Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: rumenn   
Дата:   01-01-09 12:16

Първо Честита Нова Година [smilie5] [beer] [shtrak] [beer] [shtrak] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: rumenn   
Дата:   01-01-09 12:31

Значи последният ден на старата година ми донесе малко неприятна изненада като изведнъж умря 500ГБ Seagate Barracuda 7200.11.
Без никакви симптоми както си работеше перфектно при следващо включване вече не се разпознаваше по никаквъ начин от БИОСА.. Понеже дните са малко празнични и фирмите не работят (ИТЕМА на 7-ми километър се славят като най-добрите възстановчици на данни) пускам тук една темичка ако някой има опит с този проблем. Той се оказа стандартен и доста популярен за тези дискове на SEAGATE, появил се е за първи път преди около 1 месец и май доста дискове ще засегне..ето в тези линкове се коментира доста проблема но лесно решение за сега няма а става въпрос май за софтуерен проблем и блокиране на диска с BUSY сигнал...

http://forums.seagate.com/stx/board/message?board.id=ata_drives&thread.id=3283
http://www.hardmaster.info/news/20-11-2008.html

..та който има такъв диск купуван наскоро..да си мести важното инфо другаде..стандартните признаци за умиращ диск липсват и може да е съвсем внезапно след 2-3 месеца работа [smilie5] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: vinse   
Дата:   01-01-09 12:36

Сигурен ли си че диска е умрял ? Що не го пробваш на друг комп първо, преди да го пратиш във вечните ловни полета. От опит глава не боли [smilie7]
ЧНГ иначе [beer]



Публикацията е редактирана (01-01-09 12:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: kadieva_r   
Дата:   01-01-09 13:00

Преди седмица и при нас имаше такъв проблем със същата марка хард. Изкара има-няма 10 дни [cool] За съжаление, все още си складирам нещата на подобен, но си правя и двоен архив по двд-та. Стария хард е купуван лятото и дано е по-издръжлив...

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: asahi   
Дата:   01-01-09 13:04

Информацията си е там. Тези дискове трябва да се върнат на търговеца. Сийгейт бяха с някаква голяма гаранция, мисля. Информацията е далеч по-важна.

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: Vinsent   
Дата:   01-01-09 13:08

Изтръпнах! И аз си купих някакъв ЮСБ Сигейт 500 ГБ преди 2-3 месеца.
Сега проверих, името на устройството е:

Seagate Free Agent Desktop USB Device

Не зная обаче къде да намеря точно типа на диска. Той веднъж се опита да не може да бъде идентифициран [smilie2], но след като му изключих и пак включих захранването беше разпознат[smilie8]

Основния диск на лаптопа ми е

ST9200420AS


Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: rumenn   
Дата:   01-01-09 14:02

да инфото си е там и диска теоритично работи нормално до колкото разбрах из форумите..просто е блокирал интерфейса с някакъв BuSY сигнал и не приема никакви външни команди..лошото е че продавачите не ги интересува и ще го сменят с нов веднага (в МОСТ както съм аз) което не ме устройва мен..трябва да чакам 5-ти да видя в ИТЕМА какво ще кажат по въпроса..защото лесно решение още няма на проблема (макар че се правят някакви опити да се махне и по лесен начин този BUSY флаг). ЗА сега това решавало проблема HD Doctor suite, но е хардуерно-софтуерно решение..и не знам дали само инфото се спасява или и диска се оправя..както и ако е само инфото дали се нарушава гаранцията че с удоволствие ще го рекламирам... [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: rumenn   
Дата:   01-01-09 14:12

..а по конкретно ето тези дискове са засегнати на Сигейт 7200.11 и по точно май с конкретен фримуеър SD15.
Като проблемите са 2 (с BSY флага и 0ГБ репорт..показва че диска е 0 ГБ) може да се окаже че всичките такива дискове ще ги сполети това, така че най-добре да се погледне на самото устройство на лепенката какво пише...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   01-01-09 14:44

Интересна информация, благодаря.


Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: charlyb   
Дата:   01-01-09 23:46

Аз не разбирам от компютри. Много.
Има един начин за възстановяване на информацията от повредени дискове. Изпробван.
Четете внимателно какво казвам. Не защото е сложно, а защото не обеснявам разбрано.
Не се опитвайте да възстановявате повредената информация върху повредения диск. Направете имидж на диска. Прехвърлете го на здрав, изправен диск на друг компютър. Започнете възстановяване на информацията върху здравия диск с една от многобройните програми за тази работа. Пазете оригинала на информацията за да имате възможност за няколко проби.
Успех и честита Нова година!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: Todd   
Дата:   02-01-09 11:45

NO_CARRIER знае - преди години имаше една гавра де заключваше ХДД-то така че не го виждаха дъната въобще !!!
Все едно е починал тотално .

Но руснаците тогава за 1 седмица сътвориха един шперц и оправиха нещата !!!

Да не би да ви е сполетяло нещо подобно ????

[smilie7]

Само го заключваше тая простотия - след отключването всичко си беше на място !!!

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: rumenn   
Дата:   02-01-09 17:09

ТОДД нещо такова е диска е минал в режим бизи и нищо не приемо-предава [smilie5]
по някакъв начин трябва да се дзвръчне така че да се осъзнае..чакам аз решение че малко инфо имам на него [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: toc   
Дата:   03-01-09 22:47

Призля ми, моя хард е същия - ST3500320AS, да чукам на дърво засега нямам проблем с него, но явно не е ясно докога ще е така...
Доколкото прочетох в сигейт форума - все още няма оправяне на дефекта и самите сийгейт мълчат по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: bobihot   
Дата:   05-01-09 02:27

Лелей,
и новият ми е такъв...
още не съм качил нищо- да качвам ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   05-01-09 10:27

Вижте си фърмуъра. Във форума на Сийгейт май пишеше кой е бъгавият.

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: toc   
Дата:   05-01-09 19:17

Моят е точно SD15...

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: vasil.varbanov   
Дата:   07-01-09 16:51

и как да видя версията на firmware?

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: d256h   
Дата:   07-01-09 17:05

Ми аз да не се хваля, ама асемблерския код за убиване на диск е точно 8 реда. Ако някъде е изпълнен код (без да знае потребителя) скрит в някаква free програмка, абсолютно е възможно да стане беля. По подобен начин стои и убиването на BIOS на дъното. Като се изпълни кода, видимо няма промяна, проблема го усещаш като се рестартира машината ...

Няма лек срещу тия неща, нито заключване от БИОС-а нито антивирусни програми, всичко е въпрос на добра воля от гадния хакер..

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: marrio31   
Дата:   07-01-09 17:14

ами ако намериш още един същия и смениш електрониката мисля че ще стане,разбира се не да го купуваш а от познат или приятел...

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   07-01-09 21:00

vasil.varbanov написа:

> и как да видя версията на firmware?

Пише го на самия диск или разните му програми за диагностика по SMART го показват.

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: asahi   
Дата:   07-01-09 21:26

Как се предпазва?
Как се лекува?

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: vasil.varbanov   
Дата:   07-01-09 23:22

намерих една програмка active smart, но тя за съжаление ми чеква само дисковете в ПС-то, а не този Seagate FreeAgent, който е външен USB.


Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   07-01-09 23:29

Отвори кутията и чети по лепенките дали някъде пише споменатите буквички.


Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: feon   
Дата:   07-01-09 23:32

аз съм го сложил и форматирал за мак ос (на хакинтоша ми)

дава ми следното инфо:

Model: ST3500320AS
Revision: SD15
Serial Number: 9QM65YVB

Дали този проблем има нещо общо с форматирането?

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: vasil.varbanov   
Дата:   08-01-09 01:22

>Автор: NO_CARRIER
>Дата: 07-01-09 23:29

>Отвори кутията и чети по лепенките дали някъде пише споменатите буквички.

Не може да се отвори :)
От 5-6 програмки, които свалих, коя от друга по-прехвалени, единствено SeaToolsforWindows видя фърмуера на USB external HDD. Всъщност този софтуер си е оригинален съпорт от сайта на seagate :)

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: attempt   
Дата:   08-01-09 12:16

Честито на печелившите! И моя сигейт умря и сега Итема го мъчат. Оказва се, че това е повсеместен проблем на серията 7200.11, но всички си траят и продължават да си ги продават. Така че, ако сте от щастливите им притежатели, спасвяайте си информацията навреме. А не като мене сега да се моля да ми спасят от 4 месеца небекъпнатите снимки [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: toc   
Дата:   18-01-09 23:06

Вече има решение за тези твърди дискове, четете тук:
http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=82331

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: asahi   
Дата:   18-01-09 23:36

Уау! То световна драма станала. Като с черните точки на 5ДМк2[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: danbi   
Дата:   19-01-09 07:47

asahi ти пък, световна!
Това си е лична драма на всеки, дали ще са черни точки или ще си загуби данните. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: asahi   
Дата:   19-01-09 09:33

Със световно разпространение бе, Данби. Иначе на кого му пука за твоите черни точки или моите битчета.

