Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Кой DSLR да си взема?
Автор: stefanrankov   
Дата:   19-01-09 22:07

Така, занимавам се с фотография по сериозно ( от около година и нещо) и дойде момента за dslr... (преди ползвах sony h7, но живота му сварши малко грубо...) И сега пред мен стои въпросът кой дслр да си взема... Четох мн ревюта, мн сравнения, мн книжки и мн съвети и все пак искам да видя какви предложения има...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: tonevjr   
Дата:   19-01-09 22:11

1Ds Mk 4 скоро идва гледам...или ако не ти се чака направи D3x [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: IvcheTo   
Дата:   19-01-09 22:11

никон д3х с 14-24/24-70/70-200 2.8 - никори

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: apollo   
Дата:   19-01-09 22:13

Бъди мъж, вземи Хаси [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: tonevjr   
Дата:   19-01-09 22:13

А ако изчакаш канона...24L , 35L , 50/1L , 85L , 135L и 200 L [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: IvcheTo   
Дата:   19-01-09 22:14

Има и едни Мамийки , които може да погледнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: stefanrankov   
Дата:   19-01-09 22:16

Ок, хубаво гледам предложения за 1дс и Д3х, ама ... Толкова скъпи апарати има ли смисъл да си взимам при положение, че не си изкарвам прехраната с фотография...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: tonevjr   
Дата:   19-01-09 22:17

А ако те влече стрийта...зарежи ДСЛР-те, а си вземи неща малко и тихо....чувам тея Лайка или там както бяха ги бивало![smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: IvcheTo   
Дата:   19-01-09 22:19

е как да няма смисъл ... една д3х така ще ти лепне на ръката

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: stefanrankov   
Дата:   19-01-09 22:24

Ок, нека оставим high-end апаратите... Питам за първи огледално-рефлексен, не кои са възможно най-добрите апарати в света...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: tonevjr   
Дата:   19-01-09 22:26

Виж сега...нищо лично,но по този начин зададен,въпросът ти просто си плаче за такива коментари!
Кажи някакви граници на бюджета,лични предпочитания и т.н. и дори тогава е малко вероятно някой да ти отговори,защото във форума дневно има десетки такива теми...
Спри се на няколко апарта и пусни едно търсене тук във форума и сам ще си отговриш...иначе в момента само се смее на твой гръб![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: IvcheTo   
Дата:   19-01-09 22:27

айде ще ти помогна малко.
Задай си правилно въпроса и ще получиш отговор... а по този начин не хай енд ами ако ме питаш мен
вземи си хъбъл - страшна машинка е пък и нама кой да те бие с това 2 метрово огледало.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: IvcheTo   
Дата:   19-01-09 22:30

я какво яко ДСЛРче

http://www.bgnauka.eu/pic/astro/hb/Hubble_01.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: hotsnail   
Дата:   19-01-09 22:34

Ами според мен си вземи среден клас ДСЛР - Сони А700, Никон Д300 или Канон 50Д или 40Д в креан случай Никон Д90 (ама е малко скъп и може би не си струва по кьопав от другите пък по скъп), може Фуджи S5Pro или никон Д80 или поентакс К20Д. Олимпусите нещо много скъпи го дават в тоя клас...

Средния клас са много по-удобни от ниския, имат по-добър фокус, мерене, по-големи и качествени визьори имат и някой интересни функции - примерно на А700 може да си програмираш 3 твой режима (набори от настройки). А700 не е много по-тежък от ниския клас на Сони.

Говоррим за 1200 (Фуджи и пентакс) до към 2500-2800 лева.

Канон 50Д и никон д300 са особенно интересни щото може да си нагласиш Автофокуса за отдлени обективи - често срещан проблем при ДСЛР-ите. Ама аз от канони и никони не разбирам....

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: stefanrankov   
Дата:   19-01-09 22:46

Ок, правилно, глупаво от моя страна... Мога да дам около 2500 лева за тяло, но съответно това би намалило бюджета за обективи... От друга страна, ако си струва бих дал и повече, или мога да погледна и обяви за втора употреба, но там не се чувствам мн сигурен.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: IvcheTo   
Дата:   19-01-09 22:49

д90
50 / 1.8
70-300 ВР
и сигма 24-70 ХСМ на 2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: apollo   
Дата:   19-01-09 22:59

Не обичам употребяваното но ако разполагах с тези пари и исках някаква що годе завършена система то ще дам пример за Канон с ориентировъчни цени:

20Д - 600лв.

17-40Л - 900лв

70-200 4Л - 800лв

1.8/85 - 500лв

... излиза малко повече но с малко пазарлъци ще влезеш в графата [smilie24]

Иначе марката не е решаваща.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: hotsnail   
Дата:   19-01-09 22:59

Абе по добре от Д90 са А700 (1700 лева), К20 (1700 лева) и С5Про (1300 лева) всичките по-висок клас и по-евтини.

Пентакса и Сони си имат стабилизация с всички обективи.

Комплекта за Сони е

А700
Тамрон 17-50 или сони 18-250 (! до тоя обектив става!)
няколко стари минолта обектива за около 500 лева.


Хубаво е да имаш нещо широко 16 или 17 мм за Никон 16-80 ВР

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: brandimi   
Дата:   20-01-09 15:47

Канон ЕОС 1Дс дигитал. 11.1 МП, фул фрейм, железен е. За съжаление само употрбяван но изключително надежден. Разгледай информация за него, има и публикувани фотографии. Успех в избора! Намира се за около 2000 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: harvester_vn   
Дата:   20-01-09 16:09

Едва ли на човека му се мъкне тежко и обемисто про тяло от рода на 1Д.
Моят съвет е К 30Д или Н Д80 на старо и с останалите пари да започне да събира обективи за съответната марка.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: landstar   
Дата:   20-01-09 16:56

Олимпус! Е520 да речем. Висококачествен апарат и дори евтините им обективи са класни, а в бюджета ще имаш и светкавица!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: PeterPAN   
Дата:   20-01-09 17:33

Запалих те аз за 18-250[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: gmg571208   
Дата:   21-01-09 00:19

Сони А700 + Сони 18-250/3,5 - 6,3 +++++++ Ползвам ги вече няколко месеца![thankyou] Сега в Деком двете струват съответно 1519,00 лв тялото и 799,00 лв обективът! Какво му трябва на човек повече - магнезиево тяло със стабилизация и най-добрия ултразум на пазара!


Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: asahi   
Дата:   21-01-09 00:22

Зимай Канон и бегай да снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: aeobs   
Дата:   21-01-09 01:43

Като асахи, когато не знаеш какво ти трябва взимаш някое канонско тяло, което ти се стори удобно заедно с 2-3 обектива.
Като разбереш какво искаш ще смениш я тялото, я обективите, я системата.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: lifelover   
Дата:   21-01-09 02:26

аууу лошо [cool]
stefanrankov още не е започнал да се колебае м/у дадени тела, дори марка не си е избрал (въпреки многото прочетено от него,както сам каза по форуми и ревюта),а темата дори не е започнала... Подозирам, че кой на шега, кой на сериозно... много ще се изпише и нищо чудно да чукне 1000 мнения [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: doca   
Дата:   21-01-09 07:03

Вземай нов Canon 40D и след това му мисли за обективите, голяма сила е- много бърз и сравнитено безшумен.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 10:09

безшумен ще рече, не се чува като снима?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: canon   
Дата:   21-01-09 10:53

Да, има и тих режим [smilie3], без да хлопа огледало.


Данби, как си превеждаш думичката "сравните?но"
Като "...не се чува ..."

Май не ти е верен превода, да питаме ли дявола как чете евангелието, че да го засрамим?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: Insight   
Дата:   21-01-09 10:59

IvcheTo написа:

> я какво яко ДСЛРче
>
> http://www.bgnauka.eu/pic/astro/hb/Hubble_01.jpg

>

Тия ги правят само по поръчка и бавно ги изпълняват .... после калибрирането на оптиката в орбита излиза малко скъпично.... и гледам не се харчат много.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 11:01

Бих ти препоръчал, да не дърпаш дявола за опашката.

Пък и, пак четеш избирателно [smilie5] Къде в моето питане присъства думичката, за която търсиш превод?

Аз просто задавам уточняващи въпроси [smilie18] [smilie18]

А ти си любезен да потвърдиш подозрението ми [smilie5]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: canon   
Дата:   21-01-09 11:10

Данби
Ти като дявола ли се изживяваш?
[smilie5]

Звуковите нива се мерят в децибели, а преди години, дори имаше норма за допустимите нива при штракането на апарата в ООН (демек да не се смушава работата) Малко апарати влизаха под тази граница

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: tycoon   
Дата:   21-01-09 11:11

Вземи си кой да е Никон. Преимуществата му са следните:

- Няма да ти се развали (затова няма сервиз в България)
- Най-добрите тела
- Най-добрата картинка
- Най-добрите цветове
- Най-добрия бял баланс
- Богат избор от страхотни обективи

[beer] [beer] [beer]

Освен това ще избегнеш мазната картинка на Канона, малката матрица на Оли-то, "Хитър-Петъра" - Пентакс и все още неясното Сони;)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: stefanrankov   
Дата:   21-01-09 11:18

Колебая се между 40 и 50d и съм почти отхварлил 90d... Сори, ако стеснявам кръга на търсене [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: tycoon   
Дата:   21-01-09 11:19

Новото тогава[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-01-09 11:19

Canon, верно ли звуковите нива се мерят в децибели? [smilie10]

За Дявол не се изживявам. Ама ако го събудиш, и почне да ни цитира тука, темата верно ще иде 1000 поста, ще натоварим сърверите на сайта и ще допринесем за глобалното затопляне.

И вината ще бъде изцяло твоя, защото те предупредих! [beer]

ПП: Кои модели на Канон са одобрени от ООН?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: mbs   
Дата:   21-01-09 12:51

Понеже и аз минах наскоро през подобно стъргало, ще си позволя да ти препоръчам:

Мини през няколко Comparometer-а, като тези:

http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/
http://www.lesnumeriques.com/duels.php?ty=1&ma1=152&mo1=605&p1=3934&ma2=152&mo2=515&p2=3182&ph=1
http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Виж снимките, вкл. детайлите, направени с избраните от теб камери, изчети колкото можеш, а после погледни и в профилираните форуми на реални ползватели като тези:

http://www.dpreview.com/forums/

За мен тази операция приключи успешно вчера с избора на k200d. За мерак и възможности като моите, и за 1149 лв за тяло и два китака - толкова [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: apollo   
Дата:   21-01-09 12:55

Първия сайт от по-горе за мен е шит. Предпочитам да вярвам на очите си [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: canon   
Дата:   21-01-09 13:19

mbs
преди няколко дни качих снимки в друга тема за http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/

Не е голяма разликата между техното мерене на динамиката и реалната на апарата - около 2 светлинни числа (EV )
Само дето в този сгрешен интервал от 2EV влизат 20-тина апарата

Пълен шит са - натъкмистика [smilie23]


За http://www.imaging-resource.com [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Има ров на реално и тестово снимане - всеки сам си вади извода



Публикацията е редактирана (21-01-09 13:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: canon   
Дата:   21-01-09 13:28

stefanrankov
между 40Д и 50Д избери втория
И с двата съм снимал достатъчно и затова съм на такова мнение

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: likeduh   
Дата:   21-01-09 13:35

Г1

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: likeduh   
Дата:   21-01-09 13:35


Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: likeduh   
Дата:   21-01-09 13:36

ъ..нещо скяцах
http://photoartsliven.com/index.php?option=com_content&view=article&id=28:dmc-g1&catid=6:newsgears&I...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: IDA   
Дата:   21-01-09 18:56

Като начало, един курс по фотография, нищо че снимаш от доста време. Нали знаеш - човек се учи, докато е жив! След курса, можеш да си сигурен, че ще имаш отговор на въпроса си.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: stefanrankov   
Дата:   21-01-09 19:51

Е, добре, но от това което четох за 50Д, се оказва че даже има параметри в които е по-зле от 40Д. Все пак сте ги изпалзвали, има ли такова нещо наистина?

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: Canon   
Дата:   22-01-09 00:07

stefanrankov
Кой по-точно те интересува, дето е по-зле?

И къде го прочете?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ALBIREO   
Дата:   22-01-09 00:13

Да, цената му е по-зле, ама така е с всеки нов модел. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: stefanrankov   
Дата:   22-01-09 11:56

Говорех за 50д, от ревютата, в които четох за него се оказва, че се появява повече шум на по-високо iso от колкото при 40д... И имаше съответно снимки в които 50д не превъзхождаше 40д... За това питам [smile] Между тези 2 апарата съм се ориентирал, но не знам кои си заслужава повече парите :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   22-01-09 12:11

50D е по-модерния фотоапарат. Ако парите не са проблем, няма какво да му мислиш.
В повечето случаи разбира се, няма да има разлика в снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: apollo   
Дата:   22-01-09 12:48

То пък да си вземеш фотоапарат щото е по-модерен [smilie11]

Всъщност има логика ако целта е повече да впечатляваш отколкото да снимаш [smilie24]

20Д е доказан, здрав апарат за около 600лв. а другото в обективи [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: danbi   
Дата:   22-01-09 13:13

apollo, в света на техниката по-модерен значи с повече възможности. с по-нови технологии. с (вероятно) по-добра ергономия.

ако е за фотографиране. фотоапаратче за еднократно ползване е най-добрата инвестиция. [smile]

като оставим настрана глупостите, ако това не ти е професия или някаква форма на задължение. с фотоапарата който ти харесва е по-вероятно да направиш по-добри снимки, отколкото с този с когото се налага да се 'тормозиш'. всеки прави избора си лично.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: VioletaSto100   
Дата:   22-01-09 13:19

Aко колебението е между 40д или 50д, по мое мнение е по-добре да вземеш 40д, защото, за да дадеш повече пари за тяло трябва да си наясно за какво ги даваш, а ти не си (нормално е като си нямал дслр). И от двата апарата снимките ти ще са еднакви, няма да намираш разлика, така че по-добрият вариант е да дадеш повече пари за обективи, а не за тяло. Друг е въпросът, че действително, щом си решил да даваш немалко пари, не е лоша идеята да посетиш един курс по фотография (към 200 лв., а всъщност ще спестиш доста) там ще ти стане ясно какво ти трябва. Може да обмислиш и варианта да вземеш някой пентакс или олимпус за около 1000 лв с 2 обектива (даже ще ти излезе по-евтино от варианта сега да вземеш техника - обективи и апарати, който се окаже, че не са подходящи за теб и да трябва да продаваш и купуваш на ново). Успех и после да се похвалиш! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: nikola_bathory   
Дата:   22-01-09 13:50

Аз бих си взел най-евтиния. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: Canon   
Дата:   22-01-09 14:21

stefanrankov написа:

> Говорех за 50д, от ревютата, в които четох за него се оказва,
> че се появява повече шум на по-високо iso от колкото при 40д...
> И имаше съответно снимки в които 50д не превъзхождаше 40д... За
> това питам [smile] Между тези 2 апарата съм се ориентирал, но
> не знам кои си заслужава повече парите :)


Аре по-простичко да ти го кажа. Ако между 40Д и 50Д разликата е в полза на 40Д - аз ти гарантирам, че няма снимка, правена с 40Д, която да не мога да повторя перфектно точно с 50Д. За други ЗАУ не гарантирам.

За шума също не е вярно, т.е., при изравнени условия към 15 МП, шума на 50Д е по-нисък и с по-слаб бандинг. Единствено динамиката в черните тонове е по-висока при 40Д. Опита ми в работата с 40Д е в рамките на 18000 кадъра [smilie3]


Ако някой смята, че може да докара качеството на образа на 50Д, да бъде любезен, да качи един портрет около 15МП. Дотогава, подобни твърдения са само голи предположения. Ако иска, може и обратното - да снима някакъв градски изглед с повече обекти, контрасти, цветове - да има сравними елементи и ще му снимам и кача сравнителна снимка

Ето портрет, сниман с 50Д


http://www.gencho.com/gallery/albums/Gencho%20Petkov/Canon%2050D/IMGD50_0007_DxO_raw.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: chados   
Дата:   22-01-09 15:30

Ако наистина се чудиш между 40Д и 50Д, вярвай какво ти казва Canon.
Аз имам и двете тела (въпреки, че опита ми не е с толкова кадри като на Canon) и изцяло съм съгласен с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: pepi01   
Дата:   22-01-09 18:10

Бате много правилно си се насочил, който и от двата да вземеш, няма да сгрешиш.
Както колегата по сектантство Канон написа, 50д е по-добрия избор. Според мен обаче не много по-добър...
Моят съвет е 40д и останалите парички в обективи и евентуално светкавица.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: IDA   
Дата:   22-01-09 19:58

Вие наистина ли си мислите, че нивото на питащия е такова, че да може да направи разлика между 40Д и 50Д?

За начина, по който поставя въпроса, само мога да му препоръчам следното:

1) Курс по фотография (абсолютно задължително !!!)

2) ДСЛР на старо от базара (в момента върви чудесна оферта на 350Д с EF 50/1,8). Може да добави и още някой добър обектив, който ще може да ползва и за в бъдеще с по-скъпо тяло. По-сериозна инвестиция на този етап е напълно безсмислена!

3) Една година снимане с такъв ДСЛР и едновременно с това, максимално самоограмотяване по фотография и фототехника;

4) Избор на по-скъпа фототехника, съответстваща на НЕГОВИЯ начин на снимане и СОБСТВЕНИТЕ му предпочитания.

Всичко друго само ще го обърка повече!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: stefanrankov   
Дата:   22-01-09 20:14

Благодаря много за 4те съвета, но усещам някаква нотка на раздразнение. Техническа разлика между двата апарата мога да направя, поне това мога. [smilie6] Въпросът ми е породен от многото ревюта и форуми, които изчетох за тези 2 апарата. Тъй като досега не съм снимал (поне не с мой личен, за мен чужд не се брои) с ДСЛР, а личните ми впечатления от двете тела се градят единствено върху възможността да опитам хвата им и да направя няколко пробни снимки, исках информация от хора, които има преки впечатления от тях. Относно начина и обектите на снимане: Колкото и смешно да звучи - снимам всичко. Обичам да снимам, а и заради многото пътувания и спортни състезания снимам от пейзажи до спортни състезания и портрети.



Публикацията е редактирана (22-01-09 20:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: Orlin   
Дата:   22-01-09 20:43

stefanrankov ,

Не обръщай толкова внимание на ревюта и форуми. Когато се избира обектив и когато се избира апарат се разсъждава по различен начин.
- за обектив - гледай характеристики, форуми и сайтове, понеже обектива има две копчета и ти го ползваш на максимум. Там данните и мненията са важни.
- за апарат - всичко е твърде индивидуално, пълен е с копчалъци и функции, от които ти ще ползаваш едната четвърт редовно, половината понякога, а една трета изобщо няма да си наясно за какво са. На един му харесва едно, на друг друго, един има едни ръце, друг други и т.н. Там е много важно да го пипнеш, да ти постои в ръката, да поснимаш и просто да ти хареса или не.

И ИДА и Канон са прави. Ако държиш на картината от самото начало - евтино старо тяло и хубави (демек скъпи) обективи. Ако искаш тяло, което да ти служи повече години и смяташ че в разумно кратък период ще купиш хубави обективи - съвременно, качествено тяло. Но ако не разполагаш с достатъчно средства (за аксесоари и приготви колкото е тялото х2) не се хвърляй на скъпо тяло.

И всичко трябва да почне с курс по фотография.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   22-01-09 21:08

Понякога 'диваците', дето не са им промити мозъците с шаблони и глупости правят много по-хубави снимки от тълпата дето прилежно ходи на курсове и зазубря всичко дето им се каже.

Това по принцип.

А курс по фотография, участие в пленери, разговори с фотографи, експериментиране са неща, без които един фотограф не може да се усъвършенства.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой DSLR да си взема?
Автор: Canon   
Дата:   23-01-09 08:19

IDA написа:

> Вие наистина ли си мислите, че нивото на питащия е такова, че
> да може да направи разлика между 40Д и 50Д?
>
> За начина, по който поставя въпроса, само мога да му препоръчам
> следното:
>
> 1) Курс по фотография (абсолютно задължително !!!)
>
> 2) ДСЛР на старо от базара (в момента върви чудесна оферта на
> 350Д с EF 50/1,8). Може да добави и още някой добър обектив,
> който ще може да ползва и за в бъдеще с по-скъпо тяло.
> По-сериозна инвестиция на този етап е напълно безсмислена!
>
> 3) Една година снимане с такъв ДСЛР и едновременно с това,
> максимално самоограмотяване по фотография и фототехника;
>
> 4) Избор на по-скъпа фототехника, съответстваща на НЕГОВИЯ
> начин на снимане и СОБСТВЕНИТЕ му предпочитания.
>
> Всичко друго само ще го обърка повече!


ида
Ор форумите и ревютата не може да направиш реалната разлика на две числа - примерно резолюцията на дисплея. Но когато реално виждаш образа и като превю и като лайфвю тогава разликата става много голяма и видима. На 40Д никога не съм бил 100% сигурен в перфектния фокус на ров, гледан на превю. С 50д съм 100% сигурен. Дребна, но много съществена разлика за човек, който малко е снимал и няма достатъчно опит с визуалната оценка. Апарата не е само картинка, а обща функционалност.
Че правилния ред е:
1. Обективи
2. Тяло
съм съгласен. Но старата мъдрост, че веригата се къса на най-слабата халка си е валидна и за обективите и за тялото. Всеки сам си решава колко да му е здрава веригата.
Канон предлагат и евтина стабилизирана серия зумове и скъпа, и двете с различна функционалност. За различно дълбоки джобове.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »