Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   26-01-09 18:05

Здравейте,

Бих искал да направя надстройка на домашния ми компютър, като му сменя сегашния Е2160 процесор с четириядрения Q6600. Същият се поддържа от дънната ми платка DP35DP. Ако го купя нов, излиза твърде солено (над 400,- лв.). Затова си търся такъв от втора ръка, който не е бил клокван с повишено захранващо напрежение.

Бих искал да добавя и памет. В момента съм с 2х1 Gb Kingston 800 MHz. Идеята ми е да я заменя с 8 Gb по-бърза (например 4х2 Gb Kindston 800 MHz Hyper X).

Въпросът ми е:

1) Може ли да се намери Q6600 на старо, къде и на каква цена? А памет, като горепосочената или подобна, също от втора ръка?

2) Има ли фирми, които биха ми откупили стария процесор и старата памет, които вече няма да са ми нужни?

3) Дали моментът е подходящ за надстройката или ще ми препоръчате да изчакам няколко месеца с надеждата цените на горните компоненти да паднат?

Предварително благодаря на всички, които могат да ми помогнат с компетентно мнение и конкретна информация.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   26-01-09 18:06

8GB памет [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   26-01-09 18:09

Повечко памет никога не е излишна. Нямам намерение след година отново да си сменям компютъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Pulsar   
Дата:   26-01-09 19:09

IDA /

Лично мнение:

1 - Втора ръка четериядрени едва ли скоро ще има, но все пак пробвай. Аз лично съм с Q9450, макар че ми предлагаха тази Q6600. Ако за теб няма разлика в 6 или 12МБ кеш Л2, то аз държа на нея.
2 - Фирмите принципно изкупуват чаркалаци, но ако нещото се купува за 1лв те гледат да намерят в каква друга машина да го сложат и тогава ти го купуват, но за 10 стотинки (в повечето случаи)
3 - Цените на квадрите може да не паднат чак толкова. В момента се лансират новите I7-ци на Интел, но е твърде рано да се говори за насищане на квадра процесори, че да си позволяват и драстично падане на цените.

Не знам какво работиш, но 8 ГБ не виждам как ще ги подкараш на евентуална 32битова система. Аз лично съм с 64 битова система с 4ГБ рам и досега рядко ми се е случвало да ударя процесора и рамта в тавана, а обработвам постоянно големи файлове видео и фото.
Да не говорим, че дъното (DP35DP) явно не е от най-новите с точно тези параметри на скорост (за рам). Опасявам се, че ще сложиш на копчето балтон (лично мнение).
Поздрави !

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: MapTuH   
Дата:   26-01-09 19:10

За 8GB РАМ ти трябв 64-битова ОС. Също, първо провери дали дъното ти може да понесе толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: ksuhorukov   
Дата:   26-01-09 19:22

Аз ползвам 8 гиги памет на 64 битова ОС в комбинация със 64 битово приложение. Определено ефект си има. Четириядрения си е звяр от всякъде. Принципно може да се намери на втора, но.. трудно.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   26-01-09 19:29

Пропуснах да кажа, че ще го ползвам с 64-битови приложения и 64-битова Виста, а тя е ненаситна за РАМ. Непрекъснато излизат и по-нови програми, които работят с много РАМ. Идеята е, след надстройката да ползвам компютъра поне още 3-4 години. Дъното за съжаление поддържа само 800 МHz, което обезсмисля ползването на процесори с 1333 МHz FSB. Затова съм се насочил към Q6600. Той има и 8 Мб кеш, което се оказва много полезна екстра.

Првих някои сравнителни тестове на 64-битови ресурсоемки операции между домашния компютър (описан по-горе) и служебния, който е с Q6600 и 8 Гб РАМ. Служебният е между 3,5 и 4 пъти по-бърз при положение, че и двата компютъра са с 64-битова ОС. Силно се надявам да намаля тази разлика значително, добавяйки Q6600 и още РАМ към домашния.



Публикацията е редактирана (26-01-09 19:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   26-01-09 19:32

"Звяр от всякъде"! Точно това е и моето впечатление. Quad-процесори с 64-битови ОС и 64-битови приложения. Това е близкото бъдеще, според скромното ми лично мнение.



Публикацията е редактирана (26-01-09 19:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: IDA   
Дата:   26-01-09 19:52

Благодаря на Pulsar. Бих се радвал да чуя и други мнения.

Приятна вечер на всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: terminator   
Дата:   26-01-09 19:58

Втора ръка Q6600 едва ли ще намериш току-така на добра цена (примерно около 200лв. пък дори и за 300) , още повече пък неклокван - в смисъл че този процесор се купува за да се клоква [smilie5]. Все още новите Q9xxx са на цени около и над 550-650лв. и сравнително малко са заклетите "овърклокъри" дето с лека ръка ще дадат тази сума само за да са в крак с модата. В интерес на истината за около 400лв. Q6600-Box (с 8MB L2 кеш е, само за информация) си струва парите, а дори и леко "клокнат" (до 2.89 - 3.06GHZ) върши прекрасна работа - е, ако и съответното приложение разпознава и натоварва и 4-те ядра, де. Твоето дъно DP35DP май е на Intel - а те не се славят с кой зане какви възможности за овърклок - по-скоро са орязани тези им функции, така че това ще те спъва. По отношение на паметта - 4 ГБ на първо време са напълно достатъчни - както са казали и по-горе - за да ползваш пълноценно всичките 4(или 8)ГБ ще ти е нужна по-скоро 64 битова операционна система XP или 32-битов Windows 2003 Server. Паметта гледай да не е втора ръка, то като цена и нова вече е доста евтина.
От друга страна пък нали знаеш какво казва МечоПух: Колкото повече - толкова повече, ама това пък струва и повечко пари.
Значи може да се изпише доста по въпроса, но аз примерно се водя по следния принцип когато си купувам компютърни чарколаци: Винаги купувай максимално като параметри това което можеш да си позволиш ценово и реално да използваш! Цените на компютърната техника падат постоянно и не су струва да се "изхвърлиш" с един компонент и после системата като цяло пак да не е достатъчно производителна.
"Звяр от всякъде" - така е наистина, ама само за някои Qxxxx - тези дето са с повече кеш - 8 или 12 МБ, щото има и Q-та с 4МБ ... разделени на 4 ядра ... малко като Селерон се падат [smilie6]

През октомври-ноември 2008 и аз доста се чудих с какъв процесор да си ъпгрейтна стария служебен комп. с Pentium D 3GHZ и накрая реших да взема точно Q6600 - по това време цената му беше около 370лв. някъде и мисля че не сбърках [smilie5] Разбира се и дънце взех с P45 чипсет, и 2х2ГБ РАМ-ец, и 2 диска 640GB, в нова кутия Poin of View Turbine2 със съответното захранване Black Diamond 500W пак на PoV. Май само видеокартата ми остана NVidia 8500. Ta oткак е купен е клокнат "само" до 2,89GHZ с бокс-овия охладител и работи стабилно 27/7. В интерес на истината през повечето време не е натоварен кой знае колко, но пък когато ми се наложи да свърша бързо някаква сериозна работа - еми има си разлика, не доста, ами направо много по-бърз е примерно от един Е5200 и той клокнат до около 3-те GHz.
А по Коледа (дето мина де) понеже много папках и слушкаш а по-малко снимах, Дядо Коледа ми донесе и за домашния компютър един Q6600 (съответно с дъно, памет 3ГБ, 2х500 дискове и захранване) вместо фотоапарат или обектив [smilie2]



Публикацията е редактирана (26-01-09 20:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: vladomatev   
Дата:   26-01-09 20:46

А опита ли в хадваре.бг ?

И от чисто либупитство, ко прайте с тия машини уе??? Механика на флуидите ли симулирате ....сателити ли местите? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: exile   
Дата:   26-01-09 21:04

гледам аз и е разбирам къде бъркам, като и личният ми лаптоп, и служебното ПЦ са с баш 2 гб рам, двуядрени процесори и не съм имал зор с половината пакет на адоби пуснат едновременно [smilie8]
Пък аз с единия пакет хляба си вадя, дето се вика [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: NeDDRaG   
Дата:   26-01-09 21:19

Q6600 втора ръка, изгодно и не клокован... Малко трудно, ама няма да е кой знае колко по-евтин. А старите части можеш да ги предложиш в някой специализиран форум, зависи каква цена им искаш. По принцип кадърно клокване с добро охлаждане не би трябвало да те притеснява.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Pulsar   
Дата:   26-01-09 22:52

IDA /

Хвърли едно око на тези видеа, за да видиш какво и как може да става с моята машина. Всичко е направено под ето тези параметри:

- OS - WinXPSP2-32/VistaSp1-64
- MB - Asus P5K WS
- RAM - D2 4G Kit, 1066MHz,TWIN2X4096-8500C5DF, DHX, XMS2
- CPU - Intel® Core™2 Quad Processor Q9450
- RAID0 (+System)

В инфото вдясно има и подробна информация как съм провел тестовете. Определено не смятам, че ще имаш нужда от 8 ГБ рам, особено ако е като моята, защото това ще струва една кофа пари, а и не съм сигурен, че дъното ти ще разбере високите скорости+целият обем под ХП.

На другите видеа съм направил съпоставка на един тест под две различни ОС системи, ХПСП2 и ВистаСП1. Разгледай ги и реши дали наистина ще ползуваш пълноценно всичко това. А както някой е казал по-горе, Мечо Пух винаги е прав :-).

Поздрави ! Ето и видеата:

Testing the limits of my PC - Part 01

Testing the limits of my PC - Part 02

На тези последните две мляскам яко, че да се вижда, че е в реално време [smilie18] [smilie18][smilie18][smilie18]

Shaman's RealWorld Photoshop Test @ Win Vista 64 bit

Shaman's RealWorld Photoshop Test @ Win XP 32 bit



Публикацията е редактирана (27-01-09 00:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: imitev   
Дата:   26-01-09 22:58

Ексиле - пускат си тестове и се кефят... Или рендират сложнотии...

С програмите на адоуб може да работиш и на П4 2,4 ГХЗ с 1 ГБ рамбъс (домашното ми ПЦ). Плакати 50х70 се правят доста прилично бих казал.

Специално за графични приложения смятам че добрият монитор определено е по-наложителен от мегахерци и рам...

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Pulsar   
Дата:   26-01-09 23:00

imitev/

ми какво да ти кажа... Не отказвам аз да си свърша бързо работата вместо да пия 3-4 кафета и да пуша 2 кутии цигари, не че пия кафе или пуша... А и ако нямаш какво да кажеш по темата, защо пишеш тук?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Han_Solo   
Дата:   27-01-09 00:03

еххх сетих се как преди 2000-та година монтирахме в реално време видео /BetacamSP/ с една платка на FAST Multimedia и компютъра на който беше инсталирана беше звяр - 484 на 66 мегахерца [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: christal   
Дата:   27-01-09 04:25

ИДА, един съвет за практиката. Дъното ти не е за такъв ъпгрейд според мен. Чипсетът П35 поддържа максимум 8Gb рам и не работи отлично с толкова, т. е. ако добавиш дъно с P45 (16Gb max.) плюс нещата, които ги вземаш, ще е доста по-добре. А и наистина такава четириглава ламя (quad) има нужда от клок, определено е по-бързо. Дъната на Asus от серията P5Q са доста добри за целта. От друга страна и аз съм с 8Gb памет, но никога не се пълни цялата, до 3/4 може би. Но с Фотошоп има голяма разлика между 4 и 8, когато работиш с големи файлове, може би защото scratch диска я използва пълноценно. Там пък проблема са бавните HDD дискове и т. н.[smilie5]
За по-осезаема бързина, освен всичко по-горе, вземаш три хард-диска, един за системата, втори за пейдж файл (и за програмки и боклуци свалени от мрежата) и трети за запис на работните ти файлове - така ще имаш три четящи глави.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Pulsar   
Дата:   27-01-09 04:37

christal /

Доста добри идеи наистина, обаче доколкото виждам, IDA няма реално наличности на толкова финанси, а по-скоро желае да надгради това, с което разполага вече...