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: danbi   
Дата:   19-01-09 09:43

Направо епидемия. [smilie5] Обаче начина на разпространение на фирмуера е малко странен. Защо просто не обявят, че имат нов фирмуер, който е препоръчително да си заредиш на диска?

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   19-01-09 11:34

Защото куцо, кьораво и сакато ще започне да ръга фърмуъер, независимо че има Хитачи диск, примерно, и после да реве, че му се е преебал дискът.

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: asahi   
Дата:   19-01-09 12:15

Нали за това има онлайн валидейтър - да си го провериш. Се едно аз да почна да си слагам на колата джанти деветнайски, щото някъде казали, че са по-добри от 14-ките.

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: toc   
Дата:   19-01-09 17:50

Въпреки, че е странен начина на разпространение, важното е, че го има :)
Аз се успокоих с валидейтъра, че моя хард не е от засегнатите :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bobihot   
Дата:   20-01-09 00:10

Thank you Seagate - I have already lost 1Tb as a result of my loyalty to your product - Thank you for taking my initial technical reports posted to your official forums SO very seriously almost 6 Months ago when my first drive simply "Died" - And a VERY SPECIAL thank you for then deleting my (and many others) thread so that thousands of others could also suffer similar losses...[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: e-mil   
Дата:   20-01-09 14:01

Проблем може да има и с по-стари дискове на Сийгейт.
В разстояние на 4 дни ми умряха два техни диска:
- тригодишен 7200.7 - миналата седмица компютърът започна да работи по-бавно и в събота просто отказа да го разпознае - сега твърди, че не е форматиран.
- едногодишен 7200.10 с номер ST3250410AS, който ползвах за системен. Умря по същия начин. Снощи започна да работи по-бавно, тази сутрин след рестартиране на компютъра започна да работи още по-бавно, после биоса рече bad error и даже Safe mode не ще да стартира. Сега чета в Newegg, че не съм единствения. И на друг е умрял същия партиден номер при същите условия:
- пак след около 1 година работа
- пак е бил системен партишън
- и пак е умрял при старт.

Учудващото е, че единият диск е много стар, а се скапа по същото време като новия. Възможно ли е да е вирус?

Според мен, който си е купувал Сийгейт през 2008-ма да почва да архивира. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: danbi   
Дата:   20-01-09 14:12

Проблем със захранването?
Имах случай на умиране на дискове от лош контакт на куплунга за захранване на диска.

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: bobihot   
Дата:   20-01-09 14:17

Някой ако го има-да кзва. Пратих им запитване.

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: e-mil   
Дата:   20-01-09 14:23

Всички кабели проверих, но като умря по-старият IDE реших, че му е просто му е дошло времето, щото по едно време го разнасях като мобилен. Пък и след като го махнах, компютърът си работеше перфектно.
А вторият (едногодишният) беше SATA и не е ваден откакто съм го сложил. Куплунгите бяха наред, а кабелите нови.

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: Kanonir   
Дата:   20-01-09 16:58

На мен преди няколко месеца ми умря един 4 годишен 200Гб Сиигейт. Почна да дава грешни сектори които за няколко дена станаха с обема на целия диск - нищо не загубих щото съм параноик на тема бекъп. Смениха ми го по пощата с нов заради 5г. им гаранция.... Сега след тая история с шибаното "фирмваре" се оказа че имам един 500Гб от списъка[smilie9] , който го ползвам за архивен[smilie10] и го включвам само, като трябва да запиша нещо на него, досега не съм имал проблеми, но да е включван 10-12 пъти и ще трябва да го преточа на друго място за всеки случай преди да го флашвам[smilie9]. Чувам (не съм проверявал), че вече са си намалили и гаранцията... та аз лично смятам да ги наказвам Сиигейт, още повече че WD почнаха да предлагат RE3 серията на много добри цени, въпреки че и там няма гаранция, че добрия хардуер няма да бъде осран от някой "знатен" програмист дето е писал фирмварето
или дето казва Никсъна - "параноята е много здравословна когато се отнася за съхранение на данни"!


Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: rumenn   
Дата:   20-01-09 20:52

между другото да споделя аз моето решение..
занесох го в ИТЕМА...там малко подраматизираха нещата че много проблемни били главите на диска..излизали от синхрон..и тем подобни..бла..бла... ОСтана за 1 седмица..занесох им 2-ри да го бекъпнат на място защото го оправили (трудно) но се очаквало всеки момент пак да се бъгне. Та след като си го взех всичко си работеше перфектно и си беше както си беше информацията [smilie5] [beer] [shtrak]
според мен сложните обяснения бяха за да се оправдаят 150-те лв които ми взеха.. а пък аз сега го държа под карантина и на макс натоварване безпроблемно за сега. Ще видя сега какво пише ново по форумите...май верно е само до биос [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: bobihot   
Дата:   20-01-09 21:20

Ако имате дайте линк или биос?[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: rumenn   
Дата:   20-01-09 21:22

аа ето тук официално обявяват кои дискове и фирмуеъри са засегнати..и само ъпдейта ще оправи нещата..
http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207931

...и тук като си намерих модела..ии проблемче пак..
фирмуеъра го тествали в момента [smilie18]
http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207951
..даже са объркали малко датата с около 1 година [smilie18]
не знам дали да го търся другаде..или да се чака да го обяват пак официално [smilie8] [smilie5]



Публикацията е редактирана (20-01-09 21:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: Kanonir   
Дата:   20-01-09 21:24

засега няма.... още ги чакам ония от Сиигейт да отговорят на писмото дето им пратих, ако и утре няма ще си говорим не много любезно по телефона...[smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: bobihot   
Дата:   20-01-09 21:28

е да де- 2 дена отделих да го търся, чакам им отговор и само ми казват, че тр да го сменям?[smilie11]
Иначе за сега работи?[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: rumenn   
Дата:   20-01-09 21:31

Kanonir и аз мислех да пиша..ама щом вече си го направил ти дръж ни в течение ако отговорят или ти пратят фирмуеър да го споделиш, че аз освен вече оправения (но със същия БИОС) имам още 1 такъв под карантина.. [smilie5]

иначе ето това са написали на страничката с биоса..
*Note: This file has been temporarily taken offline as of Jan 19, 2008 8PM CST for validation.



Публикацията е редактирана (20-01-09 21:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: Kanonir   
Дата:   20-01-09 21:38

@rumenn - аз мойте неща ги преместих на един WD RE3 серия, като (ако) пратят ъпдейт ще го налея на проблемния диск, така както си е с данните, за да видя резултата и пак ще пиша!


Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: rumenn   
Дата:   20-01-09 21:43

ОК!
и аз го бекъпнах на WD единия ми диск и стои само с временни неща маловажи колкото да работи.. та на него ще тествам и аз веднага щом се появи биоса (фирмуарето)..[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: rumenn   
Дата:   22-01-09 08:40

сигейт си пуснаха фирмуерите..който има време и желание да пробва и да споделя [beer] ..аз следващите дни ще мога да пробвам [beer] [shtrak]

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207951



Публикацията е редактирана (22-01-09 08:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: bobihot   
Дата:   22-01-09 14:35

Работает!:

Model: ST3500320AS, Serial: ххххххх,
Firmware: SD1A

[smilie25] [beer] [shtrak] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: asahi   
Дата:   22-01-09 14:59

А потом?

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: rumenn   
Дата:   22-01-09 22:30

да..ъпдейтнах си и 2-та диска с новия фирмуеър без да се губи инфо става лесно..дано няма последващи проблеми и проблема да е решен [smilie5] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: bobihot   
Дата:   23-01-09 01:22

Да- и при мен не си промени нищо по информацията на харда, може би- не съм забелязал. Единственото е, че като се стартира за пръв път след това каза, че си е намерил нов хардуер, но без значение за работата. Тия дни ще тр да оправям в раид масив и там незнам дали ще стане, но всичко ценно ще прехвърлим на единичен диск.
Пак благодарности за темата! [smilie25] [beer] [shtrak] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Хардуерно HDD питане към хард специалистите..и важно предупреждение..
Автор: Kanonir   
Дата:   23-01-09 01:51

bobihot написа:

> Работает!:
>
> Model: ST3500320AS, Serial: ххххххх,
> Firmware: SD1A
>
> [smilie25] [beer] [shtrak] [thankyou]


още един такъв! [beer]

А аз ги чакам да ми го пратят на мейла, но както и да е....
bobihot това за "новия хардуер" е нормално винаги е така след подобен ъпдейт.

Сега остава и да занапред да работят нормално за да няма - лечение на лекарството!


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.