Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Stand development химикали и пропорции
Автор: tonyshine89   
Дата:   20-01-19 16:01

Малък технически въпрос.

Някой пробвал ли е да проявява филм чрез stand development (извинявам се, че не знам термина на български) с Ilfosol 3 developer. Или с какъвто и да е друг девелопер различен от Rodinal. Дори не знам, от къде да го купя този Rodinal в София, пък и само за едната проба...
Какви пропорции и времена ползвате, ако може да споделите в случай, че сте проявявали stand с Ilfosol.

Поздрави,
Тони

Отговори на това съобщение
 Re: Stand development химикали и пропорции
Автор: batsali   
Дата:   20-01-19 17:16

Във Фотосинтезис има R09, което e Родинал с друго име.

Имай предвид, че не всички проявители и комбинации с филми стават за такова проявяване. Какво искаш да постигнеш?

Най-добре е да си направиш ти експеримента. Нацъкай един филм, нарежи го на парчета и ги прояви по някаква схема. Например 4 парчета - 2 с една концентрация и различни времена, 2 с друга концентрация и същите времена. Като видиш какво се е случило с филма и какво искаш да постигнеш преценяваш как да проведеш втория кръг експерименти. При такова нежно проявяване се ползват големи разреждания и има опасност да не ти стигне проявител като количество, защото дозата ти може да е с прекалено малка вместимост. Има определено минимално количество химикал, което е нужно, за да се редуцира достатъчно сребро в емулсията. Отгоре на тва дори да го имаш това количество в разтвора, може пак да се окаже недостатъчно, защото концентрацията е прекалено малка. В проявителите няма само проявяващо вещество, направени са да работят като система от химикали в определена концентрация, затова като почнеш много да разреждаш може да се окаже, че даден проявител изобщо не работи, както очакваш да работи или да не работи задоволително. Затова - експерименти. За да не се луташ съвсем на сляпо - гугъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Stand development химикали и пропорции
Автор: D.S   
Дата:   20-01-19 19:20

Правил съм го с Родинал - 1:100 за един час. Полза голяма не намирам. По принцип това е техника за "сигурен" резултат, разбирай все неще ще излезе. А с твоя проявител не съм сигурен, че ще стане. Ползва се Родинал, именно защото той позволява голямо разреждане, както каза колегата преди мен, някой проявители с голямо количество вода, може въобще да не проработи

Отговори на това съобщение
 Re: Stand development химикали и пропорции
Автор: tonyshine89   
Дата:   20-01-19 19:32

Идеята ми е да ползвам минимално химикали при процеса. Смятам да си забъркам рецептата с инстантно кафе, витамин Ц и сода и да ползвам вече нея. Целта на това дълго проявяване не ми е да коригирам филма или да проявявам различно светлочувствителни филми, а да ползвам по-малко количество препарати.

Което ме навежда на друг добър въпрос: има ли домашна рецепта за фиксаж. Аз, преизползвам много пъти, една забъркана доза и това е утещително, но ако може да се измисли био фиксаж, най-добре [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Stand development химикали и пропорции
Автор: batsali   
Дата:   20-01-19 19:52

Не знам да има био фиксаж. Ако те притеснява изливането в канала, единственото що годе практично решение е да отнемеш среброто от фиксажа по някакъв начин преди да го хвърлиш или да го редуцираш до метал, тъй като доколкото знам сребърните йони са проблематични, среброто като метал не. Аз съм вадил сребро от фисаж с електролиза например.

Родинала е страшно икономичен и евтин по принцип. Не знам химически какво се случва с активното вещество пара-аминофенол след проявяването и в последствие в канализацията с реагиралата молекула, но количествата са нищожни. Няма смисъл да се затормозяваш, преди години, когато е била по-масова сребърната фотография, е имало много повече вреда за околната среда, но пък и в киноиндустрията, където се борави с огромни количества от химията не се изливат просто така неща в канала.

Отговори на това съобщение
 Re: Stand development химикали и пропорции
Автор: tonyshine89   
Дата:   21-01-19 00:03

Мерси Батсали :)
Ще пробвам електролиза, като ми изветрее сегашния забъркан фиксаж. Иначе ако кафената формула работи (а според ютюба, идеално си работи) ще ш ползвам нея и така.

Вярно е, че в днешно време тези химикали са по-малко, заради масово ползваната цифрова техника. Аз повече от занимавка го правя, да си призная. Кефи ме да забърквам фото супички [smilie5]

Ще пробвам някакъв тестов филм stand с този ilfosol, който имам, ще пробвам и с формулата с инстантно кафе. Ако не е тотално зле ще пиша формулите и резултатите после :)

Отговори на това съобщение
 Re: Stand development химикали и пропорции
Автор: my.point.of.view   
Дата:   22-01-19 22:12

Занимаваш се с глупости.
Работи с нормален проявител в нормално разреждане с нормален филм и температура.
Успех!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »