Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: mixmike   
Дата:   27-01-09 09:13

IDA, спокойно си вземай който и процесор да си харесаш - независимо от шината му и това че е произведен реално СЛЕД чипсета ти и "native" за проца е по-нов чипсет.
Аз съм с Q6600 върху супер стария 965 чипсет и даже съм клокнал на 3,4GHz. На всичко отгоре съм му намалил множителя от 9 на 8, за да мога да направя "висока шина". В момента е на 8x425=3400MHz. Истината е, че което и да е дъно на сокет 775 няма да има никакъв проблем с процесорите, единствено ще е необходимо ъпдейт на BIOS-а.
На моето архивно дъно съм пускал и Е6850, който е на 1333 шина и си го разпозна абсолютно коректно.

А вече на въпроса - дали да ъпгрейдваш, аз мисля че Q6600 е просто задължитен и "евтин" за мощта си процесор, който позволява и приличен овърклок, което с 2 думи е - отлична покупка. Дали да се хвърляш директно на 8GB памет си е вече лично предпочитание. Аз мисля че засега 4GB са ми предостатъчни! И предпочитам 4GB скъпа бърза и надеждна памет, отколкото 8GB бавна. Е, ако вземеш 8GB бърза е хептен добре, но ще се охарчиш много!
И само последно нещо - Kingston XyperX е супер кирлива памет от около 4-5 години насам и досега само "името" я крепи. Доскоро в БГ и нямаше откъде да си намериш висок клас памет, но в момента има навсякъде! Така че, се насочи към Corsair, OCZ, Crucial и т.н. и забрави тоя Kingston.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: danbi   
Дата:   27-01-09 09:19

Само да вмъкна нещо, което може би има смисъл да поразчоплите.

Архитектурата на Intel има едно много сериозно слабо място и това е кеш паметта на процесора. По-точно количеството памет, която този кеш може да адресира без сериозна загуба на производителност. Може да се окаже, че като му сложите максималното количество памет, достъа до нея ще е по-бавен отколкото ако му сложите примерно половината. За съжалените, тези неща напоследък са доста зле документирани (преди имаше таблици за всяко дъно/чипсет).

Част от проблема е контролера за достъп до шината на паметта, който е извън процесора. В този смисъл архитектурата на AMD е доста по-производителна. Особено в 64 битовия режим, който е разработка на AMD и по-късно частично лицензиран от Intel. Жалко, че фанатично се подценява.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: mixmike   
Дата:   27-01-09 09:27

Danbi, ако ще AMD да са измислили колелото и да са вкаралаи света в нова ера на компютърната технология, факт е, че издишат сериозно и разликата с която Интел ги гази във всеки един сегмент е фрапираща!!!
Лично аз не съм бил свидетел на такова преимущество на която и да е от двете фирми през цялата история на конкуренцията.
Така че айде не хвали AMD, че някой ще се излъже и ще се набута [smilie11] [smilie5] [smilie23] [ezik] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: danbi   
Дата:   27-01-09 09:44

mixmike аз не бих бил така категоричен като теб. Всяка нова система която правя (не настолен компютър) се прави с Intel или AMD процесор според което е по-производително към момента. И аз не вярвах, но напоследък почти не правя неща с Intel. Не е нужно да ми вярваш разбира се. Споделих информация (която мнозина услужливо забравят, заливани от маркетингови глупости).

Ако имах избор, бих ги правил с PowerPC, но за съжаление IBM разказаха играта на тази платформа.

Intel страда от същя симптом от който страда Microsoft. Най-точно се описва от израза: Jack of all trades, a master of nothing.
Не случайно двете компании толкова отчаяно си партнират.

Както и да е, който разбрал, разбрал.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: mixmike   
Дата:   27-01-09 09:52

[smilie24]
Danbi - добре че има заблудени като тебе, та да не фалира AMD. Че те както се обединиха с другите големи губещи дето 3-4 години вече не могат да изкарат поколение видеокарти като хората...не им остава много. Добре е конкуренция да има![smilie24] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Та, за да сме по темата, ти кой 4-ядрен процесор на AMD ще препоръчаш, да е по-добър от Q6600?[smilie23] [smilie10] [smilie5] [smilie11] [smilie18]



Публикацията е редактирана (27-01-09 10:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: terminator   
Дата:   27-01-09 10:08

gorbi, за да ползваш компа и като домашно кино е по-добре да си инсталираш 32битова ОС - примерно на моя комп дъното си има драйвери за 32 и 64 битов WinXP, направил съм си на два дяла и двете инсталации (WinXP32 и WInXP64) и какво забелязах: звука на филмите е отвратителен, пращи, гъгне и накъсва, също и за някои периферни у-ва няма и никога няма да има 64 битови драйвери (при мен така "увиснаха" един принтер HP LJ1010 и скенер HP ScanJet 5300c). Плюса на WinXP64 е че от раз си разпознава и адресира 4-те GB RAM, докато WinXP32 дори и с разрешен PAE (Phisical Address Extension) успява да "види" само 3,25GB RAM. Повечето 32 битов софтуер работи еднакво бързо и с двете ОС, ако вече е изрично 64битов софтуерс - сигурно ще има подобрение в 64 битовата ОС.
За плеер за мултимедия пробвай - MediaPlayer Classic - Home Cinema, товари процесора на около не повече от 25-30% при възпроизвеждане на FullHD компресиран филм от компа на ТВ-то по HDMI кабел + съответните кодеци (питай Гугъл за CCCP кодек пак[smilie5])

Та така, след седмица борба с драйверите за 64-те бита си се кротнах на WinXP32bits и засега машината работи перфектно. За Vista не мога да дам мнение, просто не съм и фен и ако почакам още година май ще мина направo на Win7 [smile]

У нас на единия комп съм с Windows 2003 Server и там големи проблеми с драйвери нямам, дори си разпознава 4-те GB RAM, почти всичко работи, обаче някои игри, плъгини и екстеншъни за онлайн ТВ примерно да се гледа и антивирусни програмки не щат да се инсталират - казват че това е сървърна ОС и си искат нормално XP [smile]
Заради това спретнах още един по-слабичък комп с дъно Asus P5N7A-VM (има си вградена НВидия 9300 и съответно оптичен и HDMI изходи) - за мултимедиен център - демек опитах се да направя HTPC [smilie5] - засега добре се държи компа, лошото е че моя малкия терминатор вече 3 пъти го събаря от шкафа с телевизора, добре че и трите пъти е бил изключен ... не знам дали ще оцелее диска му ако го търкулне както работи ... [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   27-01-09 11:56

Моля Ви, нека не превръщаме и тази тема в до болка баналната война между Канон и Никон или в случая Интел <-> АМД.

Зададох доста конкретни въпроси и съм истински благодарен на тези, които взеха отношение по тях.

Пак подчертавам: платката DP35DP поддържа както процесор Q6600, така и 8 Gb RAM (само до 800 МHz). Това съм го проверил специално на сайта на Интел. Ако там пише, че може да се ползва с този процесор и с 8 Gb RAM, защо трябва да гърмят кондензатори??? Дъното не позволява никакво клокване, а и аз нямам никакво намерение да правя такова. Както вече казах, компютърът ще се ползва с 64-битова система и на него ще работят 64-битови приложения. НЯМА ДА СЕ ПОЛЗВА ЗА ИГРИ !!!

Pulsar много правилно е схванал идеята ми, за което му благодаря. Финансите са ми ограничени и искам да надградя това, което вече имам. Дисковете са ми бързи и не смятам да ги сменям. Относно процесора, явно всичко клони към Q6600, въпреки че има по-нови. За това дъно, това е май оптималният вариант и ако правилно разбирам, повечето мнения клонят към този процесор.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   27-01-09 12:15

Остава само да си доизясня въпроса с паметта.

Както вече казах, в момента съм с 2х1 Gb Kingston 800 MHz, които работят в "DUAL" режим. От тук натататък има няколко възможности:

1) Да добавя още 2х1 Gb от същата памет (за около 45 лв). Това е най-евтиното решение;

2) Да добавя още 4 Gb (2x2 Gb) от същата памет, с което ще станат общо 6 Gb, не съм много сигурен обаче, дали ще могат да работят в "DUAL" режим. Този вариант ще е за около 80 лв.

3) Да изхвърля старата памет и да сложа 8 Gb (4х2) Kingston 800 MHz или Kingston 800 MHz Hyper X. Този вариант ще струва около 160, респективно 200 лв. Доста солен вариант, както виждате. Някой би ли ми казал, каква е разликата между обикновената памет и тази, наречена Hyper X при една и съща честота?

4) Да изхвърля старата памет и да сложа 4 Гб по-добра (800 МHz). Моля, дайте ми подходящи предложения за този вариант (като най-добро съотношение качество (бързодействие на 800 МHz)/цена.


Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Pulsar   
Дата:   27-01-09 12:21

mixmike /

Тук мисля, че все пак не сравняваме АМД с ИНТЕЛ, но реално ако говорим продажбите на АМД в средния и ниския клас са бомбастични точно поради ниската цена. Друг е въпросът, че аз лично АМД не бих си купил ако ще и да ми го подаряват. Виждал съм с очите си как софтуер отказва да работи на АМД с огромен надпис на екрана наподобяващ близо до ей тази иконка [smilie19]. На тема рам и аз бях зверски предубеден към Кингстън, но в последствие стана ясно, че тази марка оплеска всичките си позиции на пазара с уникално кофти качество и прекалено високи цени. Говорейки за рам обаче трябва да споменем, че схемата "много за малко пари" винаги си казва думата накрая. Аз не си позволявам да купувам евтина рам, защото си тача труда и времето. За останалите хора има различни стимули и решения на този проблем.

danbi /

Не знам за кое слабо място в кеша говориш, обаче аз съм с 12мб Л2 кеш и лагове и забиване досега не съм видял при мен. Последното видео, което ръчках беше около 12ГБ, ефектите и просвирването в реално време не можах да ги усетя. Мастерингът накрая ми дава съотношение 1:2, което нямам как да коментирам, то си е направо чудесно ! Честно казано, темата малко се изроди в изказвания на гиърхедс (Gear heads), вместо да помогнем на ИДА да вземе каквото и да било решение.

Смятам, че не е толкова трудно да се направи яка машина с една кофа пари, но в случая това не е идеята.

Георги/

Малко встрани от темата... Внасяте ли "Monster Cable"?

terminator /

Вече над година тествам релийзи на Виста. Първоначалното ми отвращение се смени с доста протопоположни мнения по-късно. Изчистиха доста от проблемите, кешове, алокации, суперфеч беше оправен, като ОС нямам какво да коментирам на тема изграждане на мрежи, реално миналата седмица направих на един приятел мрежа между Ви-Фи рутер и два лаптопа за по-малко от 10 секунди.
На тема драйвери, системата е доста стабилна, поне аз тествам в момента 64 битова версия СП1, няма гърмене, няма неразпознаване, чете всичката налична рам, разбира и ползува всички инструкции на ЦПУ-то (Q9450).

И все пак по темата - Q6600 го продават най-много заради добрата стъпка на клокване и прекалено голямата аудитория тинейджъри-геймърчета, които искат много неща в машините си без реална представа защо са им. Да не говорим, че Крайзис направиха така, че да продават половината висок клас хардуер в този сегмент, но това си е техен маркетингов трик, а който им играе по свирката дава много пари накрая.
Отново казвам, Квадра процесор не виждам абсолютно никакъв смисъл да се клоква. Все пак никой не може да даде гаранция, че няма да изгори зверски кешът... За, който има мания да си човърка най-вече из джоба нямам какво да кажа повече. Пък и често срещано е явлението от хора, които си нямат друга работа освен да си купуват скъпи неща и да се забавляват с тях. Аз лично инвестирам много, за да ми е леко и бързо при големи обеми работа. Простичко е.



