Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Възможно ли е ?
Автор: navy   
Дата:   20-01-09 00:12

Кой изобщо Ви е бърникал в мозъците, че Д300 е имал изобщо проблеми с фокуса?
Ъпдейта го прави просто по прецизен.

Д300 е един от малкото апарати, които позволяват пълна къстъмизация на начина на снимане!

Ако някъде има проблем... то той е някъде там... в мъглата от знания [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: IvcheTo   
Дата:   20-01-09 00:15

Така де - къде бъркам в мъглата [smile]

а и не казвам ,че има проблем с фокуса - има проблем с това ,че на мен ми се струва ,че губи фокус [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   20-01-09 00:19

Ами какво точно не му харесваш?

http://regionsliven.org/hristo/ivcheto.jpg



[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: tantris   
Дата:   20-01-09 00:22

Фокусът изглежда добре. Да не е променил настройките на шарпенето по дифолт?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IvcheTo   
Дата:   20-01-09 00:23

на 100 % кроп ми изглежда мазно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: asahi   
Дата:   20-01-09 00:23

Измий чашата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IvcheTo   
Дата:   20-01-09 00:24

сигурно си втълпявам [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IvcheTo   
Дата:   20-01-09 00:25

Асахи - това не е сток фото [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: asahi   
Дата:   20-01-09 00:26

Пий си бирата и си лягай. Утре направи тест с чарта на фокуса и ще имаш коректни резултати.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IvcheTo   
Дата:   20-01-09 00:29

ще опъвам ролетка тогава[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: ivodam   
Дата:   20-01-09 00:31

navy: Кой изобщо Ви е бърникал в мозъците, че Д300 е имал изобщо проблеми с фокуса?

Автор: desmes
Дата: 09-04-08 14:11

Здравейте, преди месец закупих D300 от Фото Павилион, след 5 месеца с Д80.
Няма да коментирам разликата между двата апарата - всеки индивидуално ги усещаа, според степента на използване и уменията си .
При покупката, сякаш повече ме вълнуваше да проверя дали сензорът има проблемни пиксели - оказа се абсолютно изряден.
Интересно ми бе как ще се държи 17-35/2.8 на Никор, който на Д80 бе с фронт фокус.
На новото тяло този проблем бе изчеанал.
Не си спомням дали направихме чарт тест на фокуса с някакъв търд обектив ...
Първите седмици сякаш нямах време да тествам твърди обективи - правих повече снимки на птици, тествах една Сигма 50-500. Направи ми впечатление, че при нея е нужна корекция на фокуса.

Сериозният проблем с бек фокуса установих след доста направени снимки с 50/1.8 на 1.8 - нямаше нито една с перфектен фокус.
Занесох апарата в Павилиона, където категорично се потвърди бек фокусът при тялото със всеки тестван твърд обектив.
Сигма 30/1.4 , Никон 85/1.4, Никон 50/1.4, Никон 50/1.8,
В момента изчаквам момчетата от Павилиона да вземат решение за съдбата на тялото .

Бихте ли предложили решение на проблема - четох , че Пентакс имат в долната част на корпуса 2 винтчета за фина корекция на фокуса. Вярно - едва ли е редно да човъркам гаранционен апарат ...

Цялата тема е тука:
http://www.photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=812774&t=812383&phorum_uriauth=reply_812774


То бива, Морско, фанатизъм, бива, ама...



Публикацията е редактирана (20-01-09 00:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: navy   
Дата:   20-01-09 00:36

Като казвам, че някой не е наред в реалната преценка, вярвайте ми [smilie7]

Фронт и бек фокуса е ситуация при всички тела и е въпрос на настройка, това не е проблем на ДАДЕН МОДЕЛ, най малкото - марка...

А и след като ми вадиш НЯКАКЪВ си постинг от НЯКЪДЕ и ми го навираш като аксиома за твърденията си... смятай колко са ти изобщо точни и обективни знанията за фотографията [smilie7]

Всъщност това са проблеми на много хора, не само при теб, ако това би те успокоило в този късен час [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: ivodam   
Дата:   20-01-09 00:45

IvcheTo: Можеш да опиташ един бърз и прост начин да видиш дали има проблем с фокусирането. Задължително от статив, някакъв предмет примерно с фин надпис, или любимите на Шоти банкноти. Значи, на лайввю, фоксусираш първо чрез фокусен сензор, централен да речем, и после фокусирай с контраст-детект. При контраст детект макар и бавно се фокусира реално през матрицата и няма и не може да има фронт или бекфокус, фокусът е абсолютно точен. Лесно се вижда на екранчето още дали има разлика във фокусирането по двата начина, но може и да си направиш кадри, които да сравниш.

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: ivodam   
Дата:   20-01-09 00:48

navy: Фронт и бек фокуса е ситуация при всички тела - нема такива филми с 1Д серията - не съм имал НИКАКВИ проблеми и разминавания нито с Марк 2н, нито с Марк 3, с бели Л-обективи, цепи косъма с брадва на две по дължина!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IvcheTo   
Дата:   20-01-09 00:59

мерси
ще си играя утре [smile]

Лека на всички[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: danbi   
Дата:   20-01-09 07:36

ivodam, явно все още битува легендата, че Канон произвеждат техника, която е неподвластна на физическите закони в нашата Вселена...

IvcheTo хич не се плаши -- и аз съм изпадал в такива дилеми, дали D300 наистина фокусира точно. Мъчил съм се да го настройвам 'фино' и накрая се оказва, че си фокусира съвсем точно като изключа всички тия неща. По-скоро е от ЗАУ-то [smilie5]

Ъъъъ... и гледай да фокусираш нещо, дето не е на минималното фокусно растояние на обектива [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: Canon   
Дата:   20-01-09 10:15

IvcheTo
Скоро си играх по настройки на ФФ/БФ на друга марка апарати.
Доста интересни проблеми излязоха наяве:
Зум 70-300мм в интервала 70-100мм дава лек БФ, на 100-220мм е доста точен, след това дава БФ.

твърд 50мм ф:1.4 от 50см до 1м дава незначителен ФФ (+1мм), до 2.5м кове точно, от 2.5м до безкрайност дава явен БФ.


Относно Д300 с 18-200 (преди година), ми даде друг тип проблем, разлика при фокусиране на тестовата скала при вертикална/хоризонтална ориентация. Едва ли е от ЗАУ-то при снимане, по-скоро от конструкторското ЗАУ.
По-важно е да откриеш закономерностите.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: ivodam   
Дата:   20-01-09 10:16

danbi: ЗАУ-то е важно нещо и може лесно да оплеска един куп неща, както казва народът ЗАУ царува, ЗАУ робува, ЗАУ патки пасе [smilie3]; но точно пък фокусирането не би трябвало толкова да зависи от индивида, ако наистина камерата е наред и фокусира като хората. Идеята на автоматичния фокус е механично да фокусира, това е, без някакви специални знания и образование от страна на снимащия. В упътването на апарата са описани, естествено различните режими на фокусиране, но няма някакви специфични указания относно самата техника на фокусиране - предполага се, че поставянето на желаната зона върху обекта и полунатискането на спусъка е достатъчно. Всъщност, може би имаш предвид нещо конкретно, дай пример за фронт или бекфокус в резултат на грешно действие на ЗАУ-то, да си го представим за какво иде реч.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   20-01-09 10:40

ами то там е именно дилемата. обикновено зоната не е изрисувана 'точно' във визьора. тя е 'някъде там'. нещата бяха много по-лесно с едновремешните апарати с една централна зона, която беше 'прецизно' центрирана в средата.

При камери от типа на D300, фокусните зони са доста малки по линеен размер и % от визьора.

Пример [smilie5]
В неделя бяхме на гости на приятелка на жената и докато те бъбреха по някаква обща тема, аз реших да убия малко време в 'калибрация' фокуса на 18-200 на D300. Избрах си един ръб на тапета 2м от мен и му посветих половин час [smilie5]

Периодично, фокуса беше пред ръба, периодично зад ръба, понякога и точен (изтрих снимките за съжаление). Това от ръка, не чак толкова стабилно кадриране на 200мм все пак...

По едно време ми хрумна, че не ловя точно ръба, и преместих ръба в десния край на 'фокусния сензор'. Наложи се да махна всички корекции на фокуса. Фокуса беше винаги перфектен!

Та това, по повод ЗАУ-то. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: rorus   
Дата:   20-01-09 11:09

Канонците - много кооперативни?!
И знаят за Никон по-вече от Никонците.
Брей...

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: Canon   
Дата:   20-01-09 11:12

danbi
Не е само при теб. Повечето апарати имат някакво несъвпадане на реалната АФ точка с индикацията във визьора. Нормално е

Отговори на това съобщение
 Re: Възможно ли е ?
Автор: ivodam   
Дата:   20-01-09 22:32

danbi: това за мен не е нормално... Апаратът трябва да може да фокусира добре и изобщо без непосредствено човешко присъствие - ами как ще се правят иначе автоматичните снимки тип фотокапан... [smilie2]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »