Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Камера обскура
Автор: caro-anton   
Дата:   28-01-09 16:38

Феон,
страшен си, направо ти свалям шапка за успехите с децата... да имаше един такъв човек преди 15 години в моя живот...
иначе за темата,
идеята не е само да се приказва.
Аз мога да си приказвам с част от хората, които взеха отношение в темата и част от тези, които я прочетоха, по скайпа.
Ама гледам да заразим и още хора...

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: tofo   
Дата:   28-01-09 16:53

Удобен случай, щото отдавна съм намислил да си направя една капашка с отворче да се слага на макропръстен. Даже се чудя за 2-3 с различен диаметър за различно фок. р-е.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: krist   
Дата:   28-01-09 17:04

един еретичен въпрос: все пак няма ли начин и цифрово да се направи таквоз чудо?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: Stoychev   
Дата:   28-01-09 17:34

Има. С дупка в капачката. :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   28-01-09 17:36

дали се продават готови "решения", които да предпазват и сензора от запрашаване?

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: feon   
Дата:   28-01-09 18:22

нищо не става с цифров апарат

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: lukcheto   
Дата:   28-01-09 20:07

Не бих нарекъл цианотипията благороден процес, защото липсва благороден метал, както и не бих употребил израз "сребърна фотография", щото има и много други метали.





Само метала ли определя един процес като благороден? Какви са тогава соления печат, албумина, гума арабика?

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: feon   
Дата:   28-01-09 21:31

Понятието "благороден процес" в български език е калка от немското "Edeldruckverfahren", което възниква в края на 19ти век и обхваща най-общо фотографски техники за печат върху ръчнонанесени емулсии и т.н.

За повече инфи и за разбиращите немски - http://de.wikipedia.org/wiki/Edeldruckverfahren

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: caro-anton   
Дата:   28-01-09 21:31

Лукас, да си призная това изречение беше за тебе писано, с цел да напишеш нещо в темата...

от всичките неща, май най-много приляга думичката "благороден" процес и може би благородна фотография - но не в смисъл, че се прави от благородници... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: feon   
Дата:   28-01-09 22:16

благороден в смисъл, че се прави ръчно и копието е уникално уауу [smilie6] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: ivansky   
Дата:   29-01-09 00:11

един цитат от книгата на Бончо Карастоянов "Наръчникъ по фотография"
"с общото име "благородни" се означават някои от начините за приготовляване позитивни отпечатъци, позволяващи лична намеса на оператора относно тоналното съотношение в позитивното копие.Такива са пигментовия отпечатък, масления, бромомасления, гумения, резинотипия, платин-друка и някои други......"

...така че металът не е от значение [smile]



Публикацията е редактирана (29-01-09 00:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: lukcheto   
Дата:   29-01-09 01:59

Аз нямакакво да се включвам Сашо и Ивански са го казали... металът няма значение[smile]

Сашо[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: caro-anton   
Дата:   29-01-09 08:00

За всички вас - с две ръце - [smilie24] [smilie24]

Тая книга от 660 стр почна бавно да се предава вчера вечерта... Като четох за албуминовата емулсия, си помислих, че ще правя кекс отначало... 25 яйца... [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: feon   
Дата:   29-01-09 10:00

Моят съвет е да започнеш с един процес и да го овладееш. Не самите процеси са важни, а кадрите. А кадърът трябва да е подходящ за процеса, да е в неговия дух. Няма по голям кич от платинум принт на човек, който говори по телефон. Магията на тези процеси е да преживяваш всяка стъпка - от заснемането на кадъра до намазването на емулсията и експонирането му. Самият процес не бива да е самоцел. /според мен/[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: caro-anton   
Дата:   29-01-09 11:10

В никакъв случай процесът не бива да е самоцел.

Фотографията трябва да показва нещо, да казва, да ни кара да заживеем живота от снимката или каквото друго авторът си е решил. Не просто да сме направили цианотипия на Арчес на някаква модерна измишльотина.

Благодаря за съвета, Феон, тъкмо така смятам да направя - един процес отначало, защото фотографията, както казва един приятел, е необятна и не можем да я изчерпаме.
Пък има и друго - процесът в главата ми не е завършил, няма защо да бързам с реализация на нещо, което не е още готово.
А и неконтролираното използване на различни благородни процеси би довело до едно размиване на оригиналната, начална идея.
Работата с тези процеси не го усещам като експеримент. В момента за мен е, защото копирам кадри, които са заснети по друг начин с друга идея, но специално заснетите кадри за даден процес не принадлежат към експеримента. Особено ако има открояваща се линия на развитие в разлините работи, ако се следва линия.

В моя случай, аз си представям, че просто други методи не са открити и само с това разполагам като средство за реализиране на моите идеи. И от тази изходна позиция аз ще композирам, кадрирам, снимам, ...
Всъщност не съм далече от истината. Реално аз към момента разполагам само с 3 процеса - чернобял диапозитив 24х36, цветен диапозитив и цианотипията. Тя е единственият ми достъпен процес за копиране. Нямам тъмна стаичка.

В същото време бих копирал с цианотипия и обикновени, нормални снимки за спомен, тъй като в Братислава не копират оптически. Принтираните снимки не ми допадат.

Също, разполагам с един беден откъм количество, но богат на качество архив от стари негативи, които бих искал да копирам, но бих използвал друг процес, може би поп хартия или фотоемулсия.

Цианотипията е подходяща за копиране на илюстрации към книги, които правя в малък тираж. Самите илюстрации са графики.

Аз пак много писах. Направих го, ако някой се двоуми дали-дали, да предпочете първото "дали".

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: krist   
Дата:   29-01-09 12:43

тук намерих интересни нещица, само не знам с доставката как стоят нещата:

http://www.pinholeresource.com/shop/shop?page=shop.browse&category_id=13



Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: icikonti   
Дата:   29-01-09 14:59

Руски пинхол сайт
Има калкулатор за размер на отвора-фокусно разстояние![smilie24] То и в други сайтове ги има, но на това попаднах.

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: lipostok   
Дата:   29-01-09 15:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: antonio.caro   
Дата:   20-08-10 15:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: violator   
Дата:   21-08-10 23:13

Ето по този софтуер се работи много удобно

http://pinhole.cz/en/pinholedesigner/


Безплатен е и може да изчислява много неща.... като зрителен ъгъл, време за експонация за някои филми, оптимален диаметър на отвора... Използвам го и съм много доволен.

Иначе пин-хол отворите ги правя върху почистено с финна, водна шкурка алуминиево фолио от кутийка за безалкохолно. Когато се свали боята дебелината на материала е около 0,1 mm. Това позволява ъгли от около 130 градуса без осезателно винетиране.

Отвора пробивам с шевна игла, малко чукче и стъкло. Калибрирането става с въртене на друга игла и финна шкурка. Ако има упорити стружки по ръбовете на отвора може да се махнат по химичен път.

Диаметъра контролирам с координатен микроскоп с кратност на деление от скалата 1 микрометър.

Евтин начин е да се използва фото увеличител. Първо се поставя някакъв негатив, увеличителя се настройва на максималния размер, който може да покрие.
Измерва се ширината на кадриращата рамка на увеличителя, измерва се ширината на проектирания образ. С тези две стойности се изчислява мащабния коефициент "Км".

Км = ширина негатива/ширина на проектирания образ

После на мястото на филма, в увеличителя се поставя пластинката с пробития отвор. Фокусира се и се измерва диаметъра на проектирания образ.

Тогава диаметъра на отвора "d" се определя, като се умножат размера на проектирания образ с мащабния коефициент Км.

На практика по този начин може с достатъчна за практиката точност да се определи диаметъра на измервания отвор.

Колкото по - голямо е увеличението на проектираните образи толкова по - голяма е и точността на измерване. Увеличенията са от порядъка на 10-20 и нагоре пъти.


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: fotorafi   
Дата:   24-08-10 10:58

Наобиколи разни вехтошарски магазина, женския пазар, битака. Намери си стара камера -9/12 или 6/9, свали обектива направи си маска с малка дупка и си готов.Давам ти плаки 9/12 или 6/9 и си снимаш с камерата обскура на филм, обработваш черно-белите плаки и имаш вече изходен матриал.Успех[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: violator   
Дата:   24-08-10 11:23

fotorafi, ако си намеря камера 9Х12 или 6Х9, най - ценните неща в нея ще са обектива и меха. Корпуси за пин-хол се правят без проблем. С обикновен цилиндричен пин-хол може да се симулира и тилт и шифт функцията, която дава меха. Аз лично бих използвал камерата по предназначение. Корпус мога да си направя, но обектив не. В момента търся обектив с вграден затвор покриващ поне 6Х9, но много по - добре ще е 9Х12.... да е по - светъл, с прилична оптика и задължително работещ затвор. Можеш ли да ми помогнеш?

Ето две пин-хол камери правени от мен. Корпусите са изцяло от хартия и имат прилична здравина. Лявата работи с негатив 6,5Х9cm и проектира квадратче 6Х6, а дясната събира негативи с размери не по - големи от 9Х10cm.


http://a.imageshack.us/img828/5201/dsc5350.jpg





Как снимат....

лявата


http://a.imageshack.us/img265/3761/dsc1363w700.jpg





дясната


http://a.imageshack.us/img713/9416/dsc5901.jpg



дясната може и така...


http://a.imageshack.us/img248/1907/dsc1066h950.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Камера обскура
Автор: antonio.caro   
Дата:   24-08-10 13:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »