Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Я едно по-засукано казусче с авторски права - ПРОДЪЛЖЕНИЕ - има още нови засукваници :D
Автор: Coincidentia   
Дата:   14-02-09 02:12

Нали си падате по казусчета с авторски права на снимки, та ето ви едно по-особеничко, не съвсем директно...

Всъщност може би е и повечко засукано, щото имало някакво правно понятие за “fair use”, ама мен леко ме мързи да ровичкам повече, та на когото му е интересно и му се занимава...

А и на мен лично ми е бая трудничко да "отсъдя" - някак хем е така, хем иначе... може би всъщност аз бих попитал първо AP дали са ОК да им използвам кадрото... ама знам ли всъщност [smilie8]

Иначе накратко - оригиналната снимка, която е взел за база художникът на плаката, е собственост на Associated Press и те сега си търсят правата – искат да бъдат споменавани в кредитите (не го знам туй как е на български – да им се признава официално приносът един вид), а и компенсации някакви явно ще искат.



Уикито за “честната употреба”


http://www.foxnews.com/bios/img/320hope.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: Coincidentia   
Дата:   14-02-09 02:18

Oops, sorry, нещо май сгафих с линка или пък се оказа твърде дълъг, втори опит -

Статийката на ингилизки (courtesy of tinyurl.com) [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: vnkbg   
Дата:   14-02-09 08:02

За коректен отговор на този казус ти е необходим експерт по авторско право на САШ. Макар принципите в различните правни системи да са сходни, разликите с българското, респективно европейското право са значителни.
Аналогичен казус в България би следвало да отстоява следните две тези:
- от страната на ищеца - непозволено използване на изображение от което чрез преобразуване е получено друго, сходно, но с различни технически характеристики, от разпространението на което са получени материални изгоди.
- от страната на ответника - изображението е ползвано като ориентир и не е било копирано за целите на създаване на второто, като същото е извършено с некомерсиална цел. резултата е бил предоставен на трета страна, безвъзмездно или възмездно, която отговаря за действията си по отношение на евентуално нанесените материални щети и пропуснати ползи.
Правото "fair use" съществува и у нас, но се отнаса за препечатване на материали в печатни медии, при което препечатващата медия е задължена да цитира първоизточника/автора на статията или части от нея, които са използвани - т. нар. пълно или частично цитиране. Ползването на кадри не се отнася към това право (у нас!)за тях е необходимо автора/совственика на правата да бъде овъзмезден (да му бъде платено).
Както и в САЩ, така и у нас собственик на правата след публикация е акредитиралата медия (медията за която фотографа снима). фотографа запазва само нематериалното авторско право - признава му се авторството (под снимката му е написано името), а материалните му права се погасяват при изплащане на хонорара за извършената "работа".
Правният спор възниква в момента когато вторичното изображение е довело до получаване на материални блага(пари), не преди това...

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: Coincidentia   
Дата:   14-02-09 08:12

vnkbg [smilie24]

То всъщност аз точно затова го пуснах - защото действително (поне на пръв и незапознат поглед) изглежда наистина не толкова очевидно как е, за разлика от други случаи, някак е интересничко [cool]

А иначе самият аз не проявявам чаааак такъв интерес към юридическата страна на авторското право, но допуснах, че на някои юнаци може да им е интригуващо да се поразмислят как ли би могло да се отсъди [smilie8]

А какво ще стане в действителност - почти съм убеден, че ще стигнат до някакво извънсъдебно споразумение и всички ще са доволни [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: MauMyHa   
Дата:   14-02-09 08:51

Значи, някой ако ми направи илюстрация на моя снимка и я продаде успешно, аз мога ли да искам нещо на базата че съм допринесъл за това(печалба) [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: Canon   
Дата:   14-02-09 11:09

vnkbg написа:

> За коректен отговор на този казус ти е необходим експерт по
> авторско право на САШ. Макар принципите в различните правни
> системи да са сходни, разликите с българското, респективно
> европейското право са значителни.
> Аналогичен казус в България би следвало да отстоява следните
> две тези:
> - от страната на ищеца - непозволено използване на изображение
> от което чрез преобразуване е получено друго, сходно, но с
> различни технически характеристики, от разпространението на
> което са получени материални изгоди.


Спорния момент е само в думата "преобразуване".

Действията гледане и ръчно рисуване не е механичен процес и не покрива смисъла на израза. Сходните елементи са гледна точка, осветление, композиция - само творчески елементи, но незащитими като обект на АП

Интересен казус [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: e-mil   
Дата:   14-02-09 11:31

"Правото "fair use" съществува и у нас, но се отнаса за препечатване на материали в печатни медии..."
"Ползването на кадри не се отнася към това право (у нас!)..."

Без да съм специалист ми се струва, че vnkbg, лeко оплита нещата.
Целият Чл. 24 на нашия закон, описва fair use, като говори за всякакви произведения, без компютърни програми. Тоест включително и кадри. И уговаря ползването от всички средства за масово осведомяване, а не само от печатните.

А относно картинката на уличния художник, няма как ответникът да претендира некомерсиална цел. От гледна точка на пазара политическите идеи са вид стока. Има си маркетингови принципи за продажбата им, както и всички други атрибути на процеса по рекламирането на една стока. Не познавам американското право, но не би трябвало да има значение дали Феъри е взел пари или е работил доброволно по кампанията. Действията му са допринесли за избирането на Обама. Както комитетите по избирането плащат за рекламно време по телевизията, така плащат и за всички останали рекламни материали, авторски права и т.н.

Друг е въпросът, че художникът е прерисувал кадъра, а не го е репродуцирал, чрез видео или фотозаснемане. Можел е да претендира, че го е нарисувал по памет. Но щом си признава, че е ползвал чужда снимка за своята творба е вътре с двата крака, защото рисунката популяризира дадена идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: Canon   
Дата:   14-02-09 11:36

e-mil
В БГ по ЗАПСП идеята е незащитима кауза. И мои снимки са прерисувани, затова съм запознат с проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: e-mil   
Дата:   14-02-09 13:15

Не говоря за идеите по принцип - те са си незащитени. Говоря за случая, когато идеята за промяна стане част от политическа кампания и политикът вече се превръща в комплексен продукт, който се продава. Той не подлежи на патентоване или на запазване на марката, но си е стока отвсякъде и се подчинява на пазарните принципи. И когато дадено изображение, песен или текст работи ясно в услуга на кампанията му, то това по дефиниция си е реклама - плаща се.

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: stormfx   
Дата:   14-02-09 17:53

Това определено не е овърпейнт на снимката. По логиката на АП ако аз съм писател, видя снимката и тя ме вдъхнови да напиша разказ, есе или нещо друго, то би следвало да им дължа обезщетение. Уляха се с тези авторски права. Аман. Тепърва абсурдите ще ескалират. [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: vnkbg   
Дата:   14-02-09 18:33

Coincidentia
90% от споровете за авторски права завършват с извънсъдебно споразумение. причини много, но главната е, че страните пестят време, а и пари...
e-mil,
1. ако публикуваш кадър на друга медия винаги дължиш такса в определен размер. можеш да ползваш но требе да си платиш. при цитирането и препечатването не е така...
цитираният от теб чл. 24 (т.6 за да сме прецизни)е неприложим към този казус в частност - защото не става въпрос за публикация в СМИ, а и по принцип защото както пише в т.1 , освен всичко друго, произведението трябва да няма самостоятелна икономическа стойнос...
2. патент върху идея не се издава. айде да ми обясниш как точно е защитена една идея...

stormfx
примера който даваш е ирелевантен, а.
възмущението ти срещу авторските права неоснователно, но това вероятно се дължи на факта че не се препитаваш с професия чийто продукт е обект на авторски права...

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: e-mil   
Дата:   14-02-09 19:01

Ми аз да съм казал, че Чл. 24 е приложим за казуса?
А относно идеите - айде да прочетеш пак последния ми пост, че много мразя да пиша нещо по два пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: vnkbg   
Дата:   14-02-09 19:09

e-mil, пардон! моя грешка!
но не можах да не забележа уникалният ти стил на дискусия...
даваш примери с текстове от закона които нямат отношения към казуса - що за тъпотия?!



Публикацията е редактирана (15-02-09 11:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: stormfx   
Дата:   15-02-09 14:04

Автор: vnkbg
Дата: 14-02-09 18:33

stormfx
примера който даваш е ирелевантен, а.
възмущението ти срещу авторските права неоснователно, но това вероятно се дължи на факта че не се препитаваш с професия чийто продукт е обект на авторски права...
Отгов


Примера може да е ирелевантен според теб.Според мен е достатъчно релевантен за да илюстрира това което искам да кажа. Възмущението ми срещу авторските права е неоснователно пак според теб, тъй като не можем да приемем априори, че твоето мнение е меродавно, вярвам ще се съгласиш[smilie5]

Аз не споря дали иска е юридически защитим, макар че се съмнявам. Това което казвам е, че нещата стигат на моменти до абсурд. Другото, което казах е ,че абсурдите ще зачестят. Третото като пряко следствие от тенденцията е, че ще бъдат засегнати основни (за мен) човешки права. И това е факт.

Иначе уважавам авторските права достатъчно за да плащам това което ползвам, но не е в това въпроса.

Както и да е...


Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: vnkbg   
Дата:   15-02-09 22:21

stormfx,
съгласен съм, че моето мнение не може априори да бъде меродавно.
Също се надявам ти да се съгласиш, че "носенето от десет кладенеца вода" и "четенето като дявола евангелието" не са общо приети и заслужаващи уважение методи да се дискутира. За да имаш конструктивна и обестивна позиция в този дебат е необходимо да притежаваш нещо повече от собствено мнение. Собственото мнение трябва да е изградено въз основа на действащото право, в противен случай то е просто свободна и абстрактна импровизация.
Правото е като математиката - всяко нещо има значение, до най-малката подробност и липсата на професионална подготовка превръща подобни дискусии в безплодни брътвежи. Казвам ти това, не само защото съм юрист, но и защото ако у теб и всички останали, взимащи участие в тази тема, липсва най-малкото желание да изслушват другата страна всичко изписано до тук няма да е полезно за никого.
Примера който даваш е достатъчно релевантен единствено за да илюстрира колко хал хабер си нямаш какво говориш и основаваш твърденията си единствено на личното си мнение, което за съжаление не е никак компетентно...
айде със здраве [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: stormfx   
Дата:   16-02-09 00:47

Примера vnkbg може да релевантен за това, което искам да кажа и съответно да не е релевантен за това за което си мислиш. Имам достатъчно хабер за какво говоря, но за съжаление нямам хабер ти дали разбираш. Не го виждам като проблем де [smilie5]

Както вече казах по-горе, не споря дали иска е юридически защитим. Не ме и вълнува особено. Доскуча ми.

Със здраве като си казал [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: alsash   
Дата:   16-02-09 10:22

зависи от адвокатите....[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: MauMyHa   
Дата:   16-02-09 12:32

СтрамФХ Чувал ли си за СториБорд [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: CanoniO   
Дата:   16-02-09 13:20

Не виждам казус тук...
Художникът може да каже, че е рисувал президента по памет и никога не е виждал въпросната снимка.
Как ще се докаже, че е гледал точно нея?
В музиката има доста подобни казуси. Там има ясен критерий, който се явява достатъчен, за да се предявят претенции.
Има ли точен критерий при художниците, за съвпадение на определени детайли, та да се докаже плагиатството?

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: CanoniO   
Дата:   16-02-09 13:35

Един българин и един италианец са снимали нещо, без да се познават, и без да са си виждали кадрите. Кой от кого е крал? Който е снимал първи, той ли е създателя на идеята? Ами ако има и други хора, които са снимали същата витрина?



http://212.36.3.59/site_pics/104/a_1232984117_heads.jpg





http://1x.com/OEfullSize/21915-fullsize.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: vnkbg   
Дата:   21-02-09 11:12

CanoniO,върху идея патент, респективно авторски права няма.
Снимките в примера който даваш са на едно и също нещо но са различни [smilie3] - кадриране, цветово решение и т.н.
Проблема на художника е че си е признал ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: CanoniO   
Дата:   21-02-09 11:17

При президента, също са различни кадрирането и цветовете. Ако художника не си признае, върху каква база се изгражда обвинението?

Примерно, отива един адвокат и казва:

- Ти прерисува тази снимка. Сега ще те съдим.

Художникът отговаря:

-Не съм виждал тази снимка през живота си.




От там нататък как се процедира? Това ми е чудното...

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права ;)
Автор: Coincidentia   
Дата:   21-02-09 12:36

Като го извадихте това казусче от архива, ми стана интересно дали има развитие и... о, да, има, при това шантавичко, изобщо става още по-засукано!!! [smilie7] [smilie21]

Но първо, CanoniO, в случая самият художник не отрича, че си е базирал творбата на въпросната снимка.

А ето и развитието засега – АП преговаряли с адвоката на тоз юнак Фери и искали да се разберат извън съда, като всичките им приходи ще бъдат предназначени за благотворителност.

Обаче художникът е решил да нанесе изненадващ удар и пръв е завел дело във федерален съд, с което иска предварително да бъде защитен от съдебни искове от страна на АП.

А за да е още по-усложненичко се появява и фрийленсърският фотограф, който твърди, че според договора му с АП за този период той притежава авторските права над снимката, а не агенцията [shtrak] [smilie5]

Artist Sues The A.P. Over Obama Image


Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права - ПРОДЪЛЖЕНИЕ - има още нови засукваници :D
Автор: MauMyHa   
Дата:   21-02-09 12:56

Вече стана интересно https://photo-forum.net/joro/emoticons/T1A.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Я едно по-засукано казусче с авторски права - ПРОДЪЛЖЕНИЕ - има още нови засукваници :D
Автор: vnkbg   
Дата:   21-02-09 13:46

американска му работа...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »