Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Настройки при снимане на сцена?
Автор: alek200   
Дата:   21-06-17 19:51

:)

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: alek200   
Дата:   21-06-17 19:52

Здравейте,
Ще снимам с Nikon D5200 и 18-105 и 55-200 снимки на представление.
Какви настройки да направя за да не изгарят лицата на актьорите от прожекторите?
Благодаря



Публикацията е редактирана (21-06-17 19:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   21-06-17 19:52

Зелено квадратче :)

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: alek200   
Дата:   21-06-17 19:53

@DidiAndreeva Не Ви разбрах?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   21-06-17 19:57

След първия пост (без добавен втори) това е най-логичния отговор [smilie5] А иначе за да не изгаряш лицата на актьорите слагаш на точково мерене и мериш по тях, но тогава имай предвид, че те ще са ти ок, а самата сцена евентуално доста тъмна, зависи от осветителя на представлението.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: steeens   
Дата:   21-06-17 19:57

[beer]



Публикацията е редактирана (21-06-17 19:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: alek200   
Дата:   21-06-17 20:02

Добре но това нищо не ми готвори ...
ISO то на колко да го сложа?
А бе като цяло какви настройки да направя?

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: b0bb0   
Дата:   21-06-17 20:11

Не зная точния отговор, но винаги съм се чудел на такива въпроси в ерата на цифровите апарати, в която тестове могат да се направят за две минути :) Същото като "как да снимам Луната" :)

Предвид очакваната тъмнина бих почнал с максимално приемливото по отношение на шума ИСО, от там скоростта - максималната за средна до отворена бленда, че да има +/-. Друг вариант - минимална скорост, при която не ми трепери снимката и от там +/- на блендата. Но това са ми само предположения без никакъв опит в подобно снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   21-06-17 20:11

Исо-то максималното, на което апарата ти дава приличен файл без прекалено много шум. Не снимам с Никон и не съм запозната с отделните апарати. Блендата 4 или 5,6, каквото дойде според обективите ти, т.е. максимално отворена. Тогава ще видиш каква скорост ти дава и дали няма да размазваш на нея. Ако сцените не са много раздвижени може да ползваш монопод за стабилизатор. Ако скоростта ти е прекалено ниска, единственото ти спасение е да вдигнеш исото и да се примириш с шумен кадър. Имай предвид, че после можеш да конвентираш в черно/бяло, така шума ще стои по-естествено. Но все пак зависи от задачата, която си поставяш.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   21-06-17 20:14

е то няма как да има универсални настройки за всчики сцени по света. Никой няма да може да ти отговори еднозначно.

Примерно:


Исо - 3200 (трябва да е поносим шума, знам ли)
бленда - най-отворена (то на 105мм ша е 5.6 май)
скоростта си я нагласяш до правилно експониране
слагаш обектив който е със стабилизация и държиш здраво, ма мъжката, щото ша са едни скорости, ай не ми са мисли

ПП. гледам имаш и Д7000, що не снимаш с него, май ще държи повече ИСО

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: samurai2   
Дата:   21-06-17 20:15

имаш ЛС[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: alek200   
Дата:   21-06-17 20:26

Не снимам с никон и не съм запознат как се използва а нямам с кавко друго да снимам в момента така че д5200

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: J0R0   
Дата:   21-06-17 21:00

Алек, няма такова нещо като "колко исо да сложа" или "каква скорост да сложа".

Всичко зависи от това колко силно е осветлението на сцената.
Затова във фотоапаратите има вградени светломери, които измерват и определят количеството светлина, което е необходимо за да стане снимката.

Въпросът е ти да сложиш правилния вид измерване, според това на какво искаш да акцентираш. Да направиш правилния баланс между исо, скорост и бленда.
(Зависи и от това дали имаш стабилизация в обективите и колко активно се движат хората на сцената)
Апаратът ти не е лош, хубави снимки са ставали и с по-нисък клас техника. Има достатъчно примери в това отношение.

Прочети това, не е дълго, а може да ти е от полза.
Видове измерване на светлината във фотоапарата

Виж и няколко съвета как да снимаме на сцената по време на концерти и представления.
Примерите имат метаданни (настройките), можеш да се ориентираш.
[beer]



Публикацията е редактирана (21-06-17 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: ilcoin   
Дата:   21-06-17 21:21

"Зеленото квадратче" значи да сложиш апарата на напълно автоматичен режим. Единствения проблем обаче е, че ще се мъчи да пуска светкавицата.

Аз бих те посъветвал да сложиш Р и да забраниш светкавицата от менюто. Всичко друго на ауто. Ще станат не лоши снимки, вервай ми.

И още нещо - за Фейбук не ти трябват големи файлове, сложи го на jpeg апрата, на около 6МРх или някъде там. Даже и да се наложи да кропваш, ще имаш материал.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: asahi   
Дата:   21-06-17 21:26

Първо и най-важно - уреди си законното присъствие като фотограф.
Второ важно - не пречи на публиката и артистите. Не се мотай отпред, не се качвай на сцената, движи се плавно, не шуми, не ползвай светкавица. Бъди невидим. Ако си вътрешен човек по-добре снимай репетиция. Там и осветителят ще играе за теб.

Ползвай най-високото възможно безшумно ISO. Използвай режим Приоритет на бленда, централно претеглено или точково мерене. Оценявай експозицията по хистограмите за трите цвята. Не трябва да излизат вдясно. Коригирай експонацията надолу, ако трябва.
Ако осветеността не се променя динамично можеш да снимаш в режим М със скорост и бленда от последната успешна снимка.
За ниски скорости е добре да снимаш от статив или поне монопод. Стабилизацията не сбъдва мечти.

Всичко това се учи и практикува в курса по фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: GenaDP   
Дата:   21-06-17 22:37

Щом след всички изброени в профила ти камери задаваш подобен въпрос, най-добре е да си намериш друго хоби...

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: asahi   
Дата:   21-06-17 23:52

Някои колекционират ферарита.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: menton   
Дата:   22-06-17 05:48

Аз бих избрал следната конфигурация:
- обектив 18-105
- режим "М"
- скорост 1/125 минимум
- максимално отворена бленда
- ръчно ИСО
- програмиране на Фн бутона за промяна на ИСО-то
- задължително снимките в Рол
- измерване в център или точка
- без светкавица
- снимки в серия да се избегнат полузатворени клепачи

При самото снимане променяш експозицията с Исото, ако се изисква по-ниска скорост от 1/125 или увеличаваш скоростта, като се стараеш да държиш най-ниски нива на Исо след това дообработка на кадрите с Камера рол или Лайтрум.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: Synthy   
Дата:   22-06-17 08:44

DidiAndreeva написа:

> Зелено квадратче :)

Това всъщност е най-правилният отговор от всичко казано до тук. Аз бих добавил и ISO3200, ако можеш да го сменяваш при зелено квадратче.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: J0R0   
Дата:   22-06-17 09:05

Зеленото квадратче няма откъде да вземе информация дали обекта се движи или е статичен.
Ще нагласи скорост, която може и да е достатъчна за статична снимка, но най-често е недостатъчна за човек който мърда. И най-вероятно снимките направени по тоя начин ще са размазани.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: Synthy   
Дата:   22-06-17 09:13

Тук не влиза ли в роля стабилизацията на обектива? Това доста би помогнало според мен. Освен ако зеленото квадратче не контролира и нея, но това ме съмнява да е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   22-06-17 09:37

Зеленото квадратче беше майтап, защото нямаше никакво инфо какво ще се снима. За сложни светлинни условия като снимане на сцена не става :) Но пък ако тати трябва да си снима детето на сцената и вградената светкавица няма да пречи за няколко снимки и то върши работа [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: Synthy   
Дата:   22-06-17 09:40

Значи мога само да се радвам, че нямам зелено квадратче. Видно е, че нямам никаква идея как да го ползвам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: quazimodo   
Дата:   22-06-17 09:40

За снимка без размазване на нормално движещ се човек, безопасните скорости почват от 1/200 и по-къси, но това е без да се съобразяваме с ФР на обектива. Съобразявайки се с посочения обектив 55-200, ще се получи минимална скорост 1/350 и по-къса. При Никон 5200 не знам как е, но при Д7000 над 1600 ИСО е трагично. Аз бих заложил на режим А с максимално отворена бленда, защото тя в най-добрия случай при дългия край на посочените обективи ще е 5.6 АвтоИСО с горна граница 3200 и след това поглеждане през обектива на полуспусък, за да се види предлаганата от апарата скорост при наличното осветление. Ако е под 1/160 забрави за снимки без размазване на атьорите.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: радимир   
Дата:   22-06-17 09:54

Аз пък бих ползвал външна светкавица ако съм на 10-15 метра и си решаваш всички проблеми!

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: samurai2   
Дата:   22-06-17 09:59

тайна ли е ,какво и къде ше се снима [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: Myth   
Дата:   22-06-17 10:03

Стабилизацията на обектива няма как да компенсира недостатъчна скорост която да замрази движещ се обект, мислете малко като пишете бре :) вярно не всеки се е родил научен, ама поне не ръсете бисери с такава увереност, като в този пост:

"Автор: Synthy
Дата: 22-06-17 08:44

DidiAndreeva написа:

> Зелено квадратче :)

Това всъщност е най-правилният отговор от всичко казано до тук. Аз бих добавил и ISO3200, ако можеш да го сменяваш при зелено квадратче.

"

Когато нямаш нужните познания, как прецени, че това е най-правилният пост :)

А Дидито просто се майтапеше :)

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: Synthy   
Дата:   22-06-17 11:08

Myth, нищо не съм преценил :) Пиша колкото да не заспя.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: dtangelov   
Дата:   22-06-17 11:38

Myth

Стабилизацията, няма как да компенсира недостатъчната скорост и да замрази движещ се обект, но ще замрази всички останали и от дефект размазването на движещия се обект може да се превърне в ефект.


Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: quazimodo   
Дата:   22-06-17 11:49

радимир написа:

> Аз пък бих ползвал външна
> светкавица ако съм на 10-15 метра и
> си решаваш всички проблеми!


Ммммммммммм, дали? По-скоро ще си създадеш допълнителни такива[smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: Myth   
Дата:   22-06-17 12:16

Автор: dtangelov
Дата: 22-06-17 11:38

Myth

Стабилизацията, няма как да компенсира недостатъчната скорост и да замрази движещ се обект, но ще замрази всички останали и от дефект размазването на движещия се обект може да се превърне в ефект.



Ефект ще е само ако е търсен такъв резултат иначе, си е дефект :) :)

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: dtangelov   
Дата:   22-06-17 12:26

Myth
"Ефект ще е само ако е търсен такъв резултат иначе, си е дефект :) :"

Не винаги. Даже като, че ли по-често е обратното.
Историята разказва за една снимка направена с показан от окопа фотоапарат, без да се вижда какво снимаш, която в последствие е трамплина за известност на фотографа който, я направил (е някой зли езици казват, че не е истинска а режисирана, ама то тук спореха и за луната [smilie5]).

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: stzz   
Дата:   22-06-17 12:42

42!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: asahi   
Дата:   22-06-17 12:49

"Автор: dtangelov
Дата: 22-06-17 12:26

Myth
"Ефект ще е само ако е търсен такъв резултат иначе, си е дефект :) :"

Не винаги. Даже като, че ли по-често е обратното."

Практиката ми показва, че такива снимки ги трия и не ги показвам. От колегите никой не показва такива снимки, а няма как да не е направил размазани. Предлагам да не разчитаме на размазаните фотографии.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: lamerko   
Дата:   22-06-17 12:59

Интересна тема, но отговора изисква кило боб за по-добра прогноза... наистина няма универсална "формула" за снимане на подобни събития, още повече, че понякога осветлението е толкова шарено и динамично, че автоматиката се побърква и резултатите не са особено добри. Общо взето бих дал насока за максимална допустима скорост на затвора, отворена бленда, изключен автофокус. Стабилизацията е ОК за леки вибрации на камерата, но няма отношение към динамиката на сцената, затова наистина трябва да се търси колко се може повече допустима скорост.

Кол=нкретни настройки - в зависимост от камерата и сцената... за повече подробности - платете >> тук << и донесете кило боб [smilie18]


Между другото този списък с техника в профила истина ли е? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: dtangelov   
Дата:   22-06-17 14:06

asahi
Беше в рода на шегата, като визирах „Падащият войник” на Роберт Капа. До тази снимка Капа е почти никому не известен.

Колкото до получаване на размазани снимки има няколко предпоставки:
1.Едва ли във всеки момент всички участници в сцената са динамични към момента на експозицията - по скоро не.
2. Лицата на актьорите обикновенно са сравнително добре осветени, което при подходящо мерене ще държи скороста около минимално допустимата.
3. Стойноста на използваемото ИСО - не съм ползвал Никона, но предполагам, че е 1600 - 3200.

При съобразяване с тях, при максимално отворена бленда, максимално използваемо ИСО и максималната възможна скорост на затвора, би трябвало да се получат прилични фотографии.

ПП Независимо от всичко, стабилизацията винаги е от полза.


Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: Synthy   
Дата:   22-06-17 14:37

Малкото подобни събития, които съм снимал (няколко танцови изяви в зала на дъщеря ми), скоростта я заковавам на 1/160, блендата ми е 4.5-5.6 (макс на 18-200VR, който имам), ИСО 1600-3200, като снимам в диапазона 100-200мм (от публиката съм). Чисто технически, брака е под 20% (замазано, без фокус и т.н. дефекти). Като на ИСО 3200 е с леки угуворки използваемостта, но в никакъв случай не е за кофата. Ако имах по-светъл обектив, щеше да се получи много по-добре.
Цитираният D5200 има по-добра матрица от моята (D300), така че там на ИСО3200 би трябвало резултата да е по-добър, а и като се има предвид, че е 24МР, при ресайз до 12MP да речем, резултата би трябвало да бъде доста приличен.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: dekov   
Дата:   22-06-17 17:02

"за да не изгарят лицата на актьорите от прожекторите?"
се намалява експонацията по един от следните начини:
1.Намаляване времето за експонация при една и съща бленда и ISO.
2.Затваряне на блендата при една и съща скорост и ISO.
3.Намаляване ISO при една и съща бленда и скорост.


Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: asahi   
Дата:   22-06-17 17:55

... а при автоматичните режими с корекция на експонацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: GenaDP   
Дата:   22-06-17 20:56

Може и ND филтър... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: Jk.freeman   
Дата:   22-06-17 21:22

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Настройки при снимане на сцена?
Автор: stzz   
Дата:   22-06-17 22:55

някой пробвал ли е снимане на сцена, с инфрачервен филтър - може да е арт-аджиски резултатя!!!
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »