Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   22-02-09 21:06

Vinsent написа:

> Coincidentia написа:
>
>
> >
> > Но пък по-късно чух и за твърдения, че в действителност в
> > списъка на най-добрите приятели на човека жената е на 37-мо
> > място... веднага след колорадския бръмбар
[smilie18]
> >
>
> [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
> [smilie18] [smilie18]
>



[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   22-02-09 21:24

"...то в действителност изобщо като цяло става въпрос за допустимостта да съществуват определените възможности, дали тези, които искат нещо (примерно да умрат, но нямат възможността сами да се самоубият), имат правото над него, а не за това дали ние лично ще се възползваме."

Коинси, право на избор има, но не винаги. Например black_swans може да иска да убие двама тийнейджъри в парка, направил си е избора, но няма право на това. Не всеки избор е възможен.

Така е и с евтаназията, според мен - някой може да избере смъртта, но така принуждава друг да извърши убийство. Погледнете от тази гледна точка - този който трябва да бие инжекцията е човек като теб, мен и всички останали (нормални) хора - и както никой тук не би искал да го извърши (поне от 34-мата гласували с [smilie24] никой не изяви желание), така и докторът няма да изгаря от желание, хем и после да живее със спомените за 42-мата, които е убил.

Да, не е честно да не можеш да избереш смъртта, но много неща не са [beer] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   22-02-09 23:14

CTEHATA, а я да вземем да погледнем нещата по друг начин:

Не е ли абсурдно варварство да лишиш близките на жертвата от желанието им за справедливост [smilie11]
Не става въпрос за “достатъчна мъст”, става въпрос за това КАКВО ЖЕЛАЯТ ДРУГИТЕ ЖЕРТВИ!
Както казах, ако аз бъда убит, няма да бъда единствената жертва. Такава ще бъде и майка ми.
И нейното едничко желание за някаква утеха ти го наричаш абсурдно варварство [smilie10] [smilie11]
Как така някой, който си се прибира вкъщи при живите си деца, да има право да отсъжда и да лишава тези, чиито деца са им били зверски отнети, от абсолютно справедливото им желание!?
И защо по някакъв извратен начин надделява загрижеността за онези “човешки същества”, за които най-основното право на другите хора не значи абсолютно нищо, а близките на жертвите, които – няма да се изморя да напомням – също са жертви, наричаме “абсурдни варвари”… бахти “цивилизоваността” [smilie23]

Повече оръжие само по себе си не е единственият фактор, който влияе на сигурността. Има много други, от които зависят нещата. Но по-горе ти показаха, че дори само повечето оръжие може да донесе повече сигурност. А това, че престъпниците НЕ се сдобиват лесно с оръжие ти го забрави!
Кварталните гаменчета НЯМА да могат да получат право да притежават оръжие... а сега защо ли оставам с впечатлението, че май и в момента не е да липсват престрелки... само тези дни няколко новини се появиха...
Само си представи наркоман, който да тръгне да краде дамска чанта, но вместо това дамата има възможност да се защити и той побягва... колко по-сигурно ще стане обществото вече го казахме, но пак – има си статистики, които показват кои общества са по-сигурни... айде да вземе българското общество да достигне до нива на усещане за сигурност над 80 % без оръжие [smilie8]


promis, напротив, ВЪЗМОЖЕН е всеки избор... който е в границите на физичните закони [cool]
За съжаление само по себе си фактчето, че не е в границите на юридическите закони не го прави невъзможно физически, не сме стигнали дотам, че да успеем да накараме Вселената да се съобразява с нашите закони... засега [smilie5]
Доказателството е необоримо – просто случката в парка не е измислица (не се е случила лично на мен, но СЕ Е СЛУЧИЛА).
И става въпрос за потенциалната възможност да не се беше случила, т.е. да можеше да се развие по друг начин.
Айде да изберем дали вместо изнасилено и УБИТО пред очите на приятеля й момиче, да имаме примерно един прострелян изверг и двама побягнали изверги... или двама простреляни изверги и един побягнал изверг... или не, дори нека да са ТРИМА ИЗВЕРГИ УБИТИ НА МЯСТО – кое е по-моралното!?
Ей така - на кантар - от едната страна са животите на трима "човеци", от другата са тези на едно невинно добро младо момиче, на едно невинно добро младо момче, на майката на едно невинно младо момиче, на майката на едно невинно младо момче, на бащата на едно невинно младо момиче, на бащата на...
Хм, ако в картинката надделяват животите на извергите, пак - бахти цивилизоваността [smilie23]

За евтаназията – чакай малко, никой няма да е “принуден” да извършва убийство, д-р Кеворкян САМ си избира да извърши това, което смята за асистирано самоубийство.
Не мисля, че някой има идеята да принуждава със закон когото и да било да ти асистира в самоубийството. Идеята е да имаш право на това, пък желаещи да помогнат винаги ще се намерят, нали приятел в нужда се познава [smilie3] [smilie5] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: P_H_V   
Дата:   22-02-09 23:34

Да, наистина, неприятно е да мислим за проблемите. Те бедните сигурно също са нещастни, що да ни се мотат в краката някакви тъжни бедняци и просяци? Що се ограничавате само с неродените деца и неизлечимо болните? Че то имало и някакви с психични проблеми, некви депресари, що да живеят в нещастие и те? Па и какво ще давате от парите си за сиропиталища, болници и приюти, криза е, както каза една от новините, трябва да инвестираме в себе си. Просто малко еднократна "приятелска помощ" е нужна, за кво ви е да се поддавате на религиозна пропаганда?

А, забравих, от "ембриони" (в никакъв случай не трябва да ги наричате "деца") се получават много ефикасни козметични продукти. Дето се вика, жените имат "право" да са вечно красиви, иначе как ще се получава "суровина" за стволови клетки?

http://www.youtube.com/watch?v=cjNo_0cW-ek&feature=related
Те няма как да ни погледнат в очите

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   22-02-09 23:44

Така де, аз викам и мастурбирането да бъде обявено за геноцид - като се замислиш само за един път що деца убиваш [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: promis   
Дата:   23-02-09 00:06

С тези 5 казуса се объркахме. Аз говоря само за 4-та точка. За оръжията и другите - не :)

Мисълта ми беше, че от морална гледна точка не всеки избор е възможен. Вярно, че моралът е разтегливо понятие, но все някъде си има граници. А за законите на Вселената е ясно [smilie5] [beer]
Тоз доктор Кеворкян ако помага за асистираното самоубийство (което според моите разбирания си е убийство) по своя воля - ок. Само че що за човек трябва да си, за да го извършиш? [smilie11] Съмнявам се приятел или роднина да имат сили да го сторят... па знам ли? [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Coincidentia   
Дата:   23-02-09 00:26

promis, така си е, моралът не ще гадта да бъде като скоростта на светлината [smilie8]

За самото извършване на евтаназия, хм, самият аз просто представа си нямам как бих могъл да се реша на такова действие, дори ако става въпрос за някое животинче [smilie2]

Но пък знаеш ли какво друго хич не си представям да се наема да правя, ако допуснем, че имам техническите способности да го извърша - хирургическа операция!

И често съм се чудил тез хирурзи що за хора са, аз не бих могъл... а то не е и без последствия за тях - доколкото съм чувал те имат една от най-ниските продължителности на живота... хич не е да е лесно тяхното.

Но пък това ми напомня как може да се "освети" спорът по другия казус и по още един начин - не само любимите ни коли и други средства за придвижване убиват повече хора, отколкото оръжията, но и с лекарските грешки е така!

Та, дали да не се замислим да забраним не само колите, ами и медицината... а, да не забравим - електричеството също трябва да бъде премахнато, както и... май почти всичко...

Абе, в общи линии всички проблеми идват от самия живот, нали той всъщност си е просто смъртоносна болест, предавана по полов път [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: CTEHATA   
Дата:   23-02-09 03:51

>Не е ли абсурдно варварство да лишиш близките на жертвата от желанието им за справедливост [smilie11]
Не става въпрос за “достатъчна мъст”, става въпрос за това КАКВО ЖЕЛАЯТ ДРУГИТЕ ЖЕРТВИ!
Както казах, ако аз бъда убит, няма да бъда единствената жертва. Такава ще бъде и майка ми.

Всъщност, напълно е възможно майка ми да желае смърт за съседа, който ми е насинил окото. Смяташ ли, че това е причина да го убиеш?

>И нейното едничко желание за някаква утеха ти го наричаш абсурдно варварство
Не. Наричам го скръб, гняв или нещо друго. Впрягането на цяла една система да убие човек, когото е приела за прстъпник наричам "абсурдно варварство".
Нищо и никой не може да върне мъртвеца при неговата майка. Близките на жертвата могат да искат бавна и мъчителна смърт. Могат да поискат и смърт на близък на престъпника. Могат да искат и изтребване на цялата раса на убиеца.
Не мога да ги обвинявам за мъката им. Но не мога и да се съглася с това, че второто убийство неутрализира първото.
>Кварталните гаменчета НЯМА да могат да получат право да притежават оръжие...
КАК точно ще стане това. Така де, те не са осъждани, не са (доказани) престъпници. Какво пречи на един-двама от бандата да са достатъчно "чисти" за да получат правото да купят оръжие. За всички...


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: matataupa   
Дата:   23-02-09 08:26

1/2/3/4/5- ЗА
1/2/3/4/5- Против

Няма морален въпрос тука- има безкрайно различни ситуации и около 6-7-8 Милиарда човека. Нюансите не могат да се систематизират и подредят в схеми - инак няма да ги има.


Еволюцията си намира пътища, казват

Яка тема[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Императорът.   
Дата:   23-02-09 09:41

Напълно подкрепям Италианецов - особено в нашата нещастна държава има изверги, за които простият разстрел или обесването са нищожно наказание - прочетете криминалната хроника само за 2-3 месеца назад - как съвестта ви не се бунтува, дами и господа "хуманисти"? Как може въобще да смятате за човек извергът, заклал като прасенца собствените си деца и подпалил къщата с близките си, или тия мургави убавци, дето убиват старци с мотики за пет лива или трепят собствените си деца?
Запомнете, че човешката анатомия не прави едно същество "човек" - ЧОВЕК е морална категория.

В Китай 25 престъпления се наказват със смърт, затова там престъпност почти няма, а в България хората не смеят да оставят децата си да играят пред къщи щом се стъмни или ходят да ги прибират вечер от училище, мъкар че децата вече са на по 12-13 години - и защо? Щото и разни изверги били "хора"... осъзнайте се, бе !!!

[smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: CTEHATA   
Дата:   23-02-09 10:26

Императоре, ако всички тия изверги си получаваха доживотните присъди щеше да е друго. Масово проблемът не е в липсата на смъртно наказание, а в липсата на наказание изобщо.
Иначе аргументите с дечица, скърбящи майки и други подобни винаги са емоционално заредени. Което не ги прави задължително валидни.

>В Китай 25 престъпления се наказват със смърт, затова там престъпност почти няма.

Много любопитно твърдение. Можеш ли да го подкрепиш с някакъв източник?


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: matataupa   
Дата:   23-02-09 10:52

Списъкът не е пълен. Някой твърдеше, 4е според разновидностите били над 280...

Според мен са около 70- по спомен от един документ, който четох.

И така:

1.Държавна измяна.

2.Сепаратизъм.

3.Въоръжени бунтове.

3.Шпионаж за чужди държави.

4.Преминаване към противника във военно време.

5.Подкуп получен от противника.

6.Продажба зад граница на държавни тайни.

7.Престъпна небрежност довела до пожар, наводнение, взрив, отделяне на отровни вещества - или до каквато и да било друга заплаха за обществото.

8.Въздушно иморско пиратство.

9.Нанасяне на вреда на комуникации, транспортни средства, енергийно и всякакво друго оборудване с обществено значение.

10.Незаконно придобиване, продажба, кражба и транспортиране на взривни вещества, боеприпаси и оръжие.

11.Незаконно придобиване, продажба и транспорт на ядрени материали.

12.Производство и разпространение на токсични или вредни лекарства и хранителни стоки.

13.Контрабанда на оръжие и боеприпаси.

14.Контрабанда на ядрени материали.

15.Контрабанда на фалшиви пари и ценни книжа.

16.Контрабанда на редки животни.

17.Контрабанда на културни ценности.

18.Контрабанда на ценни метали.

19.Производство и разпространение на фалшиви пари.

20.Финансови и данъчни машинации.

21.Умишлено нанасяне на телесни повреди.

22.Предумишлено убийство.

23.Изнасилване.

24.Вземане на заложници.

25.Отвличане.

26.Грабеж.

27.Въоръжено бягство.

28.Подстрекателство, помощ и организиране на грабеж и въоръжено бягство.

29.Ограбване на археологически разкопки.

30.Производство и разпространение на наркотици.

31.Придуждаване към проституция.

32.Повреда на военно оборудване и съоръжения.

33.Саботаж на военно строителство или оборудване.

34.Разхищаване на държавно имущество.

35.Корупция.

36.Неподчинение във военно време.

37.Скриване или манипулиране на военна информация.

38.Фалшифициране на военна заповед.

39.Дезертьорство.

40.Пускане на слухове и паника във военно време.

41.Мародерство във военно време.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: cicomanco   
Дата:   23-02-09 10:55

Хм....от тук само дезертьорството има реална цена!Ако не си убеден в каузата за която воюваш-не воювай!

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: matataupa   
Дата:   23-02-09 10:56

Стената, това не ти прилича на майтап, нали

https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/zuxq2426.JPG
http://www.capitalpunishmentuk.org/china1.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: cicomanco   
Дата:   23-02-09 11:01

1 куршум е по евтин от доживотна издръжка на мерзавеца,а жълтите са много практични копеленца....

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: CTEHATA   
Дата:   23-02-09 11:17

Много е удобно да се коментира първата част, когато изрично съм болднал втората...
> затова там престъпност почти няма.
Че като няма кого разстрелват ?

Не говорим, че в списъка със престъпления има поне 3, които всеки може да извърши без да разбере.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   23-02-09 11:25

Представете си следния случай:

Има убийство. Уликите сочат към някой конкретен човек. Убиецът е заловен. Осъден на смърт и екзекутиран. Всички са доволни.

След две години е извършено друго убийство по подобен начин. Хващат убиеца и той освен това, признава и за друго престъпление отпреди две години. Правят се необходимите проверки и разследване. Оказва се, че той е извършител и на първото убийство.

Какво правим? Възкресяваме невинния? Все още медицината не е напреднала дотам...

Или, преди да очистят някой, да му вземат ДНК и стволови клетки, та ако се окаже невинен след време, да го клонират и да го върнат на семейството му…

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Vinsent   
Дата:   23-02-09 11:26

Морала се отнася до понятията "добро" и "зло". Те са расово, етнически, географски зависими. Политическите системи също се стремят да генерират свои, присъщи ценности.
Не можем да разберем жълтата раса! [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: black_swans   
Дата:   23-02-09 11:29

Китайската народна демокрация - мечтата на поета [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   23-02-09 12:50

изчетох всичко по темата и не ми стана ясно едно нещо: ние говорим за приложимостта на тези 5 точки в нашата страна "такава каквато е" или за приложимостта им в някаква условно-утопична реалност, където всичко подлежи на допълнително доуточняване и донагласяване?

ако говорим за първия вариант, моите отговори са:
1. Смъртно наказание - категорично ПРОТИВ, защото нямам доверие в съдебната система такава, каквато е. А при изпълнение на такава присъда място за грешки няма.

2. Правото за носене на оръжие - ПРОТИВ, при липса на уважение и отговорност към обществото и ближния (в това число да риташ някого до безсъзнание или смърт; да трошиш витрини; да хвърляш самоделки по терасите) не виждам какво добро би донесло въоръжаването на хората.
Аз самата исках оръжие преди няколко години - за самозащита. Добре, че ме разубедиха, защото предвид страхливата си натура, не мога да гарантирам, че нямаше да има инцидент с човек, който е искал да ме попита колко е часа или как да стигне до еди-къде-си.

3. Аборт - категорично ЗА! Винаги се намира някой, който да говори за "правото на нероденото дете" - на мен ми се струва, че това са жени, които изпитват огромно чувство на вина; жени, които не приемат мисълта за проблемна или нежелана бременност и мъже, с неясни за мен мотиви. Въпросните жени и мъже могат съвсем спокойно да решават сами за себе си - никой не ги ограничава (освен в Китай, но ние говорим за България тук и сега). Една бременност се отразява не само на зародиша - тя се отразява и на потенциалната майка (най-малко). Има много майки, които вследствие на нестабилност (психическа, емоционална и т.н.) принудени да износят и родят детето си го убиват... има много случаи на бременност след насилие, има случаи на проблемна бременност, когато плодът е увреден или заразен и медицината на това си ниво у нас не е в състояние да гарантира какъвто и да е живот на това бъдещо дете. Има ли смисъл в тези случаи майката да бъде ходещ инкубатор? А емоциите на майката? А нейният живот? Да принудиш някого да носи едно дете 9 месеца, знаейки, че то няма шанс не е редно, не е хуманно.

4. Евтаназия - тук си признавам, че съм от хората с променено мнение. Позицията на Ролифлекс ме наведе към една гледна точка, която не бях разглеждала досега.... а именно злоупотребата с това право. Та, в този ред на мисли - ПРОТИВ. Когато човек наистина желае нещо (в случая собствената си смърт) той намира някакъв начин, независимо дали е легален или не. Според мен не е нужно да се олеснява злоупотребата.

5. тук не съм от най-компетентните, и макар че всякакви медицински открития крият доста висок потенциален риск от неправомерно облагодетелстване, съм ЗА развитието.


Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Императорът.   
Дата:   23-02-09 13:09

Стената - само дето при доживотно присъда извергът ще бъде хрантутен с парите на зачерненото семейство на жертвата. Ако някой ти изнасили дететио и го утрепе садистически, ще си съгласен ли таой да си лежи на топло и проветриво в килийката, а ти да го храниш докато си жив?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   23-02-09 13:10

1. Против
2. Против
3. За
4. Против
5. За

Няма държава, на която мога да се доверя. Без значение от "строя". Узаконяването на каквато и форма на принуда е погрешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: Alucinado   
Дата:   23-02-09 13:23

Императоре, а ако твой близък е припознат за извършител на престъпление, наказуемо със смърт?

Аз бих предпочела един изверг повече заключен и жив, отклокото един невинен човек - мъртъв поради "грешка в разследването"



Публикацията е редактирана (23-02-09 13:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Къде “стоите” по големите морални спорни въпроси?
Автор: christal   
Дата:   23-02-09 13:30


За абортите!Казаха по новините, че майки малтретират деца, положението е сложно, няма кой да ги гледа, бащата не ги иска и т. н. Еми не трябва да живеят. Кой решава дали да живеят? Аз, естествено! Защо? Имам право на избор. То е един безформен плод, нечовек, доктора ще го изстърже. Пък другите правят аборти, само аз ли да съм баламата, нали имам личен живот и право на избор като съвременна жена?
За да не изпадаме в лични дискомфорти - нека му казваме "право на избор", "нещата от живота", "рутинна лекарска намеса" и т. н.
"Аборт направи и пак се еби".

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CTEHATA   
Дата:   23-02-09 13:33

Императоре, емоционалната нотка не е аргумент. Просто е начин да заслепим мозъка си.

>Ако някой ти изнасили дететио и го утрепе садистически,

Нямам дете, но в аналогична ситуация 99.9% ще убия изверга или поне ще опитам. Защото най-вероятно ще съм в състояние, известно като афект.
Ако вече съм се поуспокоил, рационално погледнато извергът ще се мъчи мнооого повече 30-40 години в затвора.
Така или иначе, фактът че съм засегнат лично ме прави абсолютно непригоден да отсъдя справедливо. Отмъщението и правосъдието имат твърде малко общии черти.

>ще си съгласен ли таой да си лежи на топло и проветриво в килийката, а ти да го храниш докато си жив?

Ти виждал ли си килия? Затвор? Решетки? Как ти хрумна че престъпникът ще е на "топло и проветриво"? Съществуват няколко режима на излежаване на наказанието. Прилаганият за тежки престъпления е доста брутално нещо. Това го одобрявам с две ръце.

А аргументите, че поддържането на затворниците живи е скъпо са просто безсмислени. Ако ще ги убиваме, че да е по-ефтинко, мисля че лесно можем да решиме и проблемите със сираците, бездомните, пенсионерите и т.н. Спестените суми ще са просто колосални, на фона на цената от един куршум за всеки решен проблем.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.