Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Батерии - оригинали и заместители
Автор: alex.d76   
Дата:   18-11-23 14:50

Здравейте, темата за батериите, който ни предават в най-неочаквания момент...

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: asahi   
Дата:   18-11-23 14:55

На старата тема кво и беше?

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: alex.d76   
Дата:   18-11-23 15:01

Утре, живот и здраве трябва да снимам интересно мероприятие в София, и както си е редно - днес вадя техника, преглеждам настройки на апарата (че често го оставям както съм снимал за последно) и ти да видиш - едната ми батерия протекла, както си стояла в шкафа!!! [smilie10]
А в събота следобяд някак нямаш особени варианти за реакция... [smilie8]
Почистих я тая мръхла, закачих я за проба в зарядното - отчете я, започна и да я зарежда... Само да уточня, че говорим за оригинална En-EL15 на Nikon и оригинално зарядно, а не някакви заместители!
След 15 мин (може и по-малко) зарядното потвърди, че батерията е заредена, и я боднах с трепет в апарата (D750, ако има значение...) и о чудо - статус на батерията - 100% и 0 отчетени кадри, живот на батерията - 0 (демек - нова) ?!?
Вече 10мин си играя с апарата - снимане, триене, форматиране на карти - батерията е вече на 96%.
Ясно е, че сме на умиране, но въпроса ми е какво мислите по темата "original vs replacement" - на пазара има както оригинални, така и добри заместители (примерно Dura*ell) и очевадни имитации за по 50лв ?
И ако вярвате на Dynaphos - дали не сбърках с тази оферта ?

комплект батерии и зарядно

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: baron_barbaron   
Дата:   18-11-23 15:44

"- дали не сбърках с тази оферта ?" Ами щом е в минало време, въпроса ще да р риторичен.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: Kalimas   
Дата:   18-11-23 15:53

Аз от 4-5г. подмятам в джобове, раници и чанти, една резервна LP-E5 за канон, на Duracell и до сега не ме е предала. От около година зареждам и на неоригинално USB зарядно (оригиналното не е USB), че мога да я зареждам и в колата и от поуър банки. Всичко това със забележката, че съм я ползвал за около 15-20 000 кадъра и не с големи обективи с изискващи мотори.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: alex.d76   
Дата:   18-11-23 16:15

Абе и аз се насочих към Dura-та, ма тая оферта по-горе не можах да я откажа - колкото и да са калпави, поне са две, а имат и уж "интелигентно" зарядно ...
Ама питам за мнения, защото каквито и оферти да има - едно е да си вземеш йачествен продукт, и съвсем друго - яка ама калпава промоция ...


Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: Yog   
Дата:   18-11-23 16:25

За поне 5 различни камери съм купувал китайски батерии от германския Амазон. Марките са Blumax, Newmowa, PATONA и DuraPro. Досега нито една не ми е направила проблем, като съм ги ползвал различно дълго - от няколко месеца до над 2 години. Винаги купувам варианта 2 батерии + двойно зарядно, защото така зареждам веднъж и имам 2 заредени. Обичайно са по 60-70 лева комплекта. Най-евтините бяха 2 батерийки за Sony RX100 VII. Марката е Blumax, за тях дадох под 40 лева. Апаратът купих на 'черния петък' 2021-ва и го ползвам активно, така че тези евтини батерии (които са малки, разреждат се бързо и вече са на доста цикли), се оказаха идеални.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   18-11-23 17:05

Имам Panasonic FZ200, с който вече карам 10-та година. Освен оригиналната батерия, няколко месеца по-късно купих и втора батерия - заместител. Сега, след повече от девет години и двете батерии се държат като чисто нови. Не дозареждам батерия, която е само донякъде изтощена. Редувам двете батерии. Когато приключа със снимането, изваждам батерията от апарата. Това са правилата, които спазвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: kvakioh   
Дата:   18-11-23 17:23

Батериите станаха леко проблемни с времето, особено при безогледалните апарати. КАто цяло марките все едно не го мислят това. Примерно Сони дълго време не го правеха, Канон продължават леко да се излагат с малките батерийки, Никон понякога сдават багажа.
Аз лично си купувам все по-често леко използвани оригинални батерии, вместо нови от марки различни от официалните.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: alex.d76   
Дата:   18-11-23 18:31

kvakioh написа:

> Аз лично си купувам все по-често
> леко използвани оригинални
> батерии, вместо нови от марки
> различни от официалните.

А аз така предпочитам, ма каква е гаранцията, че оригиналната е "малко използвана" - че точно тази ми протече ...

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: asahi   
Дата:   18-11-23 20:37

В света има краен брой производители на li-ion елементи за всякакви батерии. Има и безкраен брой производители на батерии. Изберете си марка, която е отдавна на пазара, и купувайте нейните батерии. Качеството отговаря на цената.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: SuperTramp23   
Дата:   18-11-23 22:50

Значи, имаш апарат за няколко хиляди, но си терзаеш мозъка с батерия, която струва 150лв и кара около 5-10 години? 150лв делено на 5 години или 60 месеца - 2.50лв на месец.

Темата малко ми напомня на БМВ форума.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: baron_barbaron   
Дата:   19-11-23 08:31

Малко практически опит от мен по темата. Преди време си купих един Д700 от тук, разбира се със забележки. Идеята ми беше да си тествам уменията и способностите да го реставрирам. Та апарата дойде с една такава батерия вътре. Когато тези батерии почнат да "умират" в тях най-често се формират газове. Тези газове създават налягане и батерията се стреми да приеме формата на сфера. В моя случай батерията се беше надула в апарата до такава степен, че едиснтвения начин да я извадя беше, да навия винт в нея. Това за някои е ясно за други не, че е много опасно. В самата батерия има така наречения BMS който отцепва изхода на батерията от елементите, в случаи на напрежение под X волта, или ток над X ампера, или температура над X градуса. Поради това, в елементите остава заряд, който е достатъчен да запали елеметите, особено ако се навие винт в тях [smilie5]. Да това е малко екстремен случай, но е реален.

Аз смятам, че е по-добре да се купуват батерии от утвърдени брандове, като не твърдя че с маркова батерия не може да се случи сходна ситуация, но си мисля че е по-малко вероятно.

П.П. Батерията се запали при ваденето, но след като я издърпах от тялото, което сега си работи.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: SuperTramp23   
Дата:   19-11-23 09:07

Наскоро подарих старият ми Д5200 на нашите. Апарата е на 11г с оригинална батерия и държи прилично, няма издуване и тнт.

Пак казвам, цяла тема за обмисляне на закупуване на батерия, която кара по над 10г е нелепо.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: Kalimas   
Дата:   19-11-23 09:21

@SuperTramp23 Не забравяй, хората купуват и втора ръка и техника за под 3000-4000 лв. и пестят. Както и някой модели и марки нямат USB зарядни и опции за зареждане, докато неоригиналните имат. Така че, една такава тема винаги има смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: baron_barbaron   
Дата:   19-11-23 10:50

Издуването в повечето случаи не е в резултат от стареене. Получава се в резултат не неправилно зареждане и то не, че собственика я зарежда не както трябва, а просто защото във въпросния BMS са спестени някои компоненти. Което пък повечето утвърдени марки, не си позволяват да правят.

Аз си правя свои батерии за разни джади, в това число една от светките ми (JINBEI FLII-500 FLASH Kit) е с батерия мое производство, като елементите са от китайска батерия за PHANTOM 3 а BMS модула е купен отделно и после модефициран от мен. Така правя и с останалите батерии които аз си правя, и в 60-70% от случаите, евтините BMS-и имат нужда от корекции.

За USB зарядните, има такива за почти всички фотографски батерии, аз също имам такова. Скоро мисля да го проверя колко са му коректни напреженията, но не съм стигнал до него все още.

И да темата има смисъл, просто автора я е пуснал след покупката, до колкото аз разбирам въпроса :–)

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: kvakioh   
Дата:   19-11-23 12:45

Само оригинални батерии и зарядни. USB са за тези, които нямат достатъчно батерии.
Иначе описаната батерия купих 3 оригинални за 48лв всяка преди 2 месеца.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: SuperTramp23   
Дата:   19-11-23 15:36

^ Абсолютно съгласен. До сега, не съм попадал на заместител батерия и да излезне нещо читаво. Купих за един старт Уиндоус компютър, че го използвам за диагностика на коли, изкара 1г, и почна да прави мизерии. Купих си оригинална. Същото важи за абсолютно всичко, инак ми е ясно, че хората пестят и моята техника не съм я взимал нова, тялото + обективите са ми излезнали към +/- 4000лв, инак нови са много над 10К. Но пак, батериите са доста евтини, за да се пести точно от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   19-11-23 15:41

SuperTramp23 написа:

< До сега, не
> съм попадал на заместител батерия
> и да излезне нещо читаво.

Хмм, виж поста ми по-нагоре. Ще добавя и това, че имам и батерия заместител на моя Nikon D7200, и вече седма година си работи без проблем, заедно с оригиналната. Спазвам правилото, което споменах в предходния ми пост.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: SuperTramp23   
Дата:   19-11-23 15:56

^ Добре де, и колко пари спести спрямо оригиналната?

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   19-11-23 16:56

SuperTramp23 написа:

> ^ Добре де, и колко пари спести
> спрямо оригиналната?

Батерията заместител за Никона беше двойно по-евтина от оригиналната. Батерията заместител за Панасоника - тройно.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: SuperTramp23   
Дата:   19-11-23 18:44

Тоест, хипотетично, ако батерията на Никона струва 100лв, неоригиналната струва 50лв

Така, за 10г оригиналната ще струва: 83ст на месец; Неоригиналната ще струва: 41ст на месец. Абе, вие в комунизма ли живеете още, бре? Билет за метрото е 1.60лв в едната посока. [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: Kalimas   
Дата:   19-11-23 19:01

Примерно, аз като вземах втората батерия, тия 60-70лв разлика, ги налях за допълнителен обектив. Като с него съм снимал доста неща и още ми е един от основните (евтината канонска палачинка).[smilie5]
Като в момента, някой по-стари батерии, ако търсиш нови, ги има само заместители.
Та всеки си преценя по джоба към дадения момент.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: asahi   
Дата:   19-11-23 19:02

Aко ги смяташ на час ще се хванеш за главата. Но това е сметка без кръчмар. Има смисъл да се смята дялът на инвестицията в оборота или в печалбата.

Отговори на това съобщение
 Re: Батерии - оригинали и заместители
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   19-11-23 19:18

SuperTramp23 написа:

> Тоест, хипотетично, ако батерията
> на Никона струва 100лв,
> неоригиналната струва 50лв
>
> Така, за 10г оригиналната ще струва:
> 83ст на месец; Неоригиналната ще
> струва: 41ст на месец. Абе, вие в
> комунизма ли живеете още, бре?
> Билет за метрото е 1.60лв в едната
> посока. [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]
> [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]
> [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Взех по-евтиното, което работи толкова добре, както и по-скъпото. Калкулации, като посочената по-горе не ме вълнуват.



Публикацията е редактирана (19-11-23 19:20)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »