Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: deandimov   
Дата:   20-05-17 12:28

Здравейте на всички.Искам да попитам,защо като снимам даден портрет не излиза достатъчно детайлен в лице а седи някак си блърнато.Обектива е Nikkor 18-105 VR.Режима на снимане е ръчен,автофокуса AF-S,матрично мерене,Portrait Mode.Скорост на затвора 1/60,Бленда 5,6 на фокусно разстояние 105мм.Снимане от ръка без статив.Това са настройките на тази снимка на която съм дал линк за теглене за да я прегледате и да кажете реално как седят нещата.Възможно е да отнеса малко хейт относно въпроса,[smilie18] но съм нов в тази област и ще се радвам някой да ми помогне с правилно решение.
Ето и въпросният линк:
https://www.dropbox.com/s/z88lkgp0hzr2p65/portrait.jpg?dl=0

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: iasen2   
Дата:   20-05-17 12:34

стабилизацията включена ли е ?
иначе недей да снимаш на 105мм и на скорост 1/60
Успех
още по добре ще направиш ако си вземеш 50мм обектив, втора ръка за по 150лв

фокуса е точен според мен, но обектива и ниската скорост липсата на динамика в светлината и неправилна експозиция правят снимката "мазна" :)



Публикацията е редактирана (20-05-17 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: chrisnoch   
Дата:   20-05-17 12:36

Обективът ти е стабилизиран, но 1/60 е прекалено бавна скорост за 105 мм., пък и ръката ти явно не е толкова стабилна. Пробвай на 1/125 и 1/250 и сравни резултатите.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: slyn4ogled   
Дата:   20-05-17 12:39

Може ли да добавя и точково мерене, а не матрично ?
В един портрет се целим в очите, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: deandimov   
Дата:   20-05-17 12:42

Ами да включена е стабилизацията на обектива.Явно трябва да променя на по-висока скорост.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: quazimodo   
Дата:   20-05-17 16:38

slyn4ogled написа:

> Може ли да добавя и точково мерене,
> а не матрично ?
> В един портрет се целим в очите,
> нали?

Бате, айде нека да е поне централно-претеглено меренето, а[smilie5][beer]? И колкото и кощунствено да звучи, с 55-200ВР ще се получи по-добър кадър отколкото с 18-105ВР[smilie18]. Блендата е 4.5 при около 120мм, а това си е по-добре, както и да го погледнеш. Намери от някой приятел за проба. Ако се подвизаваш в София и аз мога да ти дам такъв обектив за тест[beer].

П.П. От ръка отиваш на скорости от 1/250, за да си спокоен за евентуалната липса на треперене. Освен това и моделът е жив човек[smile]



Публикацията е редактирана (20-05-17 16:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: steeens   
Дата:   20-05-17 17:14

Може и друго да направиш, снимай портретите на 50 до 70 мм, така ще имаш възможност за малко по-отворена бленда: 5-5.3 и като вдигнеш леко скоростта до 1/100 би трябвало да се получи кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: slyn4ogled   
Дата:   20-05-17 17:17

@ quzaimodo : грешно се изразих, заради точката в иконката за меренето [smilie18]

Имах в предвид тоя режим :

(.)

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: quazimodo   
Дата:   20-05-17 17:40

steeens написа:

> Може и друго да направиш, снимай
> портретите на 50 до 70 мм, така ще
> имаш възможност за малко
> по-отворена бленда: 5-5.3 и като
> вдигнеш леко скоростта до 1/100 би
> трябвало да се получи кадъра.

Мен ако питаш, този обектив не е за новите матрици на Д7200 и компания. На 105мм си е леко мазен по начало. Аз бих разпънал и статив ако условията позволяват.

П.П. Сега погледнах картинката по-подробно и мое лично мнение е, че фокусът определено не е на очите. Май е време за проверка за фронт/бекфокус ако вече не е правена такава.



Публикацията е редактирана (20-05-17 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: Konstantinov   
Дата:   20-05-17 17:55

50/1.8 е евтин има в базара аз снимам само с него и д750 на 7200ще даде повече детайл дори.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: bg2014   
Дата:   20-05-17 18:11

Странно.....
Снимаш СРЕЩУ светлината и е нормално да ти "бягат" детайли.
Фукус си имаш, макар и не на очите въпреки ниската скорост. Снимката не е размазана, но явно има защо портретната фотография да е трудна и впечатляваща. Ето малко четиво.
И - тялото може да го настроиш да има повече рязкост и по-богати цветове от менюто. Прочети си упътването.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: deandimov   
Дата:   21-05-17 00:33

Доколкото знам май не добра идеята да се пипат настройките за шарпване на снимката от тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: deandimov   
Дата:   21-05-17 00:36

quazimodo апарата е купен преди близо две седмици.Възможно ли е да има проблеми с фокуса.Смисъл да дава фронт или бек фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: chrisnoch   
Дата:   21-05-17 01:26

Нищо му няма на тялото, споко!
Фронт/бек фокуса идва от допустимите отклонения при производството и на телата, и на обективите. D7200 има настройки, с които се компенсират тези разминавания и това се прави за всеки обектив поотделно. Процедурата е пипкава и изисква прецизност. Има много теми, в които тя е обяснена - потърси ги.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: bg2014   
Дата:   21-05-17 08:16

Бъди по-смел. НАстройвай си апарата, пробвай и по всяко време може да си върнеш фабричните настройки.
Защо това те плаши? Настройката на финия фокус също се прави от тялото. Трудно е. Объркващо е, защото има различни методи за това, но отново - бъди по-смел и експериментирай. Четене му е майката или някой професионалист да ти демонстрира как става. Тогава нещата изглеждат лесни.
Само не прави фина настройка на фокуса "от ръка". Не става.
Ето пример.



Публикацията е редактирана (21-05-17 08:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: deandimov   
Дата:   21-05-17 09:17

Не ме притеснява финната настройка на фокуса,но поне като за първоначално се надявам както по горе някой от колегите споменаха проблема да се реши с по-високите скорости на затвора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: MARLOV   
Дата:   21-05-17 12:49

Допускаш една съществена грешка като всеки начинаещ. Мислиш че скъпият апарат ще прави всичко вместо тебе. Точно обратното. Прочети детайлно ръководството на камерата, минимума литература за скорост, бледа и т. н. Отмятай една по една всяка потенциална причина за проблема и решението му само ще дойде, а в акъла ти ще остане куп полезна информация. Питай за детайлите, не за фундаментални неща. Тях сам си ги изясни

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: chepkata   
Дата:   21-05-17 13:21

Наистина скоростта ти е ниска, но и обективът толкова си може/имам го/. На Д7000 му е трудно след 85мм., камо ли на Д7200!

Има и друго- стабилизацията на точно този обектив, при скорости от около 1/60 до 1/125 прави големи мизерии. От ръка, при 1/100, без стабилизация, вадя далеч по-добро изображение, отколкото със стабилизация. Естествено, дължината на вариото е добре да е съобразена с тая скорост и възможностите на снимащия. Пробвай! Имаше и тема във форума неотдавна, но не ми се търси.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: Simbon4o   
Дата:   21-05-17 13:28

На 1/60 модела трябва да е бая стабилен и спокоен да не се размаже (ако не ползваш светкавица) :) дори на ръка да успееш да удържиш остър кадър на 105мм и 1/60 снимането на хора изисква по-висока скорост. Отделно и това, че 18-105 не е острилка ...

Съвет - преди да инвестираш още пари в техника дай някой лев на някой, който снима портрети примерно (ако това искаш да снимаш) и да ти обясни къде бъркаш и така. Винаги е грешно да купуваш техника без да знаеш защо ти е или защото някой бил казал, че ти трябва. Техниката ти трябва да знаеш, че ти трябва!



Публикацията е редактирана (21-05-17 13:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: deandimov   
Дата:   21-05-17 14:09

Благодаря на всички ви за насоките.[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос при снимането на портрети с Никон Д7200
Автор: asahi   
Дата:   21-05-17 15:09

Посети курс за начинаещи. Ще ти кажат и покажат много неща.
Рязкостта не зависи от режима на мерене на експонацията.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »