Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 МАC или Windows за обработка на видео.
Автор: shagy   
Дата:   03-10-17 12:32

Здравейте. Коя от двете системи е по-добре да избера при обработката на видео. Никога не съм ползвал Final Cut и нямам наблюдения върху продукта. Основно съм започнат с част от възможностите на Premiere
Бюджета ми е 3000-3500лв - макс 4000. Искам нещо, с което да мога да едитвам без проблем 4к видео с висок битрейт - основно от Алфа 6500
За сглобяването на Windows-ка машина с прилични параметри сумата ще бъде горе-долу добре, но мисля че парите за iMac са недостатъчни...
Също така, искам да попитам, по-добре ли е оптимизиран продукта на Adobe - Premiere за МАК

Отговори на това съобщение
 Re: МАC или Windows за обработка на видео.
Автор: bam-bam   
Дата:   03-10-17 12:56

Ако ти стигнат парите за Мак той ти е избора.
Виж клипчетата в тубата масово са на макове.
Адобските неща просто са по-куци и неоптимизирани за Windows

Отговори на това съобщение
 Re: МАC или Windows за обработка на видео.
Автор: stef7   
Дата:   03-10-17 13:17

Нямам опит с FinalCut Pro, но по това коeто съм чел по форумите се справя без никакви проблеми с 4К видео от Sony, дори на не много мощни машини, примерно MacBook Pro Retina. Много по-добре от Premiere. Използва доколкото знам QuickSync на Интел.

При Premiere нещата не стоят точно така. Иска наистина мощна машина било то под Windows било то под Мак. Чета също че Premiere напоследък бил доста нестабилен под Мак. Ако минеш под Мак и FinalCut Pro не ти допадне, Premiere определено ще те мъчи на машини от класа на MacBook Pro.

Въпроса е дали ще ти допадне FinalCut Pro и тук нещата са индивидуални. FinalCut Pro е втория по популярност софтуер за редактиране след Premier но е по-различен като концепция, иска известно свикване.

Имаш и един по-екзотичен вариант в който даже ще ти останат пари от бюджета а машината ще е доста мощна. Hackintosh. Така ще може да ползваш машината си и под Windows и под Mac. Бивш колега сглоби на свой приятел, който е професионален монтажист / редактор на видео точно Hackintosh и така му спести доста мангизи. Доколкото знам човека е много доволен и си работи на машината под Mac OS без грижи.

Има и различни други техники които ти позволяват да работиш на по-слаба машина, като използване на проксита или прекодиране в ProRes. Така че имаш доста опции. И двете обаче малко усложняват или забавят процеса. Но пък редактирането е мазно и леко.

Избора на Mac или Windows е отново индивидуално нещо. Всеки решава сам за себе си, на базата на собствения си опит, работа за която се използва машината и т.н. Имам приятели и познати които се кълнат в Мак като в светия дух :) За себе си ползвам и двете, Windows е доста стабилен в последните версии и доста добър като среда и операционна система. Така че която и среда да избереш няма да сбъркаш.


Отговори на това съобщение
 Re: МАC или Windows за обработка на видео.
Автор: tuizzl   
Дата:   03-10-17 13:40

Ако ще взимаш PC поне осем ядрен, 32 рам и ssd M.2. или работна станция Dell, HP или др. Premiere Pro или FinalCut Pro и с двете програми ще можеш да си свършиш работата по обработката. Гледай компа да ти е мощен, софтуерите са почти идентични.

Отговори на това съобщение
 Re: МАC или Windows за обработка на видео.
Автор: bam-bam   
Дата:   03-10-17 13:51

Зависи какъв 8 ядрен визираш, че поне с премиера имам наблюдения понеже е неоптимизиран пак не се получават нещата при Windows

Отговори на това съобщение
 Re: МАC или Windows за обработка на видео.
Автор: nice2mitiu   
Дата:   03-10-17 18:30

на Apple единственият им смислен модел е 27" iMac 2017, но за да го направиш достатъчно мощен си трябват поне 5000 лв. Премиер про работи по същият начин като на аналогична PC машина. Там има смисъл, ако ползваш Final Cut или Resolve, който според ревютата се справя изключително добре.
PC си има различни предимства - можеш да ъпгрейдваш колкото искаш, било то РАМ, SSD-та, видео карти. Ако искаш да ползваш 2 монитора с iMac ще трябва да се съобразиш, че калибрацията ще е предизвикателство и трябва да търпиш ужасно дебелата рамка на екрана.
Иначе както казаха по-горе - ако можеш да си позволиш Mac, взимай, чувал съм от много хора, че с Final Cut се свиква бързо

Отговори на това съобщение
 Re: МАC или Windows за обработка на видео.
Автор: milenandonov   
Дата:   03-10-17 19:39

Хакинтош ти развързва ръцете. Ако не ти се понрави файнъла няма да се чудиш къде да денеш 5к инвестицията.

линк към обява на бившия ми шеф, от услугите на който мои близки и далечни познати са много доволни (аз съм алергичен към ябълки, но пък съм обработвал снимки на хакинтош асемблиран от него и мога само да го похваля и от личен опит)
... в случай че не намериш някой покрай теб да свърши работата.

Отговори на това съобщение
 Re: МАC или Windows за обработка на видео.
Автор: Тед   
Дата:   03-10-17 20:28

Като абонат на Adobe, бих казал, че FCPX има друга "логика", но под мак трябва да се инсталират и допълнителни неща, за да блесне. Пълно е с филтри, ефекти, plugins и приложения за този софтуер.Не, че и за премиера не се намират, но за FCPX е като с чували.

Пробвал съм премиера - особено при експорта и работа с 4к си личи тежестта на тази програма под мак спрямо FCPX. В момента ползвам FCPX.
FCPX е тотално обновена от 2015г. Макаджиите си спомнят с носталгия предишните версии, явно логиката на FCPX е свойствена така да се каже. Но се работи леко.
Най-добре си вземи един файл и отида на мак и уин машини с повече рам и добра видеокарта и вземи ~FINAL DECISION.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »