Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re:
Автор: alsash   
Дата:   21-01-09 08:57

Lalinda.....естествено ,че размера има значение.....де да беше.."Големият принц"...[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: tutttifrutti   
Дата:   21-01-09 09:04

Аз "Малкият принц" го познавам първо от грамофонна плоча. Беше една от първите ни плочи с "приказки", а и бях много малка тогава. И ми харесваше, и не ми харесваше , и аз не знам защо. Едно такова тягостно ми ставаше. Явно драматизацията е била добра.
По-късно намерих в домашната библиотека книжката и я прочетох. Но вече бях по-голяма и по-скоро ми хареса, отколкото не. и пак ми ставаше тягостно.май зависи и от настроението, когато я четеш.
Харесва ми не само историята с опитомяването- тя е много поучителна и повечето само това помнят. Аз помня боата, глътнала слон, овцата в сандъка, помня разсъжденията за възрастните, дето мислят в цифри; проблема с баобабите; паравана на розата; пияницата от едната планета, който пиеше, за да забрави, че го е срам от това, че пие [smilie5] , както и другите планети със странни хора; залезите(Странно ми се струваше дете да сяда на столче, за да гледа залеза. това не е съвсем типично за децата. май и това ми хареса ) помня, че цветето е ефимерно[smile] .. и още много неща. Явно доста ми е харесала книгата. Че и картинките.Доста важни и смислени неща има, казани по интересен и запомнящ се начин.
Даже след Малкият принц толкова се бях вдъхновила, че реших да чета Южна поща, ама нещо не ми се получи тогава[smilie8]
много дълго стана[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: boreto   
Дата:   21-01-09 09:10

Ми цялата работа е, че това не е книжка за деца. Който я е вкарал в образователната програма за малки деца е галфон. (да ме извинят франкофоните)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   21-01-09 09:17

Малкият принц...подари ми я колега на майка ми, когато бях 7-8 годишна. Не знам по каква причина, но помня този ден - а това беше преди май вече доста десетилетия :)Тества ме с картинката с боата. Не помня отговора си. Но помня, че тогава нищо не разбрах от самата книжка.
За следващите, хм, няколко десетилетия, съм я препрочитала многократно. И всеки път рабиранията ми бяха различни.

Това е от книгите, в които намираш различни послания в зависимост от степента си на "посвещение"...

Напомня ми донякъде на Алхимика, защото също е есенция на вътрешните лутания на интелектуалния егрегор за своето време...

А, Лали, изненада ме с Артур Лундквист, мислех, че за Замъкът на въображението и камъните на делника знаем само аз и човека, който ми я подари преди,хм, няколко десетилетия...[smilie7]

Относно чувствата ми към Малкият принц - не са по оста обичам-не обичам. Уважавам я, особено автора и!!!



Публикацията е редактирана (21-01-09 09:38)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: sail_away   
Дата:   21-01-09 09:31

И аз трябваше да я уча във 2-ри клас. Естествено стигнах до 3-та страничка. Струваше ми се страшно скучна.
Преди 3 месеца обаче я прочетох по препоръка на настоящата ми приятелка. Е влюбих се безнадежно в нея ( и в книгата и в приятелакта) :). Сега тя ми казва слънце, а аз на нея цветенце.
А за книжката, казват, че трябва да се прочете 3 пъти в живота. Веднъж на невръстна възраст, веднъж когато станеш на 18 и веднъж на 40. И всеки пък ще я осмисляш по различен начин.
Лично аз доста мислих над прочетеното в нея. Не искам да ви споделям, за какво точно, понеже е твърде лично, но определенно, който не я е чел, трябва да го направи. Надявам се и докато го прави, да чувства това, което и аз чувствах. Досега такива силни емоции пи четене не бях не бях изпитвал. :)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: charm   
Дата:   21-01-09 09:37

И аз като повечето писали тук, я прочетох цялата, когато я купих за сина ми /незнам защо му я купих всъщност/. След прочитането, разбрах защо се мръщеше, докато я четеше - защото не можеше да я разбере.

Обичам я, защото намерих себе си там. И вече не се чудех, защо си задавам въпроси, които на мен самата ми се струваха странни и неподходящи за "възрастта ми".

Някой каза по-горе, че трябва да я четеш сам, напълно подкрепям. Тази книга не действа на мислите ми, всяка дума изживявам от нея....

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Нереален   
Дата:   21-01-09 09:47

Интересни картинки има. Като бях малък, не ми харесваше, беше ми скучна. Като поотраснах, разбрах. Много ценна книга е....виж Гор Видал и на стари години ми е тегав за четене.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: stew   
Дата:   21-01-09 10:10

Леко засрамен ще призная, че е прочетох когато станах на 25. Като малък и майка ми и баща ми ми я препоръчваха, но както някой по-горе каза, ми се стори детска, а друго си беше да четеш Карл Май и Майн Рид и т.н. [smilie5]

Когато почнах да я чета, Бога ми.. първото което си представих на картинката беше змия глътнала слон. Когато отгърнах на втора страница се влюбих в тази книжка. И изобщо не е детска. Може би човек сам трябва да я открие. Не трябва да се учи в училище, на сила хубост не става.

Всяко изречение е сентенция само по себе си.. хм тука стана тавтология.. [smilie5]
Страхотна е с простичките си обяснения за всичко важно в живота!!

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: cicomanco   
Дата:   21-01-09 10:12

...Защото повече ми харесва "Приказка за Стоедин"!!!

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Todd   
Дата:   21-01-09 10:14

Бал съм го в принца истинал....

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Той чел ли е за мен ????

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: юнга   
Дата:   21-01-09 11:09

Не е зле тази тема да бъде първа.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 11:51

Таис,
Знаем я, понеже сме набори...
[smilie3]

Помня дори, че с една от приятелките ми отидохме тайно да я пуснем в пощенската кутия на едно момче, по което тя тайно въздишаше, та да я прочете.
[smilie24]

Личния си екземпляр пратих на едно варненче преди три-четири години!

И нея съм препрочитала многократно, също като Принца, Пипи и... Марина Цветаева.
[smilie24]

***

Снощи имаше и едно по-различно мнение на една журналистка, която каза, че това е книга за смъртта, за суицидността и обърна специално внимание на края й, на епизода със змията... Всъщност, тя май бе единствената, която каза, че още като дете я е чела открай докрай в захлас (думата бе по-хубава, но в момента не се сещам как точно го каза).

А пък детските писателки настояваха на своето, а именно, че книгата била скучна, защото в нея не ставало нищо...
Всъщност, никога в живота си не бях виждала на живо детска писателка, нито бях чувала гласовете им, и здравата се уплаших... Пък и в основната опонентка имаше известна нервност, зле прикривана с нещо като смях, някакси издевателски... Помислих си, че всеки вижда само толкова, колкото знае...

Писах ли по-горе, че следващият дебат ще е за "Осъдени души", а по-следващият - за "Под игото"? В този за "Под игото" ще участва Петьо Волгин.

***

Май в по-старите преводи на Принца лисицата (която на френски е мъжка) наистина е от женски род, което внася друг елемент в тълкуването на епизода... В по-новите преводи преводачите се изхитрят да пишат "лисичето". Понеже вече я има историята с розата...
Впрочем, един от аргументите против книгата на опонентките бе този, че Екзюпери не бил съвсем верен на жена си... Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   21-01-09 12:13

И аз имах грамофонна плоча с "Малкият принц".
Слушах я преди да прочета самата книга. И си представях...

Имаше много хубави музикални интермедии със смешни текстове. Спомням си това:

Незнаен турски астроном
Със очила и телескоп
Веднъж астероид открил
Зарадвал се
И съобщил пред астрономския конгрес
Но не събудил интерес
Заради смешния си фес...

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ако можех да си намеря този запис сега... [smilie21]



Публикацията е редактирана (21-01-09 12:27)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 12:20

Никога не съм я чел [smilie5]

Като малък, не веднъж се опитах, като със сигурност не съм минавал 3-4-та страница.

Преди години обаче, ме попитаха дали съм чел книжката в контекста на разказа за лисичето. Реших да се образовам и го прочетох. Само този епизод.
Никак не съжалявам за това, защото както беше казано вече и от други, открих себе си. Обясних си много от събитията, нещата..и най-вече последствията които се случват около мен.

Аз имам може би непопулярния навик да не консумирам веднага и напълно всяко съкровище на което попадна. Може би, подсъзнателно търсене на правилния момент, за да бъде истинско. Предполагам, някой ден ще я прочета цялата. [smile]

Пипи Дългото Чорапче ми е любима друга героиня, като и за нея не смятам че е съвсем приказка за деца. макар да е по-универсална във въздействието си от Малкия Принц.

ПП: Lalinda, по-повод 'предпочитането' на темите, аз лично за себе си имам алиби, надявам се документирано в параграфа по-горе. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   21-01-09 12:26

Той няма име
Той е Малък принц
Защото притежава три вулкана
И като неговото цвете никой няма…


[smilie5] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Todd   
Дата:   21-01-09 12:29

Приказката за Хитър Петър по ми допада !!! Епичната му борба с Настрадин ходжа ....[smilie24] кмета и попа [smilie5] [smilie5] [smilie5]

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   21-01-09 12:37

а че е суицидна, суицидна е...[smilie8] и яко мрачна...преполагам, че е краткият вариант на всичката екзистенциална литература накуп. нещо кат люкатството на пипи. ако не си кат пипи-направо се гъташ! може и не вднага[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: screaming_elmo   
Дата:   21-01-09 12:42

оригиналните картинки по книгата от 1вото издание са нарисувани от самия Екзюпери.
любима книга

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   21-01-09 13:04

Данби, не съм съгласна за Пипи - това си е книжка за деца и то книжка за момиченца :) Още петгодишна я знаех почи наизуст - на майка ми и беше писнало да ми я чете. После от шестгодишна възраст започнах аз да си я чета...броят на препрочитанията е незивестен :)))))
"Все някак си ще се оправя" ми е слогана в живота.

Като се замисля, комбинацията от астрологичния ми знак и тази книга са нанесли непоправими "щети" на лчиността ми...

По-скoро Алиса я отнасям към типа "детска" литература. Не я обичах, ама изобщо, като малка. Открих я за себе си чак в пубертета...Също като Малкия принц, отношението ми е уважение към тази книга, така и не успях да я обикна!

Лали, тежък ми е стила на Лундквист, много ми е широкообективен :)))))))



Публикацията е редактирана (21-01-09 14:13)

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: Lalinda   
Дата:   21-01-09 14:52

На мен Лундквист ми е тамън.
[smilie24]

Някъде ви препоръчвах да прочетете "Неизвеството на земята" от Ж.-М. Г. Льо Клезио.
И нея съм я препрочитала многократно, не разбира се, като дете. Пък и тя се появи по-късно.

Междувременно Льо Клезио стана и Нобелов лауреат, а днес си купих и "Революции"-те му. Тъй че, сега е моментът да го почетете (и буквално, и преносно) и него.

Пипи четох и след като се завърнах от четиригодишното си пребиваване на 60-ия паралел. Едва тогава разбрах защо децата пиеха толкова често кафе, защо се стъмваше в два и половина следобед, и защо ядяха толкова пасти.

Впрочем, харесвах най-много края: "После духна свещичката".
И тази книжка, уж за деца, си е за самотници... Харсваше ми, когато бях дете, защото родителите ми често пътуваха и изобщо ги нямаше у дома, та живеех като Пипи - с чантата пари, която ми оставяха. Ако тогава бяха в сила сегашните закони, вероятно биха ги съдили да оставят дете под 12 г. само в продължение на седмици... Нямах си само г-н Нилсен!
[smilie3]

Алиса пък разбрах, когато я чух на плоча на руски! Море всегда устроено так: море-пляж-вокзал!
[smile]

Най-забавното е, че любимата ми и до днес детска книжка започваше така:

Станала рано зарана
нашата Меца Мецана,
съчки в гората събрала,
огън висок си наклала,
та да направи чорбица
Меца за своите дечица...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 15:04

_Tais_ затова за Пипи смятам, че е универсална книжка, защото хем е заразителна за децата, хем дава повод за размисъл и осъзнаване на възрастните. И сега ме весели не по-малко от преди. Но може да е защото не съм пораснал още [smilie5]

Алиса също е от книгите, които много трудно чета. Мисля, че е прекалено 'женска' книга за мен [smile]

Понякога се замислям дали тези 'универсални' книги всъщност не са специфично средство за възпитаване на мироглед. Един вид.. пропагандна литература, ако мога така да се изразя. Насаждат шаблони и очаквания.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: мара   
Дата:   21-01-09 15:05

прочетете алиса СЕГА!
алиса може да се възприема според нуждите- много широка книга! става за скучаещи домакини, става за философи, става за матматици, има мноо арт, става за четене в гр. транспорт, в чакалня, за лека нощ, става за политикани, за баби, за животновъди всякакви(стига все пак да могат да четат)...баси великата книга!

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: krassimire   
Дата:   21-01-09 15:09

Лисицата бе много озадачена:
- На друга планета?
- Да.
- Има ли ловци на тази планета?
- Не.
- Това е интересно. А кокошки?
- Не.
- Нищо не е съвършено - въздъхна лисицата.

Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: тьма   
Дата:   21-01-09 15:12

"Малкия принц" ми е любима - това е книгата, която може да отвори човек във всяка връзраст, както и преди да си отиде от този свят - едно ухапване на приятел като змията и - те няма[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: „Малкият принц” - Защо обичам, защо не обичам тази книга?
Автор: _Tais_   
Дата:   21-01-09 15:19

Като започнахме за Алиса, да ви представа една авторка, която просто обожавам:
Морская Олеся


Тя напоследък разработва темата за Алиса.

Да не забравяме, че сме във фотофорум ;)


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.