Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 
 "щракачът"
Автор: lola   
Дата:   07-04-05 21:12

“Щракачът се отличава от фотографа по това, че той се радва на структурната сложност на своята играчка. Противоположно на фотографа и играча на шах, той не търси нови “ходове”, информация, невероятното, а иска да опростява все повече функционирането на апарата, благодарение на все по доброто му автоматизиране. Непрогледната автоматизираност на фотоапарата го опиянява. Клубовете на фотолюбителите са места за опиянение от апаратовата структурна сложност, места за трипс, постиндустриални опиумни бърлоги.Камерата изисква от своят притежател(от онзи който е обсебен от нея) да щрака непрекъснато, да създава нови и нови редундантни картини. Тази мания да се създава все едно и също (или поне много подобно), води в крайна сметка до един момент, след който щракачът се чувства като сляп без камерата – появява се “наркотична зависимост”, Тогава щракачът може да гледа света само посредством апарата и във фотографските категории. Той седи не “над” фотографията а се е оплел от алчността на своя апарат, превърнал се е в продължение на спусъка на апарата си.”
Вилем Флусер[shtrak] [shtrak] [shtrak]



Публикацията е редактирана (07-04-05 21:15)

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: zoomaniak   
Дата:   07-04-05 21:19

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: holden   
Дата:   07-04-05 22:27

А бре не знам за другото, но отдавна съм забелязъл че ако не снимам някакво местно събитие то все едно не се е случило. Нещо като товат дето го беше казал папата: "Ако го няма по телевизията значи не се е случило" (It doesn't happen if it doesn't happen on TV).

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: Stoevmobile   
Дата:   07-04-05 22:32

lola [smilie24] [smilie24] [smilie24]
(ако намериш нещо и за "картечаря" - поствай)

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: 6tuka   
Дата:   07-04-05 22:45

ти отъждествяваш ли се с написаното Lola ?[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: murnau   
Дата:   07-04-05 22:47

ne, ne se otujdestviavam.
to si lichi i bez tuj

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: geezer   
Дата:   07-04-05 23:31

))

Отговори на това съобщение
 a little snaper ;-)
Автор: volokin   
Дата:   07-04-05 23:41

аз намирам нещо от щракача в мен, макар и малко [smilie3] [smilie3] Ми какво да направя, обичам техниката, особено фината механика, преди висях пред витрините с часовници и зяпах тези чудеса, днес вися пред подобните пълни с механии апарати, а колкото пъти да видя Лайка М7 или изобщо някоя М се спирам и ги гледам. А Аемон има един Олимпус ХА истинско чудо е, колкото и сапунерка да е, изобщо щракача си е част от мен. Това е и една от малкото причини да не обичам дигиталното, щото там няма нищо фино, всичко е капсуловано и ако изгори и едно единствено съпротивленийце, трябва да се сменя цялата платка и макар да обичам електрониката, то може би заради чисто психологичното въздействие на механиката като по-близо до човешките възприятия и не толкова абстрактна колкото един възел от жички по които тече ток....
Та аз съм един от щракачите, макар и да не членувам в нито един клуб [smilie3]



Публикацията е редактирана (07-04-05 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: elmar   
Дата:   07-04-05 23:49

щракачи много ,важно е задкадьрното устроиство[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: elfljo   
Дата:   08-04-05 05:01

volokin, tuj e, stoto ne razbirash ot elektronika vsqstnost, tochno tja ni izbavja ot po-goljamata chast ot otvrqtitelnata, grozna i nenadezdna mehanika.

ili pqk: kato si tolkova otvoren, sto ne si kupish edin mehanichen GSM model "Leica GSM-5" s indukcionna bobina, vgradeno mahalo i mini-paren kotel na vqglista?

hajde stiga veche s taja omraza kqm digi-tata, stoto ste kaza na vsichki na kvo skanirash, naprimer!

a pqk po temata za "strakacha":

einstein e kazal: "nabljudateljat promenja hoda na experimenta chrez samija fakt, che go nabljudava". analogichno, "strakachqt" promenja sjuzeta, kojto se kani da zasneme, dori , samo poradi fakta, che go nabljudava (i se kani). [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: Todd   
Дата:   08-04-05 08:59

elfljo - не си права хич !!! Механиката е по-голяма наука от електрониката !!! Вервай ми ! [smilie5] На мене електрониката ми е занаят .[smilie19] 2+2 е четири и можеш да го сметнеш лесно с два транзистора и 2 съпротивления в който си искаш вид , двоичен, шестнадесеттичен или Грей кодове .Ама я го направи с 2 зъбни колела да те видя :)))
Механиката е магия !!!


Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: Odin   
Дата:   08-04-05 09:18

Todd absolutno si prav!!!

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: tenax   
Дата:   08-04-05 09:22

топикът според мен няма нищо общо с механиката или електрониката. всичко е в усещането на автора.

оффтопик: Тодд, и механиката и електрониката са еднакви по природатата си. Навремето ми показаха схема на механиката на Т72, изобразен с електронни компоненти; пример пружина - кондензатор.

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: Todd   
Дата:   08-04-05 09:32

Я да помъдрувам още малко -тоя път в темата :) Количествените натрупвания винаги водят до качествени изменения .Значи колкото повече щракачи се навъждат -толкова повече майстори фотографи ще има тоже !Ако на 100 000 маймуни им се даде по една сапунерка и започнат всички да щракат ,абсолютно сигурно е ще накрая от тях поне 10 ще имат по една уникална снимка .
Това го беше казал някой известен акъл (ама като не помня кой ).Само че там ставаше дума за пишещи машини и че накрая някоя от маймуните щяла да напише смислено изречение или не дай боже даже някаква велика сентенция .Така че нема лошо да има и щракачи като мен .Кой знае - може да се прочуем някой ден :) [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] Я във фотофорум я някъде другаде :)[smilie19] [shtrak] [smilie19] [shtrak] [smilie19] [shtrak] [smilie19] [shtrak] [smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: Todd   
Дата:   08-04-05 09:34

tenax - това е ала бала .Кондензатора по принцип е кофа а не пружина .Това де си гледал е нещо научнопопулярно :))

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: aemon   
Дата:   08-04-05 10:21

те, аз затова не снимам, “наркотичната зависимост” не ми е идвала скоро...

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: todorov   
Дата:   08-04-05 10:50

[shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak][shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak][shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak][shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak][shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak][shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak][shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak][shtrak]

УФ! Свърши ми лентата! [smilie11]

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: luboar   
Дата:   08-04-05 11:04

lola, [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: volokin   
Дата:   08-04-05 12:41

Ех, Елфльо, те всички знаят на какво сканирам и това е щото фотошопа ми е по-удобен от тъмната стая, пък и там не съм много добър... А омраза към дигитата нямам, не съм и имал, просто не обичам лъжата, днес се продават дигита на цени на космически кораби а качество далеч под това на филма, като един филм може да се изщрака и с една малка филмова сапунерка [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

А това дето го пробутваш на Айнщайн, сори не е негово, това е принцип на квантовата механика, на която той толкова беше противник, айде не го правете гостпод и него (папата видяхме вече че е свалил комунизма [smilie18] [smilie18] [smilie18] )
Та Айнщайн е казал следното: ''Господ не хвърля зарове'' имайки предвид вероятностното смятане в тази наука, т.е. не го е приемал, а днес твоята камерка функционира именно на тези принципи [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: TheMadMan   
Дата:   08-04-05 14:36

Общата и Нова Теория на относителността приложена във фотографското искуство казва, че вероятността за износване ембрионално-емоционалния и ДНК баланс на задапаратните устройства е обратно пропорционален на относителната честота на щракането на затвора на апарата им. [smilie24] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: explorer   
Дата:   08-04-05 15:36

Я да пофилософствам малко и аз по тази тема, че май само аз не се бях изказал. Няма нищо лошо човек да е маниак на тема техника, това не го прави непременно "щракач". Има хора, които са донякъде и колекционери - аз например имам куп апарати и обективи, с които така и не ми остава време да снимам, и макар и да съм филмов маниак, все се заглеждам и по най-новите цифраци (аз например навремето си купих DSLR, когато повечето изобщо не знаеха какво е това, нямаше го този форум, нямаше го дори и култа... сори, отплеснах се).

Много е важно човек да избира какво снима. Например веднъж изказах критика под нечия снимка, и авторът побърза да ми го върне под някаква моя снимка от Йосемити - да съм погледнел Анселм Адамс какви снимки бил направил там. Много ясно че не съм Анселм Адамс.[smilie18] Но каква всъщност е разликата между неговите и моите снимки? Ами аз съм отишъл там на екскурзия, в най-големия пек съм щракнал някакви снимки, и каквото излязло - това е. А на Адамс това му е била работата (живота всъщност), ходил, дебнал подходящи атмосферни условия, чакал с дни, мислил, композирал, зонови системи мъдрувал... Не е щракал с дигиталка по няколкостотин кадъра, и после в къщи да избере един от тях и да го маже с часове във Фотошопа. Снимал е с голямоформатна камера, а това означава, че имаш цял ден и само десетина кадъра, и много добре трябва да помислиш как ще ги използваш.

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: Todd   
Дата:   08-04-05 15:50

Прав си изследователю - а аз даже неща да съм този Адамс .Даже не искам да знам за него .[smilie19] За този Вилем Флусер също ми е през ... .Някой автори тук във форума са ми по-интересни без значение дали ги знае някой .
[shtrak] [smilie19] [shtrak] [smilie19] [shtrak] [smilie19] [shtrak] [smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: volokin   
Дата:   08-04-05 16:10

Истината е че в този форум 99,99 % са щракачи, особено тези които си сменят камерите на два месеца!
И точно дигито направи хората щракачи, щото не му мислят много, снимат, пълнят карти и после трият. Това го наблюдавам във всички които имат такива апарати, без изключение.
99,99 % не са виждали какво представлява камера голям формат, опс, какво беше голям формат, колко голям ???
За мен щракач е човек, който абсолютно разчита на автоматиката на камерата, т.е. не мисли за осветление, а то какво беше това осветленеи, няма идея от къде и как се работи със светлина, а от там дори не знае как да ползува светломера на апарата, камо ли по сложните екстерни машинки. Колко от тук постващите знаят какво е изобщо плътност, динамика и т.н.???? А от къде идват числата на блендата?? Кой го интересува, нали камерата се справя сама, що трябва да знам! Ей това е щракача за мен.
Аааа, забравих за фотошопа, да прекрасна програма, на базата на старите техники, ама за да има нещо за мазане, трябва да има и кадър, не е ли така?
Та, така за щракача, той брои пиксели, автоматики на апарата, скорости на снимане, кадри в секунда и МНОГ ВАЖНО: видео функиции [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
[ezik] [ezik] [smilie5] [smilie18] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: volokin   
Дата:   08-04-05 16:15

ааа, за да не съм празнословец, само разгледайте постингите във форума и ще се съгласите с мен!!![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: look   
Дата:   08-04-05 16:18

Не е щракал с дигиталка по няколкостотин кадъра, и после в къщи да избере един от тях и да го маже с часове във Фотошопа ЕЙ ТОВА МНОГО МЕ ДРАЗНИ В СЕГАШНАТА ФОТОГРАФИЯ,СНИМА НЯКОЙ НЕЩО СИ И ГАЗ ФОТОШОП И ПОСЛЕ ОБИРА ОВАЦИИТЕ НА ГЛУПАЦИТЕ.[cool] undefined

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: Frida   
Дата:   08-04-05 16:19

digi'to prawi horata shtraka4i?!?!?!?
blagodaria

wsi4ko e w glawata

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: nsirakov   
Дата:   08-04-05 16:20

волокин :) забрави едно... :) не само видео функция.. ами и добро аудио да вади по възможност Стерео :)[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: TheMadMan   
Дата:   08-04-05 16:22

Todd, на латински "също ми е през ..." е trans penis mihi est [smilie5] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: volokin   
Дата:   08-04-05 16:24

;-) ти знаеш моето мнение за теб, виж си пощата и не се впрягай [smilie3] [smilie3] [smilie3] [smilie3] [smilie3] [smilie3] [smilie3] [smilie3] [smilie3] [smilie3]
То изключения винаги е имало и ще има .......[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: nsirakov   
Дата:   08-04-05 16:24

Quo curre est ... се казва лудий:) на латински е Quo curre est.. :)

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: volokin   
Дата:   08-04-05 16:29

Сега знам че много хора ще се впрегнат щото масата снима с дигиталка, ама е време да се замислите...
То творчество може да се прави както с диги, така и с пинхол, както с маслени бои, така и с въглен, както с писалка, така и на компа, но тук говорим за щракача!!
Разгледайте малко албума, ама всички снимки и си запишете тези които наистина ви грабват, айде сега сравнете процента с дадения от мен, а именно 99,99 ![smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: Todd   
Дата:   08-04-05 16:34

Volokin , ами нема лошо .А сега си представи ако само майстори с незнам какви си техники са във форума -колко човека ще са ??? Хардовете на Бони ще си седят празни :)[smilie19][shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: volokin   
Дата:   08-04-05 16:39

Тод, не казвам че е лошо, просто подкрепям си становището с факти.
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: elfljo   
Дата:   08-04-05 16:51

az pq ste vi izdam, che volokin go sqrbi da si kupi sony v3 ili leica digilux L2 aaaahaha [smilie19] ama ne kazva toj, neeee!

volokin, hajde dovechera [beer] i [shtrak] na mc'donalds-a, a?

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: canon   
Дата:   08-04-05 21:10

Волокин
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: Peter_D   
Дата:   13-04-05 21:04

Четох, четох мнения... така и не ги дочетох всичките. Ще кажа само: Апаратът е СРЕДСТВО, не цел. Фотографията е също средство, не самоцел. За съжаление на много хора това им убягва като идея.[smile]

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: boreto   
Дата:   13-04-05 22:34

Аз съм щракач.

Убийте ме!

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: nasov   
Дата:   13-04-05 22:36

no coment:

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/kpxm2148.JPG
https://photo-forum.net/images/n_1113310565_120405.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: _milen_   
Дата:   14-04-05 09:57

boreto, не знам дали го каза в истинския му смисъл или сложено в невидими кавички, но аз иксам да се присъединя евентуално към теб и да кажа, че и аз се смятам за щракач.

само дето определението, което е направило впечатление на лола малко ми изглежда като изказване на обиден депутат с високопарни думи.

1. аз не се радвам на структурна сложност на моята играчка, защото не разбирам колко сложна е тя. затова не мога да се впечатля от нея, но все пак съм си щракач. [shtrak]

2. да, аз не търся невероятното, дори не разбирам защо тази дума е използвана тук и какъв нюанс би трябвало да предизвика у мен. явно затова и съм си щракач [shtrak] . което вкарва в тази категория и всички реалисти и т.н.

3. не мога да опростявам функционирането на апарата, защото не аз съм му разработчикът, но наистина в повечето случаи използвам автоматизирани функционалности, когато не снимам натюрморт и нямам много време за подготовка.

4. "Непрогледната автоматизираност" ... не знам, не ми звучи смислено ... някой доста е изпил преди да го напише. сори, виждам, че това всъшност ме опиянява според него. явно и пиенето на някой вреди на моето здраве, а не само тютюнопушенето :)

5. "Клубовете на фотолюбителите са места за опиянение ..." - това няма да го коментирам, за да не се отъждествявам с целия клуб, но можем всички да го решим с общо гласуване, ако се смятаме за такива. [smilie24] (май някой трябва да си направи изследвания за несъзнателно поемане на дрога [smile] )

6. "редундантни картини" - леле колко съм тъп. би ли ми го обяснил някой този израз [smilie2] ( предполагам, че новоизмислената дума може да е 'преведена' на български думата redundant, но все пак, не съм сигурен)

7. "щракачът може да гледа света само посредством апарата и във фотографските категории." - тук вече не ми се връзва. нали съм щракач. аз от фотографски категории не разбирам. не знам кой ги е измислил тези категории, от коя организация са одобрени, какви са техни стойности и т.н. [smilie11] надявам се това да не ме изключи от едночленната група на щракачите.

8. "Той седи не “над” фотографията" - така е. и над апарата също не седя, че ме е страх да не го счупя. [smilie25]

9. "се е оплел от алчността на своя апарат" - моят апарат е дигитален и неодушевен и не може да ме опияни със своята алчност, тъй като подозирам, че не изпитва чувства. но ... кой знае, аз съм само един прост щракач [smilie7] (подозирам, че се има предвид "към" вместо "на", което доказва, че още като малък автора е бягал от лекциите по роден език, за да трупа фотографкси опит.

10. "превърнал се е в продължение на спусъка на апарата си.” - наполовина съгласен. зависи от посоката на движение или кое ще приемем за отпред и кое - отзад.

КАТО СЕ ЗАМИСЛЯ, ВЯРНО СЪМ ЩРАКАЧ.

лола, ако се откажа от всички тези мои пороци, негативни качества и цифровия апарат, това ще ме направи ли нещракач?
[smilie8]
а да. май ще трябва да обещая да не правя повече от 6 снимки на ден за да имам по 4 часа да мисля над всяка от тях.

добре че не се говори за задължителни средства (не само програми) за доизкусуряване на снимката, защото още не съм си инсталирал ФШ.

така че все още съм си член на клуба.

do
[shtrak]
while true;


Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: Peter_D   
Дата:   14-04-05 10:15

_milen_ , не разбирам с каква цел си написал всичко това, какво искаш да кажеш в същоност?

Лола се е опитала да обърне внимание на това как се губи смисъла, когато се отива в крайности и как се обезсмисля идеята за изкуство. Така, че подобни риторики са абсолютно безсмислени и ненужни, според мен. Всеки да разсъждава за себе си.

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: gorbi   
Дата:   14-04-05 10:59

Peter_D: на това тук името му е форум...... не място за възклицания..... Естествено е всеки да сподели мнението си, а не да "разсъждава за себе си".....[smile]
Колкото до темата - каква е тази мода да подхвърлиш една чужда теза с чужди аргументи и да гледаш сеир..... тъпо ми се струва......[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: Тони-К   
Дата:   14-04-05 18:09

Lola

"Противоположно на фотографа и играча на шах, той не търси нови “ходове”, информация, невероятното.."

хубави думи, прекрасни..

А ти търсиш ли нови ходове, или караш само на теория!?

Шахът е сложна игра, със селски триходов мат дори може да се направи кариера в махалата [smilie3]
https://photo-forum.net/static/forum/2006-07/opbx8421.JPG
http://labinnag.ru/telega/zhopa/img/zhopa-02.jpg



https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/lwdc5279.JPG
https://photo-forum.net/img/111/o_1103027015_kartografii2.jpg

https://photo-forum.net/i/64457&USER_ID=1804
това и на изложба беше!! Не би желала да му направя анализ, нали?


Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: volokin   
Дата:   14-04-05 18:15

този е бил инспириран от израза ''на гъза на географията'' [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: bs6247   
Дата:   14-04-05 18:18

абе къде бяха ""Ревящите" 40 градусови ширини"....???[smilie6] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: azazelo   
Дата:   14-04-05 18:20

"Щракачът" е просто човек, които не се взема така насериозно. Снима защото му харесва, а не за да се покаже или защото си мисли, че обслужва високи естетически категории. Ако се получи нещо хубаво се радва да го покаже. Всичко останало си е чиста надменност.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: _milen_   
Дата:   14-04-05 20:21

azazelo,

много добре казано! напълно съм съгласен с теб. поради простата причина, че това е точно моят случай.
[smile]
[smilie24]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: "щракачът"
Автор: boreto   
Дата:   14-04-05 20:32

"Щракачът" е просто човек, които не се взема така насериозно. Снима защото му харесва, а не за да се покаже или защото си мисли, че обслужва високи естетически категории. Ако се получи нещо хубаво се радва да го покаже. Всичко останало си е чиста надменност.

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Не бих могъл да го кажа по-добре!
[smile]

Отговори на това съобщение