Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 за фокуса и светлината?!?
Автор: laik   
Дата:   20-01-09 21:42

Влияе ли вида на източника на светлина върху прецизността на фокуса?
Получих новият си обектив (18-55 ИС) и му направих тестове на работа (там го получих)където светлината е от 4 двойни малки луминисцентни лампи (пури). Всичко беше ОК. В къщи обаче фокуса не е толкова точен, в едната стая са 3 енергоспестяващи крушки "филипс" (жълта светлина) в другата са 3 лампи с нажежаема жичка. Интензитета на светлината е приблизително еднакъв. На дневна светлина фокуса е точен. Този проблем се получава с няколко обектива, а в предишната ми квартира (отвратително розови стени) сапунерката ми така и не можа да направи снимка на фокус (само там, на други места беше ОК).
Моля притежателите на никоните с легендарен фокус да пишат само крилати и духовити отговори, без заяждане срещу канон.


Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: navy   
Дата:   20-01-09 21:44

Ако сложиш чиния стерилизирани курнишони на масата с охладена ракия... не знам как ще повлияе на фокуса на обектива, но истинския мъж веднага би ги фокусирал...

След 2-3 рунда тия глупости по горе дет си ги написал изобщо няма да ти правят впечатление [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: asahi   
Дата:   20-01-09 21:47

Никонският фокус е фолклор.
Това, за което ти мечтаеш, е рязкост и контраст. На омешаното осветление, което описваш, няма контраст, оттам не забелязваш рязкост и си мислиш, че нямаш фокус. Включи 2 лампи, харесай си нещо контрастно, фокусирай го и си спи удоволетворен.

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: livinginchaos   
Дата:   20-01-09 21:49

navy рулиращ.. и аз тъй фокусирам... на едно око и две ракии

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: navy   
Дата:   20-01-09 21:52

Асахи, фолклор казваш [smilie18]

Обаче не знаеш, че аз си имам представа ти за какво си нямаш на представа [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: asahi   
Дата:   20-01-09 22:01

Всеки си има некакви представи за нещата. Твоите може да са по-развинтени.

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: laik   
Дата:   20-01-09 22:17

asahi, за съжеление не говоря само за липса на контраст, от тази снимка се вижда, че фокуса е доста по-напред (фокусирано е върху окото), сцената е статична,скоростта е 1/100, обектива 50/1.8 @ 2.2. Повечето снимки при това осветление дават сходни резултати с различни обективи.

http://lh6.ggpht.com/_KderphkOQp8/SXYuwmkNiII/AAAAAAAADuw/JEL9-NVc61w/s912/IMG_4962.JPG



За navy: от мен стерилизираните курнишони, от теб ракията и тестове на воля.
Ако много се замотам с тази тема винаги може да ми остане утехата "титан на седмицата"


Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: asahi   
Дата:   20-01-09 22:22

Стерилизираните курнишони - бльок.
Кой тоя Никон?
В какъв режим на АФ работиш?
Имаш ли идея къде в действителност барат АФ точки по кадъра?

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: maksym   
Дата:   20-01-09 22:22

Автофокусаната система при повечето ДСЛР-и е на приниципа на контраста м/у два съседни пиксела, от това следва, че при по-насочено (контрстно) осветление на същата по-горе спомената система за фокусиране и е по-лесно да различи детайла, съответно да фокусира! Доколко цветната температура влияе на това скромната ми личност не е запозната! Поздрави и на фокус! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: laik   
Дата:   20-01-09 22:31

Не съм казвал, че е никон - канон 300Д е. Фокусната точка е ръчно избрана - централна. режим - приоритет на бленда, режим на фокуса - по подразбиране на 300Д-то за AV e AI

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: asahi   
Дата:   20-01-09 22:35

"по подразбиране на 300Д-то за AV e AI" - това не е вярно!

Изключи АИ-то за да прави апарата това, което искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: laik   
Дата:   20-01-09 22:40

Не може да се изключва, въпреки че е със софта на 10Д. Както и да е, при еднакви настройки на друго място фокусира точно. Не че винаги пропуска при тези условия, но просто е по-често. Съзнавам ясно, че ползвам евтини обетиви и недостатъчно осветление, просто споделям наблюдение...

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: matzo_tn   
Дата:   20-01-09 22:40

maksym, аз бях останал с впечатлението че повечето дслр-и имат фокусни точки или както там се наричат... сензора не играе роля тук май [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: maksym   
Дата:   20-01-09 22:46

матзо-тн, не разбирам [smilie11] , никъде не съм казал точки, апропо АФ-сензора е по-голям от АФ-точката във визьора!

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: asahi   
Дата:   20-01-09 23:00

ЗАУ-то да се ъпдейтне!

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: laik   
Дата:   20-01-09 23:11

Това е рекорд на форума - ЗАУ се споменава чак в 14-тия пост !
:-D
Поздрави на всички които се включиха. Черпя по една виртуална бира и смятайте темата за приключена.
Аз ще припиша този феномен на флукуациите на земното магнитно поле или на странични ефекти от пуска на големия адронен колайдер (ако се чудите защо се появяват предварително питайте речника "1000 глаголни времена в английския език" от Дъглас Адамс).

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: maksym   
Дата:   20-01-09 23:15

Адронния колайдер още не работи [smilie5] , а обектива 18-55 ли е или 50/1.8 последно? Една виртуална бира и от мен [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: laik   
Дата:   20-01-09 23:21

Ами за това е коментара в скобите, щото още не работи, ама това е друга бира.
Този номер се получава с 18-55 ИС, сигма 28-70/2.8-4 и канон 50/1.8 (в различна степен). Най-малко се влияе 75-300, което отдавам на факта, че в стая с този обектив всичко е достатъчно голямо за да може АФ-сензора да го разпознае точно.

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: asahi   
Дата:   20-01-09 23:23

Баце, вместо да (си) зададеш въпроса "Какво е AI фокус?" раздаваш виртуални бири. Оправяй се.

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: laik   
Дата:   20-01-09 23:40

AI Focus AF = Automatically switches between ONE SHOT AF and AI Servo AF according to the subject status.

http://photo-zona.net/images/user2375/album17083/preview/1232487261_kwxp7836_Untitled-2.jpg


според тази таблица АИ фокуса е по подразбиране за цялата "Creative zone" т.е. не мога да го изключа, освен това при неподвижен апарат и неподвижен обект не би трябвало да оказва влияние.
В допълнение ще кажа, че фокуса не се "лута", прилично бързо потвърждава, само че не винаги резултата е очаквания.

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: Георги   
Дата:   20-01-09 23:41

никонския фокус не е фолклор [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: rolla   
Дата:   21-01-09 00:12

При мен се наблюдава същото.Снимам с Пентакс и от време на време , при снимки на изкуствено осветление се получава точно така.В 99% АФ-то си е достатъчно точно , но понякога като се закучи и...не иска и не иска да фокусира.Правил съм опити , примерно снимам някаква цигарена кутийка на леглото (или друго ,няма значение) ,е , не иска да я фокусира.Всичко друго в стаята фокусира , кутийката не я харесва и това е.Правя няколко кадъра и всички са с избягал фокус , кадрирам нещо друго в стаята , на същата светлина , на същото разстояние- всичко си е ОК , завъртам се пак към кутийката...там пак провал.Ако променя ъгъла от който я снимам понякога върши работа.Обяснявам си го с цветната температура , а и някъде по форуми срещнах някакво такова обяснение.На доста хора им се случва.Най силно изразено е с китака на 18мм , с 50-ката ,даже и на 1.4 пак си фокусира правилно (много,много,много рядко се бърка)
Направих и друг експеримент :смених крушката ,която беше 70 ватова нажежаема жичка с такава от тези белите ,икономичните - тогава при мен не се наблюдават грешки във фокуса.
На вън всичко е ОК.

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: asahi   
Дата:   21-01-09 00:29

Каква креативна зона е Аv, не схващам?
И що щеш в креативните зони? От тях зелената зона е най-креативна, ама не коментирам въпроси, свързани с нея.

Чекай да те цитирам: "режим на фокуса - по подразбиране на 300Д-то за AV e AI"

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: asahi   
Дата:   21-01-09 00:31

Уф, сега ти загледах таблицата. Вземи я забрави най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 10:49

канонски неволи [smilie7]

цветната температура наистина може да влияе на прецизноста на автофокуса при ниско осветление, защото CCD сензорите ползвани за фокусиране са очевидно различно чувствителни към различните дължини на вълната (цветове).
Не съм убеден обаче, дали това е достатъчно добре документирано.

обектива пък влияе дотолкова, доколкото проктираното върху автофокусния сензор изображение е контрастно и лишено от аберации. всякакви аберации.

Отговори на това съобщение
 Re: за фокуса и светлината?!?
Автор: canon   
Дата:   21-01-09 11:04

Спектралната чувствителност на АФ сензорите въобще не се анализира/документира, не само при Канон, а и при всички останали марки.
Дава се само усреднен праг на сработване
[beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »