Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Цена за Raw Файлове
Автор: Фей   
Дата:   04-03-19 11:17

Здравейте колеги! :)

Сега, преди да ме изхвърлите от форума с тази тема табу, зная, че raw файлове не се дават. Аз също съм на това мнение. Първо клиентите не знаят какво наистина е raw файл и как се случват нещата, второ - реално е окей само, ако твоят клиент се занимава с компютърен дизайн или друга професия, изискваща познанство с фотошоп и самостоятелна обработват. Макар че, дори тогава е неприемливо тъй като целта на заниманието е да излезе на яве вашият стил. Никой не обича да бъде тагнат на негов кадър, който изглежда сякаш дете е рисувало по него. Въпреки това, питам вас, професионалистите, каква цена бихте сложили на бройка raw кадри. Оказва се, че не мога да намеря нито една тема по въпроса. Ако вече има стари такива, ще съм благодарна да ме препратите натам, въпреки че желая да чуя и вашите мнения.

Поздрави! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: iasen2   
Дата:   04-03-19 11:24

аааа, никакви RAW не се дават, защото вървят с цветен профил на фотоапарата, който се зарежда чак в конвертора и други настройки (примерно бял баланс)в конвертора, дето не знаеш как ще ги направят. И после ще станеш за резил.
Колкото пъти съм давал RAW файлове, толкова пъти съм съжалявал.

по добро решение е да дадеш psd файлове.



Публикацията е редактирана (04-03-19 11:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: hotsnail   
Дата:   04-03-19 11:41

Фей в Снапсийд на телефона по-лесно зареждам JPEG и мога да го направя колкото искам ужасен.

А как някой непознат ще оцени във форум труда и таланта Ви?

Предложете някаква по-висока цена и се пазарете с клиента. Единствената цена дето съществува, е тая, дето ще си договорите. Явно искат нестандартна услуга - сложете им нестандартна цена.

Може би Ясен Ви дава добра идея да дадете PSD или TIFF в който вече сте оправили белия баланс и експозицията. Особено ако имате съмнения, че клиентите Ви не са особено компетентни в редактирането на снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: Фей   
Дата:   04-03-19 11:55

Напълно съм съгласна, отлични идеи. А каква цена като цифра е адекватна. Наистина н зная. Почна се в един разговор и така не се стигна до адекватен извод. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: hotsnail   
Дата:   04-03-19 12:02

е как да Ви каже човек какво да поискате? Не е ясно какво ще снимате? Колко снимки се искат? За какво ще се използват? Колко сте опитна? Колко сте известна? Каква е конкуренцията? Какви са клиентите? Какви са сроковете? Какви са Ви разходите? Къде се намирате?


Ако е за събитие, интериор или фотосесия вижте как се движат цените при другите фотографи в района Ви и така. Едно търсене в Интернет може да ви даде идея...


Иначе има хора дето цял месец снимат по 8-10 часа на ден за по 800-1000 лева тоалети за каталози. Има и такива дето на снимка ще Ви вземат много хиляди лева.....

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: Фей   
Дата:   04-03-19 12:24

Мхм, в нета не успях да получа информация. Ами предполагам при стандарта студийна фотосесия, там обикновено кадрите са от 10 до 30. Доста често родители са ме питали за този формат.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: kvakioh   
Дата:   04-03-19 12:31

За България и за Европа търсете специалист по авторско право.
Като цяло може да се продават всякакви файлове, стига да е договорено и платено подобаващо.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: hotsnail   
Дата:   04-03-19 12:42

не е толкова трудно. Натиснете този линк....

Взимате тези цени и си слагате надценка според ваша преценка за PSD или TIFF файлове - например 50%. Обяснете на клиентите Ви, че тези файлове имат цялата информация, но Ви позволяват да настроите базови неща като цвят и светлина така, че да са използваем продукт.



Публикацията е редактирана (04-03-19 12:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: dekov   
Дата:   04-03-19 12:53

Аз си мисля, че добрият фотограф може да си направи белия баланс и експозицията още при снимането [smile] [smile] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: victory13   
Дата:   04-03-19 12:57

Г-н Деков, определено смятам, че Фей е наясно с тези неща... тя никъде не говори за тези неща, други хора ги вкараха в разговора...

Фей, сложете цена, която да откаже клиента от мераците му [shtrak]

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: iasen2   
Дата:   04-03-19 13:14

dekov, и когато некой като тебе почва да ги плещи такива и почвам да бегам бате................

Ще има ли тема, в която да сте креативни и полезни ?????

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: BXMarkov   
Дата:   04-03-19 16:06

Фей, вижда се,че сте наясно, че не се дава роу файл и защо не се дава.
Крайният продукт - снимката, отразява виждането на автора относно цялостната визия. За да иска някой суров файл, това означава най-малко, че не харесва резултата. Не е лошо да предложите на подобни клиенти да ви кажат какво не ги устройва и как да бъде корегирано, но от вас като човек нает за извършване на дадената работа, а не от друг.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: mmjm   
Дата:   04-03-19 16:12

От двата ми брака пазя негативите. Не съм ги искал специално. Получих снимките на хартия в уговорените размери и негативите. Съвременния еквивалент на негатива е картата с RAW файловете. Предполагам не е проблем да се направи договор включващ както обработените снимки, така и суровия материал, а също така и правата в/у тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: diana2017   
Дата:   04-03-19 16:32

Миналата година ми искаха РОУ кадрите от сватба, нямахме никаква предварителна уговорка, а бяха над 1000, казах им по 1 лв. на кадър, видяха им се много и поискаха да си изберат 100-на кадъра на тази цена, тогава им казах по 5лв. на кадър, щом ще си губя времето да им ги избирам...повече не се обадиха [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-03-19 16:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: mmjm   
Дата:   04-03-19 16:37

Общо взето разказът ви показва, че с много малки изключения сватбените фотографи са „копърките“ във фотографската гилдия.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: tahio   
Дата:   04-03-19 21:45

РОУ не е ли по-скоро непроявен филм?

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: mmjm   
Дата:   04-03-19 22:21

По-скоро не.
Темата е за цени, а цената може да е всякаква. Зависи какво и от кого е снимано. На колко оценяваш уменията си, колко е готов да плати клиентът и в крайна сметка какво е записано в договора.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: CDman   
Дата:   05-03-19 08:38

Сметнете си часовете труд за заснемане, наем за студио и някой лев за амортизации и му ги продайте за толкова.

В края на краищата ще вземете пари за нещо което ще остане и при вас.[smile]

Последния път когато един бивш вече приАтел се опита да ме изцеди за "уригинали" за да не плаща за обработката направих така - дадох му само АРВ-та. [smilie5]

Интересно се получи когато цъфна и поиска да му ги конвертирам щото във фотото му искали джипег. Казах му, че чужди снимки не обработвам.

Ама те са твои - вика ми оня.
Ти ги купи. Вече са твои [smilie5]

Та тъй [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: Арис13   
Дата:   05-03-19 08:46

Прекалено скъпо 1 лв на снимка raw формат, аз снимам само в raw за мене си на никой не давам, защото щракам пейзаж или квото ми е кеф.! Ха няма значение raw jpeg красива грозна всичко работят с фотошоп, и тогава стават супер снимките, защото всичко е мазане и фотошоп. Бъди различен без фотошоп.!

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: shamelessEyes   
Дата:   05-03-19 09:29

raw файловете са безценни. Уменията ти, бих оценл!

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: Арис13   
Дата:   05-03-19 15:24

Оценявай ги проблеми няма. Тука се качват трудно снимки в тоя форум. На пощата

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: jigsaw   
Дата:   05-03-19 16:37

Без да съм професионалист...RAW файла е собственост на клиента. Клиента си плаща за цялата услуга по създаването(заснемането) на RAW файла и нековата трансформация(обработка) в JPG. Възможно е и някои допълнителни опции. По същество обаче, плащайки си на фотографа, клиента получава(купува) авторските права над всикчи снимки! Фотографа няма право да използва снимките по какъвто и да било начин без съгласието на поръчителя(този който е платил за тях. Практическият собственик), освен ако няма някаква изЛична(не изРична) договорка в най-малкото писмена форма межди двете страни. За да има правна стойност писмената договорка, тя трябва да бъде нотариално заверена. Така стоят нещата в правилната им форма. Всичко друго са думи на маса...
Та в този ред на мисли колега, не можеш да искаш пари на клиента за RAW файловете.



Публикацията е редактирана (05-03-19 16:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: solar_sea   
Дата:   05-03-19 17:34

Това за нотариалната заверка ама въобще не е вярно. Изисква се по закон за конректни договори, но не за всички.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: imitev   
Дата:   05-03-19 17:42

Автор: jigsaw
Дата: 05-03-19 16:37

Без да съм професионалист...RAW файла е собственост на клиента.


Не, не е собственост на клиента, освен ако изрично в договор не е упоменато това.

Фотографът държи авторските права над снимките, освен ако не е договорено друго.

Биха били собственост на клиента, ако той лично си ги направи.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена за Raw Файлове
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   05-03-19 17:45

jigsaw- всъщност е точно обратното, авторските права са на фотографа, освен ако изрично не ги е прехвърлил на клиента. Клиента купува крайният продукт, а не "заготовките" за него.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »