Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: Pulsar   
Дата:   25-02-09 01:26

Оффф, пак ли подобна тема...
Започвам вече да се дразня яко от такива нелоялни отношения...

Таурус: ето ако си пропуснал нещо, дано помогне, защото не съм чел цялата ти тема...

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=979466&t=979466&phorum_uriauth=

Отговори на това съобщение
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: borovinka   
Дата:   25-02-09 13:34

Има развитие на ситуацията и то определено не е в положителна посока. Поради тази причина, вероятно в скоро време ще трабва да се предприемат някои законосъобразни действия.
Ще имам грижата да информирам за подробности тези потърпевши автори, с които имам връзка.

jujy, най-учтиво предлагам да се извините за твърденията си по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: taislr   
Дата:   05-02-13 10:27

И аз пострадах от кражба на снимки от един жълт весник и едно електронно издание,снимките ми са взети от фейсбук не от моя профил а от профила на човека който съм снимала,та искам съвет каво да ги правя тези нагледци.

Отговори на това съобщение
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: anjsan   
Дата:   05-02-13 11:33

За фейсбук май не може да им се скараш или да ги осъдиш . Снимките качени там могат да се копират , споделят и т.н. от всеки . Пише го някъде из правилата на сайта ....



Публикацията е редактирана (05-02-13 11:34)

Отговори на това съобщение
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: prisonbreak   
Дата:   05-02-13 14:08

И мен ми откраднаха снимка, тук от профила ми... Направиха си работни календари...Ма не съм ги търсил...

Отговори на това съобщение
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: chukov   
Дата:   05-02-13 15:16

anjsan

говориш глупости

В България важи закона за авторското право и сродните му права


Това, че снимката ти е качена във Фейсбук, изобщо не я освобождава от авторските ти права и от необходимото твое съгласие за използване на снимката от трети лица.

Фейсбук не може да отменя това твое законно право.
По тоя начин супер елементарно щяха всички да крадата

1. Правиш си произволен сайт и в правилата за ползване декларираш, че всички снимки, качени на сайта, са свободни за ползване.
2. Пишеш, че отговорност носят единствено хората, които качват снимките на този сайт.
3. Ти не поемаш отговорност да следиш дали качените снимки са авторски
4. регистрираш се там с ник "Бай Хуй", крадеш на воля и ъплоудваш в сайта.
5. После си ги ползваш, доволно потривайки ръце, че кухите правила на сайта ти позволяват да ползваш снимките безпрепятствено.


Да, ама не

Отговори на това съобщение
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: anjsan   
Дата:   05-02-13 16:05

За случая снимки публикувани във Фейсбук от автор в собствения си профил не важи авторското право . Не съм спец и не твърдя , че това е 100пр. сигурно , но скоро дискутирахме в една фотографска група за тия неща . Имаше и бивш адвокат в коментирането . Стигна се до извода , че не е добре човек там да качва авторски снимки . Аз я знам тая работа и не публикувам там свои снимки , макар да съм любител . Много хора не го знаят обаче ... и ето че излязох глупак заради това че го споделих. Живи и здрави !

Отговори на това съобщение
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: chukov   
Дата:   05-02-13 16:19

Не е необходимо да си глупак за да говориш глупости!

Адвокатите, които са компетентни по въпросите с авторските права, са рядкост

Законът си е закон и Фейсбук не може да промени това

Отговори на това съобщение
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: mcnicko   
Дата:   05-02-13 16:34

Скоро британски фотограф с който комуникирах си издейства компенсация от местен вестник за дето са му взели снимката от Фейсбук и са я приложили към някаква новина. Това го бяха направили точно под предтекст, че правилата на сайта позволявали, е да ама не! Правилата позволяват на фейсбук да ползва снимката, но до колкото знам не и да я продава или предлага на трети лица за ползване.

Има си правила де, могат да се прочетат. От социалната медия си бяха направили труда да разпратят на потребителите си правилата след последната промяна в тях.

Отговори на това съобщение
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: Gecata   
Дата:   05-02-13 17:01

Във фейсбук има бутон сподели. Когато споделиш чужда снимка на твоя профил тя винаги е насочена към профила на автора. Когато копираш чужди снимки и ги поставяш в твои албуми това вече е кражба, защото по никой начин не се запазва пътя към профила на авторите им. Фейсбук е пълен с разни патриотарстващи страници като "В България се говори на български", "Да рекламираме България","Бяло, зелено, червено" и прочее, които си правят собствени албуми със чужди снимки. Под този благовиден предлог трупат приятелства, харесвания и посещения, които в края на всеки месец се отразяват благоприятно на банковите сметки на създателите на тези страници -средства, които се генерират от рекламите които вървят в тях. В края на краищата в един момент такива страници се продават за десетки хиляди евро на фирми, които ги откупуват заедно с аудиторията която са генерирали, за собствени рекламни цели!



Публикацията е редактирана (05-02-13 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: Canon   
Дата:   05-02-13 17:23

Автор: anjsan
Дата: 05-02-13 16:05

За случая снимки публикувани във Фейсбук от автор в собствения си профил не важи авторското право .


Напротив, важи си.
Прочети си ЗАПСП.

Видове неимуществени авторски права


Чл. 15. (1) Авторът има право:

1. да реши дали създаденото от него произведение може да бъде разгласено и да определи времето, мястото и начина, по който да стане това, с изключение на обектите по чл. 3, ал. 1, т. 4, 6 и 8, при които това право се уговаря по договор;

2. да иска признаване на неговото авторство върху произведението;

3. да реши дали произведението му да бъде разгласено под псевдоним или анонимно;

4. да иска името му, псевдонима му или друг идентифициращ го авторски знак да бъдат обозначавани по съответния начин при всяко използване на произведението;

5. да иска запазване на целостта на произведението и да се противопоставя на всякакви промени в него, както и на всяко друго действие, което би могло да наруши законните му интереси или личното му достойнство;

6. да променя произведението си, ако с това не се нарушават права, придобити от други лица;

7. на достъп до оригинала на произведението, когато то се намира във владение на друго лице и когато това е необходимо с оглед упражняване на неимуществено или имуществено право, предвидено в този закон;

8. да спре използването на произведението поради промени в убежденията си, с изключение на реализираните произведения на архитектурата, като обезщети за претърпените вреди лицата, които законно са придобили правото да използват произведението.



Копиране на чужда снимка във фейсбук нарушава
"1. да реши дали създаденото от него произведение може да бъде разгласено и да определи времето, мястото и начина, по който да стане това ",
"8. да спре използването на произведението поради промени в убежденията си"
"5. да иска запазване на целостта на произведението и да се противопоставя на всякакви промени в него, както и на всяко друго действие, което би могло да наруши законните му интереси"
от автора.

В ЗАПСП не правят изключение за Фейсбук.



Публикацията е редактирана (05-02-13 17:25)

Отговори на това съобщение
 Re: за авторските права и откраднатите снимки
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-02-13 20:32

Тоя Кмет искаше да става.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »