Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvcheTo   
Дата:   03-12-08 14:00

Крайно време е да бъде сложен край на Ислямизацията на България! Докога изстрадалата ни страна ще търпи нейното собствено културно и религиозно наследство да бъде измествано от чуждото за цената на няколко допълнително спечелени гласа в полза на нечии политически амбиции? Толкова малко ли обичаме родината си че не искаме да оставим нищо Българско на децата си? Как следващото поколение ще може да определи себе си като Българи когато тези параметри биват разбивани и пре-написвани ежедневно!

Фактът е че в самата си сърцевина Българската култура винаги е била търпима към чуждите елементи – българи и други етнически и религиозни малцинства винаги са съжителствали мирно и в разбирателство. Но до какъв момент търпимостта ни към другите приемни и чужди за България култури и влияния грози нашата собствена култура? Според статистиката на мюфтийството броят на мюсюлманските храмове в страната е 1457, като 1217 от тях са джамии, а месчитите (малки молитвени домове) са 240. От 1989 г. до края на 2007 г. са построени общо 323 джамии. 56 са напълно нови, като са построени там, където до момента не е имало джамия. Възобновените джамии са 267. Сметнато грубо това означава че на всеки 2700 Християни се пада по една църква докато на всеки 2700 Мюсюлмани се падат по три джамии! Нещо повече: в София няма толкова многобройно мюсюлманско малцинство, което да предполага необходимостта от втора джамия още повече такава с височина 15 метра (5 етажа), нито пък в квартал Малинова Долина живеят толкова мюсюлмани, че да се налага построяването на джамия там. Не на последно място, този храм силно ще безпокои хората живеещи в неговата околност с призивите за молитва отправяни по пет пъти на ден посредством мощен мегафон (както всяка друга джамия). Да не забравяме, че в кварталите „Младост” и „Студентски град” живее предимно християнско население, което нито е свикнало, нито ще свикне, нито ще оцени или дори приеме по пет пъти на ден да слуша по мощните високоговорители думи на непознат и събуждащ неприятни исторически aсоциации език.
Във време в което повечето църкви са неподдържани и почти в процес на разруха и стотици Българи се оплакват от липсата на църква в техния квартал или поселище, време на изкуствено посети етнически и религиозни напрежения, на задкулисни политически игри и цялостен упадък на светската или религиозна култура която можем да определим като Българска, на неясни слухове за спящи клетки в Родопите и лагери за обучение на терористи, НЯМАМЕ нужда от колосален Международен Ислямски център на 27 хектара от територията на Националната Столица! Такъв няма нито в Турция, нито в Албания – двете ни държави съседки където Ислямът е национална религия и преобладаваща част от културата. Още повече че предвид съмнителните източници на фондове и още по-съмнителните цели на това мегаломанско и обезпокоително начинание е малко вероятно която и да е от двете държави да се съгласи за приемането му. Парите за които се твърди че идват от частни дарители от ОАЕ, други арабски държави, както и лично дарение от султана на Оман биват превеждани чрез културно-просветителната организация Ислямска Конференция чието седалище е в Истанбул. Фактът че тези пари биват препращани към България вече е алармиращ. А заплануваният грандиозен строеж на 5 етажна джамия, Висш Ислямски институт, общежития и какво ли още не и всичкото това зад високи стени е доста тревожен. Нещо повече той си е политическа провокация!
Дайте своят глас и кажете твърдо НЕ на този проект който радикално ще промени лицето на София!!!


http://www.bgpetition.com/anti-islamizatzia/index.html

Отговори на това съобщение
 Re: П Е Т И Ц И Я !!!
Автор: CANONIO   
Дата:   03-12-08 14:08

Ще тръгне бизнеса с килимчета [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: HP   
Дата:   03-12-08 14:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 14:10

подписах [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: HP   
Дата:   03-12-08 14:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   03-12-08 14:17

27 хектара [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: HP   
Дата:   03-12-08 14:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: CANONIO   
Дата:   03-12-08 14:22

НР,

нищо не можеш да направиш, нито с плакат, нито с петиция, нито със уволнения.
В холандия имаха същият проблем преди време и водиха големи битки. Ама стана това:

http://www.simplyamsterdam.nl/news/New_mosque_in_Amsterdam-Baarsjes_get_42_meter_minaret.htm

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   03-12-08 14:24

не. Не е лицемерие.... Защо пък да е лицемерие? Мисля, че е много по-цивилизован начин за изява на гражданска позиция... Разбира се, много е спорен въпросът дали резултатността на този вид изява на гражданска позиция и обявяване на мнение е резултатен.
И това, че някой не е изскочил на улицата да развява плакати и да скандира, прави ли го автоматично овца дето е "добра гражданка на държавата"? ...
Така или иначе повечето протести, в които съм искала да се включа са били през работно време.... айде обяснете ми сега колко съм малодушна и е трябвало да си взимам отпуска или болнични...

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: stoyan_5   
Дата:   03-12-08 14:25

3 пъти съм бил в Турция.
Там са толерантни към религиите.
Изповадват християнство над 35 процента от турското население ...

Не виждам нищо лошо да ни направят института ..., ще им се разкаже играта, при тези задръствания в София [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: elrisha   
Дата:   03-12-08 14:26

Вчера си мислех нещо..що не се направи един протест срещу Правителството,като се поставят кофи пред портите на НС(примерно)и всеки,който мине да се изплюе. Интересно ми е колко кофи ще се съберат..въпреки,че водата се изпарява..мамка му[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Skic   
Дата:   03-12-08 14:28

elrisha, с хладилни чанти ще стане, така ще имат лед за уискито си [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   03-12-08 14:29

хахахахха! Скицо [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: HP   
Дата:   03-12-08 14:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: elrisha   
Дата:   03-12-08 14:34

НР, казвай къде и кога и идвам да викам с пълно гърло![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 14:35

Автор: elrisha
Дата: 03-12-08 14:34

НР, казвай къде и кога и идвам да викам с пълно гърло![smilie24]

аз също[smilie24] ,както и още доста мои приятели!


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: tnt   
Дата:   03-12-08 14:36

добре де... ако Сафира не беше написала поста си, а просто беше си подписала тихо-мълком, пак ли щеше да е парадиране? ърм?
Щото натам бият изказванията ти, НР... Че пишем тука и подписваме какво ли не, само да се тупаме в гърдите после, че сме "будни" граждани....
както и да е... няма сми...каквото и да изприказваме тук, убежденията ни едва ли ще се променят

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: n1x0n   
Дата:   03-12-08 14:37

Цивилизованите начини за "изява на гражданска позиция" са абсолютно безполезни в тази държава. Резултати се постигат с демонстрации, блокади, погроми и прочие варварски методи.

Това е езика, на който трябва да се общува с българският държавник!

Другото са лиготии в стил "Ах, ама да знаете само ние колко сме възмутени и огорчени!"

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Vinsent   
Дата:   03-12-08 14:37

Отново се разиграва етническа карта, да отклоняват вниманието от истинските проблеми - некадърното управление и блокирането на европейските фондове! [smilie9]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: elrisha   
Дата:   03-12-08 14:38

Пак казвам - само дайте място и час и съм там!Даже и кучето ще взема - да лае!

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: elrisha   
Дата:   03-12-08 14:39

Vinsent , нашето внимание не мож са отклони! Ние виждаме ВСИЧКО![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: HP   
Дата:   03-12-08 14:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   03-12-08 14:45

бреей, как са го изчислили само - на всеки 2700 Християни се падало по една църква докато на всеки 2700 Мюсюлмани се падали цели три джамии! То по тези сметки излиза, че всяка неделя в църквите е страшна блъсканица от богомолци, та и отвън чакат на опашка.
Освен всичко друго, тази петиция е синтезиран образ на несправедливостта. Може да му е много криво на патрьотичния българин, но в България има около 900 000 мюсюлмани. Факт! Голяма част от тях са вярващи хора и с тези петиции, им се отказва личното (и конституционно) право да изповядват свободно религията си и вместо да я изповядват в джамията, боян расатета, павле шоповци и сие ги карат да се врат по мазета и да слушат незнайно какви проповедници от незнайно какви вахабити и махабити.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tnt   
Дата:   03-12-08 14:49

HP, няма какво да си кривя душата, и аз мисля като Никсъна... Ама изобщо не ми се иска да е така [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: stoyan_5   
Дата:   03-12-08 14:50

Аз няма да подпиша петицията.
Ако я подпиша, как ще се гледам после в огледалото ...


Мислете с главите си!
Не се поддавайте на манипулации и лозунги!


Затова сме на това дередже ...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Todd   
Дата:   03-12-08 14:50

А в Англия е забранено да си окачаш националния флаг на джама щото на него имало кръст и дразнел мюсюлманите !!!!

Ма техните поне викат че са англичани - кога нашите започнат да викат че са българи нека си строят джамиики !!!

Ашколсун на гърците .....[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]



Публикацията е редактирана (03-12-08 14:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: HP   
Дата:   03-12-08 14:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: sofianec   
Дата:   03-12-08 14:53

дайте да подпиша петиция срещу таз петиция
[smilie18] [smilie18] [smilie18]
нека си строят хората
дано да има канализация, че понякога пускат фекалните води в бегето да текат по улиците
например като в Симеоново
там джамии няма, а сякаш живеят повече мюсюлмани отколкото в Мека
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Avi   
Дата:   03-12-08 14:57

аз лично нямам нищо против този център, нека си имат модерен и цивилизован начин да си изповядват религията и да си се учат на нея. в мюсюлманството няма нищо лошо.

бих подписал петиция, че нашата църква не прави подобни неща, а поповете се превърнаха в реститути и броят стинки зад стените на "апетитните си имоти"

и че няма повече попове като любо братоев примерно.



п.с. противопоставянето на религия със сила или забрани винаги е била губеща карта. винаги само религията е побеждавала религия. а тия приказки за "гражданско общество" и за "запазване на религиозните ценности" на народ, който не знае как да се кръсти и ходи на църква само на великден... аре моля и лицемерието.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Shtrak   
Дата:   03-12-08 14:58

а по-добри ли е да се ръгат в джамията срещу халите, да не говорим покрай празниците им кво става [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 15:00

Вместо да си губите времето с глупости, защо не направите нещо в подкрепа на Православието? Кое е по-важно - да предизвикате конфронтация или да помогнете с нещо на БПЦ за разширяване на нейното влияние? В този ред на мисли - започнете първо от себе си. Вгледайте се в себе си...ще откриете неподозирани неща...и съвсем не всички ще са хубави!

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: matataupa   
Дата:   03-12-08 15:02

Като че ли тази джамия е най- голямото зло... тц тц тц.

А ужким сте големи хора тука. Изобщо на мен не ми пречи джамията, особено пък там, където са я планирали[smilie8] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 15:18

На мен много повече ми пречат разни псевдохристиянски лумпени, като дебилите от Атака, които по медии и форуми рекламираха онази врачка и баячка Вера Кочовска. Че и жена му на Болния - Капка, цяла книга писа за нея. Няма по-тежки удари срещу Православието от суеверието и воденето по акъла на врачки, баячки, "феномени" и т.н. Невежеството е много по-страшно от построяването на мюсюлманския център.




matataupa написа:

> Като че ли тази джамия е най- голямото зло... тц тц тц.
>
> А ужким сте големи хора тука. Изобщо на мен не ми пречи
> джамията, особено пък там, където са я планирали[smilie8]
> [cool]
>


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: n1x0n   
Дата:   03-12-08 15:19

Проблем на БПЦ е това, не на българите.
Нашите попове успяха за 20 години да направят това, което турците за 400 не са успяли - да накарат българина да презира официалната си религия.
Оставиха България в ръцете на секти, настръхнала от минарета - за да лапат земи и пари.

Пуснете петиция за прочистване на БПЦ от лакомите рушветчии и изнудвачи в раса и ще се подпиша с две ръце!

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Lalinda   
Дата:   03-12-08 15:24

black_swans
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 15:24

Аз не виждам нищо лошо в това да се построи такъв ислямски център, стига да не смущава спокойствието на живущите наоколо и да се спазват законите на държавата. Радикалисти ще има винаги и те ще си се събират където си поискат. За тях службите да се грижат. Но обикновените мюсулмани трябва да си имат храм и духовно училище. Но виж ако поискат ислямски факултет в СУ, тогава... Мда... [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvcheTo   
Дата:   03-12-08 15:29

Аз пък виждам много лошо ...
Що не се опитат в Атина да нарпавят таквоа нещо ???
ДА МА НЕЕЕЕЕЕЕЕ

Айде стига са обсебвали пространството коло нас - ДПС , министри , кметове ненам какво си - ай ,че ми писна вече [smilie9] [smilie9] [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   03-12-08 15:32

Аз лично съм категорично против каквито и да са ислямски центрове и опяващи с високоговорители имами по джамиите. [cool] Що се правите на много толерантни и за чия сметка? [cool] Както и друг път съм казвал, религията е изключително вредно промиване на мозъци. [cool] [smilie23] Да си направят в Турция или в някоя ислямска държава, няма никакво основание да се строи подобен център в България. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 15:34

IvcheTo, в Гърция няма 10% мюсулманско население, както в България. В ЕС сме втората държава с най-голям процент мюсулмани след Франция, ако се не лъжа... Няма как... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvcheTo   
Дата:   03-12-08 15:39

Никой не им пречи да си висят , но няма и да си правят каквото искат .

България е православна държава (и по конституция)

Какво значение има какъв % изповядват друга религия .

Че и в Америка е фрашкано с мюсюлмани - ама не забелязвам да строят джамии


Какво се правите ,че не разбирате каква е целта на това нещо - ислямизация на България - толкова ли е сложно да се проумее[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 15:41

Чак пък ислямизация... Виж, ако наближат 30-40% в следващите 25 години, тогава може да се говори... Ама сега... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 15:43

Да бе, поповете ви криви за всичко. То народонаселението си е супер, само поповете му били лоши. Нека всеки отговаря сам за себе си. Ти, като си толкова светнат по въпроса, я ми кажи, кога за последен път си вземал причастие? И правил ли си го някога въобще?

n1x0n написа:

> Проблем на БПЦ е това, не на българите.
> Нашите попове успяха за 20 години да направят това, което
> турците за 400 не са успяли - да накарат българина да презира
> официалната си религия.
> Оставиха България в ръцете на секти, настръхнала от минарета -
> за да лапат земи и пари.
>
> Пуснете петиция за прочистване на БПЦ от лакомите рушветчии и
> изнудвачи в раса и ще се подпиша с две ръце!

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Avi   
Дата:   03-12-08 15:48

Нереален написа:

> Да бе, поповете ви криви за всичко. То народонаселението си е
> супер, само поповете му били лоши. Нека всеки отговаря сам за
> себе си. Ти, като си толкова светнат по въпроса, я ми кажи,
> кога за последен път си вземал причастие? И правил ли си го
> някога въобще?
>

и от кой да вземе причастие? от попа, дето едвам седи прав щото пие от сутринта? от тоя дето подпали гложенския манастир? от тоз дето се опита да набие фотограф в бачковския?

аре сия... и ние сме си калпави като народ, и поповете ни са такива, нали от тоя народ излизат и те, не идват от гречко вече.. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: tnt   
Дата:   03-12-08 15:48

чакайте малко! Метнахте се веднага да противопоставяте двете религии...
Няма лошо да има Ислямски център, където да има библиотеки, информационни материали и пр. за културното наследство.. /такъв има и в Париж например/... ама 27 хектара? откъде ще се вземат? Общежития!? Защо и кому са нужни? Целият ислямски свят ще се изсипе да учи във Висшия Ислямски институт за който се споменава ли?

А защо по дяволите да няма и православен център, като хранилище на знанията и историята на Българската църква?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: n1x0n   
Дата:   03-12-08 15:50

Ти да не си попско чадо бе Нереален?! [smilie18]

То е голяма гордост да вземеш причастие от някой, дето допреди малко е муфтил някой младоженец с кинти за сватбата или някоя майка - за кръщене.

Ходи им целувай ти ръка на такива боклуци! [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 15:53

Не сте прави да поставяте всички свещеници под общ знаменател. Мнозинството от тях са свестни хора и си вършат почтено работата... [smilie21] [smilie21]

Колкото до Православен център - много добра идея. Дори мисля, че е обсъждана не веднъж. Няма пари, естествено... [smilie5] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Avi   
Дата:   03-12-08 15:54

n1x0n написа:

> малко е муфтил някой младоженец с кинти за сватбата

дам, държавна такса в общината - 40 лв. попа иска 200. ако ще снимаш - още 100 :)

ако ще бие камбаната - още 100 :)

честито :)


инак аз съм много богобоязлив... в църквите влизам с голям респект. ама от поповете нямам ич. само любо братоев, ма той е пич :)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: HP   
Дата:   03-12-08 15:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 15:55

Църковните такси за извършване на различни ритуали са съвсем официални и не са муфтене. Това са законно определени такси и служат за издръжка на храмовете... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Avi   
Дата:   03-12-08 15:57

slivenski написа:

> Църковните такси за извършване на различни ритуали са съвсем
> официални и не са муфтене. Това са законно определени такси и
> служат за издръжка на храмовете... [smilie21]


глупости!

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   03-12-08 15:59

брех

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 15:59

Автор: Avi
Дата: 03-12-08 15:57

slivenski написа:

> Църковните такси за извършване на различни ритуали са съвсем
> официални и не са муфтене. Това са законно определени такси и
> служат за издръжка на храмовете...


глупости!
-----------------------------------

Кое е глупости, бе, приятелю... Кажи защо мислиш така, че да ти кажа къде бъркаш... Щото така и аз мога да кажа, че твоите "глупости" са глупости...

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 16:10

Ей, писна ми от глупашки обобщения. Ти си най-съвършена и просто няма достон свещенник, от когото да вземеш причастие, така ли? Това ли се опитваш да ми кажеш? Аман от простотии вече. Започвате наистина да ме ядосвате.


Avi написа:

> и от кой да вземе причастие? от попа, дето едвам седи прав щото
> пие от сутринта? от тоя дето подпали гложенския манастир? от
> тоз дето се опита да набие фотограф в бачковския?
>
> аре сия... и ние сме си калпави като народ, и поповете ни са
> такива, нали от тоя народ излизат и те, не идват от гречко
> вече.. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Avi   
Дата:   03-12-08 16:11

slivenski написа:

> Кое е глупости, бе, приятелю... Кажи защо мислиш така, че да ти
> кажа къде бъркаш... Щото така и аз мога да кажа, че твоите
> "глупости" са глупости...

официалните такси, определени за извършването на църковни ритуали нямат нищо общо с парите, реално събирани от поповете, както и с "допълнителните услуги", за които ни муфтят - затва са "глупости".

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   03-12-08 16:11

Що се отнася до ислямизацията - тя тече с пълна сила. [cool] Ако искате да се правите, че не забелязвате, това е отделен въпрос. [cool] Познавам доста български мюсюлмани и мога да ви кажа, че няма семейство с по-малко от 2 деца, независимо как е финансово. [cool] Обикновено имат 3-5 деца, много от тях са силно вярващи или искат просто да бъдат такива, а някои вече са ходили на обучение в арабски страни, включително и жени. [cool] не казвам нищо против тях като хора, но отново заявявам, че съм категорично против каквото и да е насаждане на религиозно съзнание у хората и религиозните институции. [cool]



Публикацията е редактирана (03-12-08 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 16:13

n1x0n написа:

> Ти да не си попско чадо бе Нереален?! [smilie18]
>
> То е голяма гордост да вземеш причастие от някой, дето допреди
> малко е муфтил някой младоженец с кинти за сватбата или някоя
> майка - за кръщене.
>
> Ходи им целувай ти ръка на такива боклуци! [smilie23]


Не, не съм. Ти сега какво искаш - да те венчаят безплатно, хора да ти пее базплатно...абе въобще да те обгрижват без да се отплатиш с нищо. Ти ако снимаш сватба, безплатно ли ще я снимаш бе?


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 16:15

Дай конкретни примери ако обичаш. И в коя църква се случва това, което казваш. Иначе това си остават празни дрънканици и тъпи обобщения.


Avi написа:

> slivenski написа:
>
> > Кое е глупости, бе, приятелю... Кажи защо мислиш така, че да
> ти
> > кажа къде бъркаш... Щото така и аз мога да кажа, че твоите
> > "глупости" са глупости...
>
> официалните такси, определени за извършването на църковни
> ритуали нямат нищо общо с парите, реално събирани от поповете,
> както и с "допълнителните услуги", за които ни муфтят - затва
> са "глупости".

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 16:16

Ами прави деца де, някой спира ли те? Или ще искаш да стерилизират останалите, че да нямат повече деца? Какво предлагаш? За мен лично много по-голям проблем са циганите, а не българските турци.


Amigo написа:

> Що се отнася до ислямизацията - тя тече с пълна сила. [cool]
> Ако искате да се правите, че не забелязвате, това е отделен
> въпрос. [cool] Познавам доста български мюсюлмани и мога да ви
> кажа, че няма семейство с по-малко от 2 деца, независимо как е
> финансово. [cool] Обикновено имат 3-5 деца, много от тях са
> силно вярващи или искат просто да бъдат такива, а някои вече са
> ходили на обучение в арабски страни, включително и жени. [cool]
> не казвам нищо против тях като хора, но отново заявявам, че съм
> категорично против каквото и да е насаждане на религиозно
> съзнание у хората и религиозните институции. [cool]
>

>
> Публикацията е редактирана (03-12-08 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   03-12-08 16:18

Нереален, значи не виждаш цялостно проблема. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Avi   
Дата:   03-12-08 16:18

Нереален написа:

> Дай конкретни примери ако обичаш. И в коя църква се случва
> това, което казваш. Иначе това си остават празни дрънканици и
> тъпи обобщения.

А ти кой беше, че да ти давам примери точно на тебе?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Gruyu   
Дата:   03-12-08 16:19

....какви е българи раждала, ражда и сега циганска майка юнашка( от Стефан Цанев цитат)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 16:19

Това, че не съм го изложил цялостно, не значи, че не виждам поне част от него. Виждам обаче, че ти си доста далече от истината в случая. Проблемът е там, където най-малко очакваш. Не ни е виновен исляма, че се развива, а сме си виновни ние, че деградираме.

Amigo написа:

> Нереален, значи не виждаш цялостно проблема. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 16:20

Avi, църковните такси се определят от Св. Синод.

Така наречените требни такси са предназначени изключително за възнаграждения на свещениците и църковнослужителите. Считат се за требни такси всички ония, които се събират по случай извършване от свещенослужителите на разни треби и чинодействия. Размерът на таксите, събирани в приход на върховното управление и епархиите, както и размерът на требните такси, се определя от Св. Синод. Общо-църковни такси се събират срещу установени свидетелства. Тия свидетелства са ценни книжа на църквата и носят знаците на патриаршията. В размери не по-големи от ония, предвидени в общите закони, църковните власти събират канцеларски такси за заверка, издаване на свидетелства, удостоверения, издаване и заверка на преписи от протоколи или решения и други документи.

Не знам за какви "допълнителни услуги" говориш, но няма и да споря... [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 16:20

Те поне живеят по-кратко....[smilie5]

Gruyu написа:

> ....какви е българи раждала, ражда и сега циганска майка
> юнашка( от Стефан Цанев цитат)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Gruyu   
Дата:   03-12-08 16:21

и са братя ристиени

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 16:22

Участник в спора. Или ти мислиш, че думите ти не може да се подлагат на съмнение от никого?


Avi написа:

> А ти кой беше, че да ти давам примери точно на тебе?



Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: canonio   
Дата:   03-12-08 16:23

slivenski,
зарежи тия глупости...

Във Варна, в 3 храма има 3 различни цени за един и същи ритуал. В единият храм, цената е 7 ПЪТИ по-висока. Бележка не получаваш естествено....

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   03-12-08 16:24

Излишно е да се обясняваме. [smilie8] Отбелязах вече, че съм категорично против ислямския център - за това е темата всъщност. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 16:25

Ами искай си бележката. Попитай защо е толкова по-скъпо, отколкото в другите. Правил ли си го досега?


canonio написа:

> slivenski,
> зарежи тия глупости...
>
> Във Варна, в 3 храма има 3 различни цени за един и същи ритуал.
> В единият храм, цената е 7 ПЪТИ по-висока. Бележка не получаваш
> естествено....

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Avi   
Дата:   03-12-08 16:25

slivenski написа:

> Avi, църковните такси се определят от Св. Синод.
>
> Така наречените требни такси са предназначени изключително за
> възнаграждения на свещениците и църковнослужителите. Считат се
> за требни такси всички ония, които се събират по случай
> извършване от свещенослужителите на разни треби и чинодействия.
> Размерът на таксите, събирани в приход на върховното управление
> и епархиите, както и размерът на требните такси, се определя от
> Св. Синод. Общо-църковни такси се събират срещу установени
> свидетелства. Тия свидетелства са ценни книжа на църквата и
> носят знаците на патриаршията. В размери не по-големи от ония,
> предвидени в общите закони, църковните власти събират
> канцеларски такси за заверка, издаване на свидетелства,
> удостоверения, издаване и заверка на преписи от протоколи или
> решения и други документи.
>
> Не знам за какви "допълнителни услуги" говориш, но няма и да
> споря... [smilie21] [smilie21]
>

аз много добре знам за таксите, определни от светия синод. нямам нищо против тях. някои даже ми се струват смешно евтини, сравнени с всичко останало, но да речем, че народа е беден и някой се е съобразил с това. ако някой ме е разбрал криво, че съм против таксите за разни "услуги" в храма - криво е разбрал - макар и тук да има една скоба, че превърнаха храма в битпазар - с хилядите китайски икони и шишета от минерална вода, пълни със "светена"... ама нейсе.

това, което по-горе казах беше следното - против съм таксата на синода да е 100 лева за кръщавка, а попа да ми иска 200. против съм примерно таксата за снимане да е 50 лева, а той да ми иска 100. против съм да ми "слага отгоре" още 100, ако искам да ми бие камбана. за тая муфта съм против и затва ти казах "глупости" на мнението, което може да е вярно, но не е пълно за нашата църковна действителност.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: canonio   
Дата:   03-12-08 16:26

Нереален,
не става въпрос за мен. Аз със ритуали не се занимавам. Който ги плаща, той да си търси бележката.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 16:26

За всички нередности следва да се обръщате към съответното епархийско наместничество или към Св.Синод... Какво да кажа, може и да има нарушения...

Може и да няма - например в единия храм сватбата да е била с един свещеник и без хор. В другия - с трима свещеници или с дякон, и с хор... Таксата е различна... Та така... [smilie21]



Публикацията е редактирана (03-12-08 16:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: boink   
Дата:   03-12-08 16:27

доматите - турски
дограмата - турска
строителите - турци
житото - турско


ромите (или направо циганите) ги мързи да гледат. както и много българи.

патриоти са всички по подразбиране.
коалицията е тройна по подразбиране.

православни християни сме да. но такива ли сме като цяло или само по празници?

мюслиманите пък се фанатизират, това им е проблема. били ниско образовани, зависими от религия и шах и мат.
а ние сме бедни но горди. недотам религиозни, но от вселената я разбираме всеки по своему.

и те живеят и ние живеем.


той,българинЪТ, ми кара кола за 250к евро, а няма 50к да даде за една църква. е как да стане? той не един само такъв? нали. строят църкви разни по три причини:
- 20 % ДДС + плюс украсата и интериора
- нещастие на някой от роднините (на тоя с 250к евро колата)
- вяра (на трето място)

въпрос без отговор. как Господ позволява на едно и също място мутра да пали 10 свещи по 2 лева, а бабката до него да дава последните си 10 стинки за една свещица? как нали всички са равни.

религията - опиум за народа. [smilie18]


мюслиманите явно доста се поопиумват. но са що годе единни.

не е ясно какво става. чии интереси подкрепяме, част от коя сделка е цялата работа. чия земя ще се купи, кой ще строи.


скапана история. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Avi   
Дата:   03-12-08 16:27

Нереален написа:

> Участник в спора. Или ти мислиш, че думите ти не може да се
> подлагат на съмнение от никого?
>
>
> Avi написа:
>
> > А ти кой беше, че да ти давам примери точно на тебе?
>

>

ма ти си подлагай каквото искаш на съмнение, само леко с тона :)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: canonio   
Дата:   03-12-08 16:29

slivenski,
що трябва да е различна таксата? Тия там не са ли божи служители на заплата?
В данъчното, ако при една служителка си вземеш справка, а платиш при друга, трябва ли на втората да и начислят още един надник, щото си ги занимавал и двете?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 16:31

canonio, таксата е различна, защото ако има хор, на хористите трябва да се заплати. те не се хранят само с Божието слово... Примерно казвам... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: boink   
Дата:   03-12-08 16:33

момент да се намеся за хористите - ми те да не са хористи по 168 часа седмично, нали пеят едни и същи песни цял живот,да се хващат на работа и д апеят безплатно за БОГ и неговите раби.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: canonio   
Дата:   03-12-08 16:34

Здраве да е...


Проблемът на българина е там, че не пътува. За всичко разбира от медиите и познатите...
Човек като понаобиколи тук-там, получава някои прозрения....
А едно много важно прозрение е, че религията е оръжие, което се използва точно срещу нерелигиозните.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 16:35

Не всеки храм може да издържа хор на заплата. Хористите се викат, ако някой иска ритуал с хор. И по празниците, обикновено... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvcheTo   
Дата:   03-12-08 16:36

Темата е:

Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Avi   
Дата:   03-12-08 16:39

slivenski написа:

> За всички нередности следва да се обръщате към съответното
> епархийско наместничество или към Св.Синод... Какво да кажа,
> може и да има нарушения...
>

между другото, като погребвах баща ми - на централните гробища попа си ми поиска на ръка парите и пак бяха повече от платеното вече от погребалната агенция...

ама тогава плащаш, не мислиш... и после къде да ходиш да се оплакваш. то да се оплачеш трябва да имаш доказателства, не може ей така да идеш да наклепаш някой... ама теглиш една майна и тва е.

аз може да се почетвъртя в темата - поповете са точно толкоз калпави, колкото сме и ние като народ - просто няма от де другаде да са пръкнат тез хора. и точно както и из народа ни се срещат свестни хора, точно така и при тях има такива. и изобщо не ми стана ясно за кво спорим в тая тема :)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 16:39

Съжалявам, че се отклонихме от темата... Но разговорът тръгна от там, че се строят джамии, а църкви не се строят, защото поповете и таксите и ляляляля... Сори... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Lalinda   
Дата:   03-12-08 16:40

...Във времеq в което повечето църкви са неподдържани и почти в процес на разруха, и стотици Българи се оплакват от липсата на църква в техния квартал или поселище...

Няма нищо по-лесно от това да се оплачеш, че църквите или нещо друго било неподдържано...
Какво са направили тези "стотици Българи", които се оплакват от липсата на църква в техния квартал"?

Около езерото в Дружба има две църкви, построени в последните петнадесетина години, районите около които се посещават главно заради пейките и люлките, а на жените от църквите е трудно да опазят дори цветята и кипарисите, които са насадили около тях... Навсякъде е пълно с боклуци, тия дни децата, които се пързаляха с найлони по скатовете, така и зарязаха найлоните насред път, под пейките е пълно с боклуци, цигарени кутии и бутилки... Тия хаймани ли се причестяват? Това ли население е предимно християнско? На него ли нещо изобщо може да му попречи да се оножда по пейките (елате ги вижте), с извинение, и да се комка с бира от пластмасови бутилки, а после да ги мята насред езерото?
Нещо не ми се отваря дума и за кучкарите - няма квадратен метър, на който да не откриете поне три ***, вкл. около църквите... Това ли е християнско? Иначе много бързаме да подписваме и плюем, че чак да си носим храчките пред Министерския съвет...

Простете за възмущението ми... ама, пази, Боже, сляпо да прогледа.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 16:40

Ама много сте докачливи тук? Сори, но в спор, е нормално да прехвърчат и по-остри реплики

Avi написа:

> ма ти си подлагай каквото искаш на съмнение, само леко с тона
> :)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: boink   
Дата:   03-12-08 16:42

аз съм против строежа на Международен Ислямски Център в София защото:

смятам че ще се увеличи прикриваното досега етническо напрежение.

ние не живеем в мюслиманска държава

не трябва да си мислим, че с един такъв център от ЕС ще плеснат и ще ни посочат за пример за етническа толерантност (може да има и обратен ефект)

не трябва да се превръщаме в перачница занефтени пари (и това сега ни стига)

-------------

единственото позитивно нещо покрай цялата работа за мен може да са някой нови и по-добри исински арабски дюнери, а не българо арабските шитни които продават в момента българите араби.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: exo99   
Дата:   03-12-08 16:43

Аз пък вече съм си избрал ислямско име -

МЮМЮН [smilie24] [smile]

Звучи ми добре, представям си как ми вика жената:

"Мюмюне, що не си измил чинийте?
Мюмюне, що ти е малка заплатката?
Мюмюнчо, / с много подтекст/ няма ли да си лягаш вече ?"

[smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: sofianec   
Дата:   03-12-08 16:47

бегето е центъра на тъпотията, а още един център няма да му навреди[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Спрете фекалните води по улиците!

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 16:54

На вас не ви ли омръзна да ви манипулират разни ченгета? Кога в България е имало етническо напрежени, освен искуствено подклаждано от държавните органи за сигурност - МВР и ДС???


boink написа:

> аз съм против строежа на Международен Ислямски Център в София
> защото:
>
> смятам че ще се увеличи прикриваното досега етническо
> напрежение.
>

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: boink   
Дата:   03-12-08 16:59

нереален, защо си мислиш че някой манипулира някой???


на принципа на кочината си живеем

изсипват помията (информацията) и всички хапват кой каквото му е вкусно.




------------
регионите в българия където почти не говорят езика на братята?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 17:08

Мисля го, защото България е държава, в което етническо напрежение не е имало. То винаги е било провокирано от репресивния апарат.

boink написа:

> нереален, защо си мислиш че някой манипулира някой???
>
>
> на принципа на кочината си живеем
>
> изсипват помията (информацията) и всички хапват кой каквото му
> е вкусно.
>
>
>
>
> ------------
> регионите в българия където почти не говорят езика на братята?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: boink   
Дата:   03-12-08 17:11

еми отиди и се удари в гърдите и гордо заяви че си българин в Мадан на площада. успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 17:20

А ти някога в Мадан бил ли си? Аз защото съм бил...и не само в Мадан. Проблеми в Родопите не съм имал никога. Много по-вероятно е да береш ядове в Пернишко, Врачанско и Кюстендилско, отколкото в Родопите.

boink написа:

> еми отиди и се удари в гърдите и гордо заяви че си българин в
> Мадан на площада. успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Vinsent   
Дата:   03-12-08 17:30

Освен всичко друго, плашат с етнически напрежения, та да оправдават присъствието на ДПС! [smilie9] [smilie2] [smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 17:33

Точно така - и непрекъснато да ни навират в очите Доган, като "гарант" за етническия мир в държавта.


Vinsent написа:

> Освен всичко друго, плашат с етнически напрежения, та да
> оправдават присъствието на ДПС! [smilie9] [smilie2] [smilie19]
>

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: charlyb   
Дата:   03-12-08 17:38

Против съм Доган!
Против съм Емел Етем!
Против съм мръсниците от ДПС!
Против съм всички турци в България да гласуват за една партия, която и да е тя!
НЕ СЪМ ПРОТИВ ИСЛЯМСКИЯ ЦЕНТЪР, АКО С ПРИСЪСТВИЕТО И ДЕЙНОСТТА СИ, НЕ НАРУШАВА ЗАКОНИТЕ НА БЪЛГАРИЯ!



Публикацията е редактирана (03-12-08 17:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 17:38

Навремето Султана на турската империя е разрешавал строежа на църкви при определени условия.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: canonio   
Дата:   03-12-08 17:40

Мдааа,
условието трябва да е, нито една джамия, да не е по-висока от А. Невски и МОЛ-а[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 17:41

charlyb, той центърът с присъствието си няма да ги нарушава законите. въпросът е какво ще се върши там. да не стане център за нещо друго... но както казах, по-горе - надявам се определени хора да си свършат работата... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 17:43

canonio, храмът "Александър Невски" е построен в най-високата част на центъра... Така че опасност джамията да е по-висока няма... поне трудно ще я докарат... Виж, ако я построят нейде на Витоша... [smilie8] [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: ARGO   
Дата:   03-12-08 17:53

Религиите трябва да се премахнат!21век сме.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 17:54

100

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 17:55

Религията - опиум на народите. Сталин

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 17:55

Автор: ARGO
Дата: 03-12-08 17:53

Религиите трябва да се премахнат!21век сме.

-------------------------------------------

Кой трябва да ги премахне и как? [smilie8] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: ARGO   
Дата:   03-12-08 17:56

-ба ли мааму [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 17:56

Аха, ти викаш си най-умния на планетата.


ARGO написа:

> Религиите трябва да се премахнат!21век сме.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: ARGO   
Дата:   03-12-08 17:58

Според мен религиозните хора са с болни мозъци. Сори!

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 18:04

Ха-ха-ха.....братята св.св. Кирил и Методий и св. Климент Охридски са били с болни мозъци..добре, че се появи доморасъл капацитет, като тебе, че да го открие....


ARGO написа:

> Според мен религиозните хора са с болни мозъци. Сори!



Публикацията е редактирана (03-12-08 18:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: ARGO   
Дата:   03-12-08 18:07

Във времето в което са живяли,да не искаш да са били и членове на ФФ? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 18:14

Недей да подценяваш толкова, хората живели в миналото. Неведнъж те са показвали постижения, за каквито днешните хора, не могат и да си помислят. Не само технически, но и културни. Просто не си и помисляй да сравняваш умствения си багаж точно с тези хора. Резултатите от сравнението биха били повече от трагични.
А пък ако смяташ ФФ за венец на човешката еволюция и върхово постижение на философскта и техническа мисъл, казвай, че да ти резервираме място на 4-ти километър.


ARGO написа:

> Във времето в което са живяли,да не искаш да са били и членове
> на ФФ? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: ARGO   
Дата:   03-12-08 18:19

Нямам намерение да споря с теб,явно и ти си от гореспоменатите.ТОЧКА!

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 18:19

Аха, аргументите свършиха и беж да те няма....не ме учудва де...[smilie5]


ARGO написа:

> Нямам намерение да споря с теб,явно и ти си от
> гореспоменатите.ТОЧКА!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: charlyb   
Дата:   03-12-08 18:20

Религията, като минимум, е начин на мислене.
Не съм религилиозен, но убивам човека, който ми пречи да мисля по моя си начин!
Уважавам религията на всеки човек. Не уважавам никой човек, вършещ престъпления, криейки се зад религията си.
Няма религия, защитаваща престъпниците, включително и тия, вършещи ги в името и!

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 18:37

Що да не си направят ислямски център? И без това половината им хора са агенти на ДС-то.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 18:54

Автор: boink
Дата: 03-12-08 16:42

аз съм против строежа на Международен Ислямски Център в София защото:

смятам че ще се увеличи прикриваното досега етническо напрежение.

ние не живеем в мюслиманска държава

не трябва да си мислим, че с един такъв център от ЕС ще плеснат и ще ни посочат за пример за етническа толерантност (може да има и обратен ефект)

не трябва да се превръщаме в перачница занефтени пари (и това сега ни стига)

-------------



[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Живеем в държава,която не се грижи за собствените си църкви,но която е готова да строи Международни мюсулмански центрове .Между всичко останало у нас и този въпрос,който привлича общественото внимание,се случват сума далавери,на които никой не обръща внимание.Всеки има право на вяра!Всеки!Не съм съгласна с Арго,но е въпрос на лично мнение.Все още живеем в свободно.
Асахи го е казал по-горе.На времето също са строени църкви в Османската империя,но при определени условия!Дали сега има тези условия?Надали.
Аз съм за толерантността,но в този случай,тя е за наша сметка.Хубав въпрос е защо това не се случи в мюсюлманска държава?НО ето,че се случва тук![smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Dobermann1   
Дата:   03-12-08 19:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   03-12-08 19:02

Аре сега, държавата не се била грижила за "собствените си църкви". Като как по-точно "собствени"?
Църквите са "собствени" на Църквата - клир и миряни. Някъде се грижат (обидно малцинство), другаде чакат държавата и филанкишията, трети не ги е еня ни за храм, ни за нищо, но виж - реват като магарета, ако някой друг реши да си строи. Освен това, не е за подценяване и проблема, другари и другарки, че през 20-ти и 21-ви век, броят на АГРО-вците и прочее семплушки, стремително нарастна [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Dobermann1   
Дата:   03-12-08 19:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Dobermann1   
Дата:   03-12-08 19:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 19:08

Ей така се зараждат етническите конфликти. После гледаме повторения от Босна, Хърватска, Сърбия, Косово, Македония, Грузиа, Чечня, Етиопия, Палестина и знам ли ги още кои.
От всеки от горните примери можем да се поучим какво не трябва да се прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Dobermann1   
Дата:   03-12-08 19:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Dobermann1   
Дата:   03-12-08 19:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   03-12-08 19:10

Бих искал да извикам и вън всички празни каски, ама знам, че няма да стане [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 19:10

Мислещите хора се различават от пружинките.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 19:12

Ти съвсем се лумпенизира май....[smilie23]


Dobermann1 написа:

> давайте си бръснатия (рунтав) задник да ви го шибат - те никога
> няма да си дадат техния![smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Dobermann1   
Дата:   03-12-08 19:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Dobermann1   
Дата:   03-12-08 19:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 19:14

black_swans ,говориш глупости.Мисля,че стана ясно какво се има в предвид под "собствени".
Да,не се грижи за българските църкви,но МЕЖДУНАРОДНИЯТ МЮСУЛМАНИСКИ ЦЕНТЪР ще е пак тук,в нашата Християнска държава,където ние се съобразяваме с мюсулманите,но обратното е спорно/има не един Български градове,в които българите са третирани като чужденци/!Именно тази наша държава,на която й плащаме данъците,но от тях се облажват сума политици,но не се отделят малко парички за нашите църкви!Какво предлагаш?Да идем двамата с теб да я оправяме?като в същото време ,някой си харчи паричките ,които ти и аз сме заделили да си платим данъците,за да си построи няколко вили,да попътува и да направи още няколко фирмички за "пране",за да има въпросният още повече от удобни далаверии пр...?


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Dobermann1   
Дата:   03-12-08 19:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   03-12-08 19:16

Сафирке, айде успокой топката и тогава, на спокойствие, си прочети накаканизаните безсмислени изречения, па после пиши кой говори глупости [smile]

Тази тема би било добре да се затвори, че много пяна изплува.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 19:21

Виж, black_swans ,далеч не съм съгласна с мнението ти ,както и с последното изказано."Топката" е спокойна и пак си прочетох "накаканизаните" изречения.Нямам какво да
добавя.[smile]


Едит: " накаканизаните"



Публикацията е редактирана (03-12-08 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 19:24

Дали да го не баннем Кучу1?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 19:25

стига бе,Асахи [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 19:26

Ц....не ща да правим от този глупак цензуриран "герой"...


asahi написа:

> Дали да го не баннем Кучу1?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 19:29

Самопоувлякъл се е някак си и сам си участва в разговора. Отделно обижда и не спазва правилата. Не е грях да защитаваш крайни тези, но нека е поне с цивилизован тон.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 19:32

Нека,ама всеки се изпуска чат-пат [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   03-12-08 19:32

Е нека не се държим, като ущипани. Нашите уши и по-брутални неща са чували. Нека всеки се излага сам за своя сметка.[smilie24]


asahi написа:

> Самопоувлякъл се е някак си и сам си участва в разговора.
> Отделно обижда и не спазва правилата. Не е грях да защитаваш
> крайни тези, но нека е поне с цивилизован тон.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: athom   
Дата:   03-12-08 19:35

ПРОТИВ въпросната петиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 19:35

Всеки се изпуска, ама гледа да го прави насаме в тоалетната. После пуска водата, даже и допълнителни мерки взима. И накрая си измива ръцете и можеш да го здрависаш.

Усещате ли разликата?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 19:39

Да,но честно казано ,не вярвам да беше насочено конкретно към някого...свърши вече.


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: tnt   
Дата:   03-12-08 20:19

Темата е:

Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София

Може и да затворят темата, но понеже виждам, че тук пишат знаещи хора, та да задам въпросите си, белким разбера :
1/ за какво са му на Мюсюлманския международен център 27 хектара от територията на столицата?
2/ какво ще се преподава в "Висш Ислямски институт"?
3/ защо му трябват общежития? /явно ще са доста/
4/ защо имамите пеят с мегафони и призовават към молитва?
5/ ще има ли според вас реален протест срещу този проект за строеж и коя точно гражданска организация ще застане зад него?


..... та благодаря ви за отговорите


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvcheTo   
Дата:   03-12-08 20:24

1 Исканията за такива центрове се правят от външни ислямистки сили, който се опитват да покажат по този начин, че България е мюсюлманска страна.

2 Какво може да преподава - официално ислям - не официално фундаментализъм

3: за да има къде да спят тези хора


5: ще има ... определено ще има

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: tnt   
Дата:   03-12-08 20:27

Мерси, Ивче, но на първият въпрос не си ми отговорил съвсем точно май [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 20:27

Значи... Доколкото се запознах с информация по случая /от пресата/, поискано е разрешение за строеж на духовен център - административна сграда, общежитие и библиотека. Не е искано разрешение за строеж на молитвен дом /джамия/. Няма да има имами и тонколони-монколони по пет пъти на ден... По принцип има ограничение за силата на звука от тонколоните на джамиите... Не могат да надвишават не-знам-си-колко децибела... Признавам, че аз лично предпочитам да чувам камбаните на Невски, но това е положението... Засега поне... [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvoZafirov   
Дата:   03-12-08 20:46

Абе на мен лично исляма като религия ми е противен и се дразня от агресивното му прогресиране. Не желая да ми го навират в носа!

Една джамия в София ми стига! Който иска джамии да си ги строи в анадола!

Ай сиктир![smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvcheTo   
Дата:   03-12-08 20:51

Общо подписи: 7163 до момента ...



Добре де никой не ми отговори защо в УСА не строят такива центрове и джамии ... ?

че там нама поне 10 милиона и повече мюсюлмани

има ама ще ги пляскат през ръцете ако посмеят



Публикацията е редактирана (03-12-08 21:07)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: athom   
Дата:   03-12-08 20:53

Спрете да гледате какво става в Щатите, Европа, Азия и където и да било другаде освен в собствената ни държава.
Особено когато става дума за наши собствени злободневни теми.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   03-12-08 20:54

България през последните петнайсетина години: чалгаризация, циганизация, ислямизация, кретенизация... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvcheTo   
Дата:   03-12-08 20:55

еми точно - не ме кефи да се строи такова нещо тук

да построят църква , детски център , спортен комплекс, детска градина, библиотека, младежки комплекс ( без кръчми)
и тн.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvcheTo   
Дата:   03-12-08 20:58

270 декара
270 000 кв. метра - могат да се използват за много по-полезни цели

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: sasi   
Дата:   03-12-08 21:04

В Пакистан получаваш смъртна присъда ако се опиташ да постройш църква! Защо те ще могат да строят където си искат, а ние не!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: equinox   
Дата:   03-12-08 21:05

Трябва да се строи. Сега с тая криза при имотите какво ще правят строителите? [smilie21]



Публикацията е редактирана (03-12-08 21:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 21:24

Church of Pakistan

Не съм го чел, ама май има църкви в Пакистан.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: athom   
Дата:   03-12-08 21:28

sasi, освен да станем един европейски Пакистан мм?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   03-12-08 21:33

Мечтая си за деня, в който на планетата ни няма да има повече религии и религиозни институции, които да манипулират хората. [smilie8] [smilie6] Изобщо си мечтая да има повече мислещи хора по Земята, ама... [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Lalinda   
Дата:   03-12-08 21:43

Из КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
(Обнародвана, ДВ, бр. 56 от 13 юли 1991 г.)

Чл. 13. (1) Вероизповеданията са свободни.
(2) Религиозните институции са отделени от държавата.
(3) Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.
(4) Религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели.

Чл. 37. (1) Свободата на съвестта, свободата на мисълта и изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи са ненакърними. Държавата съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи.
(2) Свободата на съвестта и на вероизповеданието не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други граждани.


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: roussinoff   
Дата:   03-12-08 21:44

Нереален, зор ше видиш батенце [smilie18]
Аз вече съм се отказал да пиша в подобни теми.
Евала за всичките ти постове [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: tnt   
Дата:   03-12-08 21:45

Лалинда, вместо да ницитираш всичко това, можеш ли да ни кажеш повече за подобния институт в Париж, моля?
Може би ще е по-полезно за темата [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvoZafirov   
Дата:   03-12-08 21:56

Необходимо ли е човек да се обяснява защо едно нещо не му харесва и не го иска винаги?

Аз мисля, че не. На мен идеята не ми харесва и съм против. Точка.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alsash   
Дата:   03-12-08 21:56

защо ли толерантноста и доброто възпитание винаги го схващат като слабост и ти се качват на главата.....

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 22:01

Чела съм по няколко пъти и Библията и Корана, както и други свещени книги. Човек не може да отрича нещо, което не познава. Винаги ми е било интересно, когато попитам някой твърдящ, че вярва в нещо или отричащ чужда религия за светите писания, както неговите, така и чуждите. Обикновено се оказва, че не ги е чел. Или най-малкото не ги познава в детайли, както би трябвало. Коранът не проповядва много по-различни неща от Библията, в края на краищата и двете религии произлизат от юдеизма и почитат един и същи бог. И той обаче има два периода, по-войнствен и по-миролюбив. Също като "Око за око" в Стария завет и "Ако те ударят по едната буза, дай и другата" в Новия завет. Та и там например се казава, че трябва да направиш всичко възможно "неверниците" да приемат твоята вяра, но после се добавя, че това в никакъв случай не трябва да е насила. Казва се, че умреш като мъченик, ще умреш в Рая, но и че самоубийството те праща директно в Ада. Целият проблем с фундаментализма ,който бива налаган идва от користни тълкования, които се набиват в главите на непросветени хора. Както "ислямските" фанатици самоубийци, така и мразещите всичко ислямско "христяни". Пропагандата тече навсякъде. Истинската опастност са непросветените хора. От искрено вярващ човек лошо не съм видяла, независимо каква е религията му. В тази връзка, не мога да имам нищо против каквото и да е просветно заведение. Да, струва пари. Но си ги плащат те. От това можем да вземем само пример за нашите църкви. Винаги оставям пари в кутията за дарения на всеки манастир(без някои, превърнали се по-скоро в МОЛ-ове), дарявала съм икони освещавани тук на български църкви в чужбина и какво ли още не. Правете!отричането на нещо не решава проблеми, които не са свързани с него. Решават се с действия. Ако трябва и с вземане на пример от "противниковата" страна.Все пак мястото на този център не е тук,но примерът му е за тук[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: djogata   
Дата:   03-12-08 22:04

Честно казано, съм много по-негативно настроен към присъствието на ДПС в управлението (не защото са турска партия, а защото са банда крадци, които на всичкото отгоре защитават чужди интереси), отколкото към присъствието на религиозен център в София.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 22:13

ДПС не е на власт защото турчеещите се гласуват за него, а защото българите ги мързи да отидат до урните.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvoZafirov   
Дата:   03-12-08 22:19

Сафира [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 22:25

между другото в Германия вече турците са процентно много повече, отколкото в България. майтапят се, че скоро ще я прекръстят на Западна Турция. обаче си е Германия...


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: djogata   
Дата:   03-12-08 22:27

Не съм обвинявал никой за управлението на ДПС, просто споделям, че факта, че те участват в управлението хич не ме радва

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 22:31

аз също изказвам мнение .[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: IvoZafirov   
Дата:   03-12-08 22:38

Джога, аз обаче обвинявам оня мазник Доганчо и цялата резана паплач около него

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 22:40

Автор: Safira
Дата: 03-12-08 22:25

между другото в Германия вече турците са процентно много повече, отколкото в България. майтапят се, че скоро ще я прекръстят на Западна Турция. обаче си е Германия...

------------------------------

Турците в Германия са 2.4%. В България са 9.4%. Това е от сайта на ЦРУ. [smilie21] [smilie21]

Къде ги видя, че са повече? [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: djogata   
Дата:   03-12-08 22:44

Сливенски, ЦРУ са много назад батка, сори [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Само в Берлин турското население е към 2 милиона, което прави 2.5% от населението на Германия

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: djogata   
Дата:   03-12-08 22:46

Зафиров, именно [smilie18] [smilie18]

Не обвинявам обикновените турци в нищо [smilie21] [smilie21]

Според мене половината от меджуетническото напрежение в БГ-то е по вина на наш'то любимо ДПС [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   03-12-08 22:48

djogata, възможно е. Но засега ще вярвам на официалната небългарска статистика... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 22:52





това,че В Германия са пове4е е образно казано.1во голяма 4ас от от "турците" в БГ са цигани,които се пишат каквито им е изгодно за момента.2ро,4е нелегалните в Германия са няколко пъти повече от легалните,освен това в Берлин си има големи изцяло турски квартали,докато в Бг изцяло турски са малки селца в планините


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Marillion   
Дата:   03-12-08 22:56

да им го... на мюсюлманите и на християните...

колкото едните са християни, толкова и другите са мюсюлмани... вече не моа да разбера кой какъв е.

[smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Нямам против джамиите - имам против протурската пропаганда на доган и сие. И т'ва не е само у нас. В половината Европа пищят.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   03-12-08 23:19

аз лично съм на 19 години и искам да живея в БЪЛГАРИЯ!Искам бъдеще и ценности,искам съграждани,които се борят за убежденията си,искам един ден децата ми да учат български и да ходят на църква,искам България!Много патриотично,много силно и може би,дори натрапчиво звучи,но това ми иде!Според моето скормно мнение,този център,не му е тук мястото.Познавам много български турци,много вярващи хора,както казах....НО не мисля,че мястото на този център е именно в България.Става дума за интереси.Не веднъж сме се убедили,че в нашата мила родина,няма нищо случайно!Още един международен университет в София, предполага се, че в него ще влизат просветени хора от цял свят,после ще се пръскат по света,като религиозни водачи,но ще носят добри чуства към България в сърцата си. да!Звучи хубаво,но не е това.


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: alsash   
Дата:   03-12-08 23:23

ееее...несравнимо е да те събудят по тъмно с молитви по високоговорителя....

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 01:34

Трябва да схванеш едно нещо. Няма нищо общо между патриотизма и Християнството. Това са абсолютно несъвместими понятия. Не, че не се спекулира навсякъде с това де.

Safira написа:

> аз лично съм на 19 години и искам да живея в БЪЛГАРИЯ!Искам
> бъдеще и ценности,искам съграждани,които се борят за
> убежденията си,искам един ден децата ми да учат български и да
> ходят на църква,искам България!Много патриотично,много силно и
> може би,дори натрапчиво звучи,но това ми иде!Според моето
> скормно мнение,този център,не му е тук мястото.Познавам много
> български турци,много вярващи хора,както казах....НО не
> мисля,че мястото на този център е именно в България.Става дума
> за интереси.Не веднъж сме се убедили,че в нашата мила
> родина,няма нищо случайно!Още един международен университет в
> София, предполага се, че в него ще влизат просветени хора от
> цял свят,после ще се пръскат по света,като религиозни водачи,но
> ще носят добри чуства към България в сърцата си. да!Звучи
> хубаво,но не е това.
>

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   04-12-08 07:54

Нереален написа:

> Трябва да схванеш едно нещо. Няма нищо общо между патриотизма и
> Християнството. Това са абсолютно несъвместими понятия. Не, че
> не се спекулира навсякъде с това де.
>



Естествено, християнството е овча религия, която те учи на "интернационализъм" и като ти цапардоват едната буза да обърнеш и другата. [cool] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: roussinoff   
Дата:   04-12-08 08:20

Амиго крайно елементарно ман, с подобни изказвания.
Пак казвам че ви съжалявам истински, вас атеистите с пролетарските разсъждения...

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   04-12-08 08:24

[smilie6] [smilie6] Мдааа... Голяма бъркотия с тия религии. [smilie3] [smilie5] Що се отнася до пролетарските разсъждения, общото е именно между християнството и комунизма - това и друг път съм го казвал. [smilie6] А атеизмът или теизмът нямат нищо общо с християнството, друже. [smilie3] [smilie6]



Публикацията е редактирана (04-12-08 08:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Brummaker   
Дата:   04-12-08 08:46

подписал [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 09:24

Amigo написа:

Що се отнася до пролетарските разсъждения,
> общото е именно между християнството и комунизма - това и друг
> път съм го казвал.


И кое е общото - Диктатурата на Пролетариата??? Нещо си в много, ама в много голяма грешка. Комунизмът и Християнството са органически несъвместими.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   04-12-08 09:29

аз пък съм на 19 и съм на границата с нихилизма, която всеки ден идва все по-близо.
основно заради подобни теми.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: _alice_   
Дата:   04-12-08 09:40

ето това е жалко,
напълно излишно портивопоставяне на хора и религии, което води до тотално обезверяване
[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Gruyu   
Дата:   04-12-08 09:44

Аз съм на 39 и мисля, че на територията на тази държава има достатъчно жизнено пространство за 10-15 милиона народ, който ако работи усърдно би живял много по-добре,отколкото ако останем 5 милиона чисти българи християни.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: J0R0   
Дата:   04-12-08 10:06

Комунизмът и Християнството са органически несъвместими.

Това че са несъвместими, не значи че нямат общи неща. То и хрестеянство и мюсюлманство са несъвместими, ама приликите между двете религии са много повече от разликите.

Аз лично виждам общи неща между религията (не само християнската) и комунизма: промиване на мозъците на хората с добре звучащи приказки и пълно несъотвествие между тия приказки и поведението на тия, които ги приказват.
Отказ от собствено мислене и приемане на готови формули за света. Йерархични структури на властта. Синдром за непогрешимост на титуляра (партия или бог) и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 10:08

Точно така е. На територия малко по-голяма от нашата - около 144 000 км2 живеят над 140 МИЛИОНА души. Става дума за Бангладеш. Ние имаме прекрасни условия, за да може държавата ни да бъде хубава, чиста и просперираща...територията обаче не е случила на население, за да може това да се случи.

Gruyu написа:

> Аз съм на 39 и мисля, че на територията на тази държава има
> достатъчно жизнено пространство за 10-15 милиона народ, който
> ако работи усърдно би живял много по-добре,отколкото ако
> останем 5 милиона чисти българи християни.



Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   04-12-08 10:33

Именно JORO [smilie24] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 10:34

То ако е за работа, могат да се намерят много общи неща и между един човек и една хлебарка. Зависи от критериите. Не се ангажирам да коментирам какви са приликите и разликите между Християнство и Ислям, най-малкото, защото не съм подготвен по тази тема. Ти едва ли си по-подготвен, но това не ти пречи да се произнасяш с категоричност въпроса и да правиш генерални изводи.
Не може да има нищо общо между Християнството и Комунизма. Те са абсолютно несъвместими, като мироглед и философия. Всякакви паралели между тях са спекулативно извадени от контекста. При положение, че основополагаща теза на Марскистко-Ленинската философия е това, че "В света няма нищо друго освен движеща се материя", какво общо можеш да търсиш? Какво общо може да има между два възгледа, след като единият напълно изключва другия?
И също така не разбирам, къде виждаш "отказ от собствено мислене"? Винаги съм се учудвал на тази готовност у много хора, да имат собствено мнение по всеки един въпрос, независимо дали са компетентни или не.

J0R0 написа:

> Комунизмът и Християнството са органически несъвместими.
>
> Това че са несъвместими, не значи че нямат общи неща. То и
> хрестеянство и мюсюлманство са несъвместими, ама приликите
> между двете религии са много повече от разликите.
>
> Аз лично виждам общи неща между религията (не само
> християнската) и комунизма: промиване на мозъците на хората с
> добре звучащи приказки и пълно несъотвествие между тия приказки
> и поведението на тия, които ги приказват.
> Отказ от собствено мислене и приемане на готови формули за
> света. Йерархични структури на властта. Синдром за
> непогрешимост на титуляра (партия или бог) и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   04-12-08 10:58

Едно от основните положения в християнската религия е ИМЕННО собственото мислене и правото на избор... Бог дава на човека свободна воля и го натоварва с отговорност към собствените му постъпки... Не виждам нищо различно от това и в правото, например - можеш да правиш каквото си поискаш, но ще си носиш последствията...
[smilie21]
Да се знае по този въпрос, за да не се спекулира... [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   04-12-08 11:09

Не винаги се спекулира. Повече се говори наизуст.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 11:23

Точно така е. Но малко хора си дават сметка, а вместо това, както казва black_swans - повече се говори наизуст.


slivenski написа:

> Едно от основните положения в християнската религия е ИМЕННО
> собственото мислене и правото на избор... Бог дава на човека
> свободна воля и го натоварва с отговорност към собствените му
> постъпки... Не виждам нищо различно от това и в правото,
> например - можеш да правиш каквото си поискаш, но ще си носиш
> последствията...
> [smilie21]
> Да се знае по този въпрос, за да не се спекулира... [smilie21]
>

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   04-12-08 12:39

Хич не говоря наизуст даже. [smilie3] [smilie5] Защото познавам и Библията, и Корана доста добре, както съм отбелязвал и друг път. [smilie3] Все се каня да напиша малко повече по темата относно комунизма, юдаизма и християнството, както и изобщо за религиите, ама не ме свърта да се заседявам на таз тема, че си имам достатъчно друга работа. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: J0R0   
Дата:   04-12-08 15:16

И в християнството и в комунизма (също както и във фашизма и в мюсюлманството) има основно ЕДИН ЕДИНСТВЕН НЕОСПОРИМ авторитет.
Всякакво подлагане на съмнение или оспорване на този авторитет, автоматично те декласира извън съответното общество.
Доктрините им са пълни със заплахи към тия, които дръзват да го правят.
Тия заплахи се изпълняват във вид както морални, така и физически наказания - анатема (изключване от партията), изгаряне на клада (разстрел в концлагера).

За мен самата идея за ЕДНА ЕДИНСТВЕНА НЕПРОМЕНИМА И ВЕЧНА ИСТИНА (независимо дали религиозна или партийна) - е дълбоко сбъркана и дефектна.
Историята на човечеството, развитието на разума - не е нищо друго освен всекидневното отричане на поредната НЕПРОМЕНИМА И ВЕЧНА ИСТИНА.

Вселената е постоянна ДИНАМИКА, ПРОМЯНА.
В нея няма място нито за вечния и непроменящ се Бог, нито за Хилядолетния Райх, нито за "крайната" фаза на човешкото развитие - Светлия Комунизъм.


Но всъщност това е тема за нова тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 15:44

Хайде не ми излизай с този евтин номер. Развиваш тук някаква теза, която я приписваш на Християнството и после много удобно се опитваш да покажеш, колко е несъстоятелна тя. Издишаш още от самото начало. При Християнството, този т.нар. "Авторитет" не е човек и няма как да прилагаш към него човешките мерки и обяснения. При комунизма и фашизма авторитетите са конкретни хора, на които се идеализират по недопустим начин и оспорването им е абсолютно забранено.
А относно Християнството - никой няма да ти направи нищо, ако решиш да оспорваш авторитета на някой светец. Работата е там, че ще се захванеш с непосилна задача. Ти си свободен да си говориш и да си мислиш, каквото щеш. Никой с нищо не те заплашва. Само ти се казва просто и ясно - каквото си си дробил, това ще си сърбаш. Не виждам, какво не му харесваш.

п/п
Като си толкова против ВЕЧНИТЕ и НЕПРОМЕНИМИ истини, защо не пробваш да обориш някоя. Много ще ми е интересно.

J0R0 написа:

> И в християнството и в комунизма (също както и във фашизма и в
> мюсюлманството) има основно ЕДИН ЕДИНСТВЕН НЕОСПОРИМ авторитет.
> Всякакво подлагане на съмнение или оспорване на този авторитет,
> автоматично те декласира извън съответното общество.
> Доктрините им са пълни със заплахи към тия, които дръзват да го
> правят.
> Тия заплахи се изпълняват във вид както морални, така и
> физически наказания - анатема (изключване от партията),
> изгаряне на клада (разстрел в концлагера).
>
> За мен самата идея за ЕДНА ЕДИНСТВЕНА НЕПРОМЕНИМА И ВЕЧНА
> ИСТИНА (независимо дали религиозна или партийна) - е дълбоко
> сбъркана и дефектна.
> Историята на човечеството, развитието на разума - не е нищо
> друго освен всекидневното отричане на поредната НЕПРОМЕНИМА И
> ВЕЧНА ИСТИНА.
>
> Вселената е постоянна ДИНАМИКА, ПРОМЯНА.
> В нея няма място нито за вечния и непроменящ се Бог, нито за
> Хилядолетния Райх, нито за "крайната" фаза на човешкото
> развитие - Светлия Комунизъм.
>
>
> Но всъщност това е тема за нова тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: J0R0   
Дата:   04-12-08 16:00

Нито при комунизма нито при фашизма Авторитетът се олицетворява с конкретни хора. Идеи са в основата. Конкретните хора са представители на тези идеи, така както папата и Църквата олицетворяват идеите на християнството.

А относно Християнството - никой няма да ти направи нищо, ако решиш да оспорваш авторитета на някой светец
Днес да, но преди няколко поколения главата ти фръква за подобни неща.
Днес и ако оспорваш Комунизма никой нищо няма да ти направи, но само преди две поколения хора бяха масово избивани за същото.


Като си толкова против ВЕЧНИТЕ и НЕПРОМЕНИМИ истини, защо не пробваш да обориш някоя
Почти не останаха такива - хора като Галилей, Нютон, Айнщайн, Фройд и Сартр ги обориха всичките.
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   04-12-08 16:01

[smile] Това че за някой, нещо, е сбъркано и дефектно, съвсем не означава, че това нещо е сбъркано и дефектно. По този въпрос, надявам се, съгласие може да бъде постигнато. [smile]

Колкото до наказанията - имало ги е, има ги и ще ги има. Включително и във фото-форум. Неспазването на определени правила те декласира (бан), ако не се лъжа!? И понеже наказанията се налагат от хора, всеки със своите си страсти и товари, те не винаги са справедливи; да не кажа, че често са несправедливи. В "доктрината", за която така уверено говориш заплахи няма (ако има - моля за конкретика), има само предупреждения тук-там за полагащото се всекиму, когато му дойде времето, ако мога така да се изразя [smile].
И още една дума за "доктрината" и нейния крайъгълен камък: "нова заповед ви давам, да любите един другиго; както ви възлюбих, да любите и вие един другиго"...

По другите въпроси - не че не бих могъл да кажа нещо - но очевидно ще е безсмислено, предвид непробиваемата яснота, относно самия характер и същество на вселената, както и предвид яснотата по въпроса какво има и какво няма място в нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   04-12-08 16:05

Жоро, моля те, недей така.
Първите трима от посочените от теб са били дълбоко (непоправимо) вярващи хора. Първите двама - християни.

Фройд и Сартр са оборили нещо, точно толкова, колкото го обориха и другарите Берлиоз и Иванушка Бездомни.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: J0R0   
Дата:   04-12-08 16:11

Значи това че Галилей е вярващ, изобщо не му пречи да събори един от стълбовете на религията - Геоцентричното мислене. И да го замени с Хелиоцентричната идея, което пък влече след себе си съвсем друг мироглед, включително няма да е пресилено, ако кажа че и атеизмът е донякъде последица от този нов мироглед.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 16:13

black_swans написа:

> Фройд и Сартр са оборили нещо, точно толкова, колкото го
> обориха и другарите Берлиоз и Иванушка Бездомни.


Много точно:)

[smile] [smilie24] [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Lalinda   
Дата:   04-12-08 16:13

Защо да са несъвместими?

Икона с образа на Сталин разбуни духовете в Русия


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   04-12-08 16:15

Сталин бил "дълбоко вярващ и праведен човек" [smilie24] [smilie18] [smilie18] мъка, мъкаааааа... [smilie5] [smilie5] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 16:18

И кога геоцентричното мислене е било стълб на Християнстово и да конкретизираме повече - на Православието??? В кое писание пише нещо подобно?

J0R0 написа:

> Значи това че Галилей е вярващ, изобщо не му пречи да събори
> един от стълбовете на религията - Геоцентричното мислене. И да
> го замени с Хелиоцентричната идея, което пък влече след себе си
> съвсем друг мироглед, включително няма да е пресилено, ако кажа
> че и атеизмът е донякъде последица от този нов мироглед.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 16:19

Идиоти всякакви. Не виждам обаче, в каква връзка се споменава този случай?


Amigo написа:

> Сталин бил "дълбоко вярващ и праведен човек" [smilie24]
> [smilie18] [smilie18] мъка, мъкаааааа... [smilie5] [smilie5]
> [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   04-12-08 16:20

Стълб на религията ли? Откъде извади този страховит извод? Освен ако не приемаш измишльотините на Рим за стълбове на религията. Щото аз не ги приемам. Направо не ме интересуват.
Не си спомням кой точно(св.Николай Кавасила???) беше казал - Библията не е учебник по астрономия и география - за това си има астрономи и географи. [smile]

Приятна вечер.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 16:20

Какво показва този линк? Че по света има какви ли не идиоти. Друг извод аз лично не мога да направя.

Lalinda написа:

> Защо да са несъвместими?
>
> Икона с образа на
> Сталин разбуни духовете в Русия
>

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   04-12-08 16:21

жоро, толкова ли не можеш да видиш леката разлика между религия и църква?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   04-12-08 16:22

Нереален написа:

> Идиоти всякакви. Не виждам обаче, в каква връзка се споменава
> този случай?
>
>
> Amigo написа:
>
> > Сталин бил "дълбоко вярващ и праведен човек" [smilie24]
> > [smilie18] [smilie18] мъка, мъкаааааа... [smilie5] [smilie5]
> > [smilie25]





Ми товарищ Сталин като един болшевик, бивш кандидат-свещеник, не може да не е бил дълбоко вярващ [smilie3] [smilie5] [smilie5] В какво е вярвал е отделен въпрос. [smilie3] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 16:23

Не ми е ясно, какво точно искаш да обясниш. Опитай пак.

Amigo написа:

> Ми товарищ Сталин като един болшевик, бивш кандидат-свещеник,
> не може да не е бил дълбоко вярващ [smilie3] [smilie5]
> [smilie5] В какво е вярвал е отделен въпрос. [smilie3]
> [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   04-12-08 16:27

Ами то е очевадно, кво има да обяснявам. [smilie5] [smilie5] Щото ако почна да обяснявам, ще стане много жежка темата. [smilie5] [smilie5]

https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/ghco5193.JPG
http://media.abv.bg/img.phtml?id=297200
[smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Нереален   
Дата:   04-12-08 16:29

Какво е очевадно, това че има идиоти по света ли? Това е ясно, имаме си ги и тук във форума. Снимката само показва един идиот, който целува портрета на друг идиот? Е и?


Amigo написа:

> Ами то е очевадно, кво има да обяснявам. [smilie5] [smilie5]
> Щото ако почна да обяснявам, ще стане много жежка темата.
> [smilie5] [smilie5]
>
> https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/ghco5193.JPG
> http://media.abv.bg/img.phtml?id=297200
> [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: J0R0   
Дата:   04-12-08 16:33

Псалом 104:5 казва, че "Бог е поставил Земята на твърди основи и тя не може да бъде преместена". Еклисиаст 1:5 пък казва, че "Слънцето изгрява и залязва и се връща обратно откъдето изгрява". Именно заради тези пасажи Галилей си е имал сериозни проблеми, защото всявал съмнения в изградения от Църквата космологичен модел.


Както и да е. Спорът абсолютно се измести.

Нямам нищо против никого - кой в каквото ще да си вярва и комуто ще да се кланя.
Само не искам някой да ми натрапва своите възгледи като "единствено правилното".

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   04-12-08 16:45

Ами, обективно погледнато, преместването на Земята е непостижимо за човешките усилия. Само Архимед е имал претенции, че може да я премести, ама на му дали опорна точка... [smilie18]
Така че Земята практически е поставена на "твърди основи", така да се каже... [smilie5]

Субективно погледнато пък, чисто визуално Слънцето наистина се движи в небето... Скрива се и се показва отново и отново... [smilie5]

Така че Библията казва истината... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   04-12-08 19:11

абе то това й е хитро на религията, че винаги може да извърти нещата да изглеждат както уж било писано в свещенните книги [smilie3] [cool] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: kaiser.soze   
Дата:   05-12-08 12:05

имам се за толерантен човек, живея в мултинационална държава,НО винаги си имам едно наум за мусулманите.и това е заради опита който имам.контактувал съм с младежи от ирак.казват, че били кюрди.не знам какви са, но бяха мусулмани.та съм виждаЛ каква ненавист към западното обшество има в очите им.
та те казват , че жените ни били курви и пропаднали щото носели къси поли и ходели по заведения. твърдяха , че хомосексуалистите трябва да се убиват. даже искаха да ме водят при някакъв имам който да потвърди това.съпругата ми имаше колежка мусулманка от судан. ееееее по отровна змия от нея не познавам!! интригантка, лукава...абе не е за разправяне..също така твърдят че ислама е най-правилната религия и че един ден всички ще са мусулмани.отделно да не подхвана тема за безсмислените дела които завеждат[smilie5] колегата му имал моливник прасенце и онзи мусли завел дело. на друг му подарили бутилка вино(имало е алт. подаръци)и той започва да ги съди, щото разбирате ли муслиманите не пият. ест. не им минават номерата.
гледал съм видео как режат ръце на крадец, гледал съм видео как убиват с камъни.ужас!някой сега ще каже "ами такива им са законите,да не им се бъркаме.
гледал съм видео как режат главата на юджийн армстронг докато възхваляват алах.това по кои закони е ?? дам, някой сега ще каже- ама те са терористи-фундаменталисти,другите са добри. ми хубаво, да каже. аз винаги ще си имам едно наум.

пс.добри впечатления имам от афганистанците
а, щях да забравя,, давал съм за пример турция. те не признават турция за муслимансака държава.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   05-12-08 14:04

kaizer.soze, именно... [cool] 4 години съм живял в арабска държава и знам за кво иде реч. [cool] има свестни и отворени хора и сред мюсюлманите, но това са такива, които са мюсюлмани само проформа, а не фанатици. [cool] познавал съм такива, но те се брояха на пръсти, останалите гледаха на кръв [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Pehata   
Дата:   05-12-08 15:40

Тъкмо мислех да пускам и аз тема, ама имало и по-будни от мене форумци! [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Pehata   
Дата:   05-12-08 15:49

НО нищо няма да помогне - много пари са вкарани, мамка му. А парите идват от петролни държави, така че могат да вкарат и още много. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: ejko   
Дата:   05-12-08 16:05

Преди няколко дни спорех с приятелката си точно на същата тема- въпросната петиция. Тя казваше, че е глупаво да има такава петиция и не вярваше, че хората могат да я възприемат и да слагат подписите си под нея, или поне не в този и вид. Аз съм на другото мнение. Съвсем логично е да има такава петиция и тя не е резултат от мимолетното хрумване на един, човек или нещо такова. Това е лицето на една система на мислене, която е колкото привична за нас, толкова и изкуствено насадена.
Ако се замисли човек това не е петиция против строежа на нещо, а това е вик за помощ на цяла една общност, дори на цяла една нация (бих казал ако ми се искаше да съм патетичен, а май ми се иска). Уводните думи на това писание, са и негова теза: "Крайно време е да бъде сложен край на Ислямизацията на България!". Ето срещу това се протестира, не срещу строежа, а срещу "ислямизацията" на "родината ни". Усеща се едно всеобщо недоволство и едно малко извратено чувство за национално съзнание, което се пробужда, когато въпросът докосне тези деликатни минорни клавишчета на собствената ни гордост. Усещаме се малко измамени и леко предадени, все едно някой е обърнал гръб на собствената ни история и дори по лошо, заменя и обезличава собствената ни история. Думите "България е православна държава, а не ислямска", "От кого идват парите", "каква е целта на всичко това", "кому е нужен този проект", са първите, който изплуват в главите ни.
Аз намирам това за нормално. Аз самият се чувствам предаден и подведен. Аз самият не искам да се строи момоментален паметник на една вяра, която е коренно различна на моята.
Но за мен по важния въпрос е не дали искаме или не да се строи това, а защо искаме това, което заявяваме, че желаем. Защо мислим и чувстваме, това под което слагаме подписите си. И колкото и да го мислим отговорът за мен е ясен.
Когато се говори за национално съзнание, ценности, гордост и история, всички ние изпитваме лични чувства, а не национални чувства. Националното е просто един аспект на личното, който последните столетия има все по голямо значение. Ние изпитваме лична гордост, имаме лично съзнание и история, които неизменно съзираме и разпознаваме в националното си самоопределение.
И именно от там идва проблемът! В един момент думите и въпросите "България е християнска държава, а не ислямска", "От кого идват парите", "каква е целта на всичко това", "кому е нужен този проект" губят своя обективен смисъл и стават строго личностни питания. Аз християнин ли съм? Каква е целта на всичко това? Кому е нужно?
Причината поради която роптаем така отчаяно е защото сме много отчаяни индивиди. Ние сами не знаем вече какви сме, в какво вярваме, какъв е смисъла. Изгубили сме собственият си лик и се оглеждаме навсякъде с отчаяние и надежда да го разпознаем.
От там е логичен и краят на подписката: "твърдо НЕ на този проект който радикално ще промени лицето на София!!!" Естествено че ще промени лицето не само на София, но и на самите нас и то не за друго, а защото просто нямаме свое лице с което да се идентифицираме, та какво остава за София.
И така тази петиция, не само е обяснима, тя е абсолютно необходима, защото ни показва какви сме- изгубени, безверници, който сами не познават себе си и затова ги е страх да погледната другите, за да не се разпознает там.
Религията не ни е нужна, не ни е нужно и образованието, не са ни нужни и книгите и културата, но само до момента, когато имаме всичко това. Точно в момента нямаме нищо, нито образование, нито религия, нито книги, нито култура. Така че все повече хора ще слагат подписите и имената си под подобни петиции и ще го правят все по лесно... Просто защото нито подписът, нито името, нито гласът ни значи нещо- поне не сега... (иска ми се да кажа "още", вместо "сега", но сам не си вярвам).

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   05-12-08 16:41

Постхристиянският свят няма какво да противопостави на исляма. Нищо-нищичко. Освен собствената си постхристиянска издъхваща и застаряваща еклектика (не искам да използвам точната дума). Постхристиянският свят, в този си вид, в неумоломия си регрес, облечен в хедонистични дантелки, е обречен пред грубата виталност на исляма. И светът на исляма се възползва изключително добре от обезсолената, слабожизнена, бабишкерска, постхристиянка Европа. И все повече я презира, защото много добре съзнава, че е дърво гризящо с особена стръв собствените си корени. Точно по същите причини, поради които албанците презират т.нар."антички македонци".
Да, изгубили собственик си лик, но не съм съвсем сигурен, че се оглеждаме навсякъде с отчаяние за да го открием и разпознаем. В конкретния случай - изпадаме в истерично отчаяние от чуждия, ясен и категорично заявен лик. Не е това начина да намерим своя. Поне според мен.



Публикацията е редактирана (05-12-08 16:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: ejko   
Дата:   05-12-08 17:22

Дам, не е това начинът.
В крайна сметка, това че нещо не ни харесва не означава, че то не се случва. В такива петиции все по често ще виждаме свойте подписи, за добро или за лошо. И кой ще е виновен.
Все един и същ.
Лошото е че понякога е все едно гледам боксов мач. Много ярост, много адреналин, много кръв, а накрая всичко било уговорено...! Язък и за всичката категоричност и за истеричната боязън...!
Събирайте подписи, но все пак да не забравяме, че Сартр, макар да не е успял да разклати религия и т.н., все пак е накарал някой хора да мислят, че това което правят, е нито повече нито по малко от това което са те самите. На мен тази петиция ми чужда, защото е доста повече от това да не се строи Ислямски Център. И всичко което е повече от това в случая ми е много чуждо.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   05-12-08 20:07

Като ви слуша човек, ще си помиисли, че сме 1683 година примерно и ислямските орди са на портите на Европа, а шашардисаните европейци се молят на Собиески /това не е водка/ да ги спаси от неминуема гибел... [smilie18] [smilie18]

Успокойте се бе хора... Какви викове за помощ, какво чудо... Турците все пак са само 10% от населението на България. Правете деца и гласувайте - това е решението на проблема... [smilie24] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   05-12-08 20:22

Радвам се, че знаеш решението на "проблема" [smile] [smilie24] Има друг проблем обаче, и той е, че не виждам никаква връзка между разменените реплики между мен и ежко и това, което си адресирал към нас.

пп - благодаря за уточнението, че Собиески не е водка, а нещо друго. Сега ще се опитам да разбера какво е (освен водка) [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   05-12-08 20:30

Не, бе... Не искам да се дразня с вас... Просто се пошегувах... Не посрещай всяка моя дума като лично отправена към теб... [smilie24] [smilie21]

П.П. Между другото, темата е публично достояние, ако не се лъжа, и всеки е свободен да взема отношение към изказаните в нея мнения. Ако някой държи на по-голяма дискретност, има си ЛС... [smilie24] [smilie21]



Публикацията е редактирана (05-12-08 20:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   05-12-08 20:41

В края на краищата ясни са 2 неща:
- Че такъв ислямски център няма място в България.
- Че религиите са опиум за народите. [smilie8] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   05-12-08 20:45

И да живее диалектическия метериализъм!!! [smilie18] [smilie21]

П.П. Амиго, да не вземеш и ти да ми се обидиш сега, че споделям иррелевантно мнение в темата... [smilie18] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   05-12-08 20:51

[smilie8] [smilie8] Аз не се обиждам на вяра, пък и изобщо много не се обиждам от години [smilie5] [smilie5] [smilie6] Нека има различни мнения, няма лошо в това. [smilie8] Лошото почва когато в името на "пророка", Аллах, или друго виртуално умотворение хората се насъскват едни срещу други. [smilie8] И те карат да им уйдисваш на психарията. [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: slivenski   
Дата:   05-12-08 20:55

В крайна сметка, религията си е за вярващите. Лошото става, когато политиците и държавниците започнат да я използват за да печелят влияние... Тогава и вярата в Бог се превръща в това, против което си ти... Против което съм и аз... [smilie21] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   05-12-08 21:02

Мдаа, всъщност точно така. [smilie8] Работата е там, че досега винаги е ставало така и ще продължава по същия начин. [cool] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   05-12-08 21:07

Разбира се, че е публично достояние, нима съм го оспорвал? Просто от своя страна взех отношение, че взетото отношение, няма отношение към разменените реплики. Поне аз не открих такова [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: J0R0   
Дата:   05-12-08 21:53

В крайна сметка, религията си е за вярващите. Лошото става, когато политиците и държавниците започнат да я използват за да печелят влияние.

[smilie11]Че кога не са я използвали [smilie11]

Религията винаги е била политика.
Още от времето на Исус.
Процесът срещу него е политически процес.

Библията също е политика.
Разделянето на писанията на свещенни и апокрифни на Никейския събор е политически акт.

Ислямът също е политика.
Сектите са политика.

Тоя дето си мисли, че религиозните институции не са политически институции или е наивен или е глупав.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: athom   
Дата:   05-12-08 22:37

Amigo, откъде стана ясно че въпросния център няма място в България?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   05-12-08 22:42

За мен е ясно, както и на тези, които са подписали петицията, както и за много други, които не желаят това [smilie3] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: athom   
Дата:   05-12-08 22:44

Ако обичаш не вкарвай това, което за теб е ясно като меродавно за всички.
Имай с имнение, но не го вменявай на околните. Особено когато не са съгласни с теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   05-12-08 22:51

Който иска мюсюлмански център, да ходи в турско или някъде из мслиманските страни. [smilie6] [smilie6] За мене е ясна ситуацията и това казвам. [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: athom   
Дата:   05-12-08 22:55

Цитирай:

В края на краищата ясни са 2 неща:
- Че такъв ислямски център няма място в България.
- Че религиите са опиум за народите.



Никъде не става ясно, че това е твоето лично мнение.
Пишеш като че ли всичко живо в България е съгласно с теб, а това ти е пределно ясно че не е истина.


Относно това кой къде трябва да ходи заради убежденията си...без коментар.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   05-12-08 22:59

[smile] Той и друга Слоба, в съвсем близкото минало, убеди сърбите, че който иска може да си ходи в Хърватско, Албания, Турция, в морето или в гроба, и резултата го видяхме всички [smile] В по-далечното минало път хер Шикългрубер убеди немците, че всичко е ясно и кой откъде е. Та тъй. Очевидно на много хора нищо не им е ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   05-12-08 23:08

айде малко църковна информация

Църковният събор вдига имунитета на владиците
Разпопват за свещи менте
И жените с право да получават синодални ордени и медали


Страховити глоби замислят синодалните старци за всички духовници, нарушили финансовата дисциплина или уронили имиджа на църквата. Те ще залегнат в специална глава за църковните наказания и награди в новия устав на Българската православна църква, който е изготвен от комисия, консултирана от специалиста и преподавател по трудово право проф. Емил Мингов, съобщи за "Монитор" Варненският и Великопреславски митрополит Кирил.
Документът ще бъде гласуван на зимната сесия на Шестия църковен събор, който ще се проведе от 9 до 12 декември в Рилския манастир. Провиненият няма да се ползва от имунитет, та дори да е самият патриарх, подчерта той.
Разпопване очаква и всеки расоносец, дръзнал да върти далавери с църковни имоти и имущество, предвижда уставът.
Низвержението ще важи и когато се установи, че свещеник е правил алъш-вериш със свещи, купени от частни цехове или произвеждани в собственото му мазе, а не от синодалната свещоливница в кв. "Илиянци", подчерта митрополит Кирил и добави, че прошка няма да има за никого.
Разпопен духовник в БПЦ няма от тридесет години насам. За далавери или особено шумен скандал, виновните най-много бяха местени от едно село в друго, припомниха запознати.
По думите на дядо Кирил водеща причина за присвояванията на църковна пара, разхищенията на имущество и третирането на храмовите и манастирските имоти като бащиния сега е именно липсата на строги наказания в устава. Освен санкции обаче проектодокументът предвижда награди, поощрения и отличия.
Занапред жените, работили за укрепването на християнския морал и популяризирането на православието в България, също ще имат право да получават ордени и медали.
До момента това не беше фиксирано в никакъв документ и макар че двата пола в християнството са равнопоставени, имаше известно въздържане към присъждане отличия на жени, коментира владиката.
Ордените, които съборът ще утвърди официално са "Св. Климент Охридски", "Св. Цар Борис Михаил", "Св. Иван Рилски" и "Св. Кирил и Методий".
Дали храмовите настоятелства да имат право да отдават имотите на концесия, ще решава още съборът. На сесията му през септември бе наложен мораториум за това до приемането на друго решение.
По време на събора ще бъде обсъдена и възможността дали духовенството да приеме заплати от държавата, или да остане да се издържа само от собствени приходи - продажба на свещи, отдаване на земи и имоти под наем и печалба от производство и търгуване с църковна утвар, икони и сувенири. Преди броени дни на среща със синодалните старци новата политическа формация движение "Напред", в което влизат СНС, ВМРО и партия ЛИДЕР, предложиха да настояват свещениците, калугерите и архиереите да получават заплати от държавния бюджет.
Цените на кръщавките, венчавките, опелата и всички треби да се определят с решение от Светия синод и да бъдат едни и същи в цялата страна, а не както досега, всеки митрополит да ги определя, предвижда още проекторешение на събора. Засега не се предвижда таксите да се увеличават въпреки икономическата криза.

[smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   05-12-08 23:26

Ето някои разсъждения на Ралица Ценова - арабист–ислямовед, завършила СУ „Св. Климент Охридски”. [smilie8]

Проблемът за храмовете и становището на св. Йоан Дамаскин относно исляма.
Без по никакъв начин да искам да повлияя на г-н Павел Стефанов относно неговите възгледи за ислямската религия, бих искала в моя малък коментар само да отбележа някои неща, които според мен са в противоречие с установените принципи, както в исляма, така и отчасти в християнството. Ще започна от самото начало, като се опитам да дам научна обосновка на изложените от мен по-долу теми, засегнати в коментара на г-н Павел Стефанов.


Всеки има право да усеща джамията или който и да е ръкотворен храм като сакрално място, но веднъж запознати с Библията, стават ясни много неща, между които и какво представлява храмът на Бога според християнството: „Бог, Който е създал света и всичко, което е в него, като е Господар на небето и на земята, не обитава в ръкотворни храмове, нито са му потребни служения от човешки ръце, като да би имал нужда от нещо…” (Деяния 17:24), и още: „Или не знаете, че вашето тяло то е храм на Светия Дух, Който е във вас, Когото имате от Бога…” (1Коринтяни 6:19). А колкото до св. Йоан Дамаскин, в неговия труд „За ересите” той разглежда исляма като ерес, а не като секта на християнството. Когато говори за исляма, св. Йоан Дамаскин заявява: „И до ден днешен държи народа в заблуждение суеверието на исмаилтяните – предтеча на антихриста…”. Дори само тези думи са достатъчни, за да знаем какво е било мнението на св. Йоан Дамаскин за исляма – със сигурност той не е откривал нищо сакрално или консервиращо ранния християнски дух в тази (според него) ерес.


Проблемът за ислямската общност, т. нар. умма. За ислямската общност, т. нар. умма, всеки един ориенталист или арабист – ислямовед знае, че тя се формира с възникването на исляма и съществува и днес. Тя символизира единството на вярващите в Аллах и Неговия пратеник – Мухаммад (повече познат у нас като Мохамед), обединявайки ги независимо от различията в езика, етническата или расовата принадлежност, местопребиваването и политическите граници. Уммата е и организация, построена върху теократична основа. За разлика от християнския принцип „Божието – Богу, кесаревото – кесарю”, в нея религията и политиката се сливат в името на служенето на Аллах. Препоръчвам един труд на мой колега и преподавател С. Евстатиев – „Ислямът – кратък справочник” - за всеки, който желае да обогати своите наблюдения върху исляма.


Не съм съгласна с твърдението на г-н Павел Стефанов и за това, че ислямът стои по-близо до християнството от еврейската Тора. В Корана ясно се заявява, че Исус не е Божи Син, не е умрял на кръста и следователно не е възкръснал – смятам, че това са достатъчен брой противоречия с християнската вяра, въпреки че в Корана са налице още много други. А в еврейската Тора, която представлява част от Библията, се споменават пророчества за идването на Месия, т. е. Христос. Като цяло Старият и Новият Завет не са отделни писания, но последователно свързани помежду си.


Проблемът за реформацията в исляма. Ислямът претърпява реформация. Реформацията в исляма се разгръща в условията на европейска колониална експанзия. Реформацията настъпва в началото на XIX век и е процес на преоценка на цялостната ислямска система от догматични, морално-етични и социалнополитически проблеми, който продължава и в наши дни.


Това, за което не мога да не се съглася с г-н Стефанов, е че ислямът очевидно черпи идеите си от еврейските и християнски писания и принципи. Но заедно с това са добавени множество езически елементи, повечето от които са стари предислямски арабски традиции и култове – например обикалянето на храма Кааба в Мека и целуването на черния камък, който най-вероятно е с метеоритен произход.


Проблемът за деноминациите в исляма. В исляма се наблюдават три основни деноминации – сунизъм, шиизъм и хариджизъм. Още от зараждането си и обособяването си тези три деноминации се намират във вражда помежду си и в непрекъснати спорове, най-вече около въпроса за унаследяването на пророка Мохамед, който след като умира, не оставя след себе си наследник от мъжки пол, нито посочва кой да заеме мястото му като религиозен водач на ислямската общност – умма. Накратко казано, именно поради различията в мненията за унаследяване на пророка, се обособяват тези три течения в исляма. И до ден днешен те се различават в някои догматични въпроси, традиции и обреди. Днес обаче съществуват множество ислямски секти, подразклонения на основните три деноминации.


Проблемът за Кръстоносните походи и Джихада. Никъде в Новия Завет няма заповед от Бог да водим свещена война по плът и кръв, но напротив. В посланието си до Ефесяните, апостол Павел казва: „Облечете се в Божието всеоръжие, за да можете да устоите срещу хитростите на дявола. Защото нашата борба не е срещу плът и кръв, а срещу началствата, срещу властите, срещу всесветските управители на тъмнината, срещу духовните сили на нечестието в небесните места…”. (Ефесяни 6:11). По-надолу апостол Павел пояснява какво представлява „Божието всеоръжие”, с което всеки християнин трябва да бъде екипиран: „И така, стойте препасани с истина през кръста си и облечени в правдата за бронен нагръдник; и с краката си обути с готовност чрез благовестието на мира. А освен всичко това вземете вярата за щит, с който ще можете да угасите всички огнени стрели на нечестивия; вземете също за шлем спасението и меча на Духа, който е Божието слово…”. (Ефесяни 6:14). Кръстоносните походи всъщност нямат благословията на Бог и не са продиктувани, нито подкрепени от Библията. Една от десетте Божи заповеди гласи: „Не убивай!”. Ранното християнство се разпространява чрез проповядване на Благата вест – Евангелието. При ранния ислям нещата обаче далеч не стоят така. За никого не е тайна, че ислямският пророк Мохамед си е служил еднакво както със словото, така и с меча. Ранният ислям се разпространява чрез завоюването на земи и територии, първоначално от Мохамед, след това и от халифите. Тук обаче не изключвам факта, че все пак е имало хора, които приемали исляма без натиск. Но не мога да кажа колко от тях са го приели поради откровение и колко – заради лични интереси и облаги…


Колкото до джихада – това е термин, който се среща на много места в свещеното писание за мюсюлманите – Корана. В превод от арабски език означава върховно усилие в името на исляма. Джихадът съпровожда петте стълба на вярата (1. Засвидетелстване, че няма друг бог, освен Аллах, и Мохамед е Негов пратеник – шахада; 2. Отслужване на молитвата - салаат; 3.Пост – саум; 4. Задължителна милостиня – закат; 5. Поклонничеството в Мека – хадж), но не може да бъде приравнен с тях. За добро или зло джихадът няма едно единствено тълкувание. В Корана се срещат призиви към мюсюлманите за джихад (свещена война) срещу неверниците, които много екстремистки групировки използват, за да узаконят и подкрепят терористичните си действия: „И не се покорявай на неверниците и чрез него (Корана) води срещу тях велика борба (джихадан кабиран)” - (Коран 25:52).

[smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hery   
Дата:   06-12-08 08:46



Прав е Амиго, въпросния център няма място в България.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: НАСОО   
Дата:   06-12-08 12:02

айде да идем да го видим ....всеки като земе по една тухла и вече го нема[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   06-12-08 21:55

Три млн. мюсюлмани от цял свят в Мека за тазгодишния хадж [cool] [smilie8]

мдааа... [smilie25] [smilie25] no comment [smilie8] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 20:31


В крайна сметка, религията си е за вярващите. Лошото става, когато политиците и държавниците започнат да я използват за да печелят влияние.


Ето какви са били например и христианите в определени моменти... всичко е политика, религията няма значение,за жалост.
папа Николай I Велики до цар Борис I през 866 година:
„Вие ни съобщавате, че сте покръстили поданиците си въпреки тяхното
несъгласие, поради което избухнал бунт, заплашващ вашия живот. Хвала вам, защото
сте укрепили авторитета си, като сте заповядали да избият заблудените овце,
отказващи да влязат в кошарата. Вие не сте сторили никакъв грях като сте
проявили такава свещена жестокост; напротив, заслужавате похвала, защото сте
унищожили враговете, които не са пожелали да влязат в лоното на Апостолската
църква и по този начин сте отключили Царството Небесно за подвластните ви
народи. Нека царят не се бои от убийства, ако те могат да държат поданиците му
покорни и да ги подчинят на Християнската вяра! Бог ще го възнагради за
греховете на този свят във вечния живот.“




Религията е за вярващите.От наистина вярващи лошо няма да видите.Всичко е политика,обаче.Този център също.Не му е тук мястото! [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   07-12-08 20:54

хахаха https://photo-forum.net/joro/emoticons/EmoticonROFL2.gif

Това са нови върхове в превода от латински [smilie5] Мога ли да помоля за името на преводача, та като ми се наложи - да го ползвам [smilie5] Видимо превода на проф.Димитър Дечев вече е политически некоректен, предвид новите вкусове


пп
за да не изпадаш в смешното положение, в което изпада всеки, който цитира вицове, пробутвайки ги за автентичен исторически артефакт, можеш да започнеш от това



Публикацията е редактирана (07-12-08 21:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 21:46

Нямам претенции за политическата коректност и абсолютна точност на превода.Може би си прав [smile] Но смисъла на писмото е същия [smile] Не помня преводача,но обещавам да потърся [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   07-12-08 21:49

Не, съжалявам, но смисъла е абсолютно друг [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 21:52

хм....толкова ли е кофти превода ,че чак и смисъла променен [smilie10] [smilie11] Не казвам,че не е така...ще се поинтересувам,че го гледах преди няколко дена и трябва да потърся,но е покъртително/// [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 21:53

всъщност би ли конкретизирал,моля те?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   07-12-08 21:54

[smilie5] [smilie5] изобщо не бих се учудил, ако е написано точно така [smilie3] [smilie6] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   07-12-08 21:57

..."желаете да знаете относно ония, които са лишени от живот, дали имате грях поради тях. Това във всеки случай не е извършено без грях и не е могло да стане без вина от ваша страна, щото поколението (proles - означава както поколение, така и първородни, бел.м), което не е участвало в замисъла на своите родители и не е било изобличено, че е вдигнало оръжие против вас, е било дадено на меч невинно, заедно с виновниците".....;
..."Пък и спрямо родителите, които са били заловени, е трябвало да постъпите благо, разбира се, като им запазите живота от любов към Бога, който ги е предал в ръцете ви, за да можете смело да кажете Богу молитвата: "Прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на нашите длъжници"....

пп
от същата кореспонденция става ясно, че метежниците са били съдени по стария закон.

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   07-12-08 21:59

Ми амиго, предвид всестранността ти, и аз не бих се очудил ако направо си кажеш, че го приемаш така. По ти пасва, по ти харесва - както си пожелаеш [smile] [smilie24]



Публикацията е редактирана (07-12-08 21:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   07-12-08 22:02

[smilie5] [smilie5] много грандиозна ми се вижда разликата в превода [cool] я ми го дайте в оригинал, за да преценя лично [smilie6] [smilie5] иначе съм си всестранен, кво да правя - натура [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 22:02

ах....ебати!Ако толкова е сбъркан...преводача наистина....без коментар [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 22:03

да!може ли в оригинал да го постнеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   07-12-08 22:13

Всъщност и аз не бях съвсем точен, като споменах за превод, защото постнатото от теб, Сафира, дори не е и превод, а волно съчинителство на някой болен митотворец, каквито има не малко. Текста, в оригинал (на латински), не е издаван никога, и доколкто знам, може да се види в националната библиотека. През седмицата ще проверя дали го няма и в университетската. Освен посоченото от мен издание, има и още едно, със сигурност - на издателство "София - С.А.", в което освен отговорите на Николай І, е поместена и кореспонденцията на Борис с Фотий. Преводът е отново на проф.Дечев. Издадена е през 1994 год. Със сигурност, след заявка, може да се закупи от книжарницата на Кристал.

пп - понеже виждам, че си добросъвестна, ще си позволя един съвет - не се плъзгай по повърхността. Твърде често нейната консистенция е най-мръсна и смърдяща пяна.
Не втората софийска джамия ще радикализира и капсулира мюсюлманите в България (ок.900 000), а нашите злобни реакции и башибозушкото ни поведение. Точно така се е държал и башибозука преди 200 години, когато нашите прадядовци и прабаби са искали да си строят църква.
Приятна вечер.

пп - цитираният от мен текст не е "копи-пейст", а е набран на ръка.



Публикацията е редактирана (07-12-08 22:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 22:33

"Из отговорите на папа Николай І по допитванията на българите от 866 г.

И тъй, разправяйки как сте възприели по Божия милост християнската вяра и как сте накарали да се покръсти целият ви народ, как обаче ония, след като били покръстени, въстанали единодушно с голямо ожесточение против вас, като твърдели, че не сте им дали добър закон, и искали да убият и вас и да си поставят друг княз, и как вие, подготвени срещу тях със съдействието на Божията сила, сте ги надвили от мало до голямо и заловили със собствените си ръце, пък и как всичките им първенци и по-знатни хора с целия им род били избити с меч, а не толкова знатните и по-малко видните не са претърпели никакво зло, желаете да знаете относно ония, които са лишени от живот, дали имате грях поради тях. Но това във всеки случай не е извършено без грях и не е могло да стане без вина от ваша страна, щом като поколението, което не е участвало в замисъла на своите родители и не е било изобличено, че е вдигнало оръжие против вас, е било изклано невинно заедно с виновните...
Обаче защото вие сте съгрешили по-скоро от ревност към християнската вяра и от неведение, нежели от друг порок, вие добивате от това опрощение и милост по благоволението на Христос, щом последва от ваша страна покаяние."







Какъвто и да е преводът,смисъла е в целия текст ,а не в отделни изречения.



Публикацията е редактирана (07-12-08 22:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   07-12-08 22:35

И с какво променя болднатото смисъла?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   07-12-08 22:37

Самият факт, че пита с угризения на съвестта, не означава ли, че е съзнавал, че меча не е решение, нито средство? Би ли ми посочила колцина владетели на огровни империи, са оставяли абсолютната власт, която са обладавали, и са ставали монаси и то не два дни преди да умрат, а 20 години?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   07-12-08 22:38

абе с други думи, каквото и гадост да направиш, все ще се намери оправдание за постъпката, щом е в "името на вярата" [smilie3] [smilie5] [smilie5] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 22:38

Ами,че очевидно, църквата е нямала нищо против избиването на невинни в нейно име.


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   07-12-08 22:39

Откъде е очевидно?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 22:46

Макар вярата, уж, да е една, църквите са много.Кой може да каже коя от тях е истинската?!Всяка от тях защитава своите си политически и икономически цели. В догмите на всяка от тях, има неща,които не се споменават в Библията, добавяни и махани, когато на тях им е било изгодно. За корумпирани свещеници няма и смисъл да говорим, всички сме се сблъсквали с тях и чели осмиването им от средновековни автори, които сами са били много вярващи, така че има много голяма разлика между вяра и църква!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 22:49

Автор: black_swans
Дата: 07-12-08 22:39

Откъде е очевидно?






"...щом като поколението, което не е участвало в замисъла на своите родители и не е било изобличено, че е вдигнало оръжие против вас, е било изклано невинно заедно с виновните...

...Обаче защото вие сте съгрешили по-скоро от ревност към християнската вяра и от неведение, нежели от друг порок, вие добивате от това опрощение и милост по благоволението на Христос..."


Например от това.Цитатите говорят достатъчно.



Публикацията е редактирана (07-12-08 22:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   07-12-08 22:51

По-горните изречения са основание (или аргумент) за какво? Или просто няколко крещящи, болднати изречения, не казващи отново нищо конкретно?

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: black_swans   
Дата:   07-12-08 22:52

ох [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Amigo   
Дата:   07-12-08 22:54

Абе темата е все пак за ислямския център и исляма, но за религиите по принцип и християнството в частност може отделна тема някой да пусне, ако иска [smilie3] [smilie5] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 22:55

Смисълът им е като на първия цитат,т.е. избити са невинни, всички признават, че са невинни, но за църквата, щом е в нейно име, това не е проблем и тя дава опрощение. Това само за "невинните".За тези,които наистина са били против да приемат християнството, никой дори не го прави навъпрос.


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: matataupa   
Дата:   07-12-08 23:01

Интересен разговор се получава, само , струва ми се, се говори за различни неща. И на различи езици


Отговори на това съобщение
 Re: Петиция против строежа на Международен Ислямски Център в София
Автор: Safira   
Дата:   07-12-08 23:04

май да



Публикацията е редактирана (08-12-08 02:07)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.