Аз бих препоръчал ако има начин да се закупи един Раптор на 10 000 оборота за системен, а другите два(примерно) да са на райд масив. Но това отново опира до бюджет. Също съм на мнение, че дъното няма да смогне на прага от 8ГБ и ще се скапе, а има и голяма вероятност (пряко това, че е Интелско) да му изпушат кондензаторите, което вече си е беля от класа.

Скоростта на рамта от 800мхц няма да отговаря на тази на ЦПУ-то като възможности и също ще се получи дисбаланс според мен, а да не говорим, че за моята Q9450-ка съм взел специално захранване Хънтър Кий и Арктик Куулинг Фрийзър Про (охлаждане) за него пак... Все пак това не са играчки и са по 100-130 вата и отгоре и това задължително трябва да се вземе предвид !

Виждам, че доста народ си играят тук да клокват. Не знам как точно стоят нещата с Q6600, но Q9450 няма абсолютно никаква нужда от клокване, че даже и не виждам никъкъв смисъл да се прави това, защото и така тези процесори са като самолети. Друг въпрос е, че за цената на един такъв, хората правят цели нови компютри.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Pulsar   
Дата:   27-01-09 04:44

Ето и малко информация да се види кой къде се намира. Този сайт е доста полезен за сравнителните характеристики на процесорите както в случая иде реч за Q6600

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: christal   
Дата:   27-01-09 04:48

Да, точно така е. Все пак HDD-тата са най-бавната част и за тях би трябвало да се помисли, за да има ефект.
Рапторите са стара технология, новите SATA дискове ги настигат по бързина, без времето за достъп, което е доста по-малко при Рапторите. Иначе тия 10 000 оборота само шум вдигат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Pulsar   
Дата:   27-01-09 04:51

christal /

Реално нямам поглед върху тях. Скоро ще взема един да тествам, хем да видя новата Виндолс 7 какво и що, и тогава мога да се изкажа по въпроса... Определено смятам, че ИДА ще се хване за главата като чете тези постове, че му напълнихме темата със спам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: terminator   
Дата:   27-01-09 08:42

Pulsar, там в тази таблица от линка дето си го дал има един много странен процесор Intel000@3,20GHz с доста добър бенчмарк резултат - 5,683[smile]
И както трябва да се очаква Q6600 е по средата като производителност, то и цената му е горе-долу по средата, така че това е един добър процесор на добра цена.

В крайна сметка общата производителност на системата е точно толкова, колкото е производителността на "най-бавния" елемент от нея. Към днешен ден наистина дисковете пак (както винаги е било) са най-бавния елемент. Това може да се подобри с ползването на няколко диска конфигурирани в съответния RAID масив, но ... това си и има и съответната цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: gorbi   
Дата:   27-01-09 08:56

тфу.... аз си взех Q8200 вчера, сега като прочетох тук там вдянах че е с 4МБ кеш, трябваше да взема поне с 6МБ някой.... и дъното с P43 вместо P45 - (5PQL-E)... Е то свърши вече.... като бързам и не чета.... Сега дилемата - Виста 64 или Виста 32 да сложа.... Има ли достатъчно приложения вече за 64 ? Или да пробвам новия W7..... Всъщност системата я взимам за да я ползвам като домашна муллтимедия.... Ще го свържа с плазмата по HDMI за да гледаме филми и дечурлигата да играят игри.... (и не само дечурлигата де....)
Някой да е свързвал с оптичен кабел аудиото на компютъра към усилвател или домашно кино за да каже какъв кабел ми трябва и къде да го търся?



Публикацията е редактирана (27-01-09 08:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Към компютърните експерти: процесор Q6600
Автор: Георги   
Дата:   27-01-09 09:08

ида, ще прощаваш за спама

ама хора, кво правите с тия компютри баси? аз лаптопа с core2 duo 2ghz + 4gb ram не успявам да натоваря като хората, дори с фотошоп, вие тука за някви космически системи говорите..... кво точно правите на тях баси?

за игрите не говорим, както писа един приятел, при компютрите си купуваш хардуер за да се съобразяваш с игрите, а при конзолата си купуваш конзола, и производителите на игри се съобразяват с теб. ?

горби, обади се за кабелите.
можем да ти внесем от vandenhul.com нещо мазно за целта с прилична отстъпка за теб, разбира се.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.