Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Технически въпрос: как да светна светкавицата? Помощ!
Автор: marves   
Дата:   10-05-18 21:36

Тялото е със стандартна обувка за светкавица.
Светкавицата е с кабел (чрез него искам да я паля).
Имам преходник за обувката на светкавицата с необходимата букса.
Показвам ги на снимки:


http://store.picbg.net/pubpic/45/D2/bb613bfa164845d2.jpg




http://store.picbg.net/pubpic/71/68/6950efcf6ab87168.jpg



Комбинация НЕ работи. Не ми светка светкавицата чрез кабела. Трябва проста верига (окъсяване), за да светне.
Самата светкавица работи чрез кабела (пробвани на D300s, който има необходимата букса на тялото).
Преходника за обувката работи (светва други светки, които закачам на нея).
Забелязах, че ако окъся големият кръг и държач/основата на буксата на преходника - светката светва чрез кабела. Но като активирам затвора на камерата не светва. Ядосах се, давайте съвети какво да правя, че се осветих. [smilie11]

Вариант с безжичен тригер + приемник и през него не го желая, търся компактно решение по възможност без допълнителни устройства на батерии.

Отговори на това съобщение
 Re: Технически въпрос: как да светна светкавицата? Помощ!
Автор: georgioiv   
Дата:   10-05-18 21:45

това на какъв апарат ? Спомням си че един от апаратите ми не палеше на лайввю примерно, като изключа лайввюто - пали... Като сложиш директно светкавица, пали ли ?

Отговори на това съобщение
 Re: Технически въпрос: как да светна светкавицата? Помощ!
Автор: marves   
Дата:   10-05-18 21:47

Да, пали си без проблеми директно светкавица, или светкавица поставена върху адаптера на снимката.
Апарата е A7, нарочно не го споменах, защото ще ме натролят.

Отговори на това съобщение
 Re: Технически въпрос: как да светна светкавицата? Помощ!
Автор: AsenRangelov   
Дата:   10-05-18 22:21

Когато закачаш работеща светкавица на тялото появява ли се индикация за външна светкавица? Ако се появява, а с този вариант с кабела и тази светкавичка - не се появява индикация, значи че тялото не вижда светкавицата и съответно не я задейства.

Отговори на това съобщение
 Re: Технически въпрос: как да светна светкавицата? Помощ!
Автор: ZENTEX   
Дата:   10-05-18 22:34

Тц.Всички нови камери произведени последните 7-8 години ,затворите им нямат механичен Х контакт,в смисъл такъв с метални пластини,всички затвори са с оптронни синхронизатори,само подават данни "има","няма" към контролера за управление на камерата.По принцип старата схема беше активиране на импулса като се даде контакт на късо към маса и светкавицата се активира.Обаче съвременните камери работят през електронни ключове или дейта шина към светкавиците, всички нови затвори са с оптронни Х1,Х2 синхронизатори.Контролера задава някакъв импулс,но той е само високо резистивен буфрен сигнал,нещо от сорта на ТТЛ логическо управление и няма нищо общо с проводяща верига .Така че, електронно ключе плюс миниатюрно реле по веригата,нещо такова се сещам за момента.Иначе някакъв синхронизатор на хот шуто с конектор за управление на външни светкавици,ако чайника се е сетил да вкара механичен контакт с електронно управление,което от своя страна пак си иска външно захранване.

Отговори на това съобщение
 Re: Технически въпрос: как да светна светкавицата? Помощ!
Автор: georgioiv   
Дата:   10-05-18 22:42

Сещам се за един йонги спусък, който освен радио, има и такъв извод за кабел по който също синхронизира..

Отговори на това съобщение
 Re: Технически въпрос: как да светна светкавицата? Помощ!
Автор: imitev   
Дата:   10-05-18 22:46


Нова светка по-добре...

Отговори на това съобщение
 Re: Технически въпрос: как да светна светкавицата? Помощ!
Автор: marves   
Дата:   10-05-18 22:54

ZENTEX - огромно благодаря! Спести ми играта с кабели да търся импулс от обувката на апарата [beer] Може би ми трябва тригер като йонгата, която @georgioiv пусна на линк. Имам един такъв тригер с жак, работи на вътрешна батерия 12V с платка/контролер, явно ще трябва да си поиграя, за да я паля само от тригер.

Иначе светката е за макро система и ми е мерак да си я ползвам на безогледалката, ако не - здраве да е.


https://medien.markt.de/bilder/2012/01/08/19/e412ca2b/medium_image/0/novoflex_makroblitz_set.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Технически въпрос: как да светна светкавицата? Помощ!
Автор: Hsathv   
Дата:   11-05-18 09:39

Положението със безогледалките сони е следното. Ключов елемент на централния контакт за светкавицата във фотоапарата е цифров транзистор с отворен колектор. Емитера на маса, колектора на централния контакт. Сменял съм този транзистор поради монтиране на неподходящи светкавици. Даже в едно а3000 съм го заменял с тиристор. Тема съм пускал тук.
линк
Много хора се заблуждават, че като напрежението на свеката на обувката е ниско примерно 5 волта, могат да сложат светката. Да, ама не. Ключовия транзистор е маломощен. Много от светките има кондензатор паралелно поставен на контактите на обувката с цел да филтрират преходните процеси на механичния контакт на старите апарати. В процеса на отпушване на транзистора, кондензатора се явява паралелно свързан на прехода емитер-колектор и зареден макар и до 5 волта, но тока който ще премине през транзистора може да надвиши допустимия и последния да изгори.
Решението е да се монтира в светката ключова схема с тиристор. Място има бол. По този начин много светки преработени от мен сега работят безотказно с новите тела. Схеми колкото щете.
http://impulsite.ru/viewtopic.php?p=3587

Най простата, тази с батерийката тиристора и съпротивление също върши идеална работа.Аз лично ги правя с оптрон, за да изолирам 100% светката от фотоапарата, щото подмяната на дефектирал транзистор не е толкова трудно, ама до като го намериш къде е... ако нямаш мануал.
Дано не си опукал транзистора. При canon нещата са по-добре. Там все още ключов елемент е тиристор за 400 в. Поне до преди няколко години.



Публикацията е редактирана (11-05-18 10:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Технически въпрос: как да светна светкавицата? Помощ!
Автор: asahi   
Дата:   11-05-18 10:53

Това е едно много полезно мнение [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Технически въпрос: как да светна светкавицата? Помощ!
Автор: fotorafi   
Дата:   13-05-18 08:28

Ако си от София, обади се 0886-711-193 и намини. Имам различни чехълчета, ще "излъжем" апарата и ще светне в синхрон при снимане
Рафи

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »