Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Българската орис
Автор: J0R0   
Дата:   05-02-09 20:42

Днес поне в няколко теми прочетох едно и също изречение от Лалинда:

Автор: Lalinda
Дата: 05-02-09 12:10

Писах го току-що в темата за разликата между българите и хората - защото българинът не е научен да говори за някого, когото не харесва, без да го УНИЖАВА.


Май на едно от местата беше зададен и въпросът "защо". Но дори и да не е бил зададен, човек сам си го задава - защо? Откъде идва това отношение на българина към хората които не харесва.
Според мен - от самото начало. От най-големите. От Ботев, примерно - силно да любиш и мразиш.
Ето едно описание на човека когото Ботев не харесва от "Това ви чака":
шкембето му свободно можеха седна пет души турци и да пият кафе; в главата му с трийсет яйца гъска да насадиш; а гърдите му - гърди нямат нашите чорбаджии. Лицето на кир Михалаки мязаше на подница, носът - на мухлясал грозд, ръцете - ръцете му се не виждаха отпред; а крака - само от краката му да направиш 5-6 попа. Отзад кир Михалаки беше някак по-деликатен: вратът му - като талията на свинята, гърбът - като табашки кош, а под гърба - кръгла манастирска трапеза.
Отворете кое да е произведение от прозата на Ботев и ще видите същото. Дори заглавията са достатъчни: "Калъп за учители", "Фабрика за попове" и т.н.

Ами Алеко с "Бай Ганьо"?
Стоян Михайловски.
Дядо Вазов.
Георги Стаматов.
Гео Милев.
Елин Пелин...

С две думи, почти цялото нещо, наречено българска класика ИСКА ЕДНО ТОТАЛНО ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ НА ЦЕННОСТИТЕ.

Не може 50 години да набиваш в главите на хората (още от невръстна възраст, когато са най-податливи), че е не само оправдано, ами дори герайство да измамиш данъчния и да го оставиш в блатото, а после да очакваш от същите тия хора да си плащат редовно данъците.

Въпросът "защо българинът не е научен да говори за някого, когото не харесва, без да го УНИЖАВА" е абсолютно риторичен. Това е българската орис.

Ако мога да перифразирам Ники Кънчев - нека осъзнаването и преоценката да започнат СЕГА!
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: alsash   
Дата:   05-02-09 20:45

липсва тотално...ЧОВЕКОЛЮБИЕ

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: kkkolelo   
Дата:   05-02-09 20:54

Нека осъзнаването и преоценката да започнат СЕГА [smilie24]

Бързам да кажа, че има не малко изключения от тази основна "порода" българи, за които първите (ако не се лъжа) казват "Ни се водят, ни се карат" и не могат да проумеят [smilie10] [smilie11] защо тия хора постъпват така, мислят така и т.н.


Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: kkkolelo   
Дата:   05-02-09 20:56

... ЧОВЕКОЛЮБИЕ ... ДОБРОНАМЕРЕНОСТ!

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: explorer   
Дата:   05-02-09 20:58

Айде пак Андрешко... толкова ли е труден за разбиране тоя Андрешко бе? Обратния образ на Андрешко е Павлик Морозов, който не само ще закара бирника при баща си, но и с удоволствие ще гледа, как онзи му конфискува житцето и после ще злорадства, че баща му умира от глад (така му се пада).

Андрешко ни учи на човещина, на християнската добродетел да обичаш ближния. Защото Божите закони са по-важни от човешките.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   05-02-09 20:59

Така, така... Андрешко човеколюбиво оставя бирника на вълците... [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: charlyb   
Дата:   05-02-09 21:10

Човеколюбие сред българи. Глупости!
Аз не искам човеколюбие, и не очаквам. Аз искам справедливост и всеки, който нарушавйки закона ми пречи, да бъде спрян. Или да се направи опит да му се попречи. В Ббългария това не става. Обратното - нарушаващите законите, и тия, които се приобщават към тях, печелят. От Държавата, която би трябвало да е против тях.
Мръсотия, която стимулира и умножава мръсниците. Това е България.

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: мара   
Дата:   05-02-09 21:11

а, що, по принцип сме човеколюбиви, само в конкретни случаи не сме. е, понякога конкретните случаи са ни малко общи[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: Стоев   
Дата:   05-02-09 21:12

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: digitalgab   
Дата:   05-02-09 21:13

Вазов си отнася със съчувствие към характерите си. В "Под Игото" единствено трупа унижения върху Кириак Стефчов, най непопулярния обществен тип в ония времена.

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: pmartinov   
Дата:   05-02-09 21:15

J0R0


На запад от нас това се нарича :



Балкански менталитет



Преведоно на български означава-от едната крайност в другата крайност .

Липсва баланс на чувствата и емоциите в душите на хората .

Емоционална неуравновесеност.


Тя е породена от вечната несигурност която съпътства целия живот на българите .


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   05-02-09 21:15

Аз днес писах в една тема, че когато наричаш събеседника си глупак, това теб самия не те прави по-умен...

Комплексарщината е пълна.

Всекидневно се срещам с хора, които измерват качеството си единствено и само спрямо материалните си придобивки. Сами.

Материализмът и сребролюбието са взели тотален превес във всяка сфера на живота ни.

Тарикатлъкът е само последствие...

Колкото до Андрешко, разказът е публикуван от Елин Пелин през декември 1903, по действителна случка, в която не бирник, а съдебен пристав отивал да конфискува имота на някакъв селянин…
Това, че после нещата се били представени, че видите ли, прогресивното селячество е натикало капиталистическата държава в блатото е просто нелепо…



Публикацията е редактирана (05-02-09 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: J0R0   
Дата:   05-02-09 21:15

толкова ли е труден за разбиране тоя Андрешко

Не е труден хич.

А с какво са по-трудни за разбиране гражданите на кв. Столипиново, които прогониха инкасаторите на Електроснабдяване?

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: мара   
Дата:   05-02-09 21:18

жоро, не яж гофрети[smilie5] . робин худ,м?
редактирах, щот ми са сбърка пръстето и писах грешна буква[smilie21]



Публикацията е редактирана (05-02-09 21:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: jekopj   
Дата:   05-02-09 21:20

За мен,проблемът не е другаде,освен в гените ни.Иначе по какво ще се отличаваме от отаналите народи.У нас всеки е всезнаещ и всеможещ.На такъв индивид трудно ще му внушеш,че си нещо повече от него и той безропотно ще се подчинява за каквото и да е било.Това е причината,според мен,че няма съгласие у нас,като цяло.
Пренесен в друга среда пък,българинът е доказал,че се справя успешно и не посрамва корените си.
Според мен сме нация със силен дух,огромни амбиции,но като буйна вода,която се блъска наляво и надясно,и само руши,а няма кой да я "впрегне" за да върши полезна работа...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: J0R0   
Дата:   05-02-09 21:22

Сливенски - нищо против Елин Пелин, любим автор ми е. Лично аз съм вкарал в мрежата цялото му творчество (в сайта Словото).
Нищо и против Ботев или който и да е.

Противник съм на подбора и тълкуванията на техни произведения, тенденциозно изкривени заради целите на соц-пропагандата, създали ценностната система, на която днес сърбаме попарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: мара   
Дата:   05-02-09 21:23

а, тва е вече друго нещо...тълкуването[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: slivenski   
Дата:   05-02-09 21:25

Автор: jekopj
Дата: 05-02-09 21:20

На такъв индивид трудно ще му внушеш,че си нещо повече от него и той безропотно ще се подчинява

------------------------------------

Точно тук е заровено кучето.

Първо, защо трябва да му внушаваш, че си нещо повече? Ако си повече, просто бъди. Или имаш нужда от раболепна чужда оценка? Не ти конкретно, а по принцип.

Второ, ако си унижил един човек, показвайки му колко си „голяма работа”, как после очакваш да те уважава и следва, а още по-малко да ти се подчинява, че и безропотно...

[smilie8] [smilie8] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: digitalgab   
Дата:   05-02-09 21:25

Има нации, където индивидуалното начало не се насърчава, например датчаните са ми споделяли, че при тях не се харесва някой да се самоизтъква, да се поставя над останалите, да търси някаква изява която да го въздига над множеството. Но също така осъзнават че това отношение започва да им пречи за някои неща, като развитието в различни области.
Но като чета постинга на jekopj си мисля за упадъка на няколко български царства и за тоя индивидуализъм.

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: charlyb   
Дата:   05-02-09 21:34

Българите имат един проблем. Фундаментален.
Ако всеки един от тях, може да извърши престъпление, отговарящо на негов интерес и това ще остане ненаказано, българинът без колебание го извършва. Включително и срещу най-близките си.
Морални задръжки в българина, няма.



Публикацията е редактирана (05-02-09 21:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: PuertoVaras   
Дата:   05-02-09 21:34

J0R0 написа:

> толкова ли е труден за разбиране тоя Андрешко
>
> Не е труден хич.
>
> А с какво са по-трудни за разбиране гражданите на кв.
> Столипиново, които прогониха инкасаторите на Електроснабдяване?


"Трябва да му се помогне на човека, трябва да му се помогне... – мисли Андрешко. – Трябва да му се каже да скрие житцето през нощта и да омете хамбара, инак цяла година ще опъва уши от глад... Трябва да му се помогне – не може инак!"


гражданите на кв. Столипиново
евала им правя!


Те си защитават общността.
Те срещу Нас.
Кога и Ние ще почнем да си защитаваме така задружно общите интереси?

Комунисти, доносници, мутри, цигани, психопати
ама няма кой да ги изгони както мангали гонят инкасатор.

Не е лесен за разбиране Андрешко.
Не е.


Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: мара   
Дата:   05-02-09 21:37

чарли, що обобщаваш така[smilie5] мноо грешно нещо е обобщението, да знайш! ...или с мноо кофти хора си другаруваш...айде, роднините-къф ти се паднал, ма приятелите?

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: charlyb   
Дата:   05-02-09 21:44

Питах се, какво е движело оня,който уби децата си. Няма да разбера. И сигурно е по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: baddimo   
Дата:   05-02-09 21:45

...Казусът е сложен за разискване
...Защото между хората има и Българи...

Отговори на това съобщение
 Re: Българската орис
Автор: charlyb   
Дата:   05-02-09 21:49

Вярно. Но преди да бъдем българи и каквито е да е, сме човеци.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.