Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Може ли да определим колко време да е експонацията на Никон Д40?
Автор: ivodanov   
Дата:   09-09-08 13:58

Здравейте, аз съм още бос, но искам да се науча. Исках да направя снимка на звездно небе и за целта исках да настроя времето, през което блендата да е отворена - примерно 15 секунди, но не успях да видя такава настройка на Никон Д40. Възможно ли е това с този апарат?
Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: Davidoff   
Дата:   09-09-08 14:02

Прочете ли си книжката на апарата? А тази?

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: darksorrow   
Дата:   09-09-08 14:02

че то блендата затваря ли се?

апропо, RTFM, съвсем сериозно ще ти е от полза. и това си го пише там.

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: ilcoin   
Дата:   09-09-08 14:30

Дам, четенето на книжки ОПРЕДЕЛЕНО е от полза, особенно ако си "още бос". Ама щото съм в настроение -> мини на ръчен режим (М), сложи си ИСО-то на най-ниското (200 мисля че е в случая), сложи бленда 8 да кажем, после пробвай на метода проба/грешка. Около 10-ина секунди би трябвало да са напълно достатъчни в случая. Може да пробваш като за начало и с по-малко (5-7 примерно). Според мене ще е достатъчно.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: E.Stanev   
Дата:   09-09-08 14:38

Aбе кажете му на човека, че за целта трябва да мине в режим "B" и после да си нагласи секунди минути и т.н.работи. Какво те интересува за астрофото за да знам дали мога да ти помогна ? Каква снимка искаш да правиш, от статив за околополюсно въртене или имаш екваториално водене за апарата?


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodanov   
Дата:   09-09-08 14:48

Благодаря на всички, чел съм книжката, но там не видях описание на такава настройка. Аз обичам да чета и го правя с удоволствие, а тук искам да се уча от хора с опит. Благодаря за съветите на ilcoin и E.Stanev. Нямам режим "В" на апарата, ще опитам, каквото ми каза ilcoin, само още да попитам - това, че ще сложа бленда 8 автоматично ли ще направи времето за експонация 8-10 сек. или това се настройва от друго място?
Към E.Stanev- четенето на една книга за дигиталната фотография ме накара да направя експеримент с нощно небе и по-точно искам да "хвана" движението на звездите.



Публикацията е редактирана (09-09-08 14:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: Davidoff   
Дата:   09-09-08 15:01

Аз пак ще ти предложа да си прочетеш книжката и тъй като незнам каква е твоята, ето в тази може да обърнеш внимание на страници 41 до 44.

(стр. 39 също)



Публикацията е редактирана (09-09-08 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: ilcoin   
Дата:   09-09-08 15:18

Така, както ти каза E.Stanev ще ти е по-лесно, само че при тебе е "Р". Чукни веднъж спусъка да ти фокусира и измери светлината, после врътни задната врътка докато блендата не ти стане f8. Тук ISO пак на най-ниското (200)

За това което ти казах аз. Като си в ръчен режим "М". Въртиш врътката докато покаже скоростта (5сек, примерно), после натискаш дясното копче до спусъка и нагласяш блендата (на f8 да кажем).

ИСО-то как да си го нагласиш на 200 ще ти го оставя за домашно (това вече наистина го пише в книжката).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodanov   
Дата:   09-09-08 15:22

Благодаря ви за отделеното време![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: vga   
Дата:   09-09-08 15:30

така, първото което е нужно да направиш е да си уточниш понятията бленда, скорост на затвора и светлочуствителност (исо) и взаимовръзката им. оттам насетне ще ти стане една идея по-лесно. прочети книжки за фотография или тази на апарата-може би и там пише. след това поставяш апарата на неподвижно място, най-добре статив разбира се, а врътката на положение М. това е manual, ръчен режим. при него апарата не избира нищо сам, а ти определяш параметрите нужни в дадената ситуация, за да получих правилната експозиция. виж какво е еспозиция във същата тази книжка за фотографията. когато си на М имаш две настройки които се извършват с колелцето под палеца ти - едната върти блендата а със натискане на още едно копче и пак завъртане се променя скоростта на затвора. постави ви някаква бленда, примерно макар на мен винаги да ми е било твърде затворено това. след това като сменяш скоростта на затвора ще стигнеш до 30 секунди време и след това е позиция B, за която вече ти казаха. В означава че колкото време държиш копчето за снимане натиснато, толкова време ще се експонира светлина върху матрицата. иначе казано колкото повече, толкова по размазано. успех и експериментирай! ето ти няколко примера какви резултати би могъл да получиш [smilie3]


http://img261.imageshack.us/my.php?image=risuvaneei7.jpg



http://img261.imageshack.us/my.php?image=risuvane2qg6.jpg



http://img261.imageshack.us/my.php?image=dsc3801sv6.jpg



http://img261.imageshack.us/my.php?image=dsc3786lk9.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: alsash   
Дата:   09-09-08 15:37

Може ли да определим колко време да е отворена блендата[smilie10] [smilie11] ....еееех!

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: E.Stanev   
Дата:   09-09-08 15:37

Леле хора, ако Albireo Ви чуе ще размаже от смях. Иво, ето какво ще направиш:

1. Отиваш на ръчен режим.

2. От там нагласяш експонация "B" , или както и казват Bulb (ако имаш дистанционно си я активираш без да има трептения, ако ли не отваряш я със натискане на спусъка като покриваш предварително обектива с парче картон и после го махаш без да докосваш апарата).Същия този режим Bulb ти позволява да правиш експонации от 1 секунда до няколко часа)

3. При нощно снимане , ВИНАГИ снимаш на ръчен фокус и си го нагласяваш преди самата снимка.

4. Това което искаш са звездни трекове и за целта ще трябва да използваш статив и да ориентираш апарата към северния полюс или най-добре голямата мечка за по лесно(по добре става снимката)

5. Нагласи бленда между 5.6 и 16 в зависимост от това колко време искаш да ти бъде експонацията - 5 минути или 1 - 2 часа примерно.

6. Any questions?


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: E.Stanev   
Дата:   09-09-08 15:40

А и още нещо, за най-добър резултат при звездните трекове се използва филм, а не дигитално. При затворена бленда, липса на паразитни светлини и 100исо, можеш да оставиш апарата 2-3 часа спокойно и тогава резултатите [smilie24] .А й най-важното няма толкова много генериран шум.


Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: vga   
Дата:   09-09-08 15:46

какъв северен полюс Е.Станев? накъде е северния полюс? [smilie18] може би искаш да кажеш, че звездите се въртят около Полярната звезда, като видимо тя е единствената, която стои неподвижно нощно време? макар че и тя не е изцяло неподвижна се използва за ориентир да. иначе да, ръчен фокус на малко преди безкрайността. и за филма си прав макар че да си снимаш в ноща и веднага след това да си видиш снимката е баси кефа [smilie18] а не да се чудиш дали ти е добре експонирана, и да го разбереш на другия ден [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: ivodanov   
Дата:   09-09-08 15:54

Моля да ме извините за неправилния термин, правилното предполагам е време за експонация или затвор.
Още веднъж благодаря на vga и E. Stanev за съветите!
Към другите не така доброжелателни искам да помоля да не бъдете така язвителни - и за вас е имало време, в което тази понятия не са ви говорили много. Важното е човек да има желание да се научи и да не се срамува да пита, нали така?



Публикацията е редактирана (09-09-08 15:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е отворена блендата на Никон Д40?
Автор: E.Stanev   
Дата:   09-09-08 15:59

Vga , снимал ли си някога околополюсно въртене с цифрак и лента, за да даваш такива неадекватни коментари? Съдейки по снимките които си постнал, май не си определено.За разлика от теб аз съм снимал и с двете. Давам му съвет да насочи апарата към северния полюс защото така снимките стават най-ефектни, все пак в другите посоки се виждат само успоредни трекове на звездите и нищо повече. С астрономия се занимавам от повече от 10 години, за това ако нямаш какво да кажеш, по добре не ми хаби времето.



Публикацията е редактирана (09-09-08 16:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е експонацията на Никон Д40?
Автор: E.Stanev   
Дата:   09-09-08 16:08

Поразрови се малко ето тук:
http://www.starrydreams.com/


и тук:

http://www.skyandtelescope.com/howto/astrophotography



Отговори на това съобщение
 Re: Може ли да определим колко време да е експонацията на Никон Д40?
Автор: 3df   
Дата:   09-09-08 16:54

Автор: ivodanov
Дата: 09-09-08 15:54


.....Към другите не така доброжелателни искам да помоля да не бъдете така язвителни - и за вас е имало време, в което тази понятия не са ви говорили много. Важното е човек да има желание да се научи и да не се срамува да пита, нали така?.....


Пич, не става така.
Искаш да ти се обясни нещо, което с две думи НЕ СТАВА.

Вземи един стар апарат. Не може да нямаш у вас нещо старо , лентово. Или купи Някоя смана за 10 лв . Пък отвори я , зареди я смени блендата и на отворен апарат щтракни с различни бленди и различни скорости.
Пък виж защо отвора е по голям и по малък. Защо се задържа по дълго отворен при различни скорости. Ама като щтракаш отвори задния капак и гледай през обектива.
Само да не вземеш да щтракаш срещу слънцето. Сакън недей опасно е.

Това твойто прилича все едно да се качиш за първи път в автомобил, да не знаеш кво е кормило съединител, скорости и спирачки и да тръгнеш да катериш Петрохан или Шипка.

Решил си да снимаш небето - все едно с този автомобил да караш оф-роуд.



Публикацията е редактирана (09-09-08 16:57)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »