Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 helios 44-2 за Nikon D750
Автор: Lucero   
Дата:   21-04-22 16:56

Привет. Имам питане за тези, които са запознати. Искам да си взема Хелиос 44-2, но от толкоз четене в мрежата, разбрах, че има проблем, ако се монтира на Никон Д750.Няма безкрайност и никакви адаптери и преходници не помагат. Разбрах, че има възможност за преправяне на самият обектив. Ако някой се е сблъскал с подобен казус, нека пише. Ще бъда благодарна.

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: MoHaX   
Дата:   21-04-22 17:04

Фокусното разтояние е друго. Обектива трябва да се преправи за да има безкрайност. В случая нито един адаптер не върши работа , понеже реално обектива трябва да влезе още малко навътре, по-близо до матрицата, А всеки един адаптер го отдаличава от нея. Може да се снима само портрети до 2 метра някъде. Имаше във форума човек който ги преправя, но не знам дали се занимава още.

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: Synthy   
Дата:   21-04-22 17:06

изпращаш го на Slav61 и срещу някакви пари го получаваш готов за работа с никон (с байонет и безкрайност). Даже май точно той продаваше в базара преработен от него такъв обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: Бармалей   
Дата:   21-04-22 18:13

Слави е човекът, който ти трябва!!!

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: quazimodo   
Дата:   21-04-22 18:25

Lucero написа:

> Привет. Имам питане за тези, които
> са запознати. Искам да си взема
> Хелиос 44-2, но от толкоз четене в
> мрежата, разбрах, че има проблем,
> ако се монтира на Никон Д750.Няма
> безкрайност и никакви адаптери и
> преходници не помагат. Разбрах, че
> има възможност за преправяне на
> самият обектив. Ако някой се е
> сблъскал с подобен казус, нека
> пише. Ще бъда благодарна.

Slav 61 е вашият човек, ако все още се занимава с преправянето на обективи. Мисля, че се подвизаваше във Велико Търново. Иначе вариантите са два - ползване с адаптер без оптичен елемент и фокусиране до 5-6 метра без безкрайност или търсене и купуване на обективи предвидени за монтаж на фотоапарат Киев-17 или 19. Те са оригинално с байонет за Никон. Купувал съм адаптери с леща дори от Фотосинтезис, но и те бяха боклуци. Задната леща на този Хелиос опираше в лещата на адаптера и отново липсваше безкрайност. Безкрайност се получаваше на обективи, чиито задни елементи не се показваха извън равнината на байонета, тоест по-дългофокусните като 135 или 200мм.

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: rtopalov1   
Дата:   21-04-22 20:37

Славей Славов- slav61@mail.bg

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: lamerko   
Дата:   21-04-22 20:51

Наскоро имаше една друга тема, в която ме критикувахе за мнението ми...

тема

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: Lucero   
Дата:   21-04-22 21:12

Нещо ме бъркате с някой друг. Не съм писала почти във форума, най-малко пък да критикувам някого. Под достойнството ми е. Търся помощ от колегите и съм им благодарна.

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: asahi   
Дата:   21-04-22 21:41

Да, вероятно обективът може да се преправи и Слав ще се справи традиционно добре. Това няма да промени фактът, че Хелиосът е голям боклук, а употребата му с Никон е свързана с доста трудности в използването му. Ако ти харесват обективи с дефекти сложи пред твоя една леща 0.5 диоптъра от магазина за очила и готово.

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: quazimodo   
Дата:   21-04-22 22:11

asahi написа:

> Да, вероятно обективът може да се
> преправи и Слав ще се справи
> традиционно добре. Това няма да
> промени фактът, че Хелиосът е
> голям боклук, а употребата му с
> Никон е свързана с доста трудности
> в използването му. Ако ти харесват
> обективи с дефекти сложи пред твоя
> една леща 0.5 диоптъра от магазина
> за очила и готово.

А поспри се малко[smilie18] След евентуалното преправяне няма да има никакви проблеми с ползването на обектива, естествено изключая липсата на автофокус. И мерене, и потвърждаване на фокуса ще има. Къде раздават фирмени, твърди 50мм обективи за 5-60 лева, па макар и ръчнофокусни?!. Явно отдавна не си отварял "аналоговия" раздел на базара[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: koev   
Дата:   22-04-22 07:31

Преправен за безкрайност такъв Хелиос, с байонет Никон, има почти 100% вероятност за удряне на задната леща с огледалото. Това се отнася за фулфрейм с огледало, а 750 е такъв. Споделям от личен опит [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: Lucero   
Дата:   22-04-22 08:00

Малко се притесних от този коментар. Вече се бях уговорила за преправянето, но сега ако е вярно не виждам смисъл вече...

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: virosh   
Дата:   22-04-22 08:45

F байонетът на Nikon като цяло е доста недружелюбен към каквито и да е адаптери.
Минал по този път преди години и мога да споделя че няма голям смисъл.

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: Lucero   
Дата:   22-04-22 08:58

Ами ако си взема просто обикновен адаптер и игнорирам факта за безкрайността, как ще е положението тогава? Ще го използвам единствено и само за макро 44-2. За нищо друго.

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: quazimodo   
Дата:   22-04-22 09:23

Lucero написа:

> Ами ако си взема просто обикновен
> адаптер и игнорирам факта за
> безкрайността, как ще е
> положението тогава? Ще го
> използвам единствено и само за
> макро 44-2. За нищо друго.

Спокойно, няма конфликт между огледалото на Никон Д750 и този Хелиос[beer]

https://utterlee.com/2020/04/12/helios-44-2-on-the-nikon-d750/



Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: quazimodo   
Дата:   22-04-22 11:08

Моята клошарска комбинация[smilie18]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-04/1650614441_p4222684.jpg



И един резултат от нея[cool]

Целият кадър

https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-04/1650614439_dsc_2546.jpg




100% кроп

https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-04/1650614442_untitled.jpg



Ако цъкнете на линковете, ще видите нещата в цял размер[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: asahi   
Дата:   22-04-22 11:41

"Автор: quazimodo

А поспри се малко[smilie18] След евентуалното преправяне няма да има никакви проблеми с ползването на обектива, естествено изключая липсата на автофокус. И мерене, и потвърждаване на фокуса ще има. Къде раздават фирмени, твърди 50мм обективи за 5-60 лева, па макар и ръчнофокусни?!. Явно отдавна не си отварял "аналоговия" раздел на базара[smilie5]"

Освен липсата на аутофокус има липса на безкрайност без оптичен елемент, липса на скачаща бленда, хроматични аберации, лоша рязкост по периферията, но пък с богатство на вътрешни отражения.

Прав си, не следя базара. Но пък скоро подарих два ръчнофокусни обектива на човек, който ще ги ползва. Не бяха руски, тъй като ги разкарах преди двайсеттина години.


"Автор: Lucero
Дата: 22-04-22 08:58

Ами ако си взема просто обикновен адаптер и игнорирам факта за безкрайността, как ще е положението тогава? Ще го използвам единствено и само за макро 44-2. За нищо друго."

Ако ще е за макро по-добре потърси руския Индустар-61 Л/З-МС. Той поне в това е добър.


Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: koev   
Дата:   22-04-22 11:48

"Спокойно, няма конфликт между огледалото на Никон Д750 и този Хелиос"

Не е баш така, както казва колегата. Ако е преправян за безкрайност при Слав, както моя беше, задължително ще удари огледалото на фулфрейма, при кропка няма проблем. Просто физика, не е някаква мистика - няма място. Имал съм такъв, продадох го поради тази причина, а и не беше кой знае какво, при положение, че 50 1.8д е 100 кинта втора употреба, а 50 1,8г е 200лв. Вярно, имаше малко завихряне на бокето в краищата (нищо общо с хелиос 40), ама омръзва след 20-тия кадър [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: quazimodo   
Дата:   22-04-22 11:49

Асахи, пак не си изучавал материалната част[smilie5] Точно този Хелиос е с пресет на блендата и не е такъв проблем липсата на скачаща такава. При това, тези обективи се ползват максимум на 2.8 иначе няма смисъл от тях. Фокусирането на затворена до 2.8 бленда не е проблем. За макро от руските може и този - https://lens-club.ru/lenses/item/c_273.html



Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: quazimodo   
Дата:   22-04-22 11:55

koev написа:

> "Спокойно, няма конфликт между
> огледалото на Никон Д750 и този
> Хелиос"
>
> Не е баш така, както казва
> колегата.


Погледна ли линка, който съм дал? Става дума за ползване с обикновен адаптер без безкрайност и Д750.

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: koev   
Дата:   22-04-22 12:03

Погледнах линка, ама аз пак казвам, че съм го имал този обектив, даже мисля, че имам още един или два такива на м42 някъде из кашоните. Ако е с адаптер с леща е още по-голяма мазня. Ако е с адаптер без оптичен елемент ще снима с фокус до 2-3 метра - какъв е смисъла в това? Моя го преправих и си имаше фокус на безкрайност и на крапка нямаше грижи, но на фулфрейм огледалото удря. Защо подвеждаш момичето, виж първия пост какво пита? Ако е за проба и експеримент - да, ама нищо повече. Моят пост е на база практика, а не на четено из нета.

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: asahi   
Дата:   22-04-22 12:05

На времето тествах половин чекмедже Хелиоси да си избера по-добрия и не го открих. Дали не е бил в друго чекмедже? Ако някой изпитва носталгия към него мога да го разбера, но не и да се съглася с изводите му.

https://radojuva.com/en/2019/12/industar-61-lz-ms-2-8-50-samples/

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: quazimodo   
Дата:   22-04-22 12:16

Ами тогава да разгледаме и друга галерия от същия източник. Май ще излезе, че само ти не си открил по-добрия Хелиос[smilie18] - https://radojuva.com/en/2011/12/gelios-44m-2-review/


П.П. Update 4 е най-интересен в случая[cool]



Публикацията е редактирана (22-04-22 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: quazimodo   
Дата:   22-04-22 12:40

koev написа:

> Погледнах линка, ама аз пак казвам,
> че съм го имал този обектив, даже
> мисля, че имам още един или два
> такива на м42 някъде из кашоните.
> Ако е с адаптер с леща е още
> по-голяма мазня. Ако е с адаптер
> без оптичен елемент ще снима с
> фокус до 2-3 метра - какъв е смисъла
> в това? Моя го преправих и си имаше
> фокус на безкрайност и на крапка
> нямаше грижи, но на фулфрейм
> огледалото удря. Защо подвеждаш
> момичето, виж първия пост какво
> пита? Ако е за проба и експеримент -
> да, ама нищо повече. Моят пост е на
> база практика, а не на четено из
> нета.

Та значи, всички които са показали някакви снимки в нета от комбинацията Хелиос 44-2 и Никон Д750 са си потрошили камерите, но нарочно пишат, че може да се снима, за да не са само те прецаканите[smilie11][smilie11][smilie11] Не схванахте ли, че девойката вече го има Хелиоса. Нищо не пречи да вземе и един адаптер без леща, и да пробва дали ще и хареса резултата. Хелиоса може да се ползва и за макро, и за натюрморти, и за фуд фотография, и за продуктова. Аре стига с това плюване само защото е модерно да се плюва всичко руско, особено сега[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: helios 44-2 за Nikon D750
Автор: Mortis85   
Дата:   22-04-22 12:50

A някой ползвал ли е такъв преходник М42, с който, според описанието, обектива ще фокусира до безкрайност?
photovideo.biz


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »