Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: ewbananajuice   
Дата:   05-02-20 11:19

Здравейте, посещавам школата от няколко месеца, но се откривам много "боса", що се отнася до филмовата фотография. Чета каквато литература намеря и каквото сметна за полезно, но винаги има неща, които остават неясни, не иска само четене, иска и практика. А на този етап не мога дори да си помисля за техника. Въпросът ми е какво е най-удачно да направя и как най-бързо и ефективно да се подготвя за кандидатстването в академията следващата година?

 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: Джъмбо   
Дата:   05-02-20 11:23

от собстен опит ще кажа, че в натфиз не се влиза да се учи тепърва, а да допълнят и ошлайфат знанията ти...

фотография се учи с много практика, така че без здраво снимане няма как да стане
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: ewbananajuice   
Дата:   05-02-20 11:57

Именно по тази причина реших да започна с школата, за да добия някакви знания и някакъв опит, що се отнася до снимането, наясно съм, че ми е нужна много практика, че да стигна до кандидатсване. В процес съм, опитвам и полагам усилия, особено що се отнася до цифровата фотография, защото това ми е под ръка и с това съм по-"на ти". За съжаление не съм имала шансът да се докосна до филмовата, но ми се ще да имам и желая да знам и мога, а за да се случи това се старая да се обградя с хора, които вече знаят и могат. Имам две години да се развивам и да градя, тепърва започвам. А в случай, че не успея от първия път, ще има време да опитам повторно. Но това, когато му дойде времето!
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: kvakioh   
Дата:   05-02-20 12:01

2 евтини апарата 35мм и среден формат и купища ленти. Идеи също така. Това за начало.
А може ли да знаем какъв е изпита- какво включва, колко, как го искат заснемането, има ли принтиране, всичко, за да може да се каже нещо по-съществено по въпроса.
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: Джъмбо   
Дата:   05-02-20 12:02

Провери във фотосинтезис дали Калин Руйчев още организира курс по филмова фотография
Друг вариант за Петър Тодорински мернах в фейсбука, че ще има еднодневен семинар

без техника няма да се мине, како се казва дори една работеща практика или някоя минолта пентакс за около 150 лв с обектив 50 мм ще свършат работа за старт
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: ewbananajuice   
Дата:   05-02-20 12:13

За изпита, в сайта са дали информация с всички изисквания, това е линка: http://natfiz.bg/course/fotografiya/. Описва подробно целия процес, от изготвянето на портфолиото, до какво се случва на КСИ.

Благодаря и на двамата! Ще направя един research и ще погледна какво мога да си взема, по-горе казах, че не мога да помисля за техника, защото не знаех какво е удачно да взема, от финансова гледна точка - все ще намеря 150-200 лв. за старт.
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   05-02-20 12:22

Вече 10 години провеждам курс по фотография за начинаещи и напреднали.Някои мои студенти са в чужбина други учат НБУ.Разбира се ,че за да усвоиш пълноценно тази нескончаема любов-ФОТОГРАФИЯТА,ТРЯБВА ДА ЗАПОЧНЕШ от А и така до Я.Винаги съм заявявал,че познаването на цифровата фотография започва от аналоговата/филмова/фотография.Разбира се ,че споделям мнението на колегите по-горе за практика във фотографията,особено във филмовата.Като започнеш с обзавеждането на фотолабораторията,снимането на фотографски филм ,проявяването и копирането,дори преминаването през сложният ,тромав и скъп автоматизиран процес на автолабовете и стигнеш до сканирането и обработването на изображението е верига от звена,които са здраво споени и тяхното познаване довежда до височината на познаване на фотопроцеса.За голямо съжаление остан[shtrak] аха твърде малко хора ,които познават тези процеси.Времето и НТП ПРОКАРВАТ,НОВИЯТ ПРОГРЕСИВЕН и доста по кратък,но не така прост цифров модел на обработка на изображението.[shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: kvakioh   
Дата:   05-02-20 12:24

50лв за среден формат камера 6х6, 35ммс обектив е 100лв, останалото за ленти. Може би още едни 100лв за ленти и още 100лв за проявка и печат, ако няма да е самостоятелно.
Видях изискванията, има доста работа като за едни 365 дни. И доста средства.
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   05-02-20 12:33

тези никнещи като гъби ,жадни за трупане на финици МАРКИ и модели фотоапарати-не успяха или поне не искат да измислят по-прост или по-сложен цифров гръб на толкова много аналогови камери.Руснаците престанаха да произвеждат фотоапарати и фототехника,захласнати от това да продават газ или атомни реактори.Кога ли ще разберат,че лесно ще оберат финикийските знаци,ако бяха измислили и произвели цифров гръб на своите Смени,а не да преотстъпват Ломото на ломографите![shtrak] [shtrak] [shtrak] [shtrak]
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: D.S   
Дата:   05-02-20 13:22

Те па щото Руснаците са правели една фототехника ... мани мани. Лоши копия на Цейс отпреди войната [smilie10] А "собствените" им разработки са ... По темата. Потърси нещо старо на Канон. Обективите са им топ, евтини са. Друг Вариант М42 - Пентакс - супер техниха, пак за без пари. Нищо от СССР и ГДР. Ще ме извинявате, знам че много от вас са се учили на такава техника, щото друга е нямало :) Обективите Zeiss Jena може би е единственото хубаво там



Публикацията е редактирана (05-02-20 13:23)
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: LeniS   
Дата:   05-02-20 14:29

Към всичко казано от колегите - потърси учбниците на Янка Кюркчиева "Обща фотография" за НПГПФ - там нещата са доста от началото пък и има доста за филмовата фотография.
Да в НАТФИЗ наблягат като база на старите методи, защото не само обогатяват, но и са солидна основа за след това.

Потърси изобщо стара литература - сега вече почти не се правят, но едно време имаше издания, трудно се намират просто.

Дерзай [thankyou]
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: D.S   
Дата:   05-02-20 15:00

Как сега да няма литература ? Човек малко да отбира от английски, в гуугле има тонове изписано. Въпросната книга, както и други съм преглежадл. Говоря на наши автори. Всичко е толкова остаряло че. Никой не го интересува вече какво има в даден проявител или фиксаж, нито менделеевата таблица. Даже сега този вид фотография е на много по-високо ниво, технически. Навремето баща ми е ползвал ОРВО и хартия каквато намери. Проявител чак от ГДР е намирал :) Но, Фотография от книга да научиш, еле пък филмова, трудно :) Пък и нали си плащаш за курса в Натфиз и то не малко. Тези лектори там за какво са



Публикацията е редактирана (05-02-20 15:05)
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: LeniS   
Дата:   05-02-20 15:18

D.S. визирах подробна литература на български - иначе книги на английски и интернет там мисля че няма за какво изобщо да говорим
Който няма проблеми да чете език - направо "Негативът" на Адамс си тегли в ПДФ и си чете .. номера е че има терминология която не винаги се превежда буквално и понякога може да е трудно на човек
[beer]
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: Leica   
Дата:   05-02-20 15:37

Ако търсиш частни уроци за София остави ми телефона си на ЛС.
Дипломиран фотограф съм с 30 год. непрекъснат стаж по специалността.
Работа с про-филмови апарати от всички марки и формати.[shtrak]
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: LeniS   
Дата:   05-02-20 16:02

[smilie18] Leica .. ако знаеш човек как прозвуча [smilie18]
"остави ми телефона си на лични"

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: Джъмбо   
Дата:   05-02-20 16:07

не ми хрумна това с телефона... ама и по-добре, че жената може да ме хване [smilie8] [smilie8] [smilie8]
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: batsali   
Дата:   05-02-20 16:25

Конкретно какво не ти е ясно в момента?



Публикацията е редактирана (05-02-20 16:33)
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: asahi   
Дата:   05-02-20 16:26

Рафи също може да помогне.

Спомням си, че преди много-много години, когато започнах, водещо беше любопитството ми "как се случват нещата" и връзката им с другите науки, които също ми бяха интересни. Имаше малко литература, още по-малко техника и никаква помощ отстрани.

За техниката - трябва ти един механичен огледално-рефлексен апарат с един обектив и един светломер.



Публикацията е редактирана (05-02-20 16:40)
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: Leica   
Дата:   05-02-20 16:28

Е какво .... телеграфски обяснения ли да си чаткаме по клавиатурата?

Аз цял ден чаткам по нея и ми е писнало.

По телефона става по-бързо.

А тук ли да си го остави, за да го захапят всички видове реклами и дигиталоядни.
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: ewbananajuice   
Дата:   05-02-20 16:32

@asahi, Рафи вече се свърза с мен, ще се чуем или по-късно днес, или в петък.
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: batsali   
Дата:   05-02-20 16:40

По телефона е по-бързо, но във форума е видно и за други хора, които ги интересува, не е ли това идеята? На всеки поотделно ли ще се обяснява как се случват нещата?
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: MikeDimit   
Дата:   05-02-20 17:07

За работа с филм не се изискват много пари. Във времената когато нямаше цифрова фотография кандидатите се подготвяха във фотоклубовете в най-добър случай. А там филмите бяха по един-два на месец. Та . Четете(!) теория кое как се прави. Практическата страна ще ви е лесна след това защото ще знаете какво да правите.
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: quazimodo   
Дата:   05-02-20 17:14

batsali написа:

> По телефона е по-бързо, но във
> форума е видно и за други хора,
> които ги интересува, не е ли това
> идеята? На всеки поотделно ли ще се
> обяснява как се случват нещата?

E та още ли не ти е станало ясно, че ползването на търсачка и съответно четенето, не са на мода сред младежите[smilie5]. Дай им да си чаткат на клавиатурата тук и сега. При това, повечето се чувстват обидени ако някой не отговори поне с пост от половин страница. [smilie18][smilie18][smilie18]

П.П. Все още ми се намира и това книжно изделие:


https://photo-forum.net/static/site_pics/2020-02/1580915459_p2050320.jpg



 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: Leica   
Дата:   05-02-20 17:14

"За техниката - трябва ти един механичен огледално-рефлексен апарат с един обектив и един светломер" - за обща култура - да.
За НАТФИС - не.
Един от първите уроци/въпроси е видове визьори....друг видове камери и т.н.
И неприятното е, че повечето им представители не са оставили наследници в цифровата фотография така, че все още са световно необщопознати. [smilie21]
 Re: Филмова фотография? | Школа в НАТФИЗ
Автор: MikeDimit   
Дата:   05-02-20 17:26

Е хайде сега! Има логика да се изучава техниката. Я и попадне в ръцете цифрово хаси или телеметрик на фуджи...Ще го върти като артист. А се предполага, че ще е профи. [smile]
Моя даскал в ТУ по компютърна техника започна първата си лекция с думите " Ще работите на ВАКС за да видите , че освен PC има и други машини." ...Те тогава нямаше PC-та в техническия, ама това е друга приказка.
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.