Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: djogata   
Дата:   31-01-09 15:16

Днес за първи път се запознах отблизо със фиш за глоба за неправилно паркиране в Дания [smilie5] [smilie5]

Ето един бърз превод на текста на фиша:

Адрес: ...
Регистрационен номер: ....
Модел:....

Нарушение:
Паркиране частично върху велосипедна алея

Вашето превозно средство е паркирано неправилно според (член еди-кой си на) закона, според който превозни средства не могат да бъдат паркирани на тротоари, велосипедни алеи, пешеходни алеи, между пътни платна, аварийни ленти и т.н.

Размер на глобата: 120лв
Разстояние в см: 100 (това е колко навътре във велосипедната съм паркирал).

Срок за плащане: 10 дни. При неспазване на срока се добавя наказателна глоба от 75лв.

Знаех, че не съм паркирал правилно, но имаше поне още 10-15 коли, които бяха паркирали така, защото просто това е една малка уличка, на която по принцип няма коли, но в случая имаше някакво събитие и се бяха събрали много хора. Помислих си, че като има толкова коли паркирали неправилно, няма да има глоби.

Да, ама не - един час по-късно минах оттам и всички коли на улицата до една бяха глобени [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Та такаааа.. Чудите се как по Европа няма коли, паркирали по тротоарите [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Еми те така - заемане на дори малка част от велосипедната алея, камо ли на тротоара, е вече неправилно паркиране. Паркираш ли неправилно, те цакат моменталически със солена глоба. Не платиш ли моменталически - глобата скача 1.5 пъти [smilie7] [smilie7]
Освен това глобата е най-обикновена разплащателна разписка, която може да се плати във всяка банка, дори и в пощенския офис, както и по интернет. Вече я платих, и няма да паркирам там [smilie5] Не се сърдя, че са ме глобили, защото си бях виновен. На 200м оттам има няколко големи паркинги, и платени, и безплатни, но мързелът не мори, а мъчи [smilie5] [smilie5]

Трябва наште малко да си вземат урок как се прилага силата на закона [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: Блясък   
Дата:   31-01-09 15:25

Да, ама в БГ няма паркинги и си принуден да нарушаваш. И точно по български паркираме заедно с другите коли, качени ърху тротоара,=.

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: equinox   
Дата:   31-01-09 15:26

Да, ама тук не се знае къде е тротоар, къде е зелено пространство или пък велосипедна алея. Всичко е потънало в кал. [smilie21]

Иначе ако тръгнат да глобяват ще напълнят хазната.

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: magnifico   
Дата:   31-01-09 15:38

Нас така ни глобиха в Унгария. Бяхме пресрочили времето за което си бяхме платили с няколко минути и веднага беше цъфнала бележка, увита в червено найлонче на предната чистачка [smile]
Случая е с различен характер, от описания от djogata, но все пак става въпрос за паркиране [smilie25] Учудващо бърза беше реакцията на контролните органи [smilie8] После си платихме в първата срещната банка. Ако не си платиш, на границата няма да те пуснат и ще кихаш солено [smilie25]
В Унгария всички пътища са чудесни, поддържани и движението е много спокойно. Всички се движат с една скорост и пристигат значително по-бързо. Не е да кажеш, че карат бавни коли [smilie3] Точно обратното е всъщност [smile]



Публикацията е редактирана (31-01-09 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: djogata   
Дата:   31-01-09 15:43

Аз се "похвалих" на един приятел тука за глобата, и той каза, че веднъж него го глобили за 2 минути пресрочено време на паркинга

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: ogimag   
Дата:   31-01-09 15:55

Споко! ББ скоро ще направи половин София платен паркинг.
Сега в София, наесен и в други градове. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: djogata   
Дата:   31-01-09 16:07

Да бе, платен паркинг, ама пак си паркираш в калта или на някой тротоар и не ти издават касова бележка [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: OrLIndraGanOv   
Дата:   31-01-09 16:14

equinox написа:

> Да, ама тук не се знае къде е тротоар, къде е зелено
> пространство или пък велосипедна алея. Всичко е потънало в кал.
> [smilie21]
>
> Иначе ако тръгнат да глобяват ще напълнят хазната.

Велосипедни алеи има точно там, където не трябват - в София има пред НДК и по пешеходната Витошка

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: georgi.kalichin   
Дата:   31-01-09 18:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: IvoZafirov   
Дата:   31-01-09 18:08

Джога, незнам дали забеляза ама веднага няколко човека ти измислиха оправдания защо тук неправилното паркиране не е неправилно.

Българина нали е гъзар та бангията му е най-важното и требва да си я плесне където му е кеф на него.

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: djogata   
Дата:   31-01-09 18:23

Зафиров, накарай българина да плаща 120лв за неправилно паркиране в 10-дневен срок, и да видиш как ще си паркира бангията където трябва (е, естествено трябва и да има къде да паркира, ако пък няма, ще се вози на автобус или пеша) [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: IvoZafirov   
Дата:   31-01-09 18:27

Точно така и аз смятам. Като няма - няма. Пеша или с трамвайчето.

Лошото е, че паркинги и гаражи не следят за реда ами гледат как да докопат кинтите. Спираш на синята зона без талон и те закопчават. Ако обаче си тарикат да качиш бангията на тротоата (така, че хора едвам да минават) фирмата не те закача. Ей за тва пирончето.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: misho   
Дата:   31-01-09 18:42

Преди месец бях в Лайпциг и там велосипедните алеи са свещенна зона, но що се отнася до тротоарите, тези които не са в центъра, те са си направо пригодени за паркиране, бордюрите нарочно са не по високи от 10 см, а тротоарите широки къмто 4-5 метра и си паркираш на тях без грижи.[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: djogata   
Дата:   31-01-09 18:53

Мишо, и в градчето (предградие на Копенхаген), в който живея, има тротоари, пригодени за паркиране - на главната улица, тротоара е широк 7-8м, и можеш да паркираш единствено в обозначените за това (с различен цвят на плочките) места. Паркирам всяка вечер на такова място.
Обаче ако паркираш извън това място - бам 500-тарка по главата (500 крони е глобата, това за 120 лева)
В Копенхаген съм засичал куки да мерят с лазер на какво разстояние от кръстовището си паркирал - ако си на по-малко от разрешеното, бам 500 точки [smilie18]
[smilie18] [smilie18]

На всяка кола от дясната страна на стъклото има залепена стрелка със скала - нещо като часовник, на който слагаш в колко часа си паркирал там - това е за множеството безплатни паркинги - въпреки, че са безплатни, на някои от тях има определен максимален престой (примерно 2 часа в работните дни и неограничен в уикенда). Можеш да се изхитриш и да нагласиш часовника за по-късен час от момента, в който нагласяваш, но не е препоръчително, защото рискуваш примерно да е 3 часа, ти да нагласиш часовника все едно си паркирал в 3:30, а те да минат в 3:15 и да те глобят, все едно си седял на паркинга 24 часа [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: shama   
Дата:   31-01-09 19:22

И аз това се чудя толкова ли е трудно да се измисли правилник за паркиране в България как да му се невиди навсякъде са го измислили само не и у нас, то небеха скоби пък паяци пък после едни гонидби по улиците "..на ти 20лв да ми свалиш колата"

същата работа и със синята зона , спираш и ходи търси кой да ти продаде талонче пък се моташ...

Аз имам опит с паркирането у САЩ и да подобно навсякъде в цивилизованите държави хората си следват законите а който не ги му се пишат фишчета...а и не съм виждал никъде някой да е паркирал на тротоар

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: Lalinda   
Дата:   31-01-09 19:42

Сутринта слушах по националното радио интервю с финландец, който каза, че на българите не им допадало във Финландия, защото било студено и защото финландецът спазвал правилника за движение и паркирал правилно, а НА БЪЛГАРИНА МУ БИЛО КЕФ ДА НЕ СПАЗВА ПРАВИЛНИЦИТЕ...

Много подредено му било във Финландия...


Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: princess_Lia   
Дата:   01-02-09 00:37

Тук тарифите са различни - ако си паркирал на платено място, но не си го платил - 11 евро. Ако си паркирал на неразрешено място, но не пречиш на никого с нищо - 35 евро. Другите варианти не съм ги пробвала. [smilie5] Сумата се увелича, ако не се плати веднага. За жителите на града има определени зони, близо до местоживеенето, в които може да пракираш на платените места, и абонамента е 15 евро за месеца. Проблемът е, че трудно се намира свободно такова място и доста хора спират на неразрешени за паркиране места, място за доставка и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: OrLIndraGanOv   
Дата:   01-02-09 02:17

Разделяй и владей, нихната мама...

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: Нереален   
Дата:   01-02-09 08:45

Тук дори и на нормативно ниво нещата да са ок, изключително много куца спазването на правилата. Каква част от населението е готова да "почерпи", за да не понесе санкция? Корупцията е двустранен процес и ако в случая бих перифразирал Левски:

Корупцията е в нас и ние сме в Корупцията!

shama написа:

> И аз това се чудя толкова ли е трудно да се измисли правилник
> за паркиране в България как да му се невиди навсякъде са го
> измислили само не и у нас, то небеха скоби пък паяци пък после
> едни гонидби по улиците "..на ти 20лв да ми свалиш колата"
>
> същата работа и със синята зона , спираш и ходи търси кой да ти
> продаде талонче пък се моташ...
>
> Аз имам опит с паркирането у САЩ и да подобно навсякъде в
> цивилизованите държави хората си следват законите а който не ги
> му се пишат фишчета...а и не съм виждал никъде някой да е
> паркирал на тротоар

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: equinox   
Дата:   01-02-09 10:46

Във Финландия глобите се измерват като % от доходите и за това е възможно да има глоби и от няколко стотин хиляди евро за неспазване на правилника. Българина по-скоро не е свикнал да се съобразява с другите хора. Паркира на места, на които затруднява движението. Българите които познавам във Финландия си я харесват и точно това, че има ред е голям плюс. Е, сигурно има и другата крайност - разни прасета. [smilie21]

Тук може да се направи също, но първо трябва да се направи организация - къде може да се паркира, къде има платени паркиниги, да разграфиш всяко едно мяста, а после да тръгнеш да глобяваш. Ако се тръгне по обратния път ще има много недоволни и ще прерастне в корупция. Трябва да има ясни правила. Не че сега няма, но ако видите какви троари има и как всичко е покрито с кал... просто на никой не му пука в тоя случай и нарушаването на правилата е норма. Кой знае де, не съм видял до сега да глобяват масово за паркиране.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Chitsujo   
Дата:   01-02-09 11:28

Един път са ме хващали в нарушение за превишена скорост, беше преди 3 години в Костенец. Населено място с ограничение 40 км/ч, аз със 73 км/ч и имах точно 8 лева в джоба си. Беше по стария закон май още глоба 40 лева и не нам си колко точки. Полицаят вика: "Какво ще правим", аз му казвам: "Пиши акт". Онези двамата се чудят...

Разпит:
1. От къде си?
2. Какво работиш?
3. На кой е колата?
4. Къде отиваш?

Верните отговори са:
1. От Лесотехническия университет (в личната ми карта пише, че не съм родена в СФ, а Костенец е дърводобивен район)
2. Студентка съм.
3. На сестра ми
4. На кушия за Гергьовден в гр. Пещера

По живо, по здраво с предупреждение. Оттогава си спазвам знаците, просто бях поувлякла малко [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: nodoubt   
Дата:   01-02-09 11:39

хората са го измислили как се събират глоби за страни като нашата. няма да е лошо да се поучим от чуждия опит [smile]

ако си паркирал неправилно в нарушение като се върнеш си заварваш на колата една бележка , че ако те влече шофирането в едикоеси поделение можеш да си получиш регистрационнаата табела , която внимателно са ти демонтирали преди това [smilie5] срещу скромна такса за услугата [smilie2]


https://photo-forum.net/static/forum/2009-02/rgrk8267.JPG



Публикацията е редактирана (01-02-09 11:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: юнга   
Дата:   01-02-09 11:46

Автор: nodoubt
Дата: 01-02-09 11:39

хората са го измислили как се събират глоби за страни като нашата. няма да е лошо да се поучим от чуждия опит [smile]

ако си паркирал неправилно в нарушение като се върнеш си заварваш на колата една бележка , че ако те влече шофирането в едикоеси поделение можеш да си получиш регистрационнаата табела , която внимателно са ти демонтирали преди това [smilie5] срещу скромна такса за услугата [smilie2]

Не става, защото имаме специален секретен болт на табелата, който се поставя от една фирма, за която се твърди, че се предава от министър на министър като наследство.






Публикацията е редактирана (01-02-09 11:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: nodoubt   
Дата:   01-02-09 11:49

няма нещо което да не може да стане , просто трябва подходящ стимул [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Как глобяват за неправилно паркиране по света и у нас
Автор: kkkolelo   
Дата:   01-02-09 12:02

Голяма част от българите не са свикнали да живеят в общество (не са се социализирали).
Не ви ли се е случвало да чакате да се включите в главна улица и този с предимство да даде мигач 3 м преди да завие; като види, че го хваща червеното, да кара с 20-30, а ти в средата на улицата, го изчакваш ..., пешеходци да пресичат по диагонал, този номер си го правят и на пешеходна пътека, където вместо за ед-ца време да минат повече хора и пресече по права линия, а после кой-откъде [smilie18], те започват да се блъскат. Аз понеже съм с колело от 4 години (на година по 7-8 хил км), бих казал, че пешеходците са и "слухари" - като тръгне по средата на неоживена улица, та се чудя от коя страна да го размина. А ми в супера да се видят 2 жени (най-вече) с колички, да се разприказват и да запушат прохода. ... Затова често се сещам за сентенцията "Свободата е осъзнатата необходимост". И тук говорим за по елементарни правила и порядки, които са по лесно измерими ...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.