Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 02:53

А, тамън сега се появява поредната новина... да му иззема функциите на Амиго -

Отново прострелян в столицата…

Та, "ТЕ" ВИНАГИ ще имат оръжия!

Има си периоди, в които държавата и институциите още не са силни или пък още по-страшно - са зловещо корумпирани и хората би трябвало да могат да вземат нещата в свои ръце...

Да, отнема време, НО ВЪРШИ РАБОТА!

Не случайно едни от най-мъдрите лафове са свързани с упражняването на определена доза НАСИЛИЕ СРЕЩУ НАСИЛНИЦИТЕ!

Може би най-култовият патлак на Дивия Запад - Colt Single Action Army (Colt 45) - носи маниашки точното име "Миротворецът" (известен също и като "Уравновесителят" и "Миротворецът")

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/igvm4768.JPG
http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/WWcoltpeacemaker.jpg


Легендарни са фразите "Можеш да постигнеш повече с добра дума и пистолет, отколкото можеш да постигнеш с добра дума", "Говори меко и носи голяма пръчка"... нали се сещате и Свободата къде е - на върха на копието!

Ами вчера като си спомняхте Васил Левски... и изобщо...

... следва [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   21-02-09 03:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 03:17

Всъщност като си направих една сметка, изглежда, че от изброените 5 казусчета май това с притежаването на оръжие в най-малка степен е морално, като че ли то най-много клони към идеята за прагматичност.
По този случай малко храна за размисъл във вид на данни.

Но нека първо да засегна посоката, в която тръгна panagonska – момента с потенциалната вреда, която може да нанесат оръжията на самите им притежатели. Тоест, както се разбрахме, самите оръжия НИЩО не могат да причинят никому, ХОРАТА си причиняват разни неща.

Та така, If I had a gun или дали ще се самоубиваме повече като е по-лесно.
В интерес на истината, допускам, че ще е така, даже се сещам за някакви периоди в моя живот... то май в действителност аз не съм убеден, че ще тръгна да се снабдявам с патлак при първа възможност...
Ще има, разбира се, също и нещастни случаи.
Абе, не е да няма резон в твърдението, че наличието им би могло да доведе до по-лесно случване на някои кофти работки, най-меко казано.

Но самите патлаци не са проблемът, той е в причините, които ни докарват до там, че...
А това е една друга тема.
Свързана е вероятно с много чудесии.
Аз едно време ви пусках темичка за щастливостта на хората, в която има доста сериозни факти, от които могат да се вадят изводи... макар че има и такива, които са леко противоречиви, най-вече що се отнася до Латинска Америка.

Малко размивам темичката, ама сега пак пуснах небрежно да видя това-онова и намерих едни още по-брутални данни от предишните, явно Оставени на самите себе си нещата проявяват тенденция да вървят от лошо към по-зле [smilie2]

Разбира се, има хора, които живеят в друг свят и много често на принципа на крадеца, който вика "дръжте крадеца!", прехвърлят своята бая неадекватна представа за Живота, Вселената и всичко останало върху по-информираните, като май им е любимо да наричат точно тях "промити мозъци" [smilie8]

БГ – тъжно 1 [smilie2]


БГ – тъжно 2 [smilie2]


Иначе как се случват нещата със самоубийствата – По колко се самоубиват хората [smilie2]



Публикацията е редактирана (21-02-09 03:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 03:26

Rolleiflex2005, да бе, няма страшно, нали си казах - просто да го спомена, иначе другото е важното [smilie24]

То всъщност си е съвсем нормално явно човек да решава къде "стои" като си набляга на определени случаи, на тези неща, които по някаква причина са му по-близки и/или важни.
Така че не е да не разбирам, че при теб надделява един момент, който примерно аз не го мисля толкова и затова стигам до други изводи...

Да де, не че ще кажа нещо адски оригинално, но явно си има отделни аспекти и в зависимост кой от тях ни е по-важен взимаме определени решения...

Както се казва в Англосаксонския свят, можем да се "съгласим да не се съгласяваме", демек проява на уважение към позицията на другия, която си е негово право [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 08:07

Сега малко за практичната страна на моралния казус с оръжието.

Доколкото съм забелязал, що се отнася до България един от основните доводи на противниците на правото на всеки гражданин да притежава оръжие, е представата, че ще настане едно повсеместно пуцане... макар и да не отричам резонността на концепцията, че все пак и като общество, и като индивиди България едва ли е най-дозрялата страна за поемане на тази отговорност...
НО това не значи, че би трябвало просто да вдигнем ръце, да се чувстваме безпомощни пред мутренската доминация и да се молим по някакъв неведом начин изведнъж да проработят на пълни обороти “правозащитните” органи, които, както добре знаем, много ги бива да бият деца и всякакви невинни граждани, а с определени “юнаци” да си пият миролюбиво кафенцето… индивидите и обществото не са дозрели – ами, да започват да узряват по-добре, нещата от само себе си не се оправят.

Това ме подсети за някакъв лаф от едно време, ставаше въпрос за обяснението защо са такива каубойските ботуши...
Че били високи, за да пазят от гърмящи змии, че били не знам си какви си и (финалът е важен) островърхи – за да смачкаш хлебарката в ъгъла!


Но да не разводнявам – дори и да си бачка както трябва полицията, тя просто никога не може изцяло да гарантира живота, здравето и сигурността на когото и да било.
То не че има сила, която да може да го направи на 100 %, но все пак в онзи случай, в който няма наоколо полиция, трябва да минеш през тъмната градинка и там те спешат... и ако със сигурност ще се стига до сериозни последици в този момент, моралното е кой да бъде пострадалият!?

Точно на този момент ми идва на мен да наблягам – кои са ЖЕРТВИТЕ на престъпленията!
И дали ви е все едно когато се разчовърка сухата статистика да се помисли дали не е някак, да кажем, по-справедливо евентуалният потърпевш от употреба на оръжие да е ПРЕСТЪПНИКЪТ, срещу когото е било употребено оръжие при самозащита!?

Просто ако нещата се поставят на везни – не е ли наистина по-малко неморално, даже всъщност направо справедливо да бъде прострелян този, който се опитва да убие, изнасили, пребие и ограби, отколкото потенциалната му жертва.

Да де, нещата си имат и прагматичен аспект, и някакъв един такъв – принципно морален.

Та, замислете се и за важността на усещането, че живеете в справедливо общество, а не в това, за което ежедневно Амигото ни напомня.

А и един друг ама мноооого съществен момент – всъщност изобщо не апелирам да се пуца наляво и надясно, в преобладаващата част от случаите самото наличие на оръжие или дори възможността да го има би свършило работа – сетете се за кучетата пазачи и за шанса да бъде ограбен дом, който не е защитаван от тях!
Просто самото им присъствие ще спре голям процент от по-аматьорчетата крадци.


Като спомагателна храна за размисъл – две статистики:

Убийства на глава от населението (казано по този начин това звучи малко гадничко иронично)

Усещането на хората за сигурност - факторът, с който го определят - доколко се чувстват комфортно да се размотават в тъмното.



Публикацията е редактирана (21-02-09 08:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   21-02-09 08:24

1. против
2. за
3. против
4. против
5. Не знам какво му е лошото на това [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 08:34

Хм, брех, някак лекичко странно ми изглежда комбинацийката на Нели... по-неортодоксална един вид [smilie3]

А за онова ЗА дали цялото ми убеждаване е отговорно [smilie8]

Да де, едва ли [smilie5]

9:10
7:12
14:3
14:3
14:0


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: _alice_   
Дата:   21-02-09 09:24

1. против
2. против
3. за
4. за
5. колебаещо се, по-скоро за

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   21-02-09 09:25

В основата на 1, 3 и 4 стои убийството в различните му форми.
Нормално е отговорът ми, какъвто и да е той да е еднакъв за трите.
2 не се включва в това, защото оръжието не се ползва само за убиване.

Относно смъртната присъда - един човек, колкото и да е лош (да е убил хиляди хора) теоретично пак е възможно да измисли в затвора нещо гениално, което да е от полза на поне един човек.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 09:29

Нещо гласът на морала (че що не и на разума) губи почва... поне в по-засуканите две казусчета [smilie2]

Май или никой не ми чете доводите, или... нещо друго... не ще да е в самите мои доводи грешката [smilie11]

9:11
7:13
15:3
15:3
15:0


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 09:29

Абе вие не спите ли бе [smilie5] [smilie5] Нели, това с "гениалното" е пълна глупост, ша знаеш [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 09:34

Хъм, мдам, не го бях видял туй странното на Нели [smilie8]

Макар че веднага се опитах да погледна от тази нейна гледна точка... засега се сетих само за нещо съвсем лееееко наподобяващо - Опенхаймер и другите учени на Хитлер с не особено изрядно минало (съвсем най-меко казано), ама пък после са участвали в създаването на неща, които са дръпнали човечеството с векове напред.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 09:37

Сега отивам да спортувам, после ще се включа [smilie5] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Нели   
Дата:   21-02-09 09:38

Искаш логика? Ето. Ако използваш оръжието, дори и да убиеш за да защитиш себе си, семейството си или някой друг, това променя нещо.
Ако го убиеш след като вече е в затвора и вече е направил каквото е направил - нищо не променяш.
Когато нищо не променяш, думата, която се ползва е "безмислено". Т.е. каквото и да направиш вече е все едно (за жертвата)
Най-доброто в този случай е да направиш опит да промениш престъпника, за да е от полза на обществото или себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: boyanb   
Дата:   21-02-09 09:57

1.против. по-добре хубави присъди, като в уса 50-300години[smilie7]
2.против. по-добре закон, които да те оневинява, когато защитаваш собственоста си, като в уса [smilie24]
3.за
4.за
5.за


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: CanoniO   
Дата:   21-02-09 10:02

За смъртното - против.
За всичко останало - ЗА.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: moongirl   
Дата:   21-02-09 10:15

1. Смъртното наказание.[smilie24] /При положение ,че имаме читава съдебна система и точно тези ,които го получават са го заслужили/
2. Правото за носене на оръжие.[smilie24] /При затегнат режим за издаване на разрешителните за притежаване/
3. Абортите.[smilie24] /При положение ,че не искаш бебето още докато си бременна , каква майка ще бъдеш после ? И без това домовете за сираци в България са пълни [smilie9] /
4. Евтаназията.[smilie24] /Ако има вариант да се определи ,при какви обстоятелства и може би да се прилага от определен брой лекари...защото мой много близък роднина почина от рак на белите дробове и вярвайте ми , че ако това ми се случи ще искам евтаназия с 10 ръце,заради нечовешките мъки/
5. Използването на стволови клетки в медицината.[smilie24] /Защото е надежда/

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   21-02-09 11:08

1. Смъртното наказание - ПРОТИВ.

ЗА доживотна присъда.


2. Правото за носене на оръжие - ПРОТИВ.

ЗА притежаване на оръжие у дома от всеки пълнолетен, след изкаран курс за боравене с леко огнестрелно оръжие и с ясни правила за използването му при самоотбрана.

3. Абортите - ПРОТИВ.

ЗА предпазването от бременност. Ако животът на жената е застрашен и абортът е единственият изход, тогава ЗА.

4. Евтаназията - По-скоро ЗА.

Това за мен е най-трудният въпрос. ... Но човек сам трябва да може да вземе решението. Изключването на животоподдържащите машини не е евтаназия.

5. Използването на стволови клетки в медицината - ЗА.

Стига за това да става по строго определение правила и без да бъде причина за точки 3 и 4 от горните.



Публикацията е редактирана (21-02-09 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Amigo   
Дата:   21-02-09 11:23

slivenski, никаква обосновка не виждам [smilie8] [smilie5]

Ето ви между другото нещо по темата:

Оцелелите в Осиково: Манчо живееше като паразит
20 февруари 2009 / News.dir.bg


Двама от близките на убиеца от Осиково, който закла двете си деца, бяха изписани от "Пирогов", след като оцеляха в подпалената от него къщ
След седмици лечение и операции 51-годишната Анифе Велева и Малин Караилиев на 59 години, напуснаха клиниката по изгаряния. Те разказаха пред Дарик радио историята, при която 30-годишният им роднина Манчо Панюков подпали къщата на тъста си и след това уби двамата си сина – на 5 и 8 години.
Анифе и Малин казват, че още са в шок след кървавата трагедия в гоцеделчевското село, която се разигра на 4 февруари.
„Той отвари входната врата и неговите две деца ги изблъска напред, взе една туба, набързо разля бензин, хвърли запалката и всичко пламна. На улицата гледам – момченцето му заклано”, разказва Анифе, според която Манчо и друг път е буйствал пред роднините си.
Малин разказва, че похитителят е бил безработен и е прекарвал времето си по заведения, пиел е и е водел охолен живот. „С баща му се е бил, аз не съм знаел нищо. Обича да налита на бой. По живота е, по заведения, по дискотеки, все е навън. Само за него си мислеше, стотинка не внасяше. Беше като някакъв паразит”, казва оцелелият при пожара мъж.
Продължава борбата за съпругата на убиеца и майка на убитите деца Биляна Панюкова. Тя беше приета с 85% изгаряния в "Пирогов" и след няколко операции все още няма гаранции за живота й.
[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: тьма   
Дата:   21-02-09 11:40




1. Смъртно наказание абсолютно и категорично за [smilie24]
2. Носене на оръжие - против, има хора за тази цел [smilie23]
3. Аборти - против, за полова култура[smilie23] не можеш да унищожаваш живот, за който не знаеш как ще се развие
4. Евтаназия -за[smilie24]
5. Стволови клетки за [smilie24] особено за замразените стволови клетки от кръв на пъпна връв


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: letera   
Дата:   21-02-09 11:42

Съвсем като Сливенски, плюс допълнителните уточнения. За мен по начина, по който са поднесени отговорите му, от многословна обосновка няма нужда. Мисля, че и така изразената позиция е достатъчно ясно обяснена. Който има желание, го разбира.

Позициите понякога са принципни, едва ли повечето доводи ще доведат до убеждаване на събеседника в спора (а има ли и нужда???). По-скоро важно е всеки да е убеден сам за себе си.

Коинси, можеш да дублираш отговорите на Сливенски и за мен. [smilie24]

За статистиката [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   21-02-09 11:48

Марк Твен е казал „Всички живеем под закрилата на малодушието, което наричаме свои принципи.”
Наистина, по тези въпроси никога не може да има еднозначен отговор и единна принципна позиция. А и може би не трябва… [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Chitsujo   
Дата:   21-02-09 11:49

Тьма, ако произнесат смъртна присъда за някой и след 10 години се окаже, че е бил невинен какво? Ще го съживиш ли? НЕ!

А ако изнасилят момиче какво? Ще я накараш да роди от изрода, който го е направил ли? НЕ!

Най-големите морализатори и тук и навсякъде са най-големите лицемери всъщност [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: holden   
Дата:   21-02-09 11:51

1. Против смъртното наказание. По добре доживотен затвор без право на помилване при строг режим. Виж "Граф Монте Кристо" за детайли.

2. Против носенето на оръжие. Повечето съкатлъци стават с личното оръжие на тати.


3,4,5 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: slivenski   
Дата:   21-02-09 11:53

Автор: Chitsujo
Дата: 21-02-09 11:49

А ако изнасилят момиче какво? Ще я накараш да роди от изрода, който го е направил ли? НЕ!
-------------------------------------------

В този случай, при желание от страна на потърпевшата, аз бих подкрепил аборт.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.