Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 11:45

На предложението на Велчев и НДСВ да се сключи предпазен договор с МВФ може да се гледа като на отчаян предизборен ход. Въпреки това изчисляваният от БНБ реален ефективен валутен курс, който дава ориентир къде щеше да бъде стойността на българския лев, ако не бяхме в условията на валутен борд, сега показва 169.8 пункта при база 100 през 1997.

http://money.ibox.bg/news/id_869526472

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: pmartinov   
Дата:   28-01-09 11:47

Всичко може [smilie24]

В България ...


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: CanoniO   
Дата:   28-01-09 11:48

От 3.30 не ме е страх.
Ама 3300.....

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: RAFA   
Дата:   28-01-09 11:48

Велчев е един финансист ум да ти зайде, до сега незнам читав негов ход [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: Нереален   
Дата:   28-01-09 11:49

Много мислих, защо от "Райфайзен" звънят на клиентите си, да ги увещават да превалутират кредитите си от лева в евро. Лихвата щяла да е по-ниска...и всичко ти го предлагат все изгодно, все в твоя полза...веднага ми понамириса...

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: RAFA   
Дата:   28-01-09 11:52

Нереален почти убеден съм, че всеки кредит изтеглен в лева има клауза в договора която банката като си поиска винаги може да бъде превалутиран по фиксинг [smile] (1.95583) Не го прави в момента защото лихвите в лева са по високи.



Публикацията е редактирана (28-01-09 11:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 11:57

Един така лъга мои познати за кредит в швейцарски франкове. Ама една медена уста, ама едни розови и парфюмирани приказки.
Едвам ги разубедих.
Тогава франка бе 1,12 онзи ден го гледам 1,3 лева за франк.
Сега хората са ми благодарни.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: Нереален   
Дата:   28-01-09 11:59

Няма такова нещо. Как така банката ще ми превалутира кредита сама? В какво? Защо в евро, а не в японски йени например? Банката променя лихвения процент, но не й вида на валутата. Интересно защо тогава толкова настояват и ме молят да си превалутирам кредита...то не, че е голям де, ама съм решил да съм инат.


RAFA написа:

> Нереален почти убеден съм, че всеки кредит изтеглен в лева има
> клауза в договора която банката като си поиска винаги може да
> бъде превалутиран по фиксинг [smile] (1.95583) Не го прави в
> момента защото лихвите в лева са по високи.
>

>
> Публикацията е редактирана (28-01-09 11:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: RAFA   
Дата:   28-01-09 12:02

Юнга съгласен, от курсови разлики може да се загубят доста % лихва ,така че няма смисъл от такива рискови кредити , аз съм на мнение, че най сигурен е кредита в евро, лично мнение разбира се. Когато се тегли кредит мислете как ще си го плащате отколкото как да "прекарате" кредитодателя , няма такъв филм винаги кредито получателя е набутан.


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 12:03

Автор: RAFA
Дата: 28-01-09 11:52

Нереален почти убеден съм, че всеки кредит изтеглен в лева има клауза в договора която банката като си поиска винаги може да бъде превалутиран по фиксинг [smile] (1.95583) Не го прави в момента защото лихвите в лева са по високи.

Добре бе RAFA , какво става с Гъдьо, който е теглил кредит в евро, защото било много изгодно и се събуди един ден с курс евро-лев 3,30, а той получава заплатката си в лева?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pmartinov   
Дата:   28-01-09 12:04

Духен зи супен...

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 12:08

Автор: RAFA
Дата: 28-01-09 12:02
Когато се тегли кредит мислете как ще си го плащате отколкото как да "прекарате" кредитодателя , няма такъв филм винаги кредито получателя е набутан.

И аз това говоря на всички. Да си блокират малко жаждата за коли и плазми, за да не храчат кръв после.
Дори на съвсем близки съм дал заеми без лихва, за да не теглят, че деца имат да хранят.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: RAFA   
Дата:   28-01-09 12:08

... гласува за ново правителство, това става [smile] ... Промяната на фиксирания курс лева- евро е самоубийство за всяко правителство бъди убеден, че никой няма да си сложи такъв таралеж в гащите. Хипотетично разбира се има такава вероятност, аз всеки ден чувам какви ли не цифри последното е 8/1, няма невъзможни неща лошото е при една такава промяна е че не само Гъдьо ама всички ще го ядем напукан както се казва. Още си спомням Виденовите години когато се чудехме в каква валута да държим мизерните си заплати надявам се никога това да не се повтори.


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: Нереален   
Дата:   28-01-09 12:09

Виж, не може банката да ти променя валутата на кредита, както й хрумне и в зависимост от това, кой курс им е изгоден. Дори да допуснем подобна хипотеза записана в договора, можеш да съдиш банката, въобще за наличие на подобна клауза и това, че не ти дават право на избор.

RAFA написа:

> Юнга съгласен, от курсови разлики може да се загубят доста %
> лихва ,така че няма смисъл от такива рискови кредити , аз съм
> на мнение, че най сигурен е кредита в евро, лично мнение
> разбира се. Когато се тегли кредит мислете как ще си го плащате
> отколкото как да "прекарате" кредитодателя , няма такъв филм
> винаги кредито получателя е набутан.
>

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: RAFA   
Дата:   28-01-09 12:16

Нереален говоря за фиксинг, по договор с Валутния фонд ние сме вързани към еврото така бъди сигурен, че ако еврото стане 3.30лв. примерно, банката ще намери начин да ти превалутира левовия кредит.
Пак казвам не мислете как да прекарате банката, а да теглим кредит само когато наистина се налага а не за глупусти(плазми и т.н.) по добре изчакай няколко месеца отколкото да плащаш грешни пари за няой измислен уред . За ипотечните кредити не говорим те са друга бира ! [smile]
Пък и какво лошо има в това да теглиш кредит, стига да ти излизат сметките аз съм за!


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: ecobo   
Дата:   28-01-09 12:19

Абе все повече се чува откъм правителството, че нямат намерение да девалвират лева, което е сигурен признак, че обмислят подобна стъпка. Много им се усладиха кредитите през '96-та и сега се чудят как да повторят... [smilie23]

Аз пък се чудя дали да не си врътна наличните пари в евра или швейцарски франкове [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: Нереален   
Дата:   28-01-09 12:20

Ще видим тази работа. Все пак аз не съм теглил кредит с цел да търся начин да прекарам банката, нито да си купувам плазми, но пък внимателно чета, какво подписвам и ако се опитат да ме цакат, ще намея начин да ги осъдя. Не могат да предвидят абсолютно всяка възможност, нито законът може да има обратна сила.

RAFA написа:

> Нереален говоря за фиксинг, по договор с Валутния фонд ние сме
> вързани към еврото така бъди сигурен, че ако еврото стане
> 3.30лв. примерно, банката ще намери начин да ти превалутира
> левовия кредит.
> Пак казвам не мислете как да прекарате банката, а да теглим
> кредит само когато наистина се налага а не за глупусти(плазми и
> т.н.) по добре изчакай няколко месеца отколкото да плащаш
> грешни пари за няой измислен уред . За ипотечните кредити не
> говорим те са друга бира ! [smile]
> Пък и какво лошо има в това да теглиш кредит, стига да ти
> излизат сметките аз съм за!
>

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: CanoniO   
Дата:   28-01-09 12:22

Това със съденето няма да стане....
Ще ти се точи някакво дело 10-12 години, през това време ще дължиш все повече и повече... Накрая ако изгубиш делото, си умрял прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: J0R0   
Дата:   28-01-09 12:22

Крайно време е да приемем еврото за национална валута, а не да треперим при всяко правителство, кой дебил ще дойде на власт и няма ли да му хрумне да нареди на БНБ (тайно или явно) да печата пари.

Ако има някакво сериозно искане на българското общество към българските политици, то това е да влезем в еврозоната. Да се пресече възможността на бъдещите правителства да печатат пари тук, в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: ecobo   
Дата:   28-01-09 12:25

Жоро, ама нали скоро ни казаха, че НЯМА да ни бъде в еврозоната в предвидения срок, щото нашите много се дънят... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: Нереален   
Дата:   28-01-09 12:26

Чакай бе човек, нали идеята е, ако влезем в Еврозоната да можем да емитираме собствени български евра? Точно в момента Валутния борд не позволява на България да пуска печатницата за пари, както беше преди.

J0R0 написа:

> Крайно време е да приемем еврото за национална валута, а не да
> треперим при всяко правителство, кой дебил ще дойде на власт и
> няма ли да му хрумне да нареди на БНБ (тайно или явно) да
> печата пари.
>
> Ако има някакво сериозно искане на българското общество към
> българските политици, то това е да влезем в еврозоната. Да се
> пресече възможността на бъдещите правителства да печатат пари
> тук, в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 12:26

Не ми пука, защото като се договарях за заплата помислих и за инфлация и за валутен риск, но какво става с обикновения човек е въпросът?

Автор: ecobo
Дата: 28-01-09 12:19

Абе все повече се чува откъм правителството, че нямат намерение да девалвират лева, което е сигурен признак, че обмислят подобна стъпка. Много им се усладиха кредитите през '96-та и сега се чудят как да повторят... [smilie23]

Аз пък се чудя дали да не си врътна наличните пари в евра или швейцарски франкове [smilie11]

Чувам, че вече всички които могат обръщат.
Освен безплатните им кредити и много собственост ще се смени и все в тяхната посока, защото те са се приготвили и парите им са навън в офшорките.Да му мисли Гъдьо с ипотекираното апартаментче.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: RAFA   
Дата:   28-01-09 12:26

Щвейцарския франк и златото винаги са били сигурно убежище по време на войни и кризи, ще се съглася с ecobo. Но я си помислете защо оцеляхме до сега ние от 20 години се сме в криза, защото голям процент от нас имат собствени жилища и инвестицията в имот все още я смятам за най сигурна. Лично мнение разбира се, не ме убеждавайте как цените на имотите падат и т.н. [smile] да така е не отричам говоря в дългосрочна преспектива [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: RAFA   
Дата:   28-01-09 12:31

J0R0, не отговаряме на повечето условия. Едва ли някой ще прави каквито и да е компромиси с нас повече .. !
Лошото в момента знаете ли кое е? Паниката която е обвзела всички. От всякъде се чува криза и криза , да криза има наистина, но доста се спекулира с това смятам ! Имам познати в Канада и Щатите,предполагам и вие , знаете ли каква е единсвената промяна за тях откакто е започнала кризата ами, че просто плащат ипотеките си на друга банка. Пак живеят по добре от нас ...



Публикацията е редактирана (28-01-09 12:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: J0R0   
Дата:   28-01-09 12:32

Да, обаче ще емитираме собствени български евра под контрола на ЕС, а не както си искаме.
Сега всяко правителство може да вземе решение (без да се съобразява с ЕС) да разтури споразумението с МВФ и да пусне печатницата за пари.
БНБ се подчинява на правителството, а не на МВФ и ако правителството и нареди, ще печата пари. В такъв случай на ЕС не му пука, щото той нищо не губи, някаква страна си обезценява валутата, много важно.
В случай че сме в еврозоната, БНБ няма да може да печата пари по нареждане на поредния популист, защото тия пари ще важат навсякъде и никой в ЕС няма да допусне подобно нещо.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pmartinov   
Дата:   28-01-09 12:36

Ако еврото се приеме не могат далавери да се правят [smilie2]


Друго си е левчето ...


А външния дълг е вече 37милиарда евро ...



Браво Вълчев [smilie24]





[smilie23] [smilie23][smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: danbi   
Дата:   28-01-09 12:36

Абе тя мара хубаво предлагаше да ни окупират... С тия приказки просто си ги каним.
А може би това е схемата?

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: n1x0n   
Дата:   28-01-09 12:38

Сега всяко правителство може да вземе решение (без да се съобразява с ЕС) да разтури споразумението с МВФ и да пусне печатницата за пари.

Ти ако си мислиш че това не може да стане с евра-та - жестоко се лъжеш. [smilie3]

На машината и е все тая каква картинка печата - завърти ли се...

ЕС просто няма механизъм, който да спре това нещо. Пък ако решат да ни изключат - те и за печатане на левове ще го направят.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: RAFA   
Дата:   28-01-09 12:39

При тоя дефицит около 28 милиарда последно май съм чувал си мисля че нямаме нужда от печатане на пари, но пак казвам няма нищо невъзможно. Европейците няма да ни разрешат да печатаме левове все едно ще е, че печатаме евро [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: J0R0   
Дата:   28-01-09 12:40

Далавери могат да се правят винаги, ама поне няма да са за сметка на спестяванията на населението.

Ей затова трябва да има протести и искания, за реална евроинтеграция и влизане в еврозоната.
А не за глупости и дистотеки в студентския град.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: pmartinov   
Дата:   28-01-09 12:44

Нашата евроинтеграция зора и беше да стигне до еврофондовете ...

Останалото го знаете .......


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: RAFA   
Дата:   28-01-09 12:45

Жоро аз пък не съм фен на Евросъюза, макар че за България е най добрия възможен вариант ама за държави като Германия само негативи си мисл че донесе. Винаги съм сравнявал Евросъюза с едновремешните АПК-та огромно нещо трудно за управление [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 12:46

Автор: pmartinov
Дата: 28-01-09 12:44

Нашата евроинтеграция зора и беше да стигне до еврофондовете ...

Останалото го знаете .......


Ееее и?
Стигнаха и какво направиха?
За цялата 2008ма от 2 милиарда договорирани усвоиха 22 милиона.
1процент.
Срам!

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: pmartinov   
Дата:   28-01-09 12:49

То не било толкова лесно да се краде от еврофондовете .....


https://photo-forum.net/joro/emoticons/1381.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: equinox   
Дата:   28-01-09 12:51

Сега не може да печатаме левове. Всъщност левове няма от 97-ма насам. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: ecobo   
Дата:   28-01-09 12:51

За цялата 2008ма от 2 милиарда договорирани усвоиха 22 милиона.

Ааааа, това не може да е вярно... 22 милиона вероятно са гепените кинти, "усвоените" са повече. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 12:54

Може, може.

Едва 22 милиона евро са усвоените за 2008 година от ЕС средства при договорени над 2 милиарда.

http://dnes.dir.bg/2009/01/25/news3901199.html

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: ecobo   
Дата:   28-01-09 12:55

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 12:59

Интересно отличникът Ирландия колко усвоява, пък защо не и опашкарят Гърция?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pmartinov   
Дата:   28-01-09 12:59

Въпроса е :


Колко от тези 22 милиона евро не са откраднати ?


Отговора е :



много малко...




[smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: to6e   
Дата:   28-01-09 13:08

Доколкото си спомням около 97г. при фалит на банка вложенията в долари ги изплащаха в лева по незнаен курс.
То и сега измислиха начин да не са гарантирани влоговете - някъде с дребни букви е написано, че договора е "индивидуално договорен" и ... адио Рио, за студена водица.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: equinox   
Дата:   28-01-09 13:09

Това може да е интересно за някои хора: Информационно-образователни материали за ЕЦБ


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: J0R0   
Дата:   28-01-09 13:15

Автор: equinox (77.78.9.127)
Сега не може да печатаме левове. Всъщност левове няма от 97-ма насам.


Не е вярно.
Вярното е, че от 97-а не печатаме левове.
Но не е защото не можем, а защото не се е намерил достатъчно голям дебил като Виденов за да го направи.
Въпрос на правителствено решение е да се направи, а не на външна забрана. Пак казвам БНБ се подчинава на правителството ни, а не на МВФ.
Обаче аз лично нямам доверие в нашите политици.
Не виждам каква е разликата между Виденов, Гоце и Станишев. Все от едно котило са - измикярчетата на Лилов и Луканов, кадри на ЦК на ДКМС. Щом Виденов реши да печата, що Станишев да не реши да печата?

Ако влезем в еврозоната тогава наистина няма да можем, поради външни фактори, а не поради вътрешни задръжки.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 13:18

Ето как се движи в годините

http://www.bnb.bg/bnb/home.nsf/vPages/S_REER_Deflator_CPI_q/$FILE/1997-2008_S_REER_CPI_Q-bg.xls

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: equinox   
Дата:   28-01-09 13:20

Според действащият сега закон за БНБ не може да се печатат левове, без зад всяко левче да стои съответният брой евро в трезора на БНБ.

Иначе законите могат да се променят - в това си прав. То и за това лихвите в лева са толкова високи - рискът е най-вече политически. Икономически ще стане тогава когато инвестициите и паричните потоци постъпващи в България не могат да покриват дупката в търговският ни баланс и когато БНБ не може да осигури достатъчно евра, за да покрива лева. За сега такъв риск няма. БНБ и фискалният резерв са достатъчно големи. Като превантивна мерка е добре да се договорим и с МВФ, в случай че има проблеми. Сега условията ще са по-изгодни, отколкото ако кризата е в разгара си.


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 13:29

Автор: equinox
Дата: 28-01-09 13:20

"Икономически ще стане тогава когато инвестициите и паричните потоци постъпващи в България не могат да покриват дупката в търговският ни баланс....."

Има в темата и за потоците. Вместо поток от 2 милиарда, вада от 22 милиона.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: PeterPAN   
Дата:   28-01-09 13:36

МИ сички сете гледали "Духа на Времето" и там се дискутира МФВ и Световната банка ако не се лъжа и правя връзка с този цитат от мъней бг

- Фондът, който печели отпускайки кредити на закъсали икономики, вече изрази готовност да помогне на българската икономика в случай на нужда, макар да подчерта, че в момента България не се нуждае от подобна помощ.


- И да не се налага в момента си мисля че яко се работи по въпроса да се наложи нужда за помощ от вън, лошото е че ще е на наш гръб, а облагодетелстваните ще са доста малко [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: equinox   
Дата:   28-01-09 13:36

Дори да нямаше грам корупция при еврофондовете пак нямаше да може да усвойм всичко. Правителството не беше готово с голяма част от документите до 2007. Нито имаше подготвени хора, абе толкова години говориха за тези фондове, а не са си мръднали пръста даже... [smilie8]


Аз имах в предвит този поток. Данните са вече остарели, но пак дават някаква представа.
https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/ylrn0845.JPG

http://www.capital.bg/shimg/oo_388813.jpg



Публикацията е редактирана (28-01-09 13:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 13:45

Автор: equinox
Дата: 28-01-09 13:36

Дори да нямаше грам корупция при еврофондовете пак нямаше да може да усвойм всичко. Правителството не беше готово с голяма част от документите на до 2007. Нито имаше подготвени хора, абе толкова години говориха за тези фондове, а не са си мръднали пръста даже... [smilie8]


Това ме учудва. Преди изборите казваха, че са "национално отговорни", "можещи", че "няма да ви излъжем пак", а сега не можели ...

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: equinox   
Дата:   28-01-09 13:56

Те и сега ще говорят същото. Впрочем предизборната кампания вече започна. Ония ден Станишев и компания бяха в местният старчески дом на агитация. За това посещение няма да чуете по новините, защото в крайна сметка е незаконно. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: pmartinov   
Дата:   28-01-09 14:04

Пак ще разчитат на четвъртата възраст...

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: danbi   
Дата:   28-01-09 14:13

А как ли е, ако приложим индекса "БигМак" към лева и еврото?

Днесм, в Атина "БигМак меню" струва 5.20 евро. В лева колко е?

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: CanoniO   
Дата:   28-01-09 14:33

През целият си съзнателен живот, не можах да разбера, как възрастен човек може да даде 10 лева за тези хамбургери и ги яде.

При децата-ясно...

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: danbi   
Дата:   28-01-09 15:00

Децата ги искат заради играчката, не е ли ясно?
А ядат гадостта защото майките им ги гледат строго "аз за това пари съм давала!"

По-лесно е да заведеш детето в магазин за играчки, разбира се [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: CanoniO   
Дата:   28-01-09 15:14

Децата, децата....

За децата писах, че ми е ясно.
Как възрастен индивид сяда и яде два скъпи и безвкусни сандвича, на цената на една мешана скара примерно? Да не слагат нещо вътре и хората да се пристрастяват..... Това е най-долнопробната храна, която съм вкусвал.....

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: danbi   
Дата:   28-01-09 15:23

canonio, намесих го, защото има хора които поддържат и публикуват "Макдоналдс индекс" на базата цените на продуктите им в различните държави -- и оттам реалистични курсове на валутите. Според този индекс, излиза че лева всъщност в момента е подценен. Защото бигмак меню не струва 10лв в България, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: Lalinda   
Дата:   28-01-09 15:30

Не, в мешаната скара "за възрастни" слагат пристрастител.
[smilie18]

Винаги съм се чудела как възрастен индивид от мъжки пол може да се пристрасти към мешана скара, половината от съставките на която са от попреминало първа свежест месо...
[smilie10]

Мешаната скара бе върхът на престижността в едно по-далечно социалистическо време, в което мнозина от вас не са били родени. Порция кюфтета с гарнитура бе 28 ст., а мешаната скара в луксозен ресторант над някоя река - 90 ст.

Като ни водеха на бригада, после на баня и ни пуснеха в неделна почивка, ходехме да ядем мешана скара в Сандански... Оттогава не съм яла, не смятам и да се връщам към тези отдавнашни традиции.

От известно време насам у нас стана престижно [smilie11] да си купиш нещо в Макдоналдс и малко след това да изхвърлиш картонената кутийка и чашата с капачка, пробита от сламка, през стъклото на джипа си край пътя, докато се оригваш и облизваш...
[smilie18]

Разликата с оригването в крайпътен ресторант след шкембе чорба, шопска салата и мешана скара (и баклава [smilie3]) едва ли е съществена.


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: CanoniO   
Дата:   28-01-09 15:33

danbi,
ясно бе, не говоря за индексацията. Подех в друга посока, нямаща нищо общо с тезата за атинския Макдоналдс...

Просто ми е интересно, как верига като макдоналдс, успява да излъже възрастните хора, да си купят сандвич за себе си...
аз лично не мога да се нахраня с този размер сандвич и трябва да опраскам поне 4 големи, с 2 порции картофки. Къде ще му излезе края?[smilie11] Пък и не са вкусни....



Публикацията е редактирана (28-01-09 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: danbi   
Дата:   28-01-09 15:34

Lalinda, от шкембето се оригваш по-обилно и по-доволно [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: CanoniO   
Дата:   28-01-09 15:36

Лалинда,
мешаната скара може да се смеси по желание.

Като си поръчам 2 кюфтета, 2 кебапчета и една пържола, пак е мешана скара, само че "събери чарк"[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Говоря за вкусовите качества на нещо...

Как да ям биг мак, вместо вратна пържола?

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: Императорът.   
Дата:   28-01-09 15:41

И аз смятам, че франкът най-секси, ама е крайно време да разберат хората, че мангизите са по принцип фалшиви и нямат покритие. Щатите са на прагът на хиперинфлация, ако и светът ги последва, грозна история ще стане...

Човекът просто не бива да си държи парите в пари, освен суми колкото за текущи разходи, това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: danbi   
Дата:   28-01-09 15:41

canonio -- пропуснал съм момента в който темата стана свободна [smilie18]

Иначе съм съгласен. Но от друга страна, ако идеш в някоя "странна" държава и не знаеш кое от тамошните неща става за ядене, ще ядеш в Макдоналдс, щото там е "американско".
Туй е вградено в PROM-а на всеки американец.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: CanoniO   
Дата:   28-01-09 15:47

danbi,
в най-страшното място за гладния пътник - Чайна дийп кънтри , ядох варени гевреци, когато ме беше страх, да не изям някой домашен любимец или отровна риба[smilie5] . Пак не стъпих в Макдоналдс[smilie5]

После естествено, ми направиха списък с около стотина неща, дето стават за ядене, бяха написани на китайски и английски, та само показвах листа на сервитьорките и им посочвах с пръст.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 15:55

Може ли в Гърция да ядеш В Макдоналдс, като има кокореци?

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: ejko   
Дата:   28-01-09 16:02

Аз тук мога и да изям нещо от МакДоналдс, но да отидеш някъде по света и да не ядеш непознатите неща..., това вече е странно:)))
А иначе и тук в БГ 100 пъти предпочитам да отида в една от онези арабски месарници, в който българите никога не стъпват, а и не знаят, че там хората готвят и да се наям с кебап и айрян, отколкото да ходя по разни ресторанти с менюта и сервиьори...!

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: Императорът.   
Дата:   28-01-09 16:09

А какво е кокорекът? [smilie8] Нещо такова ли - " [smilie10] "


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: danbi   
Дата:   28-01-09 16:17

canonio, аз като споделих на жената какви неща правих/ядох още първата нощ като попаднах в Египет, каза че за малко не получила удар. Явно мога и още [smilie18]

Верно, че Макдоналдс е тъпо място (ама има безплатен Интернет). А там може и вода от бутилка да пиеш [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 17:44

Кокореците са големи шишове с нанизани върху тях накиснати в марината агнешки дреболии- дроб, момица, дроб, момица и т.н. След това се навиват върху нанизания шиш агнешки черва, първо в едната посока, а след това обратно. накрая се обвива с було, намазва се с чисто масло и бял пипер и се пече на въглища.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: emovla   
Дата:   28-01-09 17:49

Тва не беше чесно

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: kote   
Дата:   28-01-09 18:52

утиам у гречко[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: ecobo   
Дата:   28-01-09 19:22

юнга написа:

> Кокореците са големи шишове с нанизани върху тях накиснати в
> марината агнешки дреболии- дроб, момица, дроб, момица и т.н.
> След това се навиват върху нанизания шиш агнешки черва, първо в
> едната посока, а след това обратно. накрая се обвива с було,
> намазва се с чисто масло и бял пипер и се пече на въглища.


Умрем за такива деликатеси [smilie24]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: zritel   
Дата:   28-01-09 20:06

-



Публикацията е редактирана (28-01-09 20:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 20:45

Автор: ecobo
Дата: 28-01-09 19:22

юнга написа:

> Кокореците са големи шишове с нанизани върху тях накиснати в
> марината агнешки дреболии- дроб, момица, дроб, момица и т.н.
> След това се навиват върху нанизания шиш агнешки черва, първо в
> едната посока, а след това обратно. накрая се обвива с було,
> намазва се с чисто масло и бял пипер и се пече на въглища.


Умрем за такива деликатеси [smilie24]

На пролет, на пролет.Само да намерим материалите,шишовете ще нося, Кунка ще пече.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 20:54

Збравих. Една от маринатите която ми бяха дали за това е бяло вино, прясна мента, чер пипер. Дреболиите вътре 3-4 часа. Може и още нещо да е имало, но не помня.
Другото което правят комшиите е , че като изпекат кокореците ги увиват във фолио и ги държат в топла фурна.
Освен това много кръчми и магазини си имат своя тайна и рецепта за кокореци.
В Турция, не нижат дреболиите на шиш, а ги нарязват - черва, дроб, момици и сместа пекат на сач. Заглавието беше нещо близко, но не го помня. Моето го помня -склеротик.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 21:03

Аха, на турски било "кокореч"-Kokoreç

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 21:07

И накрая за любознателните:

http://kokoretsi.org/jpage/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Itemid=1



Публикацията е редактирана (28-01-09 21:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 21:17

Хора със слаби сърца да не гледат снимката!
Долното е кокореци.

https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/vhem8335.JPG

http://bp0.blogger.com/_i7zbkZPxZeA/SBIcWxmV_lI/AAAAAAAAFRw/xJLE9Mu_ENI/s400/arni+and+kokoretsi.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/vhem8335.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/txlx4000.JPG

http://www.flickr.com/photos/88847326@N00/404938328/sizes/m/




Публикацията е редактирана (28-01-09 21:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: ecobo   
Дата:   28-01-09 21:23

[smilie24]


[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: юнга   
Дата:   28-01-09 21:25

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: ivodam   
Дата:   28-01-09 22:12

Рано или късно ще минем към еврото, и вероятно по-рано, отколкото ни се струва възможно сега; очаквам два възможни шибани варианта, за да бъдат преебани хората за пореден път:

- единият вариант е да махнат борда няколко месеца преди минаването към еврото, и да оставят курса наистина да стане 3-4 лева, т.е. при влизането на еврото хората да останат със заплати от по 100-200 евро - много от нашите пишман-бизнесмени вече са бесни, че били много високи заплатите, ако и да са най-ниските в Европа;

- вторият варинт е да остане сегашното ниво на заплатите, но цените да се сменят на практика по номинал при смяната на валутата - това колкото и да не е за вярване, и да няма никаква математическа логика, стана така в една или друга степен в страните, където минаха през тая смяна. Имам предвид, че нещо, което струва 2 лева, няма да го пуснат по 1 евро на следващия ден, а по 2 евро, или по 1,50 и нещо от сорта.

[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли еврото да е 3,30 лева?
Автор: explorer   
Дата:   29-01-09 01:16

А според мен, и двете.
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.