Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 
 Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: glorious   
Дата:   08-04-05 21:31

На какво може да се дължи?настроики?на сапунерката?на светлина?да треперя/ама уш не е замазано,а просто има шум/?
иначе като ги гледам на 50% не се забелязва,ама дам ли actual size и става ужас.за това ли си дадох парите???

сапунерката е fujifilm s 5500

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: holden   
Дата:   08-04-05 21:57

С каква скорост си снимал? С каква компресия излизат снимките от апарата? И на какъв зуум се получава размазването?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: Георги   
Дата:   08-04-05 22:00

actual size викаш [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: glorious   
Дата:   08-04-05 22:51

ами ако е на нормал една снимка е 960кб, а ако е на файн-1,9 мБ.и не са замазани,просто имат шум,доста шум.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: borissov   
Дата:   08-04-05 22:51

Ами, уШ, какъв е изводът? Гледай ги на 50%! Ти не знаеш ли, че сапунерките са така проектирани специално, не е предвидено при каквито и настроИки да се гледа на повече от 50%, това ти го пише в указанието за употреба при всички положения. Чети внимателно какво пише с малките буквички!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: borissov   
Дата:   08-04-05 22:53

А, да, и още нещо - 4 мегапиксела не ти стигат за 100%, трябват ти поне 8!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: murnau   
Дата:   08-04-05 22:54

i triabva da ne treperish
inache se razmazva
na kolko si godini? ili meseci de, kakto ti e udobno?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: pinko   
Дата:   08-04-05 22:59

Нема такова животно actual size, има print size & actual pixels.

А пък УШ сте учили в училище правопис, доколкото знам правописа на българския език важи даже и в интернет-форумите ...уш [ezik] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: murnau   
Дата:   08-04-05 23:00

be to i nEma se pishe nIAma...ama neshto stana norma da se kazva nEma...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: borissov   
Дата:   08-04-05 23:01

pinko: Да бе, важи топки...Тука ако имаш над 3и клас и пишеш сравнително прилично, си гаден превзет тип.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: glorious   
Дата:   08-04-05 23:22

ами не знам,ама нет-а си е нет.смятам, че човек не винаги трябва да пише на книжовен език.е тва(това) за УШ си го признавам,не съм го съобразил.проблеми се появяват,че чатиш на латиница и изведнъж хоп,почваш на кирилица и става една мацаница...
та нищо не разбрах какво ми казахте.познавате ли въобще модела фотоапарат?на 21 съм,години естествено,не е треперене,това ми е ясно,опътването съм го чел повече от 3 пъти.няма малък надпис, на който да пише снимаш на 4мпиксела, но не го гледай в actual pixels, защото се появява шум,повярвай ми.аре(айде) някой дето не е такъв разбирач да каже нещо истинско,че тез(тези) дървари се дуят само.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: japanese   
Дата:   08-04-05 23:27

murnau imashe sashtia problem no beshe na nervna pochva ..[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: borissov   
Дата:   08-04-05 23:29

Абе и аз имах такъв проблем, ама се оказа че червените точки, дето мислех за шум, се оказаха от напъването!

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: japanese   
Дата:   08-04-05 23:29

snimai v iasno vreme i ste stane ..

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: holden   
Дата:   09-04-05 07:42

Не исках аз да отправям въпросът, но явно другарите се свенят: какъв модел ти е задапаратното устройство? И от колко години го имаш.

Също така погледни снимките с каква скорост са снимани. Би трябвало да ти го каже във Фотошоп например File->File Information. Мисля че и Виндоуса показва тази информация, но не съм сигурен. Ако си чел, скоростта оказва голямо влияние за рязкозта на снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: tenax   
Дата:   09-04-05 09:07

glorious, качи някъде една снимка в пълен рамер, да я видят хората, щото в профила ти май нияма мног размазани.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: gorbi   
Дата:   09-04-05 09:15

пробвай да интерполираш до 8 мегапиксела..... Пускаш на фотошопа, ресайз-ваш на два пъти по-голям размер. Записваш, отваряш пак и гледаш на 50 %..... Ако пак се вижда размазано - плаче за ремонт.... Проблемът най-вероятно е в устройството, което holden спомена..... Успех
в опитите и качи една снимка да я видим как става....[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: holden   
Дата:   09-04-05 09:27

Горби, бъркаш нещо мой човек, или не обясняваш правилно. Като я увеличава на двоен размер, всяко измерение се увеличава със 1.41 пъти (корен от 2). Така както го описваш ти ще вземе да я разпъне 4 пъти и ще стане много голям файл.

Хмм, но пък тогава ще се подобри рязкостта. Струва си да се опита ако човек има място на харда. Глори, ако го направиш така, не забравяй да я гледаш на 25%, защото снимката ще е 4 пъти по-голяма.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: krassimire   
Дата:   09-04-05 09:28

Ако е снимано при слаба светлина, шумът си е нещо нормално.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: canon   
Дата:   09-04-05 10:09

Голямо омазване става на понятията
Холден след интерполиране няма да се подобри рязкостта на снимката, независимо какъв тип е интерполирането (има над 10 вида интерполация)
рязкостта е микроконтрастна характеристика на прехода на гранични зони и се променя от филтри тип USM.

принципно при гледане на 50 % се използва визуално (не на оригинала) омекотяване na прехода. много от драйверите са разработени за по-бързо екранизиране при различни мащаби на екранизиране (а не за по-точна) и не се занимават с малките отклонения (шум)
За реална оценка Обаза се гледа само на 100%
- pinko [smilie24]
тогава преценяваш размазано ли е или не

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: GORBI   
Дата:   09-04-05 10:11

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: TPECHAT   
Дата:   09-04-05 10:40

glorious idiots exist in the dark of the soap [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: truly   
Дата:   09-04-05 11:02

На какво ISO снимаш?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: geko   
Дата:   09-04-05 12:04

Изчетох цялата тема и изобщо не разбрах защо всички се заяждате с човека, който според мен задава един общо взето нормален въпрос. Много сте велики фотографи, явно снимането с малки апаратчета според вас е само за простолюдието.

За glorious:
Изобщо не е нормално при 100% да има шум в образа, освенако не си снимал на тъмно и апаратчето не е избрало високо ISO. За да си абсолютно сигурен във всичко, отиди навън през деня, постави апаратчето на някоя ограда и му включи самоснимачката за да няма риск от треперене при снимката и го остави да си снима само. След това ако при 100% все още има шум в снимката трябва да го върнеш за ремонт.

Това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: glorious   
Дата:   09-04-05 19:53

геко,евала мойто момче,мерси,че ме защити.значи ще пробвам твоя съвет.отначало и аз си мислех,че може да е от по-слаба светлина,защото слънцето беше почнало да пада ниско,но следващите снимки бяха по обед,а резултата пак същия.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: glorious   
Дата:   09-04-05 20:05

ето линк на една 4мегапикселова,снимана на нормал,не на файн,но все пак ... :

http://web.hit.bg/ishmeriev/Picture%20082.jpg

п.с. :
с дигиталка снимам от скоро,съгласен съм, че не съм дори малко добър колкото вас, но нека преценим фотоап. ,а мен после ма плюйте колкото "сакате".

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: tonyc   
Дата:   09-04-05 20:07

Аз също съм с 4мп и този шум се получава от недостатъчна светлина. Особено кофти е положението ако снимаш на осветление от лампа, вечер. Погледнете последната ми снимка. Снимана е рано по обед, на хубава светлина, със статив и Olympus C-470. Абсолютно същата снимка направих 6-7 часа по-късно, но този път на лампа и още веднъж без лампа, само на останалата навън светлина. Резултатът при последната беше най-лош. След това беше на лампа и най-хубаво качество дори на 100% няма шум [smilie3] .

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: glorious   
Дата:   09-04-05 20:29

снимките едните са правени по обед,тоест смятам,че тряябва да им стига светлината,едните са малко по- късно,така към надвечер, айде там по може да играе роля светлината.ще пробвам да забелязвам скоростта,на която снимам.исо-то е на ауто,но не качва повече от 100.та нали ви казвам като съм на 2мегапиксела всичко е ток,забелязва се неясен образ чак като гледам снимката на 200 %.а 4мегапикселовите изглеждат така още на 100%.??

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: geko   
Дата:   09-04-05 23:07

Ами аз разгледах внимателно този петел.... шумът който има по тази снимка почти със сигурност е от голямата jpeg компресия. Оптиката очевидно не е нещо особено, има малко CA, рязкостта не е голяма, но и апаратът не е държан абсолютно стабилно... Като цяло обаче според тази снимка аз поне не мога да преценя че на апаратът му има нещо. Никога не съм снимал с такъв и не знам дали качеството на снимката не е нормално за този модел. На мен тази снимка не ми изглежда много добра като качество, но чак за дефектен апарат не смея да се изкажа...
Тук определено трябва да се намеси някой, който има същия апарат. Или просто отиди със своята карта в някой от големите магазини, забучи я в друг такъв апарат и след това в къщи виж на какво прилича снимката и я сравни с твоите.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: glorious   
Дата:   10-04-05 00:39

пак хубав съвет си ми дал.това е супер идея с другия фотоапарат.не знам,засега май ше се отказвам да снимам на 4мпиксела,само дето си купих голяма карта.:(
както и да е,мерси на всички изказали се.добре ще е ако някой има фуджи да каже как е неговия.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: tenax   
Дата:   10-04-05 10:37

споко, glorious. това се само от компресията на jpeg-a. аз имам Kodak cx6330 и има същите (д)ефекти. снимай само на най-добро качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: polimer   
Дата:   10-04-05 10:48

И аз мисля, че е от компресията. Снимай винаги на максималната резолюция. Този апарат само автоматичен режим ли има?

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: glorious   
Дата:   10-04-05 21:45

не е само автоматичен,има и ръчни настройки.днес снимах едни и същи неща на 4 и 2 мегапиксела.утре ще разгледам и ше сравня.:)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: hal   
Дата:   11-04-05 15:44

glorious,
според най-добре е да изпробваш такива неща като детайлност и шум най-вече от статив, със самоснимачката, и като снимаш, например, книга (буквите са добър тест за детайлност и контраст).
другото, което мога да кажа, е че при по-голям zoom има по-голяма загуба на детайла (поне при този обектив), така че не си вади изводи при 10х увеличение. Още повече, че в такъв случай фокусираната част в снимката е малка като дълбочина, т.е. трябва много прецизно фокусиране.
При Fuji S5500, неизвестно защо, ISO - стойностите са леко изместени, така че на ISO 100 отговаря стойност 64 (поне относително). Ако искаш да снимаш на тази стойност, обаче, трябва да минеш на изцяло ръчни настройки (първо, за да установиш ISO 64, и второ, за да можеш да сложиш подходяща ниска скорост при по-екстремни условия).
И, последно по ред, но не и по значение [smilie25], слагай като качество 4MP Fine (F).
Дано да ти бъде от помощ. Казвай какво си постигнал в тестването.
със здраве [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: glorious   
Дата:   11-04-05 17:39

мерси,хел,значи,ако правилно съм разбрал на ниска скорост е по-добре,не че не е логично,просто не съм обръщал внимание.а тва за исо-то,вчера(през деня) пробвах едно и също нещо веднъж на исо100 веднъж на 64,тва на стотачката излезе по-сполучливо.за статива ще пробвам най-скоро време,мерси,че помагаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: nrk   
Дата:   11-04-05 18:01

glorious, поомесил си понятията, батка. Вземи си някоя книжка за цифрова фотография и прочети кое какво е - със сигурност ще ти се проясни :) Виж темата за e-book на админите като начало :)
Няколко ключови подсказки:
- апаратът ти винаги снима на 4 мегапиксела;
- скоростта няма голямо отношение към шума (освен ако не става дума за дълги експонации
- виж 100% кропове от други апарати (все едно какви) - може и вообще да нямаш проблем, а така да ти се струва
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: glorious   
Дата:   11-04-05 18:09

батка,книжлето е прочетено отдавна.може и да няма проблем,никой не е казал,че 100% има.просто аз не си харесвам некои снимки,които може да са лоши заради задапаратното устройсво,но това не пречи за всеки случай да питам,нали??
аре със здраве.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо няма ясен образ при 4мпиксела???
Автор: veso01   
Дата:   11-04-05 20:17

taka i az da se vklu4a, malko s opit s
fuji s7000 dobri sa NO matricite im ne davat rqzkost tova e problema az go re6i6 kato go prodadox , kazvam za moito fuji no neznam moge tvoq problem da e drug zavisi kakvo razbira6 pod razmazano [beer]

Отговори на това съобщение