ще си недоволен, да знайш.

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   28-02-09 22:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: sunnyshot   
Дата:   01-03-09 00:12

Ах, и двете държави, USA & Canada, могат само да благодарят на руските войски! (за България не споменавам, щото там appreciation е трудна работа)
Ако не беше войната, в която да участва пра-прадядо ми, и да победи, нито USA, нито Canada щяха да имат сега такъв готин поданик като мен, който да повдига интелектуалния и добродетелния level на humanity!

Така, че и да показвате задници, и да не показвате, аз го почитам този ден https://photo-forum.net/joro/emoticons/604.gif. Всеки има право на своя интерпретация, а Rolleiflex2005 пак се е изсилила с https://photo-forum.net/joro/emoticons/604.gifhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/simp0029.gif


[thankyou] [thankyou] [thankyou]



Публикацията е редактирана (01-03-09 17:42)

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   01-03-09 00:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: sunnyshot   
Дата:   01-03-09 01:21

Що ти и животните ли мразиш? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

За разлика от теб, древните китайците са ги уважавали и са наименували на тях зодиака си. [smile] Снимката точно пасва, прочети тук:

http://www.12zodiac.com/learnsigns/sheep.shtml

иначе https://photo-forum.net/joro/emoticons/smile019.gif за ерудирания ти отговор
[smilie18]


[thankyou]



Публикацията е редактирана (01-03-09 01:56)

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: Orlin   
Дата:   01-03-09 12:05

Ние българите много обичаме да се караме.
Днес освен 1 марта е и Прошка.

И тук и пак почва стария спор - робство ли или присъствие. Сега добре ли е зле ли е...

Аз не се гордея че съм българин. Все едно да се гордея че имам два крака - не е моя заслугата за това.
Обичам родината си, харесвам хората в нея, приятно ми е да бъда в най-различни кътчета и да срещам най-различни сънародници. Независимо от езика, който говорят.

Май наистина няма да се оправим докато разберем, че доброто не се постига като направим зло на другия.

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: shampoanta   
Дата:   01-03-09 12:35

ИСКРИ ВСРЕД МРАКА ...



Публикацията е редактирана (01-03-09 16:31)

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: asahi   
Дата:   01-03-09 13:39

Вчера в "Операция Слава" един историк ми припомни най-вярното определение от Вазов - османско иго. Иначе ще трябва да измислим друг термин за черните роби в УСА, робите в Египет и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: lokole   
Дата:   01-03-09 16:13

Coincidentia - [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: Coincidentia   
Дата:   01-03-09 17:35

[smilie5] Мдам, май вярно няма много сми да развяваме байрак.

Идеята, че българите си "знаят" историята е лицемерна, "знанието" им за истинските факти е напълно удавено в съвсем неисторически идеологизми, неотговарящи на фактите.

Такова е и определението за "робство"... ама пък, ако по-някакъв начин се чувствате по-българи като се радвате на измишльотини...

Все пак не всички са роби на измишльотинките, та наздраве на тях [cool] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: explorer   
Дата:   01-03-09 20:00

Някои хора просто не знаят къде да спрат с простотиите си. Прекалихте. Чудя се откъде идва този нихилизъм и откровен мазохизъм? За такива още на времето Паисий е казал, "о неразумний юроде, поради что се срамиш да се наречеш българин"? Абе, що не отидете да обяснявате на афроамериканците, че това тяхното не е било робство, а просто са били поканени да поработят в плантациите, да видим каква реакция ще предизвикате?

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: Императорът.   
Дата:   01-03-09 20:37

Да драги Експлоъров - точно това ни е основният проблем - нихилизъмът.

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: J0R0   
Дата:   01-03-09 20:40

Не трябва да се срамуваме че сме българи, но и не бива и да се гордеем с това.
Тъпо е да се гордееш с принадлежност към някаква група, етническа, религиозна, партийна или каквато и да е друга.
Човек може да се гордее с това, което е той самият. С това, което е постигнал.
А не с това къде се е родил, това не зависи от него, за това няма никаква заслуга.

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: boink   
Дата:   01-03-09 20:45

много тапанарщина се е изляла.

въпрос:

какъв съм аз при положение че са ми противни националистите в България и смятам че национализма в българия е платена политическа лайнарщина, и някакви хора които ми се правят на нацисти и ходят с някакви униформи ще ми казват че съм турчин ако не мразя турците???? какъв съм?

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: boink   
Дата:   01-03-09 20:51

ето как компютъра иска да ми поправи думата "тапанарщина"


https://photo-forum.net/static/forum/2009-03/pvaa2455.JPG
http://photo-zona.net/images/user47007/album17722/large/1235933380_lxcf0125_untitled.JPG



Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: explorer   
Дата:   01-03-09 20:54

Щом се е стигнало до там аз, дето толкова години съм живял в Германия и Америка, и никога нито съм изпитвал грам носталгия, нито съм разбирал ония, на които им "липсва" България, да се налага да заемам някаква патриотична позиция, значи нещата наистина са зле. Когато някой нашенец започне да разправя как сме били най-умните в света, и как сме печелели всякакви там олимпиади по математика и информатика, измислили сме компютъра и т.н., а видите ли простите американци (германци, франсета и т.н.) са неграмотни, не могат да намерят страната си на картата, будали са и нищо не знаят и не могат, аз винаги съм пръв да се възмутя, че обикновено хората, които изказват подобни твърдения не са си показвали носа извън България и говорят глупости. Не е на добре щом аз, който изобщо не ми пука за това, колко велики сме ние българите и как от Витоша по-високо нема, съм станал поддръжник на Атака (никога не бих си помислял, че мога да се определя като "националист", за мен това е едва ли не мръсна дума, нито пък съм бил прекален патриот). Но тази наша псевдо-толерантност, която наблюдаваме напоследък, проявяваща се като чист нихилизъм, съм я виждал вече - например при немците, на които медиите постоянно набиват в главите идеята за "Multikulturelle Gesellschaft", или пък американските концепции от рода на "melting pot" или "affirmative action".


Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: boink   
Дата:   01-03-09 20:58

сигурно имаш някакъв икономически интерес или пък поради дългите години в америка и германия си станал едикакъв си.

но да станеш поддръжник на атака - според мен значи много си е объркал.

но вода има за всички, пък била тя и от чушмата.

Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: explorer   
Дата:   01-03-09 21:03

Мда, сигурно имам икономически интерес. Като направим "България на три морета" ще мога най-после да си взема имотите на дядо ми от Беломорска Тракия. Тъй де. Само ме притеснява, че ще съсипем гръцките курорти, както вече направихме с нашите, пък аз много обичам да ходя на почивка в Гърция (и Турция).
[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: ДА ПОЧЕТЕМ 3 МАРТ-ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ ОТ ТУРСКО РОБСТВО !!
Автор: Coincidentia   
Дата:   02-03-09 01:57

J0R0, това е една от много добрите идеи на глобализацията и един от най-надеждните начини да се сложи край на голяма част от простотиите человечески, с които е пълна цялата история [smilie24]

Но вероятно трябва да минат векове, за да се изличи доминирането на мразенето на "другия" като основно и понякога единствено "доказателство" за "патриотизъм".

То този аспект си го има в доста отношения, социологията говори за необходимостта на индивида да присъства в така наречените "in & out" групи - аз съм от тия (примерно от червения отбор или еди коя си квартална банда), ти си от другите (синия отбор или банда от друг квартал) и следователно трябва да бъдеш набит... най-малкото [smilie23]
Един от позитивните моменти е, че с напредването на възрастта и излизането от пубертета (когато и където такова все пак се случи) личностите се променят и не само като индивиди започват да проявяват много по-толерантно поведение, но и разните групи, в каквито няма как все пак да не членуват (да кажем професионални, но също така дори и като фенове на някой отбор), започват да се държат чувствително по-цивилизовано една с друга...
Та, въпрос на поратсване и израстване е - както за отделния човек, така и за обществото като цяло.

Иначе изобщо в много отношения принадлежността към нещо си води до нагласа към омраза на друго, като специално през 20 век "благодарение" на Хитлер и всякаквите подобности нещата придобиха чудовищни измерения.
Не че концепцията за соц "интернационализма" е с каквото и да било по-добра, ни най-малко.

Разликата е, че в потенциалната по-Човешка глобализация, индивидите биха могли евентуално да започнат да се отъждествяват като цяло първо с принадлежността си към Човешкия род, да се първо и преди всичко Човеци [smilie24]

Сега това може и да е лекичко утопично, но това е сега, бъдещето има възможност да се развие в много по-прекрасна посока, за което вече си има някои фактори.
Един от основните е неимоверното разрастване на демокрацията - просто ако се сравни как стоят нещицата сега с няма и двайсетина годинки по-рано, картинката е много по-обнадеждаваща... сериозните спънки са предимно от господстващите в не особено щастливите общества на Русия и Китай политически системи.
Тяхното демократизиране в комбинация с все по-мощната глобализация на големия бизнес би позволило адски да се дръпне в положителна посока.

А също и по случай песничката, която сега ми дойде като асоциация, може би още по-глобалният и зареден с бая експлозивност момент с религиозния фанатизъм е нещо, което някак би трябвало да се адресира... айде, Християнството при всичките му безчинства в миналото сега е бая по-кротко и разумно, но онези твари, които довеждат до тотални крайности войнствеността на Исляма, трябва някак да бъдат... ами да де, затрити - ако има начин да става с добро - нека така да стане, ама не виждам как те ще тръгнат да разбират от добро [smilie23]

Та, може би пък направо... and no religion too...
You may say I'm a dreamer, but I'm not the only one... [cool] [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.