Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Amigo   
Дата:   21-01-09 22:57

12 пъти падна търсенето на недвижими имоти [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: asahi   
Дата:   21-01-09 23:00

А, добре си е. Още малко да паднат цените и ще си купя едно блокче, че да не ме дразнят съседите.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: georgi969   
Дата:   21-01-09 23:01

Как няма.То какво стана-блок до блока,кооперациия до кооперация майно льо.
Стигна се до абсурди да се здрависват през балконите.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: abyser   
Дата:   21-01-09 23:01

Някой може ли да обясни таблицата от горния линк [smilie8]
Цени на жилища (евро/кв. м) в СофиЯ, а отдолу - Бургас, В. Търново, Плевен.
[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: abyser   
Дата:   21-01-09 23:17

Абе по медиите все падат, от 5-6 години насам.
Ако тръгнете наистина да търсите и да купувате ще видите, че не са паднали кой знае колко.

Пресен пример - от преди няма и седмица: апартамент в София, който е на цена 650 евро/м2 по договор със строителя от края на 2007, се оцени от банка, дето ще дава кредита, на 900 евро/м2.

А банката няма далавера да надува цената, щото дава макс 70% от оценената от нея цена като кредит.

Е, може и да са паднали цените, ама не е кой знае колко - поне засега, щото си бяха яко надути и преди 3 години.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Amigo   
Дата:   21-01-09 23:18

кризата още не е стигнала съвсем БГ, ама до 2010 има време да падат още [smilie3] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: asahi   
Дата:   21-01-09 23:20

abyser, не отчиташ цената на парите във времето и риска. Правилно са го оценили.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Императорът.   
Дата:   21-01-09 23:23

Нека падат.
Да се соринат и под 300 еврота на метър в следващите 3-4 години - ако през това време се качи пък борсата, ще се прехвърля към имоти... [smilie3] [smilie3]
Забавно, че в такива случаи покрай сухо гори и сурово - покрай боклуците ще паднат и качествените имоти... [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: abyser   
Дата:   21-01-09 23:30

Цената на парите е все същата - ~2 леа за евро [smilie5]
Ама ако се освободи лева от еврото - е тогава ще стане мнооого страшно [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: asahi   
Дата:   21-01-09 23:31

Нема се освободи, споко. Не зависи от нас, а от МВФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: abyser   
Дата:   21-01-09 23:32

А дано [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Императорът.   
Дата:   21-01-09 23:35

Хе-хе - а нима цената на евротата е неизменна? Въпросът е, че няма константа, спрямо която да измерим обезценяването на сухото в световен мащаб.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: asahi   
Дата:   21-01-09 23:44

Това му е чарът на този свят.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: abyser   
Дата:   21-01-09 23:51

Баси чара [smilie8]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: COMMANDER_KEEN   
Дата:   22-01-09 00:38

-- Въпросът е, че няма константа, спрямо която да измерим обезценяването на сухото в световен мащаб.

Цезаре, цената на златцето поне малко не отговаря ли на търсената ти константа... че не е винаги една и съща - ясно, ама все пак до някъде можем да се ориентираме по нея мисля.. или не?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Императорът.   
Дата:   22-01-09 06:56

И аз мислех така - ама нещо златцето не мърда... вероятно щото хората още не са се масово осъзнали? Даже в БНБ пак са намалили цената на сребърцето - добре че ме сети да ви подскажа - представяте ли си - цената в Бамката на сосните сребърни монети (по-старите) сега само 12 кинта !!!

Даже можем (ама не вярвам, щото сме неорганизирани) да направим една далаверка - да си изберем тука една монета и да изкупим целият тираж - като свърши ще стане ценна и ще вземе да поскъпва... [smilie3] [smilie3] [smilie3] [smilie3] [smilie3]

Това последното - сериозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: diandimov   
Дата:   22-01-09 07:13

Импе, ако ти пратя пари ще ми купиш ли 1-2 монети?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: seymour_sz   
Дата:   22-01-09 08:36

Императоре, за кои точно монети иде реч, че и аз от време на време сбирам сребърни такива...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Императорът.   
Дата:   22-01-09 10:26

Диане Димов - ще ти взема и 10 ако щеш.

Сеймур - ами не знам кои точно - просто ще си изберем една форумците и ще ги купим... [smilie3] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: boni   
Дата:   22-01-09 10:49

Е вече не ги мисля... Моя го продадох навреме, парите ги вкарвам в къщата и на пролет живот и здраве бягам от бетоновия калабалък:)



Публикацията е редактирана (22-01-09 10:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Todd   
Дата:   22-01-09 10:51

Имоти ли бре ????

Да ви продам малко ниви да покопате !!!
Нищо че са евтини !!!


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Lalinda   
Дата:   22-01-09 11:02

В началото на годината никой не купува имоти.
[smilie18]

Купуват се в края на годината.
Поне така казват брокерите и банките, отпускащи ипотечни кредити.
Тогава клиентите имали най-много пари, особено тези, които получават дивиденти и т. н. и искат да ги вложат някъде.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: NeDDRaG   
Дата:   22-01-09 15:08

abyser написа:

> Абе по медиите все падат, от 5-6 години насам.
> Ако тръгнете наистина да търсите и да купувате ще видите, че не
> са паднали кой знае колко.
>
> Пресен пример - от преди няма и седмица: апартамент в София,
> който е на цена 650 евро/м2 по договор със строителя от края на
> 2007, се оцени от банка, дето ще дава кредита, на 900 евро/м2.
>
Защо ли? АМи 650 евро са точно 72% и малко от оценката 900 евро. Т.е. оценяват така, че пак да получиш 100% финансиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Lalinda   
Дата:   22-01-09 15:21

Да, та нали оценителят идва да прави оценката заедно с представител на кредитора?


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: abyser   
Дата:   22-01-09 15:42

NeDDRaG, нещо не ми стана ясно.
Кредитора дава макс 70% от стойността, на която го оценява. Може и по-малко да ти даде ако ти стигат.
И на 650 е/м2 да го оцени - все тая, пак ще ми даде нужните 70%, другите 30% съм ги дал кеш на строителя преди година и половина.
Примерно, при 100 кв.м и оценявайки го на 900 е/м2 аз мога да поискам макс до 0.7*900*100=63000 евро, а на практика на мен ми трябват (и ми стигат) 45000=0.7*650*100.
Не виждам каква е връзката, че 650 са точно 72% от 900 , освен някаква чиста случайност.

Проблемът ще е ако аз съм подписал договор със строителя за 900, а банката го оцени на 650 [smilie10]. Е тогава ще се съглася, че цените на имотите падат и няма да ми е никак приятно [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Vatman   
Дата:   22-01-09 15:55

Най- добре е да се избягват контактите с всяккаква алчна и измекярска гмеж като:
- банкери и продавачи на ипотеки
- брокери и дилъри
- агенти и посредници
- адвокати и тарикати
- консултанти и обикновени мошеници

... и други знайни и незнайни измислени герои

Ако нямаш 100 % кеш, по добре събери и тогава намери собственика...



Публикацията е редактирана (22-01-09 15:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: NeDDRaG   
Дата:   22-01-09 16:04

abyser написа:

> NeDDRaG, нещо не ми стана ясно.
> Кредитора дава макс 70% от стойността, на която го оценява.
> Може и по-малко да ти даде ако ти стигат.
> И на 650 е/м2 да го оцени - все тая, пак ще ми даде нужните
> 70%, другите 30% съм ги дал кеш на строителя преди година и
> половина.
> Примерно, при 100 кв.м и оценявайки го на 900 е/м2 аз мога да
> поискам макс до 0.7*900*100=63000 евро, а на практика на мен ми
> трябват (и ми стигат) 45000=0.7*650*100.
> Не виждам каква е връзката, че 650 са точно 72% от 900 , освен
> някаква чиста случайност.
>
> Проблемът ще е ако аз съм подписал договор със строителя за
> 900, а банката го оцени на 650 [smilie10]. Е тогава ще се
> съглася, че цените на имотите падат и няма да ми е никак
> приятно [smilie9]
>

Грешка! Нека смятаме 100 кв.м апартамент, че е по-лесно. Той струва 65 000 евро.
Банката би ти отпуснала 45500. В случая обаче има врътка - 70% ама от оценката (Което по-рано се ползваше от всички банки, ама при определени условия, тези условия са "съдействие при отпускане на кредит" на агенията. Така, че според банката този апартамент струва 90000 и тя отпуска 63000 или близо 100% от кредита.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: abyser   
Дата:   22-01-09 16:16

NeDDRaG, точно, но не виждам в какво е врътката или по-точно - мен какво ме бърка тя. В крайна сметка ми казват: "ОК, даваме ти до 63к за този апартамент", а аз казвам:"Благодаря, ще взема 45.5к"

Еее, врътка има, разбира се, като почне човек да ги връща - по груби сметки, при сегашните лихви за 25 години връщаш над 2.5 пъти сухо. Вземаш 70к - връщаш ~200k. [smilie23]

Vatman - напълно съм съгласен, но понякога не става толкова лесно и както ни се иска, за съжаление. Ама нали в това е чара [smilie25] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: NeDDRaG   
Дата:   22-01-09 16:50

abyser написа:

> NeDDRaG, точно, но не виждам в какво е врътката или по-точно -
> мен какво ме бърка тя. В крайна сметка ми казват: "ОК, даваме
> ти до 63к за този апартамент", а аз казвам:"Благодаря, ще взема
> 45.5к"
>

Ако имаш разликата от 45.5 до 65. Но яко я нямаш? Банките по-рано така работеха, завишаваха оценките, за да могат да отпуснат по-голяма сума. Такива кредити се разглеждат от кредитен съвет и не мисли, че това което стига до него е това, което искаш. ова се прави най-вече за купуване на имоти от посредник - агенциите за недвижими имоти. Нвярвам да не са предложили на кредитополучателя цялата сума 63к, като са изтъквали причини - за довършителни работи и обзавеждане. И до някъде имат основание. Щото освен тези 63, ти го получаваш на тапа, конззола и евентуално някаква замазка. Само една баня струва между 2500 и 3 хиляди. А потребителски кредит при наличие на ипотека е трудно да получиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Lalinda   
Дата:   23-01-09 21:17

Последни новини - цените на имотите през декември 2008 г. са били с 4 % по-ниски от тези през декември 2007 г.

И то защото във Великотърновско и в още два други окръга, които не запомних, били паднали с 11 %.

[smilie3]

Средна цена на квадратен метър на имотите в София в момента - 2400 лева!
[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: lotrek   
Дата:   23-01-09 21:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Marillion   
Дата:   23-01-09 22:13

паднали са цените.. ама друг път.


[smilie5] [smilie5] [smilie5]


тия новини си личи от километри, че са платени от гилдията. Иначе ще се мре от глад.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: asahi   
Дата:   23-01-09 22:42

lotrek написа:

> a e toia ASAHI na goliam bogata6 se pravi e ?:)

Само се прави [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Императорът.   
Дата:   23-01-09 23:23

Марилионов е прав и неправ едновременно.

Не е прав, че цени не паднали, прав, че се мре от глад в тоя бизнес - просто пазар на имоти тотално мутрозапушен - предприемачи и продавачи искат по 900-1200 еврокинта на метър, купувачи дават само половина - и не могат да се срещнат.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: asahi   
Дата:   23-01-09 23:37

Купувачи на палатки излезли няма. В момента имам оферта на 750 евра, но не ме устройва разпределението. Ще излизат и други - по-евтини или по-добри. Зор няма.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   23-01-09 23:40

Императорът. написа:

> Марилионов е прав и неправ едновременно.
>
> Не е прав, че цени не паднали, прав, че се мре от глад в тоя
> бизнес - просто пазар на имоти тотално мутрозапушен -
> предприемачи и продавачи искат по 900-1200 еврокинта на метър,
> купувачи дават само половина - и не могат да се срещнат.



И това при себестойност не повече от 250-350 евра..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Императорът.   
Дата:   23-01-09 23:42

Именно, Екобов.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: asahi   
Дата:   23-01-09 23:43

Тцъ, нагоре. Земята е скъпа, интензивното строителство - тоже. Виж, на село наистина може да излезе 250 евра.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: explorer   
Дата:   24-01-09 13:37

Споко, мафията ще подкрепи строителния бизнес [smilie5]
В Румъния от началото на годината цените на имотите се вдигнали с 10%, защото приели някакъв нов закон в подкрепа на ипотечните заеми, а в България сега Министерството на отбраната искали да купуват жилища за десетки хиляди "нуждаещи се" военни (т.е. сигурно за всичките, щото аз не знам останаха ли 20 хиляди военнослужещи или са по-малко вече). На пазарни цени, разбира се, и предполагам - в София (че къде другаде).


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: danbi   
Дата:   24-01-09 13:45

Всичко ще се оправи, когато общините забранят високото строителство.

Като няма как да се строят високи сгради, цената на земята остава ниска. Сградите които се строят са качествени и на приемлива цена.
А когато на общината и трябва място за път или парк, просто плаща имота и го събаря.

Проста работа. Функционира навсякъде по света. Ама у нас мутра/община/държава пие на една яхта и не вижда по-далече от дъното на чашата.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Императорът.   
Дата:   24-01-09 14:20

Данби - ако в София имаше само ниско строителство и сградите бяха на нужното разстояние една от друга, градът щеше да разпростре от Сливница до Пазарджик.

Напротив - в една голяма столица са нужни могъщи сгради на 30-50 етажа.

Трябва ни един Доналд, това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: equinox   
Дата:   24-01-09 14:32

Aко имаше фискална децентрализация и минимална бюрокрация нямаше 60-70 000 души годишно да се местят в София. [smilie21]

Цената на дадена стока не зависи от вложените средства и труд за създаването й, а се измерва спрямо търсене и предлагане. След като банките ограничиха кредитирането, а в същото време започна и сериозна икономическа криза по цял свят е предялно ясно, че търсенето на имоти ще намалее. Както ще намалее и цената им. Предлагането в случая не е толкова гъвкаво. Построил си дадена сграда - трябва да я продадеш. Ако и кредиторите са ти на главата ще трябва и бързо да продаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Lalinda   
Дата:   24-01-09 14:39

Кредитирането няма как да намалее при положение, че банките не се хранят от влоговете на клиентите...
[smilie18]

И то у нас, където е много трудно да стимулираш влогове...


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: TPECHAT   
Дата:   24-01-09 14:40

треа наемите да скочат още 2-3 пъти да се очисти от другоселци [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: equinox   
Дата:   24-01-09 14:47

Lalinda може да ти е смешно, но си има статистика в БНБ относно кредитирането. Определено намалява.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: ksuhorukov   
Дата:   24-01-09 14:49

Имотите падат само на думи. НСИ вчера отчел реално 4% спад в цените... парайте му сметката.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: equinox   
Дата:   24-01-09 15:44

Не, че е показателно, но това е рекламата на една нова сграда в Русе към края на Ноември месец. От Декември месец насам тече промоция за по 350 евро на квадрат.

https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/olqr1450.JPG
http://www.ruseonline.info/smf/b9/t201/?action=dlattach;attach=669


Ето и малко статистика от БНБ . Сами може да видите намаляването на обема на кредитите. За пазара на имоти търсенето до голяма степен се формира на база на отпуснатите жилищни кредити. Все пак малко хора могат да извадят толкова пари в брой.

Ако се затруднявате с някои от използваните термини тук има пояснения.

Не знам статистиката на НСИ какъв период обхваща. [smile] Общо взето отностно пазарът на имоти следваме сценарият на Балтийските държави.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Lalinda   
Дата:   24-01-09 16:16

Много хора поискаха жилищни или ипотечни кредити, просто защото разполагат с известно количество спестявания, които се страхуват да изгубят, така както ги изгубиха родителите им по времето, в което у нас просто не можеше да имаш повече от едно жилище...

Какво да правят тези, които имат пари, които не са достатъчни за жилище, но и не искат да загубят по най-глупавия начин?

Мнозина търсеха кредити само за реновиране на жилища, които да препродават... Но това е съвсем друга група хора.

Мнозина пък от тези, които живеят в панелни жилища, просто искат да имат и второ жилище, ако ще и къща в планината да е, която са готови да реновират само за себе си, не за продан и не за семеен хотел, например, въпреки че това изненадва кредиторите...

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: japanese   
Дата:   24-01-09 16:25

teparva ste padat ..neka da im prasnat gazovete na vsihckite veliki stroiteli perdpriemachi ..[smile] [beer] dori si niamat predstava kvo gi chaka

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: alsash   
Дата:   24-01-09 16:26

както съм казвал не веднъж.....купувайте $

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: japanese   
Дата:   24-01-09 16:29

kupuvaite traktori [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: equinox   
Дата:   24-01-09 16:47

Lalinda цените се определят от търсенето и предлагането. Предлагането в голямата си част са или новопостроени имоти или продажба на съществуващи. Източник на търсенето в общи линии е жилищното кредитиране. Какво виждаш от данните на БНБ то намалява като обем. Предлагането обикновенно реагира със закъснение на търсенето. Когато търсенето намалее, при същите нива на предлагане (предприемачите и инвеститорите няма как да превърнат имота в пари, освен ако не го продадат) цените падат. В дългосрочен план намират ново равновесие. [smile]

В тегленето на кредит няма нищо лошо, стига добре да си си направил сметката. Няма лошо и в това да си имаш втори или трети имот. Не е проблем и да си влагаш спестяванията в имоти. Ако даваш този имот под наем си осигуряваш доходи. Ако доходът ти от наем е по-голям от колкото разходите по ипотечният кредит си е направо инвестиция.

За съжаление, на всеки пазар има спекуланти и понякога те стават водеща сила. Те купуваха какъвто и да било имот, защото очакваха цените постоянно да вървят на горе. Това беше и главната причина за "инвестиционното" строителство на жилища в куроритите. Една група хора искаха да постигнат бързи и лесни печалби. Мнозина успяха, но в едно такова развитие липсва основната логика на пазара - да предлагаш някакъв реално полезен продукт или услуга.


Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Ginka   
Дата:   24-01-09 18:09

japanese[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: Amigo   
Дата:   01-02-09 22:05

4-стаен, 715000 EUR
град София, Иван Вазов, 277 кв.м, 8-ми ет., Телефон, ТЕЦ [smilie8] [smilie8]

2-стаен, 129000 EUR
град София, Иван Вазов, ул.Д.Манов, 70 кв.м, 1-ви ет., Телефон, ТЕЦ [smilie8]

2-стаен, 178000 EUR
град София, Иван Вазов, 71 кв.м, 2-ри ет., Телефон, ТЕЦ [smilie8] кво му плащаш за 2 стаи [smilie8] [smilie5]

3-стаен, 192000 EUR
град София, Иван Вазов, 100 кв.м, 5-ти ет., ТЕЦ
[smilie8]

1-стаен, 57200 EUR
град София, Иван Вазов, бул.България, 53 кв.м, 6-ти ет., Телефон, ТЕЦ [smilie8] една стаичка [smilie25]

2-стаен, 200000 EUR
град София, Иван Вазов, ул.Краище, 102 кв.м, 4-ти ет., Телефон, ТЕЦ [smilie8] [smilie8]

София в България ли е или в Токио? [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво става с пазара на имоти, а?!
Автор: yan   
Дата:   02-02-09 00:50

това е курс продава!
маржа е много голям, когато се появи реален купувач

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.