Публикацията е редактирана (27-01-09 12:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   27-01-09 12:34

Mixmike,

За DDR2 памет на 800 MHz няма кой знае какъв избор от марки, освен Kingston, A-DATA и Super T. Би ли ми казал, къде да търся паметта, която препоръчваш? Става въпрос за DDR2 на 800 MHz, тъй като дъното не поддържа повече и НЕ ПОЗВОЛЯВА КЛОКВАНЕ !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Pulsar   
Дата:   27-01-09 12:40

IDA/

Аз ще ти препоръчам горещо това:

D2 4G Kit, 1066MHz,TWIN2X4096-8500C5DF, DHX, XMS2

https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/sdyb9458.JPG
http://www.reset.bg/catalog/images/333222111.jpg


Няма да сбъркаш, но реално ПЦ-то ти ще вижда само 800, а не 1066. Не е далече от твоята оферта, но за сметка на това рамта е нещо убийствено като работа. На всичките си компютри ползувам такава или от старите версии на тази рам и съм повече от доволен. Оттук насетне решението си е твое. Аз лично смятам при първа възможност скоро да закупя още 4ГБ и да затворя системата си до оптималните и параметри, защото следващата ми машина ще е в доста по-сериозен клас. Тази рам е и с активно външно охлаждане, така, че нямаш никакви шансове да я прегрееш от клокване или сериозно натоварване.

Поздрави !

ПП Един личен съвет - A-DATA и Super T не си го и помисляй !



Публикацията е редактирана (27-01-09 12:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Pulsar   
Дата:   27-01-09 12:56

Ето и да погледнеш как това нещо стои в моята машина.

https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/jgls7140.JPG
http://img204.imageshack.us/img204/9723/img3593sp9.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/rzkd0570.JPG
http://img90.imageshack.us/img90/4809/img3615ia5.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/rgwt8725.JPG
http://img93.imageshack.us/img93/5844/img3620ay5.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/ygqd8551.JPG
http://img204.imageshack.us/img204/3122/img3629qo1.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/ijjg5254.JPG
http://img93.imageshack.us/img93/5779/img3631cf6.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/qqrd5463.JPG
http://img216.imageshack.us/img216/7233/img3632je7.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   27-01-09 13:28

Pulsar,

Много ти благодаря! Имам още два въпроса, касаещи предложената от теб памет:

1) При положение, че ще работи на 800 MHz, абсолютно задължително ли е купуването на допълнителните вентилатори, които си показал по-горе, или вентилаторът в кутията ще е достатъчен?

2) В какво точно би се изразила разликата с Kingston или Kingston Hyper X - бързодействие, надеждност или какво? Аз и на домашния и служебния компютър съм с Kingston и досега не съм имал абсолютно никакъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Pulsar   
Дата:   27-01-09 13:36

IDA/

Няма от какво да се притесняваш. Това пристига в този си вид:

https://photo-forum.net/static/forum/2009-01/akgg6226.JPG
http://img216.imageshack.us/img216/6915/img3582lc1.jpg

Да ти кажа честно, нямам поглед върху разликите на Кинстъните, но може по-късно да се поразровя, че и на мен ми стана интересно...

Ето тук можеш да се поразровиш и да четеш...

http://www.kingston.com/hyperx/products/khx_ddr2.asp#800d



Публикацията е редактирана (27-01-09 13:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   27-01-09 14:32

Ето какво пишат за Кингстъните на дадения от Pulsar линк:

HyperX DDR2 memory is now available!
HyperX DDR2 modules are specifically engineered and designed to meet the rigorous requirements of PC enthusiasts. HyperX DDR2 offers faster speeds, lower latencies, higher data bandwidths and lower power consumption than DDR. HyperX is available in single and dual-channel memory kits.

HyperX DDR2* features:

* 1.8 Volts operation, reducing power consumption by about 50 percent
* Memory signal termination inside the memory chip ("On-Die Termination") to prevent reflected signal transmission errors.
* Operational enhancements to increase memory performance, efficiency and timing margins.
* CAS Latencies: 3, 4 and 5
* Currently available in speeds up to 1.2GHz and capacities up to 2GB.


Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: d256h   
Дата:   27-01-09 14:37

Без да спамя темата, но мисля, че усилията са излишни за ъпгрейд. Карай с наличната конфигурация, пък след две години си вземи нова, цените падат бързо, вече времената са други, това с ъпгрейда имаше смисъл преди години..

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Insight   
Дата:   27-01-09 15:21

Абе и аз малко в страни, но си мисля, че:
1. Няма как да разбереш дали е клокван процесора или не.
2. При клокване на процесора най-вероятния проблем на процесора би бил тотално изгаряне... такива някакви частични дефекти са много малко вероятни.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   27-01-09 17:21

Insight,

Ако процесорът е клокван само по тактова честота, нищо не може да му се случи. Ако обаче е работил с повишено захранващо напрежение и съответно повишена температура, това силно скъсява живота му и след време може просто без каквото и да било допълнително натоварване да сдаде багажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: christal   
Дата:   27-01-09 17:27

IDA, Super T паметите на 800mhz не са лош вариант, има един детайл - гледай да са CL4 (clock 4), не CL5.
Кингстън Хайпър Екс са памети за овърклок (и затова са по-скъпи), няма да ти трябват. А и по мои скромни наблюдения често комплектоват евтини чипове и ги продават в опаковка Хайпър Екс през последната година-две.
Каквото и да вземеш, все ще работи на тази гарантирана честота.
Проблема, който ти посочих е, че чипсета не поема добре максималния обем памет - проявява се в нестабилност.



Публикацията е редактирана (27-01-09 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: ksuhorukov   
Дата:   27-01-09 17:32

Така и така темата е около куадовете.. дайте предложение за добро дъно на разумна цена за кю 6600.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: christal   
Дата:   27-01-09 17:47

Пулсар, защо препоръчваш памет 1066, при положение, че дъното му не може с повече от 800 mhz? Безсмислено скъпа покупка.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   27-01-09 18:04

Christal,

Благодаря за уточнението. Тази нестабилност винаги ли се появява при този чипсет или само при дъно DP35DP? В какво точно се изразява и от колко Гб нагоре започва да прави проблеми?

Какво ще кажеш за посочения по-горе от мен вариант:

2) Да добавя още 4 Gb (2x2 Gb) от същата памет, с което ще станат общо 6 Gb, не съм много сигурен обаче, дали ще могат да работят в "DUAL" режим. Този вариант ще е за около 80 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: mixmike   
Дата:   27-01-09 18:28

защо препоръчваш памет 1066, при положение, че дъното му не може с повече от 800 mhz?

стига сте говорили глупости. Спокойно може паметта да си работи и на 1066 като се сложи подходящия делител спрямо шината в биоса.
Престанете с тва не поддържа.
Между другото точно с памет на 1066МХз ще се разбира идеално с процесора, който е на 9x266=2,4GHz. Като се сложат паметите с делител 4 X 266fsb = 1066MHz[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: christal   
Дата:   27-01-09 18:36

Здравей, това е особеност на чипсета, което ще рече, че при всички дъна с П35 може да се проявява, но зависи и от реализацията на самото дъно.
Аз донякъде те подведох, защото ползвам 8Gb памет на 1066Mhz (P35) и опита ми се базира на това. Пускам Memtest86 под ДОС и започва валеж на грешки и невалидни адреси в паметта. Понякога получавам и сини екрани в Уиндоус. Ако извадя двата модула и останат 4Gb, това не се наблюдава.
Но с 800 мегахерцова памет може и да няма такъв проблем, ако са 8Gb.
Стабилността е пряко зависима от обема и честотата и ограничението за това е в чипсета.
С 6Gb не съм пробвал, но така твърдо няма да работи в Dual channel mode. Без да знам доколко има полза от него изобщо [smilie5]


Миксмайк, аз биоса на това интелско дъно не съм го виждал, ти пък защо реши, че ще има делители? Не е нито Асус, нито Ди Еф Ай.



Публикацията е редактирана (27-01-09 18:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   27-01-09 18:36

Mixmike,

Проблемът е, че не можеш да задаваш никъде никакви делители. Като отвориш биоса просто няма такава опция за това дъно! Чувал съм, че има разни програми, с които можеш да клокваш от Windows, но не съм пробвал.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.