Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 
 Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 11:24

Харесвате си няколко снимки от фото-форум, толкова много ви допадат, че си ги слагате в "Любими снимки". Всъщност наистина много ги харесвате, че дори искате да си ги имате на хартия - да речем в А4 или поне 18х13. Какво правите?
Това, за което се сещам е - опитвате се да се свържете с автора им - чрез мейл, icq ако изобщо има такива.
Вариантите са два - да ви прати оригиналния (голям) файл или да ви прати направо копие на хартия.
Автора може да не си прочете мейла със седмици, изобщо може да ви откаже по ред причини:
1) авторски права - не иска да ви праща оригиналния файл
2) твърде е голям файла за да го праща през (неговата) поща
3) не му се занимава (не иска да печели пари от това), губите му ценно време
4) със сигурност има и други

Може ли да намерим решение?
Тривиалното (за измисляне, но не и за постигане) - фото-форум разрешава да се upload-ват оригиналните файлове (тук вече чувам мощните освирквания от администраторите). Като гледам вече има над 100000 снимки, всяка по средно 100 кБ се сумира ~ 10 ГБ, което е приемливо; ако бяха в оригинал от по 4-5 МПик, по ~ 1 МБ на снимка, вече кръчмарската сметка набъбва до над 100 Гигабайта. И това е само до момента, а сайта се разраства с всяка изминала минута. За интернет трафика, който се (щеше да се) генерира изобщо не говорим.
А всички ние, все пак искаме сайта да остане безплатен и да се издържа само от реклами!?

Може би има някакво средно решение, но не мога да се сетя за хубаво такова. Възможно е например само за снимки, които са минали определен рейтинг (например 200) да може да се upload-ват и оригиналните файлове. Но така пак опираме до същия проблем, от който тръгнахме - автора, след като вече е натрупал рейтинга и може би отдавна е забравил за тази снимка, трудно ще бъде мотивиран да си качи и мастър файла.

Други предложения?

П.С. Може и да сте обсъждали вече въпроса, ако е така се извинявам; моля дайте линк.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stoevmobile   
Дата:   12-04-05 11:27

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Avi   
Дата:   12-04-05 11:28

ами свързваш се с автора, той ти казва една цена, ти си я плащаш и всички са доволни, без да има нужда от много алабалистики...

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: neuromancer   
Дата:   12-04-05 11:28

Пишеш на автора и се разбирате, иначе е дори вредно, даже и в този малък размер бяха откраднати снимки от в-к Монитор и разни други ...

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 11:28

Като продължавам да размишлявам се сещам, че е възможно например само публикуването и тегленето на мастър файловете да се заплаща. За/против?

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Darksorrow   
Дата:   12-04-05 11:28

Много, ама много ме съмнява, че някой би ъплоуднал ей така пълния файл на снимката си за свободен даунлоуд из нета...
Пък ако ще и пари да му предложат за това...

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 11:31

Писането на автора, както бях споменал според мен не е ефективно решение - какво ще стане ако изведнъж за някоя много хубава снимка автора получи 50 поръчки - той автор ли е или магазинер!?
Да не говорим, че според мен на повечето хора не им се занимава. Иска ми се да използваме предимството на Интернет в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Brummaker   
Дата:   12-04-05 11:33

ми по-голямо предимство от това по нета да си спретнете търг, щом толку се харесва една снимка ...не знам...


то кво-дайте сега всичко на хаванта..ми не стаа бей [ezik]


Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 11:34

Да, разбира се; не говорим за решение на проблема в случай
1) авторски права - не иска да ви праща оригиналния файл
Ако автора твърдо е решил да не си дава творбата, нищо не може да се направи - всъщност може - да му уважим решението.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: n1x0n   
Дата:   12-04-05 11:34

Трябва да намерим решение за това как да накараме автора да прави нещо което не иска ли?
[smilie23]

Пишеш му мейл - ако е склонен да ти услужи - получваваш снимката, ако не е - не я получаваш. Какъв е проблема?! Рядко си бил четял мейла... ми чете си ги когато иска или когато може, ти ако си такъв нетърпеливко - това е лично твой проблем.

Кой точно ще си качи снимката тук в голям формат, при положение че и малките се гепят доста често?!

Аз лично съм дал снимки на много хора, малко са тези на които съм отказал /основно баш на хора искащи не снимката, а файла в голям размер/.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 11:37

От една страна не ми се иска фото-форум да се превръща в базар с публично наддаване, електронен вариант на женския пазар в софия. От друга е добре снимки в оригинал да се купуват направо от сайта и автора да не бъде занимаван за всяка продажба... Един вид фото-форум да се превърне в нещо като агент/импресарио или както там се казва на фотографите (разбира се, само когато те изрично поискат това)

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 11:40

n1x0n: както казах, лично мен ме интересува снимката на хартиен носител. Ако мислиш обаче, че повечето хора ще им се занимава на всеки да му копират снимка...
Да не говорим, че е свързано и с разходи, докато електронния вариант може да ти излезе почти без пари (да го пратиш).

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: kirilius   
Дата:   12-04-05 11:41

n1x0n [smilie24]

За какъв проблем говориш, че да му търсим решение?

Проблемът, че не можеш да се свържеш с някой автор е наистина само твой. Ами ако някой автор не желае да се свързват с него?

Лично аз съм получавал молба за пълния размер на една снимка и я пратих на човека. Ама това си е мое решение. Не можеш да накараш всички да си дават снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: n1x0n   
Дата:   12-04-05 11:46

stan - основният проблем в случая е че искаш да завътиш нещата около ТВОЕТО желание да получиш нещо, за което едва ли си готов да платиш реалната цена. В една такава ситуация ще ти се наложи да се съобразяваш с АВТОРА и неговото желание, а не да мислиш схеми дето да са ти удобни на теб.
Това е положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Junior   
Дата:   12-04-05 11:46

АБЕ ТИ МАЛОУМЕН ЛИ СИ??????
ОТ КЪДЕ НА КЪДЕ ЩЕ МИ ПОЛЗВАШ СНИМКАТА БЕЗ ДА СИ МИ ПЛАТИЛ?
АКО НЕЧИЯ СНИМКА ТИ ХАРЕСВА - КУПУВАШ... КАК СИ ГО ПРЕДСТАВЯЩ ИНАЧЕ....??

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Todd   
Дата:   12-04-05 11:47

Аз пък мойте ги давам без пари !!!! Толкова са грозни :) [smilie5] Само голите на жената не давам :)))[smilie5] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 11:50

Junior: хайде да не се обиждаме; малоумен (човек, с малко ум), е този, на който не му стига ума да прочете всичко изписано. Никъде не съм споменал, че снимките ще се раздават без пари. Напротив, уважавам труда на фотографите и КОГАТО поискат, той следва да се заплати.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 11:51

Junior: да не говорим, че това което предлагам е начин фотографите да печелят пари, начин който липсва в момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 11:54

n1x0n,kirilius: ех, ама вие май четете помежду редовете; този ми пост видяхте ли го:

Да, разбира се; не говорим за решение на проблема в случай
1) авторски права - не иска да ви праща оригиналния файл
Ако автора твърдо е решил да не си дава творбата, нищо не може да се направи - всъщност може - да му уважим решението.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: n1x0n   
Дата:   12-04-05 11:57

Аз не говоря само аз авторски права, аз говоря за това че предложението ти се върти ОСНОВНО около някакво ТВОЕ желание.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 12:05

Лошо ли е да имам желания? А лошо ли е ако авторите искат да продават/подаряват/споделят (или както ви харесва) своите снимки (Творби)?

Освен нежелание породено от опасения за авторски права, може да добавим и мързел, както се опитах индиректно да опиша по-горе причините, поради които НЯКОИ автори не искат да споделят Творбите си.
Не търся решение за тях.

Търся решение за тези, които искат/имат желание да продават/подаряват снимките си. Сигурен съм, че има много такива. И съм сигурен, че фото-форум може да помогне много в това отношение, а не само като публикува е-мейла на автора и от там нататък - оправяйте се. Може да се измисли една доста културна система за продажба на ЧАСТ от най-хубавите снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: asahi   
Дата:   12-04-05 12:27

Веднъж харесах една снимка. Исках да си изкопирам 30/40 и да си я сложа на стената. Писах на автора, обясних му за какво ми трябва и той ми изпрати оригиналния файл. Аз му благодарих, и на двамата ни стана приятно.

Хайде сега малко въпроси:
-Защо му я поисках? Защото ми харесва снимката да си я гледам.
-Защо ми я даде? Защото няма нищо против аз да гледам неговата снимка в стаята си. Има ми доверие че няма да злоупотребя.

Извод:
Ако авторът ти има доверие, не е параноик и подбудите са ти честни и не го ощетяваш ще ти даде файла си.


Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: papi   
Дата:   12-04-05 12:31

stan пък ти ще му пратиш на сметката някаква сума пари...и получаваш файл-а който си харесал...това е бизнес все пак,никой не снима за едно благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Frida   
Дата:   12-04-05 14:14

стан, нали се сещаш, че ако автора ти откаже на тебе, то той не би искал да качва и оригиналния файл където и да било.
аз лично не бих си дала оригиналните файлове. хехе

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Георги   
Дата:   12-04-05 14:43

Може ли да намерим решение?
Тривиалното (за измисляне, но не и за постигане) - фото-форум разрешава да се upload-ват оригиналните файлове


велика идея :)

не искаш ли сайта да праща по едно двд седмично на който се абонира със оригиналните снимки от първите страници на рейтинга? (за негова сметка например)

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: borissov   
Дата:   12-04-05 14:50

Само кинти, т'ва е! И никакво изпращане на файлове - получаваш парите и пращаш разпечатаната снимка. Така се прави таа работа!

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 15:10

Значи, ето вариант:
Който иска (по-желание, нищо задължително) си upload-ва мастър файла срещу скромна сума (1-2 лв), с цел да не се злоупотребява и да се upload-ват тонове снимки без стойност. Потребители с висок рейтинг ще могат да upload-ват безплатно.
Автора указва цена (която евентуално може да бъде 0 лева - много хора си изкарват прехраната с фотография и не могат да си позволят да предоставят творенията си безплатно, но има и не малко любители, за които би било приятно други да притежават копия на снимките им).
Автора също така изрично указва дали цената важи за хартиено копие или за файла.

От тук нататък нещата се поемат от фото-форум. Който иска може да си поръча снимката срещу съответната цена (евентуално безплатно). Ако си я поръчал на хартия, допълнително заплаща на фото-форум цената на отпечатването и пощенските разноски. Ако е поръчал файл се предоставя за теглене пак евентуално срещу заплащане. Понеже много хора по-горе коментираха без да вникнат в смисъла пак ще повторя - тегленето на файла - само ако изрично автора е позволил. В противен случай фото-форум ще гарантира, че мастър файла ще се ползва само за разпечатване и няма да се предоставя на никой друг.

Така може би изглежда най-справедливо, но цялата система ще стане сложна (разплащене по интернет, през e-pay може би). И в крайна сметка не знам дали някой от хората поддържащи този сайт ще се навие на подобно нещо.


Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 15:12

Георги:
не искаш ли сайта да праща по едно двд седмично на който се абонира със оригиналните снимки от първите страници на рейтинга? (за негова сметка например)

Гениално хрумване! Би било чудесно ако беше възможно.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Георги   
Дата:   12-04-05 15:16

[smilie23] [smilie23] [smilie23]

не е ли по-лесно да пишеш на автора и срещу пари да ти прати разпечатка. никой не би отказал мисля. зависи как си оценява и труда де.

ако няма контакт, можеш да напишеш тема на форума, че търсиш контакт с даден автор комерсиални подбуди.

а от друга страна. мен са ми искали десктоп варианти (от които стават не лоши разпечатки така или иначе), досега не съм отказвал. аз също съм искал. пращали са ми дори пълни файлове. с които не съм злоупотребявал. ама забрави някой който си цени труда да си качи пълния файл. малко е несериозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: tenax   
Дата:   12-04-05 15:17

stan, усещам че ти намалява шанса да плучиш някоя снимка, ако продължаваш да се обясняваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Георги   
Дата:   12-04-05 15:20

стан, сори майка ама това не е фрий.дата.бг или някой подобен сайт. тука работите са плод на труд и много нерви (и не малко средства), а не просто свалени - качени на друго място докато се почесваш.

гледаш си малките неща и им се кефиш. трябва ти принт или оригинален файл - плащаш си.

да не си се надишал с нещо, че неможеш да го разбереш?

аз нямам нищо против, че ти си оценяваш така, твоите неща че си готов да ми дадеш пълен файл на някой от пейзажчетата си. лично на мен нито ми харесват, нито ми трябват. давай свободно. някои хора са вложили повече труд от туристическо снимане ала японски турист. и не са фенове да им се размятат оригиналните файлове.

така по-ясно ли е?

пък и винаги можеш да намериш контакт с който и да е от сайта за подобно нещо. или предпочиташ да си токаш оригинали, както токаш мп3ките, безплатничко? :))

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Георги   
Дата:   12-04-05 15:22

Който иска (по-желание, нищо задължително) си upload-ва мастър файла срещу скромна сума (1-2 лв), с цел да не се злоупотребява и да се upload-ват тонове снимки без стойност.

о чудесно, може ли да си платя веднага стотина лева и да си накача оригиналите?

пък после може и да почерпя за добрата работа :)))

кефиш ме, без майтап



Публикацията е редактирана (12-04-05 15:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 17:12

Автор: stan
Дата: 12-04-05 15:10


Автора указва цена...
...
Автора също така изрично указва дали цената важи за хартиено копие или за файла.


Автор: Георги
Дата: 12-04-05 15:20


...или предпочиташ да си токаш оригинали, както токаш мп3ките, безплатничко? :))

да не си се надишал с нещо, че неможеш да го разбереш?

Обикновенно преди да напиша нещо, чета какво са написали хората преди мен. Обикновенно "надишалите се с нещо" не правят така.


Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Георги   
Дата:   12-04-05 17:32

ти май просто не ме четеш, или наистина не захапваш (ако се съмняваш в захапването, преброй феновете на идеята ти и стига писа глупости)

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: athom   
Дата:   12-04-05 18:49

stan, пич, защо са ти толкова сложни схеми като хората го обясниха просто и ясно - свързваш се с автора, казваш си рикуеста и той ти праща положителен отговор + цена на РАЗПЕЧАТКА или ти праща едно голямо НЕ и това е...

Въобще не вярвам някой който си цени труда да ти прати файл, поне не и без сключен договор и т.н.


[beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: solo5   
Дата:   12-04-05 19:44

Никой не спомена, че продажбата се прави с двустранен договор.
Как иначе купувача ще докаже, че е закупил снимката и няма да бъде осъден от продавача [smilie11]
В този договор трябва да присъстват някои клаузи, от които доста зависи цената.
Например, ако закупя снимка само, за да си я окача на стената цената е една, но ако искам пълните права на снимката цената става друга (много по-висока)
И в този ред мисли ............ [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: stan   
Дата:   12-04-05 19:45

Както още в началото бях споменал това, което е от основен интерес за потребителите на този сайт, всъщност са копията на хартия. Едва ли на някого (в това число и на мен) са му претрябвали оригиналните файлове. Просто разпространението, чрез файл е по-лесно. Щом като така или иначе, вече няколко човека заявиха, че са предоставяли файлове след личен контакт, не виждам причина това да става автоматично (след като веднъж си дал на някой файл, винаги може да се появи втори, които да те примами и да го дадеш пак). После на няколко пъти обяснявах, че това дали ще даваш(продаваш) файлове или само хартиени копия е въпрос на ЛИЧЕН избор, никога не съм настоявал задължително да се предоставят файлове.

Основната ми идея беше пазаруването на снимки да добие малко по-автоматичен вид, да се избегнат личните контакти, които в крайна сметка забавят цялата процедура. Поръчваш си хартиено копие на някоя снимка, която те кефи - от фото-форум ти я отпечатват, пращат, ти плащаш и всички са доволни. Тази схема не е никак сложна, прилага се в момента на стотици сайтове по целия свят.

Очевидно обаче, мнението на повечето от вас е силно против да вървим напред и предпочитате вие лично да получавате всяка една заявка за разпечатано копие или по-голям файл и ако изобщо ви се занимава лично да го разпечатате, опаковате, пращате и всички подробности по плащането. Щом така ви харесва - добре. Смятам темата за приключена.


Отговори на това съобщение
 Re: Печат на снимки от сайта
Автор: Тони-К   
Дата:   12-04-05 20:33

stan
Общи правила за използване на сайта:

т.6. Всеки автор има правото да поставя цени и да обявява снимките си за продан чрез сайта, като не дължи за тази услуга никаква комисионна.


Какво не ти е ясно? Които иска да продава ще напише под снимката си или в профила, че продава и по какъв начин.
Това не е предмет на интересите или компетенцията на сайта.
Ако някои иска да подарява, също може да го напише. Ако има интерес, ще си остави и майл/тел. за контакт.
Ако си достатъчно наивен да си мислиш, че някои ще си отвори грижи или разноски да ти осигури просто така някоя снимка, се лъжеш. Ако снимката си струва, то авторът и трябва да е прекалено наивен да го направи. По-скоро имаш шансове така да се обзаведеш с боклук, въпреки обаятелната си адвокатска реч. Може неусетно да се раздели и с авторството си, и да я направи обществена. Ако се създаде такава практика, със сигурност веднага ще се намерят терикати, дето ще злоупотребят. Не една снимка по този начин е намерила края си във някои free сайт, или комерсиален сайт, без дори да пишат името на автора - това ли искаш?
Попитай например админите, дали са се опарвали така [smile]
За какво служат снимките, които се продават? Аз мисля, че те служат само за гледане. Който иска да си ги притежава и гледа, си плаща. Боклукът само се изхвърля свободно.
Сметосъбиране ли искаш да организираш тук?
Ама големи инати сте всички и незнам, какви доводи трябва да ви извадят, че да спрете ако не тъпите теми, то поне тъпите спорове в тях. Хората отгоре достатъчно време и нерви
похабиха да ти го обясняват това, защо и как. Винаги е така. Колкото и тъпи доводи да се налага да вадите да защитавате абсурдните си тези [smilie2] Реалността е друга.
Който снима и продава го знае.

Отговори на това съобщение