Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 18:18

Здравейте колеги,
Пиша с леко аборигенски въпроси, но все някъде трябва да питам.

Решила съм да си променя начина на работа - читав сайт, правила за работа, абе както трябва да бъде. Старият ми сайт и всичко в него е доста "дървено" така да се каже. Като почнах да оправям частта с поръчките, резервациите и подобни, се сетих, че ми трябва договор за фотографски услуги.

Ето и защо: след като ме изнудиха да обработя сто кадъра през нощта веднага след събитие(за което далеч не ми бяха платили достатъчно за подобен чанч) и понеже беше само с устна договорка, а аз съм добро дете - викам "айде", в резултат на което почти не спах тая нощ.

Ще ми се това повече да не се повтаря (или ако се повтаря, да има ясни условия защо се случва, а не всеки клиент да си прави каквото му скимне)и затова реших да си направя договор - да си вържа гащите един вид (просто ми писна да ме изнудват по подобен начин и трябва да има някакви правила в крайна сметка). Направих си компилация от два договора, които намерих онлайн и от личен опит и се получи нещо сносно (по мое мнение).

Въпросът е дали мога да го ползвам след като не съм регистрирана фирма? Трябва ли да имаш регистрирана фирма, за да караш клиентите си да подписват договор за фотографски услуги? Защото за момента аз съм си физическо лице (не изкарвам чак толкова, че да мога да си позволя цялата патардия с счетоводители и бюрокрация все още). Вярно, че по този договор придобиваш някакви доходи, но все пак съмнявам се, че трябва да ходиш пред нотариус за всяка сделка.

Ако накараш клиентите да подпишат договор, то той трябва ли да се регистрира някъде? Ако да, къде?(пълен абориген съм, съжалявам).

Благодаря предварително!

P.S. не ме хранете много, че съм пълен идиот, става ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: asahi   
Дата:   08-01-18 18:24

Не си идиот. Само идиотите бягат от договори.

От Закона за задълженията и договорите:
Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Договорът е съглашение между две или повече лица, за да се създаде, уреди или унищожи една правна връзка между тях.
Лицата се ползуват от правата си, за да задоволяват своите интереси. Те не могат да упражняват тези права в противоречие с интересите на обществото.
Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Страните могат свободно да определят съдържанието на договора, доколкото то не противоречи на повелителните норми на закона и на добрите нрави.
(Ал. 2 отм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.)
Продължавай сама.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: EvaJor   
Дата:   08-01-18 18:27

Напълно е възможно да се сключи договор между две физически лица: фотографа и неговия клиент. Никъде няма изискване тази услуга да се предлага от юридическо лице.

Изобщо не е необходимо договорът да е нотариално заверен.

Данъчните аспекти са отделен въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: iasen2   
Дата:   08-01-18 18:30

Желателно е да си откриеш фирма, иначе си на ръба на закона с тези договорчета. Консултирай се със счетоводител.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: iliyanb   
Дата:   08-01-18 18:30

"Трябва ли да имаш регистрирана фирма, за да караш клиентите си да подписват договор за фотографски услуги?".

Не, но е хубаво като папкаш парички от услуги, които искаш да подкрепиш с договор, да ги отчиташ по някакъв начин пред държавицата...

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 18:38

Благодаря на всички за бързите отговори - тъкмо щях да напиша втори въпрос:

Ясно е, че трябва да се отчитам по някакъв начин - респективно данъчна декларация на края на годината. Предположих, че трябва да се консултирам и със счетоводител (защото за всяко нещо си има хора дето разбират). Иска ми се всичко да става ясно и "на светло", а не "на ръба на закона", "около закона" и други подобни, защото не ми се плащат глоби и не ща да си имам проблеми.

ОБАЧЕ тук имам две чуденки:

1. Ако регистрирам фирма - като какво да бъде?
Някак си регистрацията на ЕТ е проблемна заради хиляда и една разправии + че човек отговаря с цялото си имущество в случай на иск.

Иначе знам, че на теория регистрацията на фирма не отнема чак толкова време и пр., обаче ми трябва информация първо.

2. Да предположим, че не си регистрирам фирма, но се отчитам пред държавата - какво точно, мамка му, отчитам, след като тези договори реално нямат статут на разписка? Трябва ли да издавам някакви фактури и пр., които да давам на клиентите?

Тук влизат и всички неща, свързани с гражданския договор, от които не разбирам много.

Благодаря предварително!



Публикацията е редактирана (08-01-18 18:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: Imaginarium   
Дата:   08-01-18 18:49

Най-добре е да се консултираш със счетоводител. Мисля че имаше възможност и като физическо лице да си извършваш дейността без да издаваш разписка. Но договорът беше по-специфичен. Нещо като договор в който едно лице наема друго лице за дадена услуга. Но говоря по памет.Счетоводителите ги знаят тези неща наизуст. Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 18:51

Благодаря!

Значи преди да пускаме договори в сайта, ще трябва хубаво да си поговоря с някой счетоводител за това как ще са по-лесни и по-читави нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: iasen2   
Дата:   08-01-18 18:59

ЕООД могат да ти регистрират счетоводителите за нула време с електронен подпис
електронен поспис 12лв
набирателна сметека - 20-30лв
такса търговски регистър - 56лв
касов апарат 200-300лв
и си от светлата страна на бизнеса .
вече трета фирма си имам така :)
Ако нямаш регистрирани доходи почваш да светиш чевено и практически нищо не можеш да си купиш голямо без да дойдат на проверка.



Публикацията е редактирана (08-01-18 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: lamerko   
Дата:   08-01-18 19:02

Ако няма касови плащания май и касовия апарат не е задължителен. Ама мъките почват след това :)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 19:04

Тъп въпрос към това - ЕООД не трябва ли да се регистрира от повече от един човек? Май видях същото и за ООД - при това в Търговския регистър :(

Цитирам:
За регистрация на ООД - учредителите трябва да са поне двама, но няма изискване да имат равни капиталови вложения.

Аз съм самотен войн в това отношение и не искам никой да ми се меси в нещата. Бях останала с друго впечатление - че ООД може всеки да си регистрира, без значение от броя на учредителите. Ама май не е точно така :( А аз не искам да съм ЕТ - това е меко казано отвратително. Недай Боже някой да тръгне да ме съди - мога да остана на улицата... Реално и подобни притеснения са причина да не съм се занимавала с фирми досега (освен липсата на достатъчно постоянни доходи от фотография, че да пристъпя натам).

Това тук нещо не го схванах за кой случай важи - ако имаш или ако нямаш фирма
Ако нямаш регистрирани доходи почваш да светиш чевено и практически нищо не можеш да си купиш голямо без да дойдат на проверка.




Публикацията е редактирана (08-01-18 19:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: lamerko   
Дата:   08-01-18 19:06

Преди имаше някаква врътка да има само един, но трябваше кадърен счетоводител. Сега чувам, че нещо и адвокати трябвало да има, не знам дали са го приели :)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 19:09

Е, неее!

Сега и адвокати трябват - ей за ТОВА досега не съм се занимавала :( Дотук като гледам, май ще съм на отрицателно салдо, ако трябва да плащам и на счетоводител, и на адвокат и така нататък. (трие си носа с ръкава и продължава да подсмърча)

Малко става като параграф 22 - за да имаш доходи, трябва да имаш фирма, обаче за да регистрираш фирма, трябва да имаш стабилни доходи. Ако някой ми обясни как става това, ще съм много благодарна :(

В Агенция по вписванията намерих ей това - от което, честно казано ми се изправя косата (или се къдри, не съм сигурна още).

http://www.registryagency.bg/bg/registri/targovski-registar/kak-da-registriram-firma/


Само като чета какво се изисква, и не ми се вижда хич лесно. Дори си направих труда да погледна какви са формулярите - меко казано на китайски (а се смятах за интелигентен човек - явно съм се лъгала...)



Публикацията е редактирана (08-01-18 19:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: asahi   
Дата:   08-01-18 19:31

За 100-200 лева много счетоводители ще ти регистрират фирмата. Ако получаваш информация оттук тя няма да е систематизирана и дори да е вярна ще те обърка.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 19:36

Да, вече почнах да се оплитам...

И като се сетя, че за една фирма трябва и предмет на дейност и пр. става сложно :( Ама все пак трябваше да питам и тук преди да седна да търся счетоводител и да разбивам стени с глава.

Съмнявам се само аз да се чудя как стават нещата или пък да съм първата дето има подобен проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: asahi   
Дата:   08-01-18 19:44

Дотук изтъкваш доводи против. Така няма да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: MrPhoto   
Дата:   08-01-18 19:44

Можеш да работиш без фирма като свободна професия, без счетоводство без нищо, но накрая - 20% признати разходи и всичко друго - под ножа.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 19:50

А, доводи против - просто съм песимист по рождение та всичко дето може да се обърка, вече ми е минало през ум.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Nik1   
Дата:   08-01-18 20:15

MrPhoto написа:

> Можеш да работиш без фирма като
> свободна професия, без
> счетоводство без нищо, но накрая -
> 20% признати разходи и всичко друго
> - под ножа.


Лица, упражняващи свободни професии – какво трябва да знаем?

м-р фото е дал рецептата

Или четете сама или питате знаещите(аз лично не съм от тях)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 20:29

+1 за въпроса за свободните професии.

Аз също нищо не знам... Предпочитам да попитам който знае и да си спестя блъскане на главата.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Nik1   
Дата:   08-01-18 20:35

Bistra_Stoimenova написа:

> +1 за въпроса за свободните
> професии.
>
> Аз също нищо не знам... Предпочитам
> да попитам който знае и да си
> спестя блъскане на главата.


Утре ще попитам и евентуално ще Ви пратя телефон на лични, но не знам дали консултацията ще е безплатна

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 20:37

Благодаря,

Всяка информация ще бъде от полза :)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: MrPhoto   
Дата:   08-01-18 20:37

Този, който знае - знае, защото не си е спестил блъскане на главата.
В нета има инфо - водопад.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 20:51

Бих казала "в нета има инфо - цял Библейски потоп". При това потоп с неустановен произход и съмнителна достоверност.

Именно защото нещо почнах да се давя, реших да пиша тук и да попитам. Ако всеки ден някой се блъска да открива колелото, научно-техническия прогрес щеше да е стигнал до под кривата круша.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: SaS   
Дата:   08-01-18 21:28

Бистра,

ЕООД-то е дружество с един собственик или Еднолично ООД.
За ООД трябват поне двама съдружници.

Можеш да оперираш като свободна професия или като дружество, все тая. Разликата е в плащането на данъците. Тя държавата се е погрижила що годе по различните начини на плащане все да си събере същите пари. Като свободна професия ти признава 20% (или друг процент) разходи, а за останалото плащаш данък. Като дружество плащаш данък печалба и данък дивидент на реалната си печалба.

Към гореописаните разходи за ЕООД добави и 200 и няколко лева за годишно приключване. Хубавото е, че при дружеството си плащаш данък на реалната печалба, което е разлика между приходи (по фактури или касови бележки) и разходи (по фактури). На тази печалба имаш 10% данък печалба, а на остатъка 5% данък дивидент и парите са твои. Ако не платиш дивидента, парите се водят на дружеството като сума с платен данък, но неразпределени и трябва да ги имаш заделени ако искат да ти ги проверят, че не си ги изяла.

Можеш да си плащаш и заплата, но там е по-сложно и не задълбавай.

Внимавай и да не минеш 50х.лв. оборот на година, че ще трябва да се регистрира по ДДС.

Малките фирми данъчните не харесват да ги проверяват, защото си губят времето. Като станеш голяма фирма вече ще знаеш какво да очакваш.

Счетоводителите можеш да ги питаш по данъчни въпроси, за управленски решения не ги питай. Ако много им беше присърце щяха да са изпълнителни директори, но не са избрали това.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 21:31

Благодаря,

Доста изчерпателно :)
Малко ми е мъгляво все още, но ще си го изясня :)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: xm_style   
Дата:   08-01-18 22:31

Не си регистрирай фирма ще си загубиш клиентите.
Те клиентите те избират точно защото нямаш фирма, работиш евтино, клатят те както си искат и тн. ... сама го каза.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 22:53

Те пък едни клиенти...
Честно казано, искам да си направя фирма точно за да се отърва от такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: radikyokushin   
Дата:   08-01-18 23:11

При регистрирането, като свободна професия или като фирма, както е написал и SaS, разлика в облагането няма - 10%.
Голяма разлика обаче има при осигуровките, които трябва да плащаш.
При ЕООД-то се осигуряваш, като управител и минималния осигурителен праг за длъжността мисля беше 480 лева.
При свободните професии голямото "дърво" идва от това, че трябва да плащаш осигуровки върху цялата печалба, която се счита за доход. Т.е. едни трийсетина и кусур процента от нея (освен 10-те % данък) заминават.



Публикацията е редактирана (08-01-18 23:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 23:14

Такааа,

картинката малко по малко започва да се изяснява... Бавно, но все пак има напредък.

Благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: radikyokushin   
Дата:   08-01-18 23:21

Според мен по-добрия вариант е ЕООД.
В много редки случаи е по-добре да си като свободна професия (при много малки обороти).
Всичко зависи от оборота, който ще правиш и от това какви присъщи за дейността разходи можеш да докажеш счетоводно.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   08-01-18 23:28

Дам, пак се връщаме до консултацията с счетоводител.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: BXMarkov   
Дата:   09-01-18 00:08

Bistra_Stoimenova
>Дам, пак се връщаме до консултацията с счетоводител.

На прав път си.

Имай предвид, че при упражняване на дейност, независимо от правно-организационната форма ила доста разходи, за които не подозираш.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   09-01-18 00:16

Точно тези разходи ме притесняват в момента.

Но всичко трябва да се провери като начало.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: asahi   
Дата:   09-01-18 00:28

По-добре мисли за приходите.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: SaS   
Дата:   09-01-18 01:40

При ООД се дължат осигуровки, само ако не си осигурен на друго място.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: menton   
Дата:   09-01-18 04:53

Желателно е да имаш фирма, ако повечето ти клиенти, са юридически лица и имат нужда от фактури
за признаване на разходи - в този ред на мисли имаш възможност да привлечеш по-големи
корпоративни клиенти. Това е в случай, че месечният ти оборот е средно 2000лв и повече от 50% от клиентите ти са фирми,
но ако оборота и процента на фирмените клиенти е под тези числа е безмислено да правиш фирма, защото иначе ставаш спонсор на държавата.

Примерни разходи от преди 3 години за ЕООД:
- счетоводител м/у 50 - 80лв месец.
- осигуровки 120-140лв на месец.
- годишен финансов отчет и агенция по вписванията 120-130лв годишно.
- касов апарат около 200лв годишно.
- 10% данък 200лв.
Приблизителни месечни разходи: 420лв на месец.
Ако имаш лична кола няма да ти се признават разходите, като амортизация гориво и т.н.

Надявам се да ти е от полза и успех.


Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Synthy   
Дата:   09-01-18 08:29

10% е корпоиративният данък. Ако разпределиш печалба (което се налага, защото все пак се налага да живееш от печалбата, освен ако не си си определил заплата), плащаш още 5% върху тази част, която си разпределил. т.е. ако разпределиш 50% от приходите като печалба, върху тези 50% ще платиш данък. Така че всъщност, ако ще изхарчиш всички приходи за да живееш и ги обявиш за печалба, плащаш си общо 15% данък.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: victory13   
Дата:   09-01-18 08:49

14,5 % ...

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Synthy   
Дата:   09-01-18 08:58

Променили са закона ли? Миналата година данък печалба беше 5%.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: victory13   
Дата:   09-01-18 09:41

Пак си е 5%, но се начислява след 10-те... Така че 5% се начисляват на по-малка от първоначалната сума, и сумарно на цялата сума става 14,5 [beer]

За да не става объркване, 5-те процента са данък дивидент, а 10-те е данък печалба...



Публикацията е редактирана (09-01-18 09:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Synthy   
Дата:   09-01-18 09:43

Ахааа, ясно [smile] Не се бях замислил над този факт [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Kalimas   
Дата:   09-01-18 09:57

За договорите най-добре - адвокат.
ЕТ - не.
За другото - счетоводител.
Иначе на кратко:
Свободната професия е добре ако се осигуряваш и другаде и то на максимума - 2600лв за 2018г. (или поне на 2100лв.)
Иначе осигуровките при свободната професия + данъка са ти грубо 37% след приспадане на 25% разходи.
Осигуряваш се и внасяш данъци авансово и в двата случая и в декларацията се засича.
И за ЕООД и за Свободна професия важат изискванията за регистрация по ДДС.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Тед   
Дата:   09-01-18 12:08

Самият счетоводител не може да ти регистрира фирма, без да завери нотариално целия куп документи + пълномощно и да го пусне в регистъра. Имате и спесимен при нотариус, печат и др. разходи.
Ако ползва ел.подпис на адвокат - тогава може без горното изречение. Но тогава адвоката декларира дохода си по Наредбата за мин.адв.възнагр. - 400 лв. за ООД.
При дружеството, ако е студио и прочие -ти признават разходи, купена техника, клиенти искат фактури и касови бележки, участваш и по други линии, по които своб.професия или там еди какво си не може да мине.
Аз чакам с нетърпение новия закон за адвокатурата, с което на счетоводителите да им резнат крилата, не защото правят някакви безумия, които по закон не мога да правят /закона за счетоводството/, а защото при проблем м/у съдружници идват при адвокат и тогава ние псуваме всеки счетоводител, който е вещ в дружествените дела.
Имайте в предвид, че НАП гледа фейсбуци, сайтове и прочие и тия дето ги качвате....спокойно могат да ви потърсят аджеба къде ви са декларираните доходи от сватби, сесии и прочие или защо сте фотограф, ама само сайт и фейсбук имате...

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: lamerko   
Дата:   09-01-18 12:19

С персонален подпис става, стига да е на името на управитела/собственика. Издаването става веднага и струва 20-на лева, а в същото време имаш добри отстъпки в държавните такси...

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: MrPhoto   
Дата:   09-01-18 12:55

Ако имаш доходи от това 1000лв на месец - е най добре свободна професия.
Ако са до 2000 - ЕТ
Ако са над - ЕООД.
Всичко е въпрос на калкулация и какво и на кого плащаш, щото може да се окаже, че е по-добре да си плащаш осигуровки с изравняването, отколкото същото като данък на държавата, а ти на 510лв :)
Консултирайте се с счетоводител, ако не ви се мисли и смята.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: koki4ence   
Дата:   09-01-18 15:15

[shtrak] да плащаш данъци на държавата са грешни пари.. [smilie23] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: KlaraSimeonova   
Дата:   09-01-18 16:42

Хубаво давате съвет да направи ЕООД, но има те ли представа след това каква мъка е да се закрие това ЕООД.Почти няма закриване.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: MrPhoto   
Дата:   09-01-18 16:50

Почти няма закриване.

Ееее, една ревизия, колко му е [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: MrPhoto   
Дата:   09-01-18 16:54

Хора, не вярвах, че ще го кажа, но ако снимането ви е страничен доход и снимате сватби, кръщенета и подобни - наистина фирма не ви трябва. Или го правете на свободна професия. Защото жената е права - лесно се прави фирма, но трудно се закрива и често сметките излизат криви. И после няма откачане от хранилката.
Фотографията е чудесен пример за свободна професия. Няма особени разходи, които да се признаят и да са на живот и смърт. Пак можете да издавате документи, но не сте на хранилката. Днес снимате - плащате. Утре не - нямате ангажименти към бюджета [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: b0bb0   
Дата:   09-01-18 19:26

Ако не се лъжа, при свободната професия може да се почва и спира дейността, съответно осигуряването, чрез подаване на декларация в НАП. Това е изгодно, ако искаш да си на светло, но дейността е епизодична - днес сватба - възобновяваш, снимаш, даваш легален документ, осигуряваш се за три дни, прекъсваш. Следващата след два месеца пак така и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Synthy   
Дата:   09-01-18 19:38

Това за спирането и почването на дейност с декларация до НАП важи и при ЕООД.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: BXMarkov   
Дата:   09-01-18 23:25

Баси, какъв цирк стана :) Все едно в Odit.info да пусне някой фотографска тема, какъв ДСЛР и обективи да си купи [smilie5] Супер адекватни съвети ще получи от счетоводители и одитори.

Момиче, безплатен съвет, регистрирай се като свободна професия и ядовете ще са ти минимални. Ако питаш защо? Ами очертават ти се като начало малки приходи(според теб). Плащаш осигуровки като начало на МЗ, имаш 25% присъщи разходи и накрая една декларация за доходите. По отношение осигуровките b0bb0 е прав ако искаш да плащаш за периоди, но ще трябва непрекъснато да подаваш декларации.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   10-01-18 01:57

Благодаря на всички за многото и изчерпателни (като съберем по малко от всеки) коментари!

Определено не очаквах толкова много отговори :)

Обаче ще продължа с тъпите въпроси - как, аджеба, да се регистрирам като свободна професия? (или направо да намеря кой счетоводител да питам?!)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Kalimas   
Дата:   10-01-18 09:33

За свободна професия има бланка в регистъра по Булстат.
Попълваш + копие от диплома или курс за професията. Ако нямаш може да те регистрират с малко уговорки или предварителен договор за услуга. Или по налична диплома, после си пускаш фотографските услуги.
Има такса - май беше 15-30лв.
ЕГН -ти става Булстат.
Вадиш си кочан фактури (може и с квитанци и т.н., но фактурите са си най-чисто) или си теглиш някой безплатен софтуер за това, или ексел. Пускаш фактура най-късно до 5 дни след плащане. Касов апарат не е нужен. Сметка - може и личната.
За започване/спиране на осигуровки се пускат едни бланки ОКД. За периодите в които работи се подават и декларация образец 1 за самоосигуряващо се лице. Може и с ПИК от НАП.
Правят се авансови засичания + едни декларации на тримесечия за авансовия данък, без последно тримесечие.
ПИК-а се вади лично с молба в НАП по местоживеене(по ЛК) или ако имаш ел. подпис.
Иди при счетоводител да ти ги направи първите ОКД за започване и спиране и да ти покаже как стават. Да ти обясни и сметне всичко. Плати си. Има и други дреболии и сметки. Може да се договориш с някой и за годишна такса. Това е най-общо.

П.П.
ЕООД се закрива за година, ако се закрива с читав адвокат и счетоводител и си работил чисто, поне по документи.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Bistra_Stoimenova   
Дата:   10-01-18 12:32

Мерси!

Това вече звучи много смислено :)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: IDA   
Дата:   10-01-18 13:50

А има ли някой на патентен данък? Някой ще сподели ли как се работи по този начин?

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Nik1   
Дата:   10-01-18 14:51

написа:

> А има ли някой на патентен данък?
> Някой ще сподели ли как се работи
> по този начин?

https://pravatami.bg/15983



Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: komara   
Дата:   11-01-18 00:01

За да си свободно практикуващ трябва да имаш някакъв китап, че може да упражняваш тази дейдонст, изискване, което при фирмите го няма. До колкото зная може и без, с овъртания и т.н., но май е до късмет, дали ще ти позволят.
Имам ЕООД и смятам, че към момента това е най-добрия вариант. Аз правя договор между фирмата и клиента за дадената услуга, срокове на изпълнение, упоменавам най-общо какво трябва да получи клиента, това при услуги, когато сумата е по-голяма. Взел съм примери от интернет и съм добавил някои неща. Понеже предлагаме услугите и продуктите си онлайн и нямаме търговски обект, някога договорката става без лично да се видим, тогава в повечето случаи минаваме само с общите условия, които са предоставени на клиента и изрично е упоменато да се запознае с тях преди да завършим сделката или покупко-продажбата. Закона е предвидил начини да не се използва касов апарат, който в случай, че нямаш търговски обект и постоянно предаване "на ръка" на стоки е бреме.
Важно нещо ако откриваш фирма е да намериш наистина добро счетоводство, добрият счетоводител ще спести много излишни главоболия и разходи.



Публикацията е редактирана (11-01-18 09:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: IDA   
Дата:   11-01-18 13:12

Nik1,

Много полезна и изчерпателна информация. Благодаря!

Може би това е и решението за питащата. Важи и за фотографски услуги и изглежда най-лесно от всички останали варианти.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Kalimas   
Дата:   11-01-18 14:46

@IDA - патентът не освобождава от осигуровки и годишни изравнявания и се плаща за всеки обект.

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Nik1   
Дата:   11-01-18 17:35

IDA - за нищо[smile]

Kalimas - прав си, но темата не е за "бягство" от закона, а за най-подходящ начин за легализиране на дейноста и "канализиране" на отношенията с клиентите.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Kalimas   
Дата:   11-01-18 19:00

@Nik1 - Просто патента замества само 10% данък. Всички други бумащини и сметки си остават. И се плаща за всяка дейност и всеки обект поотделно. В пълен размер и без значение на изкараното от тях.
Иначе казано, ще имаш смисъл от патента, ако 10% данък ти идва по-висок от годишния патент в общината в която си и ако идва само от една извършвана дейност.

коригирах по-ниско, на по-високо, че иначе е пълна глупост



Публикацията е редактирана (12-01-18 10:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Nik1   
Дата:   11-01-18 20:46

Kalimas - няма спор

Ние споменаваме различни варианти на регистрирана дейност.
За нас разликата между тях може да е минимална, но за автора на темата тези нюанси може да са важни

Най-важното - ние не знаем какви са "показателите" на автора на темата. Затова и по-горе доста колеги препоръчаха във всички случаи питащият да се обърне към специалисти с които именно да обсъди подробностите и да получи най-удачното за него решение.

Ако Вие сте специалист в тази област ще бъдете още по-полезен при личен контакт с автора

Аз имам доста стопански опит, но избора съм го правил винаги след консултация със специалист и затова на никого нищо не препоръчвам.

Надявам се, че с наша помощ колежката е събрала достатъчно инфо и ще и е по-лесно да се ориентира в материята и след(според мен необходимата)консултация със специалисти да направи най-добрия за нея избор

Благодаря за търпението да изчетеш всичко това[shtrak]

ред. материата да се чете материята



Публикацията е редактирана (11-01-18 20:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: Kalimas   
Дата:   12-01-18 10:20

@Nik [smilie24]
Така е, ние да си кажем основните + и -, пък питащия да си иде на консултация.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: bg2014   
Дата:   13-01-18 16:03

Може да е полезно за мнозина:
Регистрация на фирма


Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: victory13   
Дата:   13-01-18 18:14

Може, но не е редно да се рекламира [smilie23]

На пазара има много такива фирми, повечето с по-добри условия от посочената...

Отговори на това съобщение
 Re: Договори за фото услуги, фирми и пр. - молба за съвети и помощ!
Автор: bg2014   
Дата:   13-01-18 18:22

Ами посочи ги де, вместо празни приказки и предположения.
Админ ще изтрие рекламата, ако прецени. Подай му сигнал.
Аз не рекламирам. Не е моя работа, нито моя фирма.
Консултацията е БЕЗПЛАТНА.
По-добро условие от безплатна консултация едва ли има.
Подай сигнал до АДМИН.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »