Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос - какво означава блокирани сенки?
Автор: soff   
Дата:   22-03-05 18:35

Чета една книжка за интерпретиране на хистограми и имам няколко въпроса>

Какво означава блокирани сенки (blocked shadows)? Правилно ли съм разбрала че означава че си изгубил детайли в сянката , защото хистограмата ти "опира вляво" ?
Ако да, какво означава to unblock the shadows? След като така или иначе си изгубил детайлите, най-много да направиш черните сенки сиви, какво ще спечелиш?

Още един въпрос - човекът твърди, че тъй като metering-а (кой е правилният български термин?)се прави със сензор 25% червено, 50% зелено и 25% синьо, когато имаш сцена с 1 чист цвят (например червена роза на черен фон), metering-а ще ти даде 75% сиво като осветеност, защото само 25% от сензорите ще дадат сигнал (червените) , и фотоапарата ще преосвети снимката, пресилвайки наситеността на цветовете. Така ли е наистина? Става дума за огледално рефлексни апарати, не за сапунерки при това!Той съветва когато имаш само 1 цвят да компенсираш надолу. Но никъде другаде не съм чувала такъв съвет??

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос - какво означава блокирани сенки?
Автор: Avon   
Дата:   22-03-05 20:34

1)Blocking shadows si go razbral tochno. Za "otvariane" na senkite si ima dosta trikove na film, tia za DSLR ne gi znam

2)Ne znam za kakav aparat stava duma, no Nikonskite FSLRi s koito sam snimal (F65 & F80) ne se vliiiat ot cveta - provereno. Moje pri DSLRa da e taka, zashtoto tam maskata ostavia tova saotnoshenie senzori...no mi zvuchi neveroiatno


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос - какво означава блокирани сенки?
Автор: volokin   
Дата:   23-03-05 03:50

Софф, доколкото разбирам вторият ти въпрос е за дигитални камери, човека има предвид как се улавя светлината от матрицата, това обаче няма нищо общо със светломеренето, то е цветонезависимо. За да бъда по разбран, ще ти дам пример: същата роза, която не престава да бъде червена може да бъде облъчена с два пъти по-силна бяла светлина, е тогава как мери светломера, пак същото ли? а ако е облъчена с едвам мъждукащо фенерче с бели светлодиоди? А сигурно знаеш, че големите светкавици може да им се регулира мощността, тогава по тази логика няма да има никаква промяна, независимо каква мощност е нагласена на светкавицата...
Та това за процентите по-горе е относно броя сензори в една матрица, т.е. 1/4 са червени, 1/4 са сини и останалите 2/4-ти са зелени, поради простия факт сензорите да бъдат нагласени на цветочувствителността на окото.
Има няколко апарата на Никон които вземат под внимание цветовата температура, и го калкулират в цялостният алгоритъм на светломеренето (при аналоговите Ф5) за останалите просто информация за белия баланс на апарата и т.н.
И още по конкретно, в по-старите железа има два фотодиода, толкова, те решават как да експонира апарата, а два фотодиода би трябвало да са недостатъчни за тримерното цветово пространство, или?? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос - какво означава блокирани сенки?
Автор: jumbo   
Дата:   23-03-05 08:22

не само ф5 има цветно мерене с помоща ма 1005 РГБ матрица
ами и всички модели Д1 и Д2 както и Д70 и Ф6 [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос - какво означава блокирани сенки?
Автор: soff   
Дата:   23-03-05 09:46

Avon, volokin, jumbo,
Мерси за отговорите!
Книгата е Ron Reznick, 'Digital Photography - Acquisition And Processing Techniques'
"The image sensor, which reads grey, has
a filter over it that limits the light that enters
each well. Most of the sensors we use
have what’s known as a Beyer Pattern filter
(which is shown on page 12), that alternates
RGRGRG or GBGBGB per each row, limiting
the color that enters each well to wavelengths
corresponding to these colors. This means
that the sensor, which has twice as many
Green-sensing wells as Red or Blue, has a
color bias towards green and yields a higher
resolution when there is green blended with
red or blue.
The issue is that you can achieve full saturation
in the red channel quite easily, and in
situations that have a predominance of red, you
will oversaturate the red channel long before the
histogram shows the highlights at 255. You need
to be able to evaluate color balance to know when
this will be a problem, and the only way to do
that is to know how colors are put together and
their greyscale equivalents.
Some situations where people — even
professionals who are used to working with
their light meters but who don’t have an instinctive
feel for color — make this mistake
are when shooting red rock (e.g. at Bryce Canyon
(Introduction page and the image below)
or Sedona, AZ), or when shooting primary
red subjects like roses, etc."

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос - какво означава блокирани сенки?
Автор: soff   
Дата:   23-03-05 09:56

volokin,
не се изразих правилно, извинявай, имах предвид че сензорът ще покаже 25% от luminocity-то което би показал при чисто бял обект на мястото на наситено червения при еквивалентна сила на осветлението. Така по-коректно ли е ?
Има и още по темата в книгата, но сега като го прочетох внимателно отново, мисля че той има предвид по-скоро че трябва да се недоосветяват настройките според хистограмата от реалната снимка при ръчна настройка на блендата, а не че самият фотоапарат ще преосвети при auto.
Въпреки че надолу в примерите си той дава пример за настройване на недоосветяване точно заради червен цвят...
"To make certain that I’d get the shot
(I took two), I underexposed a little to give
myself some room for safety, primarily to
avoid blowing the red channel (the light at
sunrise has a strong red component)."

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос - какво означава блокирани сенки?
Автор: volokin   
Дата:   23-03-05 14:12

ами да така е, белият обект отразява всичко видимо, червеният само червената и като се има предвид по-горното казано за възприятието на окото, а ние по него трябва да правим снимките, то логично. Това което не разбирам е защо трябва да правя всичко ръчно, бленда да, скорост да, ама нали трябва да ги съобразя с някакво мерене на нещо, било то светломера на апарата бил някакъв екстернен такъв, все нещо трябва да ми даде инфо за осветеността. не познавам човек, който да може да премери осветеността на една червена стена например и после, да речем като снима нещо наоколо да каже -''а сега трябва вдигна скоростта (блендата) с 3/4-ти, щото досега снимах червена стена и там мерих точно....''.на око [smilie11] [smilie11]
Та мисълта ми е следната: имайки един дори и най-прост светломер на базата на едно фотодиодче (селенова клетка и т.н.) то той ми мери осветеността, макар и не много точно без да му влияят цветовете...

Джъмбо, да знам го това, не ги споменах щото при дигиталките така или иначе няма смисъл, всяка има в дадена степен такъв ''светломер за цветовата температура'' дали ще е отделен от матрицата и ще мери предварително или после със софтуера на камерата анализирайки данните от матрицата. ДАли на Никон това им се изплаща не знам, мисля че при дигиталните апарати това се обезсмисля, т.е, предварителното мерене на температурата на осветеността. Лично аз подозирам че това е маркетинг при Никон, ама дано не съм прав....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос - какво означава блокирани сенки?
Автор: Canon   
Дата:   24-03-05 14:27

" човекът твърди, че тъй като metering-а (кой е правилният български термин?)се прави със сензор 25% червено, 50% зелено и 25% синьо "
Това е принципна грешка да се разглежда частен случай които се генерализира.
И като проценти и като брой сензори.
експонометрията е доста по-сложна работа.
Вервай му 5%

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна