Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  8  9  10 ..  20 ..  24  25     всички  напред  последна
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: lubo1972   
Дата:   04-06-07 10:32

С моя S3 нещо не се получава, не излиза такова меню firmware update. Свалих най-новото от посочения сайт, копирах на картата /1GB Kingston/пуснах го в режим преглед но в менюто няма такава позиция...

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: marti2007   
Дата:   04-06-07 13:43

lubo1972 ето обяснението кое как се прави и трябва да е точно изпълнено. За автостарта- чети внимателно моя постинг.
----------------------------
Предвид на това, че вече няколко човека ме питат на лично как точно да сложат пача, ще се опитам да обясня накратко тук стъпка по стъпка, за да бъде достъпно за всеки заинтерисуван.
Ще пиша за S3.
1. задължително е да имате карт рийдър /четец за вашата карта/-стува от 15-20 лв. по обикновен модел.
2. Слагате картата в четеца и след като я отворите на компа трябва да видите в нея папка / DCIM / и в нея папка / 100CANON /. Ако няма тези папки ги създавате вие ръчно, задължителни са.
3.Отивате на страницата която ни предостави "surg" http://grandag.nm.ru/hdk/
и от там изтегляте фаила http://grandag.nm.ru/hdk/test1-pre12-s3is-100a-72.zip
Забележка:Има по- нова версия
4.Разархивирате си го и ще видите два фаила: DISKBOOT и PS.FIR Копирате ги на картата докато е в четеца. в основната директория до папката / DCIM /.
5.Връщате картата в апарата.
6.Стартирате го първо в режим преглед на снимките, а не да правите снимка./задължително е да се изпълни така, ако първо пуснете апарата по стандартния начин не се вижда менюто което ще ви трябва/
7. Натискате бутон "menu" - в режим на иконката "стрелка" най отдолу ще видите нова команда: "Firm update" - отивате на нея и натискате бутона "set" от апарата. На екрана излиза /Update firmware version? 1.0.0.0 - 1.0.1.0/ маркирате със стрелката за посоката "ok" изчаквате малко 2-3 сек. и вече сте сложили пача.
8. Със бутона "S" - бързия бутон/ влизате в пача, на екрана с малки букви се изписва <ALT> , с бутона "menu" вече сте вътре в настройките на пача. Влизате и си настройвате това което най ви харесва да излиза на екрана.
Това е моето обяснение стъпка по стъпка
--------------------------
Бутоните описани от kaic трябва да се натискат съвсем кратко, в противен случай се влиза в стандартното меню. Good luck!

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: lubo1972   
Дата:   04-06-07 15:50

Стана с по-старата версия, 109 нещо не тръгна, възможно е причината да е че картата ми не беше форматирана с апарата. ъпгрейда си заслужава дори само заради статуса на батерията. Имам чувството обаче че бавно реагира апарата с този софтуер, при вас така ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: marti2007   
Дата:   04-06-07 16:04

Този въпрос е за surg и kaic!

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: kaic   
Дата:   04-06-07 16:25

Бавно, кое по точно те притеснява?
Единственото бавно нещо което е дразнещо е самото влизане в пача. При мен изчакването е около 3 - 3.5 сек. и съм готов за снимане. Всички останали режими за работа си работят по обичайнич начин. Естествено записа на роу снимката си е по бавен процес заради 7.5-те мб. на фаила. Всички команди си работят по обичайния начин. Все пак ако си установил някъде забавяне, сподели къде точно за да тестваме и ние.
Поздрави!
109 серия на пача няма никакви проблеми при слагането, явно нещо не си доогледал както трябва, я я пробвай пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: lubo1972   
Дата:   04-06-07 18:28

Стана със 109, предишната имаше бъг, при гасене не се гаси от раз апарата, при гасене прави нещо като рестарт и на втория опит се гаси, със новата всичко е ок. Голямо благодаря на surg и kaic [smilie24] много удачни подобрения според мен има в този пач.

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: kaic   
Дата:   04-06-07 21:26

"с постоянство към прогрес" имаше една такава сентенция преди години [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: KiIIeR   
Дата:   06-06-07 08:48

Здрасти на всички. И при мен на S2 стана с 109версия, обаче имам няколко въпроса.
Този скрипт оказва ли влияние на цветовете. На снимките правени през него. На скоростта?

Да разбирам ли че тези помощни инструменти като живата хистограма, зебрата, доф калкулатора са просто един + които не оказват никакво влияние върху крайния файл като цвят.



Публикацията е редактирана (06-06-07 08:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: surg   
Дата:   06-06-07 11:26

KiIIeR
ако си беше напрвил труда да прочетеш всивко по темата , щеше да знаеш , че за точно С2 и отчасти за С3 няма коректно предване на баланс на бялото - т.е. излизат грешни цветове , поне в някаква степен, зависи и какво си снимал, поне засега е така...
за останалите от серия А има коректен цвят...
по принцип РАВ формата изисква именно и ръчна работа с добра програма за корекция на цвета а за С2 още повече...
има много описано как да се прави това...
всъщност в това е и дилемата...дали апарати от класа на А и с на Канон си заслужават труда да се работи масово в РАУ или пък само за отделни подбрани кадри,

има няколко варианта...

1. снимане в РАУ, -> DNGForPowerShot 1.1.4d (позволява работа с всички снимки наведнъж) -> DNG формат -> работа с лайтроом или друга добра програма
2. снимане в РАу -> директно отваряне в Pikasa/ Cam2PC (позволява работа с всички снимки наведнъж) -> запис в TIFF -> основна програма за работа с снимки
3. снимане в РАУ, -> RawShooter2006/decoder UFRaw/ или друг - > програма

лично за мен , при работа с отделни снимки най добър е вариант 2

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: KiIIeR   
Дата:   06-06-07 11:39

благодаря за забележката и съветите.

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: surg   
Дата:   06-06-07 11:42

Колкото за ценността на добавката то аз мисля , че е както следва....
1. РАУ файл....засега интересна добавка за експеримент
2. хистограма на живо , снимал съм години и без нея...
3. допълнителна информация за дълбочина на фокуса...не е нужна по всяко време...а и поради зоома на С2 или С3 , и голямата дълбочина на фокус, рядко може да се ползва някаква тясна зона, че да трябва да се калкулира и обозначава...
4. инфо за батерията, не намирам , че е много по точно за предизвестие на внезапно свършване на батерията, поради естеството на самите батерии
5. т.н. Зебра и индикация за тъмни и бели зони...иска малко финна настройка на 2 та параметъра , за мен са 3 и 4 , снимал съм и без това...
6. игри, календар и четене на текст файл...? налудничаво е това в един апарат, не го ползвам,
7. скрипт...или допълнително изпълнение на поредица от дадени команди писани на специфичния език на оп. система.....не ми е интересно на този етап...

ако човек включи всичко наведнъж по екрана , то не остава място за кадъра....хехехехехе, и не знае къде да гледа...
за радост може да се ползват и обозначават отделни функции само...
не случайно апаратите от този клас нямат такива неща из менютата си...
въпрос на лични нужди и избор е да сеползва този хак или част от него...

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: znanev   
Дата:   06-06-07 19:48

Здравейте фенове на S3IS!

От доста време следя отблизо развитието на CHDK, който по мое мнение е отлично допълнение към камерите на Канон и ги прави уникални. От известно време превеждам уики-то, посветено на този хак. Надявам се, че като прочетат инструкциите на на родния ни език, дори и начинаещите потребители ще могат да се възползват от множеството възможности на тази добавка.

Ето и линк към все още непълната версия на уики-то:

http://scratchpad.wikia.com/CHDK/Bulgarian

В момента само първите две секции са преведени:
* Често задавани въпроси
* Използване на CHDK

Но те са и най-интересните и съдържат най-много информация [smilie3]. Надявам се да са ви от полза!

Поздрави,
Здравко


Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: kaic   
Дата:   06-06-07 21:40

Благодарим ти Здравко, наистина вършиш нещо много полезно. Радвам се, че има всеотдайни хора като теб. Мое мнение е че "нашата" тема е една от полезните и се запази чиста от спамове и безсмислени постове, даваща доста полезна информация на притежателите на този модел апарат. Надявам се и за в бъдеще да продължаваме да се ограмотяваме взаимно.
Поздрави!
Сега прочетох целия превод-фантастичен е, доста неща си ги бях превел по мой си начин и той се оказа доста различен от реалния. От твоите статии ми се изясниха всички възможности на пача.
Благодаря още веднъж.



Публикацията е редактирана (06-06-07 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: znanev   
Дата:   07-06-07 00:05

Здравей surg,

Лично аз също не използвам всички неща, които има в CHDK, но някои от функциите са според мен незаменими [smile]

Бих искал да споделя част от моя опит по темата [smilie3]

> 4. инфо за батерията, не намирам , че е много по точно за
> предизвестие на внезапно свършване на батерията, поради
> естеството на самите батерии

Това е едно от първите нововъведения, разработени в този хак. От самото начало го ползвам.. и честно казано оттогава не ми се е изключвала камерата изненадващо. Имаш възможност да нагласиш максималното и минималното напрежение на батериите и така индикатора отчита останалата енергия със завидна точност :)

> 6. игри, календар и четене на текст файл...? налудничаво е
> това в един апарат, не го ползвам

За игрите съм напълно съгласен с теб.. но за четенето на текстови файлове мога да спомена, че е особено полезно особено ако ползваш скриптовете. Удобно е кратко описание на действието и параметрите на скриптовете да се запишат като текстов файл на картата и така винаги ще имаш точни инструкции, дори да нямаш интернет или комютър под ръка [smilie3]

> 7. скрипт...или допълнително изпълнение на поредица от дадени
> команди писани на специфичния език на оп. система.....не ми е
> интересно на този етап...

Аз реагирах по същия начин в началото. Но вече хората написаха няколко много полезни скрипта. Като пример мога да посоча, ако ползваш да речем функцията за многократна експонация (exposure bracketing) - оригиналната позволява заснимането само на 3 кадъра (един с нормална експонация, един недоекспониран и един преекспониран). С помощта на скрипт можеш да имаш колкото пожелаеш експонации, с каквато стъпка е необходимо - това е незаменимо ако искаш да правиш снимки с разширен динамичен обхват примерно (HDR).

> ако човек включи всичко наведнъж по екрана , то не остава място
> за кадъра....хехехехехе, и не знае къде да гледа...

Тук нямам какво да кажа, колкото по-малко е претрупан екрана наистина... толкова по-добре [smile]

Надявам се да съм те заинтригувал повече относно този хак.. Признавам че съм пристрастен.. няма как :) Така че ако има въпроси.. питай, ако мога ще отговоря с :)


Поздрави,
Здравко

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: znanev   
Дата:   07-06-07 00:15

kaic,

Благодаря за милите думи! Това ме мотивира още повече да довърша превода на цялото уики по темата :) Наистина се надявам да бъде от полза на сънародниците ми! Незаменима е възможността да боравим с лекота с по-сложните електронни устройства на родния ни език (като любимата камера С3ИС например [smilie3] ).

Така че, за всякакви въпроси, предложения, коментари.. не се колебай да пишеш. Аз също съм много доволен че намерих тема за този фотоапарат в този български форум [smile]

Поздрави,
Здравко

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: KiIIeR   
Дата:   07-06-07 11:12

нова версия 116. на http://grandag.nm.ru/hdk/

Някой да е пробвал? Какви са подобренията?
Сега ще потърся нещо за нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: KiIIeR   
Дата:   07-06-07 11:31

аз я качих. разликата открита до сега е в организацията на разположението на файловете на скрипта на сд картата. това е описано и в самата прошивка . има един текстов документ. друго за сега не съм открил.

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: znanev   
Дата:   07-06-07 12:13

Ето всички новости за версия 115 (116 няма нищо ново - само фиксове на няколко грешки от 115):

* Файлов мениджър - добавени са операции cut, copy, paste, delete на избраните файлове. Избирането на файлове става с бутона "надясно". Бутон "наляво" извиква меню за избор на изброените нови операции.

* Всички директории на CHDK са изместени от главната директория и сега се намират в директория /CHDK.

* Името на конфигурационния файл е променено от RCFG.BIN на CHDK.CFG. Така че, ако желаета да запазите вече направените настойки, преименувайте този файл.

* Премахната е индикацията "SCR".

* Премахнати са префиксите "Chg:" и "V:", които досега седяха пред заряда в проценти и волтове на батериите съответно

* В подменютата сега се влиза с бутон "надясно"

Това са основните добавки. Повече подробности можете да намерите в уики-то на CHDK: http://scratchpad.wikia.com/CHDK/Bulgarian

Поздрави,
Здравко

P.S: Ако използвате последната версия (116) и ползвате българското меню, не забравяйте да вземете последната версия на езиковия файл от тук:
http://scratchpad.wikia.com/wiki/CHDK/Language:_Bulgarian

P.P.S: Вече е готов преводът на най-важните статии на CHDK уикито (http://scratchpad.wikia.com/wiki/CHDK/Bulgarian):

* Често задавани въпроси
* Използване на CHDK
* microBASIC скриптове
* Езици



Публикацията е редактирана (07-06-07 19:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: marti2007   
Дата:   08-06-07 11:07

"...* Името на конфигурационния файл е променено от RCFG.BIN на CHDK.CFG. Така че, ако желаета да запазите вече направените настройки, преименувайте този файл"

Не можах да срещна никъде описание на файла, явно е за конфигуриране CHDK, но какво точно прави и как се прави...?

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: znanev   
Дата:   08-06-07 11:59

marti2007 написа:

> "...* Името на конфигурационния файл е променено от RCFG.BIN на
> CHDK.CFG. Така че, ако желаета да запазите вече направените
> настройки, преименувайте този файл"
>
> Не можах да срещна никъде описание на файла, явно е за
> конфигуриране CHDK, но какво точно прави и как се прави...?

Този файл се използва вътрешно от CHDK, не се изисква никаква намеса на потребителя [smilie3] Идеята е, че настройките, които направиш от менюто на CHDK, се записват в конфигурационния файл при излизане от главното меню. Затова, ако преди си ползвал версия на CHDK преди build 115, настойките които си правил се пазят във файла RCFG.BIN, който се намира в главната директория на картата. След като сложиш новата версия на CHDK (116), структурата на директориите е сменена, т.е. LANG, SCRIPTS, FONTS и т.н. са вече поддиректории на директорията CHDK. Затова ако искаш настройките които си имал досега да се запазят, копирай си файлва RCFG.BIN в директорията CHDK и му смени името на CHDK.CFG.

Поздрави!


Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: marti2007   
Дата:   08-06-07 12:05

Благодаря Здравко!Много си ни полезен както със съветите, така и с превода. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: znanev   
Дата:   08-06-07 12:10

marti2007,

радвам се, ако мога да помогна [smile] Нали сме фенове на S2/S3IS, трябва да се подкрепяме [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: Apostol.Hristosov   
Дата:   08-06-07 13:25

Няма такива манияци![smilie24]

А иначе мойта С2-ка ми служи вярно вече 2 години и наскоро ми изби парите, които дадох за нея(800лв.) точно два и половина пъти.С един кадър.

Да живей!

[thankyou]
[beer] [beer] [beer]
[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: cyberkid   
Дата:   08-06-07 17:01

е ми дай да го видим този така хубав кадър

Отговори на това съобщение
 Re: Фен-клуб на снимащите с Canon S2 / S3 Is
Автор: cyberkid   
Дата:   09-06-07 12:44

Някой да е пробвал скрипт-а за Multipurpose Bracketing
аз съм с A610 ама нещо не ми работи скрипта
дава ми грешка uBASIC:10 Unk stmt
играх си със закъснение на скрипта ама неще да работи.

ето го и скрипта

@title Multipurpose Bracketing
@param a Step size
@default a 1
@param b Number of shots
@default b 3

if a<1 then let a=1
if b<1 then let b=3

REM click "erase" (Originally here, but removed because I can't see why it's necessary)
REM click "erase" (same case. What purpose do these statements serve?)

print "Shoot", 1, "of", b

shoot

for s=2 to b
for n=1 to a
click "right"
next n

print "Shoot", s, "of", b
shoot
next s

let b=b-1
for s=1 to a*b
click "left"
next s

end


и само да предупредя с този руски хак поне с последната версия ако на моя PowerShot A610 му дам да е в режим Av забива целия фотоапарат. Оправя се като си махнете батериите за 5 мин.



Публикацията е редактирана (09-06-07 13:24)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  8  9  10 ..  20 ..  24  25     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »