Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: ken   
Дата:   05-05-09 21:02

Здравейте,
Наскоро смених стария Канон 300Д който ми служи дълго с 30Д. Изпратих стария апарат с китовия обектив и зачаках с нетърпение новия апарат и новия 18-55ИС.
Когато пристигнаха нарамих раницата и заминах да поснимам малко, но след първите няколко снимки ми направи впечатление че снимките са леко мътни при преглеждане на апарата. Сложих да пробвам с канонското 50мм макро и останах сравнително удовлетворен от резултата като острота на изображението. когато се прибрах сравних снимките със тези които бях правил с 300д-то и по-качествените се оказаха на стария апарат.
Предполагам, че нещо съм объркал или очакванията са ми прекалено големи или пък този обектив не е за този фотоапарат.

ето това е една от първите ми снимки със стария канон и обикновен 18-55
фокуса е върху крачето

ето снимка с новия тук

освен проблем с ЗАУ някакви други предположения?

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: djogata   
Дата:   05-05-09 21:05

На този размер трудно може да се забележи проблем. Пусни два 100% кропа от снимка със стария и със новия апарат, с един и същи обектив за предпочитане. И на една и съща бленда де [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: ken   
Дата:   05-05-09 21:11

за съжаление продадох стария обектив заедно с апарата, ако беше тук щях да ги сравня. Просто с този ми прави впечатление, че са леееко мътни снимките.
За съжаление не разполагам с друг такъв обектив за да направя реално сравнение. Може би при тези толкова мегапиксели този обектив да не му стига, знам ли ...

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: cameraman   
Дата:   05-05-09 21:13

всичко това е следствие от очакването, че новото тяло ще осъществи качествена промяна... няма такова нещо.... Знаете ли колко лошо снимки са направени с отвратително скъпа техника?... Бих казал, че няма съвременно тяло.... от никой клас, което да те ограничи да реализираш творческата си идея...... Като изключим някои изисквания за скорост, шум при високо исо и няколко още специфични технически за само някои видове фотография- спортна, сценична, снимки на животни..... Дерзай друже.... всичко е наред Ти си на второ ниво.... Макар в друга година...



Публикацията е редактирана (05-05-09 21:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: ken   
Дата:   05-05-09 21:22

очакванията ми бяха за всичко друго , само не и за по-лошо качество. Не споря за възможностите които дава този апарата, но пък точно по-лошия детайл ме дразни ...
за свое успокоение ще го дам на зентекс да го погледне, а след това ще събирам пари за някой нов обектив в този диапазон.

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: mikluho   
Дата:   05-05-09 21:25

на каква скорост са снимките , предполагам са от ръка [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: ken   
Дата:   05-05-09 21:39

гущера е ф5,6 1/400 исо 200 на сянка от ръка
кората ф8 1/400 исо 250 на слънце от ръка

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: cameraman   
Дата:   05-05-09 21:42

Не е типичен дефект за китаците да дават баг или фронт фокус, защото са конструиранани да ги смачкват в границта на резкия фокус.... Въпреки това съществува вариант в този случай да няма сходимост между изображението, преминало през лещите на обектива и фокалната равнина, на която се експонира........ Този проблем често се среща при по-дългофокусните обективи... особено тези, които не са фирмено произведени, а са от фирмите за адаптална оптика....

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: asahi   
Дата:   05-05-09 21:46

Ако търсиш проблем с резолюцията снимай тестови чартове.
Ако търсиш проблем с аутофокуса - снимай тест за фокус.
Ако допускаш, че грешката може да е в теб - четене, курсове, снимане.

Най-често проблемът е в ЗАУ-то.
Двете показани снимки са несравними - в смисъл не бива да бъдат сравнявани.

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: pc_genius   
Дата:   05-05-09 21:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: tantris   
Дата:   05-05-09 22:46

ken, според мен проблемът идва от по-малките "пиксели" на 30Д. Та имаш по-малък микроконтраст на пиксел ниво. Ще ти трябват скъпи обективи за да достигнеш рязкоста на картинката на 300Д. Иначе с тоя апарат получаваш спот мерене, 5 к/с и бърз и чувствителен авто-фокус.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: Canon   
Дата:   06-05-09 17:25

По-скоро разликата е от АА филтрите пред матриците, но тя лесно се стопява с подходящо шарпене.
Новия китак пълни не 12, ами 15мп кропка без проблеми, но си иска подходящо конвертиране от РАВ.
А за да ги сравняваш, увеличи размера на картинката от 300Д до размера на картинката от 30Д. Сега сравняваш 6МП срешу 8МП - така не е точно.

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: juslen   
Дата:   06-05-09 18:50

При мен нещо подобно се случва,взех наскоро D70s и 18-70,снимам известно време и ми се струва че снимките нямат достатъчно детайл.
Като ги отворя на монитора в цял размер са добре,но на 100% увеличение е размазано и няма детайл в дълбочина,дори със солидно шарпене не става.

Дали 18-70 толкова си може и кой ще е по-подходящ в случая?

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: asahi   
Дата:   06-05-09 18:58

Обясни на незапознатите що дириш на 100% във файла?

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: juslen   
Дата:   06-05-09 20:06

Диря да направя кроп,обаче детайла не достига за въпросната операция

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: asahi   
Дата:   06-05-09 20:11

Има си кроп и кроп. 10% кроп си е вече заяждане.

Ако контрастът м/у пикселите е твърде голям (нещо, за което всички несъзнателно мечтаят) тоналните преходи няма да бъдат плавни и богатството на цветовете ще отиде на кино.

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: tantris   
Дата:   06-05-09 20:45

asahi, относно кропенето. Какъв смисъл се влага в това понятие? За мен е равнозначно на рекадриране. Под 10% кроп 10% от площа на ориг. кадър ли имаш впредвид? В такъв случай крайниият резултат като качество и детайл ще варира с гъстотата на "пикселите" на матрицата. Аз затова вече избягвам да казвам 100% кроп, когато имам впредвид изрязка с запазено съотношение на гъстотата на пикселите 1:1.

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: asahi   
Дата:   06-05-09 20:51

Има тук една малко погрешна терминология, но е добила гражданственост. За повече яснота:

Кроп 100% - да се покаже парче от цялата картинка без ресайзване, на 100%

10% кроп - 10% от площта на заснетия кадър (файл).

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: Orlin   
Дата:   07-05-09 16:54

И на мен ми се струва че гледането на 100% на кадъра може да развали (незаслужено) преценката.

Май 300Д беше 6МП, а 30Д 12МП. Оттам промяна в линейния размер 1.4 или гледайки кадъра на 100% гледаме 1.4 пъти по-малък размер (линеен). Ако увеличиш кадъра от 300Д 1.4 пъти се съмнявам да се получи по-добра и рязка картинка от 30Д-то.

Същият психологически проблем ще го има и при 50Д.

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: harvester_vn   
Дата:   07-05-09 17:01

Всъщност 30Д е 8МП и разликата не е толкова голяма [smilie3] Иначе си прав за 100 процентовото гледане.

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: ivodam   
Дата:   07-05-09 17:39

asahi: Мда, тва внася големи обърквации понякога... Въпрос: за да се оцени истински един 100% кроп трябва ли непременно да се гледа на 100% зуум? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   07-05-09 17:39

Ken,

Снимай и не се терзай от глупости! 30Д дава невероятно качествено изображение, великолепни цветове, плавни тонални преходи и чудесна динамика. Да разглеждаш снимките на 100% увеличение е абсолютно безсмислено, освен ако не правиш големи увеличения за печат (50х70 см2 и нагоре). При такова разглеждане винаги има известна мекота, и тя е по-голяма или по-малка в зависимост от на т. нар. АА филтър, който за различните плътности на пикселите и съответно моделите апарати, е различен. На 100% увеличение ще забележиш мекота и при най-новите модели, като 5ДМк2, дори и при използване на най-резките обективи. Ти като гледаш един голям рекламен плакат от 3 м. разстояние, не отиваш да му броиш пикселите под лупа от 5 см. разстояние, нали? Много по-важно е как изглежда изображението в крайния му размер (например умалено за гледане на монитор или да речем печат в размер 30х40 см2, гледано от 50-60 см. разстояние). Ако в този случай то ти изглежда меко, просто му дай малко изостряне със Smart Sharpen (параметри на вкус). Ако не прекаляваш, качеството от това няма да пострада!

Отговори на това съобщение
 Re: Канон 30Д и разделителна способност на обективите
Автор: tantris   
Дата:   07-05-09 18:30

За остро изображение на пиксел ниво - 5Д.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »