Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Intel I5 или Ryzen
Автор: Dragobat   
Дата:   23-11-18 09:26

Здравейте,наканих се да сменям процесор защото моят i3 6100 нещо се задъхва,при ибработка таск мениджъра показва че процесора работи на 100% и е адски бавно,иначе рам р 16гб ддр4 имам ССД видеокартата е хубава,само процесора остана.
Та въпроса ми е дали е добре да сменя този процесор с i5 6600K понеже е на оферта в Емаг няма да се клоква просто няма друг вариант в този ценови клас,или да сменям дъно и да слагам някой Ryzen,като гледам уж са по-производителни и цената е добра говоря за Ryzen 5 а със зор може и 7,но заслужава ли си врътката или да слагам интелския и да продължавам така.
Чувал съм че интел са били по-добре за игри,но аз не игая.
Благодаря ще съм признателен за предложения.

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: marves   
Дата:   23-11-18 10:16

Какво обработваш (какъв софтуер ползваш и с какви файлове).

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: Dragobat   
Дата:   23-11-18 10:29

Обработвам никонски роу, и използвам лайтрум,а за маски и слоеве on1 photo

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: marves   
Дата:   23-11-18 10:34

Adobe Lightroom CC/6 Multi Core Performance

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: Imaginarium   
Дата:   23-11-18 10:35

Накратко:
Адоуби продуктите са по-добре оптимизирани за интелски процесори.
Ризените са чувствително по-евтини, но в някои направления се справят по-добре от интелските.Като говоря за 2ро поколение Ризен.
Така че, ако работиш с Photoshop Lightroom Preimiere, интелски ще ти дойде по-добре, но пък за цената на I5 8600, взимаш Ryzen 2700 така че ти си решаваш :)
Аз също скоро ще сменям системата и се спрях на Ryzen 2700 :)

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: bam-bam   
Дата:   23-11-18 12:20

марв, 2015 не са и чували още за райзън
мисля, че това ревю е подвеждащо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: marves   
Дата:   23-11-18 12:55

Постнах го за нагледна демонстрация как Adobe НЕ утилизира броя ядра и 2-4 бързи са оптимума (освен, ако процесора не смята и нещо друго на заден фон). Автора е с 2/4 ядрен доволно бърз процесор, да скочи на 4/8 според мен не си заслужава като инвестиция за тази цел, предвид че се наливат пари в една умряла система.

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: bam-bam   
Дата:   23-11-18 13:09

И пак не съм съгласен 2-4 оптимума, виж минимума може :)
Че няма смисъл да налива е ясно, но премиера дори яде 8-16 ядра при експорт на 100 %
Вярно, че може с оптимума да експортва 1 ден, но все пак ..
И нали никой от питащите няма да пусне 1 лайтрум и да го гледа умно докато експортва 1-2 часа, а ще отвори на заден фон още 1000 неща и ще си цъка нещо и тая ай3чица умира просто,че сигурно и ай5цата ще се задъха
Смятай го и това винаги, че те тестовете си смятат само тяхното, без да знаят ти докато чакаш експорта какво още си ровичкаш и правиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: Dragobat   
Дата:   23-11-18 13:13

Ако има някой с Ryzen да сподели своя опит,защото на хартия и тестове е едно,но на практика е нещо друго,защото и сигма Арт са супер дупер,но на хартия,ах колко ядове брах с не една сигма,но това е друга тема,нека почакам мнение за Ryzen-a и ще видя колко дълбоко ще бъркам в джоба.

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: lamerko   
Дата:   23-11-18 13:19

Аз сега събирам карантии за новата си машина - твърдо ще е Интел. Но пък аз имам малко странни изисквания за машина, понеже обработката на снимки и видео всъщност ще са странична дейност :)

Но все пак - може да се каже, че съм от феновете и не гледам много тетсове :)

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: bam-bam   
Дата:   23-11-18 13:26

Имам 1700 (който даже е по-стария) и преди да го взема правих разни тестове с и7 7700 специално.
Факт, че Интела е малко по-бърз, но на интел силата им е еднонишковите неща, при амд обратното.
Но в случая като отвориш още 100 неща и си цъкаш и става друго.
Преди него имах фм2-ам3 и сега райзъна нищо общо нямат.
И като сметнеш цените на интел-амд и избора не е много труден.

Отделно при един друг тест видяхме, че на новите пцта новите версии на адобе вървят по-бързо.
Та е много относително да направиш правилното сравнение.
В хардуер.бг-то изпадат доста интересни оферти в базара на хора ъпгрейдващи се и винаги може да намериш това, което ти трябва.
Специално тая 5ца мисля, че няма шанс срещу райзен 7 (а са на еднаква цена почти), може би срещу 5.
По-горе написах при експорт по някога какви неща се случват, представям си с 4/4 какъв зор ще е.

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: sakuraki   
Дата:   23-11-18 13:30

Преди време писах в подобна тема и сега ще се включа за бързо .

Вкъщи съм с ризен 5 1600х и 16гб, а на работата съм с и5 8400 и 16гб. И двете машини работят почти еднакво бързо, но всяка си има своите предимства и ще изтъкна някои от тях

Докато сглобявам огромна панорама от 40+ кадъра с ризена си мога да работя на друга програма успоредно Lightroom или фотошоп, зависи къде сглобявам панорамата, това нещо с и5 не става, просто работи много по - бавно.

Когато сглобявам клип и използвам adobe premier и стабилизирам видеото и5 8400 се справя сравнително по - бързо от амд-то. Обаче пък за възпроизвеждане на 4к клип и двата не стават, но при ризена може на по - високо качество да си гледате клипа /ако не ползвате прокси/

Рендването на клип е горе долу едно и също време като интела е мааалко по - бърз.

Aз предпочитам амд-то, защото мога да работя много повече странични неща, отколкото с интела, което е голям + за мен, макар, че интела някой път е по - бърз в задачите.

В началото имах проблем с рамта на ризена не искаше да работи на 3000мхц, но след ъпдейт на дъното всичко е точно.

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: marves   
Дата:   23-11-18 13:34

Имах Ryzen 1700 8/16 ядрен, минах на Ryzen 1950X 16/32 ядрен (сървърна система).
Наклокани на приблизително еднакви честоти, като максимума им е около 4Ghz (дори и надолу, ако са лоши бройки). Разлика в Lightroom/Photoshop няма.
Ryzen 2700X е с по-нова архитектура (около 15% по-добра производителност спрямо предшественика на еднакви честоти) и заедно с B450 дъно има автоматичен клок според натоварване на ядрата, при Lightroom/Photoshop като натовари 2-3 ядра ще скочи над 4.3Ghz автоматично, ако охлаждането е добро. С този модел няма никакъв смисъл да се бърника по овърклок настройки, дори е по-производителен на автоматичния си режим.
Скоро ще пускат и Ryzen 2 архитектурата, където се очаква още повече прираст + повече клок потенциал. Отделно ще могат да се групират повече ядра в текущия цокъл, така че 12-16 ядрени може да се пръкнат за евтините "потребителски" дъна.

Реална разлика в Lightroom/Photoshop няма да се усети между Ryzen 1600 (200лв) леко клокнат и 2700X, дори сървърните изчадия.

При Intel - имаме 8700K (както и новите 9-та серия на по-висока цена), който е скъп процесор в сравнение. Ако се делидне (процедура по разлепване на капачката, изчистване на кристала и нанасяне на хубава термопаста или течен метал, обратно залепяне на капачката) и се добави едно охлаждане за още минимум 100лв, дъното е клокърско (300лв+) - този процесор ще може да се клокне около 4.8-5Ghz честота.
Тук също няма да се УСЕТИ разликата в производителността при Lightroom/Photoshop (защото е около 10-20%, като не във всеки "таск" интела е с тази преднина).
Дали ще чакаш импорт 5 секунди вместо 4.5 секунди... или зареждане на профил за 1.21 секунди вместо 1.14 секунди ... не мисля, че е разлика, заслужаваща си близо двойна цена на системата (говорим за стотици левове).

Уточнявам, че правя сравнението ЕДИНСТВЕНО за Lightroom/Photoshop към настоящ момент. При други софтуери, които се възползват от много нишки на процесора, както и ако Adobe оптимизират своя софтуер.... тогава Ryzen дърпа усетно напред като производителност за доста по-ниска крайна сума.

И моето крайно заключение - аз не бих ъпгрейднал i3-6100 само заради Lightroom/Photoshop.
Не очаквай с "новия" процесор всичко да лети с Adobe софтуер и да се случва на мига. Дори с компютър за 6 хил. лева не се случва.

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: bam-bam   
Дата:   23-11-18 13:43

марв, това е несериозно :)
между тази и3ка и който и да е райзен 5/7 ще има разлика.
Той човека за това пита, ти си тествал на сериозни машини.
Я му взеи ай3ката и после ела обяснявай, че не си заслужава ъпгрейд никакъв [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: marves   
Дата:   23-11-18 14:16

Много тъпа формулировка на изказа имам [smilie5]
Разликите, които съм описал, касаят Ryzen vs 8700K основно.
Впрочем имам и лапточета с интели (скопени по производителност спрямо настолните варианти поради закони на термодинамиката), които са по-слаби от i3-6100 PC. Веднъж като Lightroom/Photoshop си кешира системните процеси след 1-2 минути разцъкване може да се работи нормално. Това при условия, че не гълта swap от диска, тоест достатъчно рам-ец и SSD.

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: Dragobat   
Дата:   23-11-18 15:01

В интерес на истината лайтрум е що годе ок,но on1photo raw там става драмата когато се ползват маски слоеве сливане и експорт(около 300снимки някъде 3 часа)отделно лагаво работи и процесора както казах е на 100% монитора е 4к ако това има значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: imitev   
Дата:   23-11-18 15:13

Ако смениш процесора ще усетиш разлика.

Даже може да потърсиш на старо i5 или i7 в олх примерно - пак ще има разлика.

i3 6100 е с двe двупоточни ядра вътре и 3мб кеш. i5 6600 е с 4 ядра и 6 мб кеш. Единия е 60 вата, другия 90 - дали няма да върви по-бързо?

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: Dragobat   
Дата:   23-11-18 15:54

С две думи направо,да вземам i5 6600k 380лв. Или да сменям дъно и процесор към Ryzen

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: marves   
Дата:   23-11-18 16:05


http://store.picbg.net/pubpic/0A/DA/765f068fb9ab0ada.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: MixMike   
Дата:   23-11-18 17:35

С ризен съм от година...
почти 20 години с интел, и кой ме би да сменям.
Никога повече няма да взема AMD.
Не става въпрос за производителност...
Може нещата с 2700 да са изгладени, но първото поколение си е бъгаво лайно.

Не харесва бързината на рамта (дори на auto). Не харесва нечетни тайминги. Бъгави дъна. Дори всичко на ауто и на дефолт ми направиха рестарти, които изчезнаха при фината настройка, която направих, но ми отне седмица на тестове/рестарти/преинсталиране...
...за едни спестени 150лв вместо 8700К
Пълен шит

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: Hsathv   
Дата:   23-11-18 18:25

Нищо не са изгладили. Винаги AMD са били проблемна платформа. Затова и цената е по-ниска. Не гледайте само суха производителност. Каква е файдата да е малко по-бърза системата а псувните в изобилие. Поне сега повечето софтуер върви на AMD, щото преди години много програми не тръгваха. Същото е и при видеокартите Amd/aty -Nvidia. В случая ъпгрейд с нов i5 е ценово неизгодно. Търси се втора употреба. Иначе нова система, макар, че в сегашната има още много хляб.

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: bam-bam   
Дата:   23-11-18 18:28

Ако от един пример за проблем вадим заключения .. ехеееее [cool]
ИмахА проблеми в началото и те са ясни на хората следящи ги.
Аз пък също от 1 година и нямам никакъв проблем .. и ся ?
Няма да плюя тоя или ония, а просто давам мнение.
Но определено незапознатите винаги вадят големи мега заключения от 1 пост.
Прехвалената манджа 8700 е обсъждана на дълго и широко в един много хубав бг форум за хардуер, но трябва човек малко да попрочете, както и новото им отроче 9900, колко е било "яко"

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: lamerko   
Дата:   23-11-18 18:43

Па вие ся... аз какво да кажа, като навремето се сдобих с един от първите 64 битови процесори в България [smilie18]

По него време бях реселър на Мост Компютърс и държах добри отношения с тях. Та ми се обаждат един и викат: абе тук дойдоха 10 дъна и 10 процесора за тестове, ама ните тестове не правим - искаш ли на 50% цена... та са почна едно ровене, гледане - никой не знаеше аджаба на тоя Athlon 64 3000+ дали ще тръгне нещо 32бит. И понеже бяха предварителни бройки, все още нямаше никакви ревюта и т.н., но все пак ги взех. Просесора в сриропорче, а дъното окомплектовано дори с кутия - помня че беше на Асус, с някакъв хитър тестов чипсет на nVidia. В края на краищата това дъно никога не се появи на пазара, а драйверите за него си останаха "бета" [smilie18]

Майтапа настрана, но личните ми наблюдения бяха, че след сините Атлон, АМД нещо прецакаха и започнаха да бълват нестабилни разработки. Това е и причината сега да съм предубеден и да нямам абсолютни никакви чуденки за бъдещата ми нова машина на каква палтформа да е...

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: MixMike   
Дата:   23-11-18 18:52

четем го тоя форум, споко...
щото ризена беше толко умрял и бъгав, че ако го нямаше форума, и досега да не съм го подкарал.
Памет на 3000MHz не харесва...същата ама на 3200 - песен.
15.17.17.35 (default) - не ще да изгрее, ама на 14.16.16.38 - хвърчи.
DVD-то ми счупи 2 диска...вързах го на друг сата порт на дъното - пее. На негово място вързах HDD - няма проблем...работи си.
Връщам ги - записвачката отново чупи дискове. А де? всичко работи, ама както си иска.
Battlefield 1 цъках - губи и насича звука! Бре, баси, викам кво става.
Чета в един форум - ако сте с ryzen 1700 и сте го клокнали - от там е проблема. Махам клока - вЕрно е тва.
В премиер - ризена ренди по-бързо, ама ram preview - можеш да мечтаеш.
Още да изброявам ли? Това е само моя личен опит.
Сигурен съм има още десетки проблеми и несъвместимости, които не мога и да си представя...
И като цяло не се смятам за аматьор с хардуера...не мога да си представя обикновен потребител как би се справил.

Отговори на това съобщение
 Re: Intel I5 или Ryzen
Автор: imitev   
Дата:   23-11-18 21:56

Райзъна е i7 за бедни ора.

Опел Калибра - бедняшкото ферари.

Сиромах човек - жив дявол...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »