Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Нов глобален еко експеримент
Автор: Amigo   
Дата:   27-01-09 10:15

Мащабен екоексперимент може да застраши бъдещето на планетата
Идеята на германски и индийски учени да "наторят" океана с желязо, което да доведе до бурен цъфтеж на планктона, може всъщност да засили, а не да ограничи ефекта на глобалното затопляне, смятат техни критици
26.01.2009


Учени планират да започнат мащабен екологичен експеримент тази седмица, включващ промяна в състава на океанските води - вид "наторяване", който според техни противници е опасен за околната среда и в нарушение международното право.

Експериментът, който трябва да бъде проведен в Южния океан, цели да предизвика бурен цъфтеж на планктона, като в тези количества той ще бъде видим дори от космоса.

Идеята на учените - предимно от Германия и Индия, както и двама британци, е да се "инжектират" около 20 тона железен сулфат в област от около 300 кв.м в океана, която се пада някъде по средата между нос Хорн и нос Добра надежда. По този начин те се надяват да се противопоставят на ефекта от глобалното затопляне и измирането на китовете.

Тъй като във водите има недостиг на желязо, се очаква процедурата да доведе до "експлозивен" цъфтеж на планктона, който пък ще "абсорбира" въглеродния диоксид от въздуха.

Според еколозите когато планктонът умре, той ще потъне дълбоко в морските води, отнасяйки на дъното за векове напред и газа, който се смята главен виновник за климатичните промени.

В зависимост от мащаба, в който се прилага тази техника, тя според изследователите може да обуздае набиращото скорост глобално затопляне, като същевременно увеличи количеството храна за китовете.

В последната минута обаче революционната идея попадна под критиките на международни природозащитни организации и учени, съмняващи се в ефикасността му, които вече призоваха твърдо за отмяната му.

Критиците на "океанското наторяване" са дълбоко разтревожени, че то може да има унищожителни и непредвидими последици за световния океан, като доведе дори до погубването на огромни морски територии и освобождаването на метан и азотен оксид, които на свой ред да засилят още повече процеса на глобално затопляне.

Експертите се опасяват още, че планктонът има способност да абсорбира слънчевата светлина, което да доведе до прекомерно нагряване на водната повърхност и засилване на климатичните промени.

Миналия май Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие забрани тази практика, като разреши изключения само за малки научни изследвания в рамките на крайбрежните ивици.

Въпреки това обаче експедицията - организирана съвместно от Института "Алфред Вагнер" за полярни и морски изследвания в Бремерхафен и Националния институт по океанография в Гоа, Индия - се отправиха на мисия този месец.

Обезпокоените природозащитници, предвождани от базираната в Канада група ETC, настояха германския министър на околната среда Сигмар Габриел, да спре експеримента. Правителството на страната замрази проекта временно и сега учените очакват решение в края на тази седмица.

По материали от западния печат
[smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: Todd   
Дата:   27-01-09 10:23

Да хвърлят и българските политици там !!!!!

Да неутрализират ефекта с огромните лайна които серат наляво и надясно !!!


Единственното неудобство ще е миризмата няколко дни но поне рибките ще хапнат мърша....

[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: black_swans   
Дата:   27-01-09 10:26

Хекимин ефенди, кво ги въртиш тия `очи като плочи? Май-май, се явяваш нещо като прът в спиците на прогреса, научно-техническата просперитация и вятъра на промяната? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   27-01-09 10:30

еко, еко.... колко да е еко? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Amigo   
Дата:   27-01-09 10:34

tnt написа:

> еко, еко.... колко да е еко? [smilie8]



дали ще е еко или ако... [smilie8] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   27-01-09 10:36

или Ако... или акО [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: ellisaveta   
Дата:   27-01-09 10:45

Винаги ми е било чудно какви са тези учени, колко са учени и какво са учили? Имат ли имена, лица... Кви са тия хорица. А още по- странно ми е как група учени предприемат мащабни екологични експерименти, сякаш на тази планета живеят само въпросната група учени. И въобще какво е това понятие екологичен експеримент? Да наторим тук таме с желязо, пък да видим как ще се отрази това на планетата, тъй де, длъжни сме да опитаме.

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: n1x0n   
Дата:   27-01-09 12:00

А още по- странно ми е как група учени предприемат мащабни екологични експерименти

Наистина ли някой смята, че изсипването на един камион тор за планктон е "мащабен експеримент"?
[smilie18]
Това дори за Черно море е несериозно, да не говорим за 2 океана....

Те че журналята си бъркат в носа и правят от всяка муха слон - ясно, ама вие що им се връзвате?!

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: CanoniO   
Дата:   27-01-09 12:04

300 кв.м. в океана[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Смешно е просто.... Може да има и грешка....

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: Vinsent   
Дата:   27-01-09 12:09

платени копипейстъри [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

[beer] [beer] [shtrak] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: mike74   
Дата:   27-01-09 12:13

Това не е първия такъв експеримент! Преди повече от две години такъв направиха и близо до Австралия, но тогава явно журналистите не са го надушили [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: ejko   
Дата:   27-01-09 12:19

"20 тона железен сулфат" ако е мащабен експеримент, то тоновете нефт, отпадъци и т.н. изсипвани всеки ден в световните води какво са? Мащабен...?

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: Amigo   
Дата:   27-01-09 12:22

[smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: tnt   
Дата:   27-01-09 12:24

Автор: ejko
Дата: 27-01-09 12:19

"20 тона железен сулфат" ако е мащабен експеримент, то тоновете нефт, отпадъци и т.н. изсипвани всеки ден в световните води какво са? Мащабен...?


екскремент

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: Amigo   
Дата:   27-01-09 12:28

днес 300 кв. км, утре - 3000 и т.н. [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: ejko   
Дата:   27-01-09 12:30

То попринцип по добре да не бяхме почвали да копаме "полезни" изкопаеми и да ги разработваме, но вече е късно. Цялата ни цивилизация е един експеримент, та аз предлагам да видим до къде ще го докарат:)))

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: Amigo   
Дата:   27-01-09 12:32

ми още 3 години остават, ще видим [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: ejko   
Дата:   27-01-09 12:36

а като мине 2012, коя е следващата година до която трябва да броим на обратно?

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: Amigo   
Дата:   27-01-09 12:39

като мине, тогава ще му мислим [smilie3] [smilie5] [smilie5] ще чакаме макетата да възпроизведат нов Голям Буум [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (27-01-09 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: alsash   
Дата:   27-01-09 13:07

Амигов ,Амигоооов......спри се бре

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   27-01-09 13:21

https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/ekpp9048.JPG

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: мара   
Дата:   27-01-09 13:27

тинто, ай да се спазарите със спешъла тва да ми напрай един гиф

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   27-01-09 13:28

аз ко общо имам? [smilie10] освен ку не искаш да ти услужа с картинка с франзела де [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: мара   
Дата:   27-01-09 13:32

не, с котката у кенефа. ма тва И беше У. исках да кажа: на тва с котката да мУ напрай един гиф[smilie5] ма ми е изтрита клавиатурата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   27-01-09 13:33

ми да му напрай [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Нов глобален еко експеримент
Автор: мара   
Дата:   27-01-09 13:34

ми вие там имахте приказка за гифове, я да ходатайстваш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   27-01-09 13:36

ни мога... дискредитирала съм съ
https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/ydgo2329.JPG

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.